Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Jade Beauty Roller SPA

Content: 1 Piece

The Jade Beauty Roller Spa ensures better definition of your cheekbones + jawline. The edges of the jade also massage the muscles more intensively, relieve tension + offer the user a wellness experience.

€39.95

Content: 1 Piece

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Jade Beauty Roller SPA"

Imagine a wellness day with the Jade Wellness Roller! The Jade Wellness Roller is more powerful than the original Jade Beauty Roller and provides better definition to your beautiful cheekbones + jawline. The edges of the Jade also massage the muscles more intensively, relieve tension + offer the user a wonderful experience. 

Your benefits: The favourite model that accentuates cheekbones and instantly gives you the glow of youth! The WELLNESS features: heavier stone, the more concentrated pressure feels like a deep massage. An essential part of skincare rituals that stimulates and relaxes. Thanks to the rounded edges and heavier jade stone, you can apply more targeted pressure. The powerful, textured frame sets the roller apart from others and gives you even more to work with. 

Note: Colour differences in the jade are natural and occur with undamaged rollers. 

Properties

Age group: 20+, 30+, 40+, 50+, 60+
Application time: Day, Night, Travelling
Area of application: Body, Visage
Color: Green
Effects: Care, Wellness, anti-ageing, express effect
Feature: Gluten-free, Non-alcoholic, Silicon-free, Without animal testing, Without dyes, Without parabens, Without paraffin, Without preservatives, washable
Gender: For women
Helps against: Acne, Blocked Pores, Eye rings, Irritated/ damaged skin, Pigment disorders, Redness, Stress
Known from: Cosmopolitan, Glamour, Grazia, Harper´s Bazaar, Jolie, Woman
Manufacturer: Jade Roller Beauty
Material: Jade
Product type: face roller
Skin type: Adult skin, Dry skin, Hypersensitive skin, Impure skin, Mixed skin, Normal skin, Oily Skin, Sensitive skin

Manufacturer

Jade Beauty-Roller

Jade Beauty Roller 

Face Roller of the Highest Quality

In traditional Chinese medicine, jade is known as the "Stone of Heaven" – a symbol of health, wealth, longevity, and well-being. Over 5000 years ago, the Mayans and Egyptians used jade as a valuable tool for massage and meditation. Now, you can experience the same natural luxury with a Jade Beauty Roller!

Why Jade Beauty Roller?

  • Harmony and Balance: The Jade Roller enhances your Chi and supports your body's natural energy with the powerful effects of the gemstone.

  • Pure and Powerful: Our jade rollers are carefully cleansed and processed based on infection control methods – ensuring the highest quality and purity.

  • Positive Chi: Jade is free from negative vibrations and brings only positive energy, which you can feel directly on your skin.

The Benefits of the Jade Beauty Roller:

  • Natural Skincare: The jade roller promotes blood circulation and can help improve and rejuvenate your skin.

  • Stress Relief and Relaxation: Indulge in a moment of peace while harmonizing both your skin and mind.

  • Longevity and Prosperity: The harmonious effects of jade promote not only your skin's health but also your inner well-being.

Jade Beauty – For Natural Radiance and Well-Being
Pamper yourself with the power of jade and experience the harmonious effects on your skin – for more energy, balance, and glowing beauty.

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

5 February 2023 15:36

Review with rating of 5 out of 5 stars

Mega Tool!

The double-sided roller allows for flexible use. Smaller rollers are best suited for the eye area and the temples. Larger rollers are suitable for the cheeks, forehead and neck.

Instructions: Gently roll your Jade Beauty Roller SPA over your freshly cleansed skin. Repeat this 2-4 times a day for 5-10 minutes. Can be used on clean skin or in conjunction with a serum. Using with a serum helps this roller to work deep into the skin due to improved circulation.

Forehead: Start at the hairline in the centre of the forehead and move the roller towards the ears and down to the temples. Repeat 4-7 times. Concentrate on small wrinkles and furrows in the eyebrows.

Eyes: Use the smaller roller to define the eyelids and under-eye area. Move the roller from the area around the inner corner of the eye to the ear.

