Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Bouncy & Firm Sleeping Eye Mask

Content: 20 g
Laneige Bouncy & Firm Eye Sleeping Mask - A fresh look overnight. Tired of tired, puffy eyes in the morning?
The Bouncy & Firm Eye Sleeping Mask from Laneige is the perfect overnight