Nose, lips, chin: Use the larger roller to define the area from the nose to the ear. Then follow with the upper and lower lip and the chin. Move the roller along the chin and lower jaw to the earlobes. Repeat on the other side.

Jaw and neck: Start at the chin and move the roller upwards towards the cheekbones. Use sweeping movements from the bottom of the chin to the ear and then from the neck towards the collarbone. Apply pressure to the sinuses: Use a warm flannel and place it on your nose, forehead and cheekbones. Move the small roller from the centre of your face along both sides of your nose outwards towards your cheekbones.

✓ Immediate + lasting results 
✓ Stimulates collagen production & has a decongestant effect
✓ Small wrinkles are filled
✓ Reduces pore size
✓ Relieves tension headaches
✓ Skin tightening Improved  
✓ More elasticity & saturation
✓ Complexion brightening effect

The Jade Beauty Roller Spa ensures better definition of your cheekbones + jawline. The edges of the jade also massage the muscles more intensively, relieve tension + offer the user a wellness experience.

Skip product gallery

Customers also bought

Carbone Glacé Face Mask (1 mask)Carbone Glacé Face Mask (1 mask)
RARE Paris
Carbone Glacé Face Mask (1 mask)
Face mask

RARE Paris Carbone Glacé Sheet Face Mask: Deep Cleansing & Freshness Boost for Stressed Skin The Carbone Glacé Sheet Face Mask by RARE Paris is your rescue when skin feels out of balance after stressful days, lack of sleep, or indulgent meals. This innovative sheet mask, made from biodegradable plant cellulose fibers, provides a comfortable second-skin effect and pampers your skin with an effective blend of witch hazel and mallow. With its gentle deep cleansing, it removes impurities and toxins, tightens pores and skin tissue, and refines skin texture—for a smooth, fresh, and even complexion. The mask soothes, hydrates, and gives tired skin an instant freshness boost—ideal before special occasions or after long nights. Key Benefits at a Glance: Gentle deep cleansing: Removes impurities & detoxifies Tightens pores & skin tissue: For smoother, more even skin Refines skin texture: For a visibly even complexion Freshness boost for tired skin: Perfect after stress, poor sleep, or cheat days Witch hazel & mallow: Soothing and purifying Second-skin effect & biodegradable: Comfortable & sustainable How does the RARE Paris Carbone Glacé Sheet Face Mask make your skin fresher, smoother, and visibly more balanced every day—and why is this mask the perfect choice for anyone seeking detox, hydration, and gentle care for overworked skin? The smart blend of purification, freshness, and plant-based comfort instantly resets your skin. Discover the RARE Paris Carbone Glacé Sheet Face Mask now at Look Beautiful Products Shop and bring new energy to your skin!

Regular price: €6.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Èlixir Intense Face Mask (1 mask)Èlixir Intense Face Mask (1 mask)
RARE Paris
Èlixir Intense Face Mask (1 mask)
Face mask

RARE Paris Élixir Intense Face Mask: Intensive Hydration & Radiant, Smooth Skin – For Noticeably Plumper, Cared-For Results The Élixir Intense Face Mask by RARE Paris is the perfect solution for anyone seeking intensive hydration, increased elasticity, and instantly visible glow. The innovative sheet mask made from plant cellulose fiber combines moisturizing hyaluronic acid with protective squalane, strengthens the skin barrier, and plumps the skin for an immediately smoother feel. The mask leaves a protective film, delivers maximum hydration, and shields against external aggressors. The result: smooth, firm, elastic, and visibly radiant skin—often making foundation unnecessary. The pack of 5 masks is ideal for regular care or targeted intensive treatments. Key Benefits at a Glance: Intensive moisture: Hyaluronic acid locks in long-lasting hydration Strengthens skin barrier: Squalane protects & ensures healthy skin feel Plumps & improves elasticity: For smooth, firm, and youthful skin Soft, supple skin: Instantly visible nourishing effect Biodegradable sheet mask: Sustainable & comfortable Pack of 5 masks: For lasting care & glow How does RARE Paris Élixir Intense Face Mask keep your skin plumper, more hydrated, and visibly more radiant every day—and why is this mask the perfect choice for anyone seeking moisture, protection, and intensive regeneration in one? The smart blend of hyaluronic acid, squalane, and sustainable mask material brings your skin back into balance—for a healthy, fresh glow without compromise. Discover RARE Paris Élixir Intense Face Mask now at Look Beautiful Products Shop and experience the difference of intense hydration care!

Regular price: €6.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Coconut Body MilkCoconut Body Milk | Eco By Sonya

Average rating of 5 out of 5 stars

Eco by Sonya
Coconut Body Milk
Body milk

This silky smooth blend relieves dehydrated skin and encourages smooth, healthful, glowing skin.  The aloe and coconut fusion calms irritations, while a rich luxurious blend of jojoba and macadamia feeds and nourishes your skin. Nourishing to sensitive skin Prolongs the life of your tan Coconut Body Milk  is a nourishing moisturiser, made only from certified organic and natural ingredients. It provides instant relief to dehydrated skin, and promotes the appearance of smoother, healthier, younger looking skin.Containing a luxurious blend of beautiful fragrant natural plant extracts and oils, including coconut, to soothe irritation, as well as aloe vera, jojoba and macadamia, to deliver long lasting hydration and nourishment. It offers long lasting, soothing hydration and is gentle enough for the whole family. Suitable for all skin types.

Content: 375 ml (€6.92 / 100 ml)

Regular price: €25.95
Skip product gallery

Customers also viewed

Jade Beauty Roller PRO | Jade Beauty RollerJade Beauty Roller PRO | Jade Beauty Roller

Average rating of 5 out of 5 stars

Jade Beauty-Roller
Jade Beauty Roller PRO
Face roller

The Jade Roller Pro, like the Jade Roller Spa, provides structure for more firm rolling.  However, with the stone's more gradual curve, the experience is more gentle, evenly distributed, less targeted pressure. Great for rolling fine lines  + the best model for lymphatic drainage.  BENEFITS: The flatter shape of the stone works like a rolling-pin which allows for more distributed pressure.  The ideal roller for effectively ironing out fine lines and wrinkles. We love to use this model in facials because it will roll with a relaxing compression to smoothly to infuse a serum. This one glides and rolls over a serum whereas the SPA model may slide due to it's more targeted pressure.  Pro Tip: Expand your service offerings! Estheticians can use two PROs in double roller jade facials, where movements are mirrored on both sides of the face to offer an unique healing experience to the client. Disclaimer: Jade shade variants are natural and occur in authentic rollers.  

Regular price: €42.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Super Serum + Free Jade RollerSuper Serum + Free Jade Roller

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
Super Serum + Free Jade Roller
Facial care set

NUXE Super Serum + Free Jade Roller: Anti-Aging Power & At-Home Spa for Youthfully Radiant Skin The NUXE Super Serum blends an innovative gel texture with natural hyaluronic acid and microbeads of fractionated botanical oils to activate your skin’s own rejuvenation mechanisms. Each application leaves skin visibly smoother, plumper, and fresher. In just a few weeks, wrinkles and dark spots are visibly reduced for a more even, youthful complexion. The exclusive Jade Roller (included free) boosts the serum’s effects, promotes circulation, and reveals your skin’s inner glow. Enjoy a true spa experience at home and turn your skincare into a daily ritual of relaxation. Key Benefits at a Glance: Anti-aging serum with hyaluronic acid & plant oils Microbead technology for deep efficacy Smooths, plumps & brightens skin Reduces wrinkles & dark spots Enhances glow & circulation with the Jade Roller Luxurious beauty ritual with a refined, plant-based scent Perfect for smooth, fresh & radiant skin How does the NUXE Super Serum + Jade Roller make your skin smoother, firmer, and more youthful every day—and why is this set the perfect choice for anyone seeking maximum anti-aging power, deep glow, and a spa feeling in one? The synergy of a high-performance serum and relaxing jade roller massage elevates your beauty routine—visible transformation from the first use. Discover NUXE Super Serum + Free Jade Roller now at Look Beautiful Products Shop and experience pure transformation!

Regular price: €89.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Kashmir Pink Himalayan Salt FineKashmir Pink Himalayan Salt Fine
Los Angeles Salt Company
Kashmir Pink Himalayan Salt Fine
Bath salts

The Kashmir Pink Himalayan Salt Fine from La Salt Co rejuvenates your mind, body and soul. The pale pink salt crystals come from a small region in northern Pakistan. The salt is sustainably extracted there. Unlike any other type of salt, Himalayan salt was formed millions of years ago under layers of lava and rock. Its unique origin has protected the pink salt from modern pollution and left behind one of the purest salts in existence. Hidden in the rich colour of each crystal are over 80 naturally occurring minerals that nourish your body inside and out. The pink-coloured Himalayan salt is free from all harmful additives and comes straight from the source. Every pinch of salt inspires well-being, balance and inner peace.

Content: 1000 g (€1.00 / 100 g)

Regular price: €9.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-45 %
Insta Masque Detoxifying & Glow Mask | NUXEInsta Masque Detoxifying & Glow Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
Insta Masque Detoxifying & Glow Mask
Detoxifying activated charcoal mask

NUXE Insta-Masque Detoxifying & Glow Mask: Detox Mask for Instant Freshness & Radiant Glow The Insta-Masque Detoxifying & Glow Mask by NUXE is the ultimate quick beauty boost for anyone seeking a visibly fresher, smoother, and more radiant complexion in just 2 minutes. The innovative gel texture combines activated charcoal—which deeply removes impurities and excess oil—with soothing rose water to refine, calm, and perfect the skin. When rinsed off, the gel transforms into a nurturing milk, leaving skin soft and supple without any dryness. Ideal for tired, dull, or stressed skin – and suitable for all skin types. Key Benefits at a Glance: Activated charcoal: Removes impurities & excess sebum Rose water: Calms & refines skin texture 2-minute detox: Quick-fix freshness for anytime Gel-to-milk texture: Caring & easy to rinse off Glow effect: Visibly radiant, smooth skin after use Perfect for all skin types: Even for sensitive or stressed skin How does the NUXE Insta-Masque Detoxifying & Glow Mask ensure your complexion looks fresher, clearer, and more radiant every day – and why is this mask the perfect choice for anyone wanting an easy detox and instant glow in just 2 minutes? The smart blend of charcoal and rose water brings tired skin back to life in no time – for true glow moments in your daily routine. Discover the NUXE Insta-Masque Detoxifying & Glow Mask now at Look Beautiful Products Shop and experience instant detox and glow!

Content: 50 ml (€26.34 / 100 ml)

Sale price: €13.17 Regular price: €23.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-40 %
Vitamin Tree Sheet MaskVitamin Tree Sheet Mask
I´m From
Vitamin Tree Sheet Mask
Face mask

Vitamin Tree Sheet Mask from I'm From: Intensive moisturisation & radiant freshness for all skin types The Vitamin Tree Sheet Mask from I'm From gives the skin an intensive moisturising boost and an instantly refreshed, supple feeling. The vegan, hypoallergenic formula is based on rich vitamin tree leaf water, which is extracted from multi-roasted, raw vitamin tree leaves. This deeply moisturises and visibly revitalises the skin. The innovative water hole cloth material adapts perfectly to the contours of the face, absorbs the moisture from the vitamin tree leaves perfectly and releases it evenly onto the skin - without any stickiness. The light essence texture leaves a fresh, smooth finish that enhances any complexion. Why choose the Vitamin Tree Sheet Mask from I'm From? Intensive moisturisation: deeply and sustainably nourishes the skin Refreshing finish: Leaves skin feeling supple and smooth Gentle, vegan & hypoallergenic formula: Ideal for sensitive skin types Activated active ingredients: Hot water extraction maximises vitamin absorption Innovative sheet material: Maximises the absorption of active ingredients and adapts perfectly How does the Vitamin Tree Sheet Mask from I'm From ensure that the skin looks fresher, smoother and visibly more radiant day after day? The unique combination of highly concentrated vitamin tree leaf water and innovative sheet material instantly moisturises, revitalises and smoothes - for a healthy, radiant complexion with a feel-good factor. Discover the Vitamin Tree Sheet Mask from I'm From in the Look Beautiful Products Shop now and pamper your skin with pure moisture and vitamin power!

Sale price: €2.37 Regular price: €3.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.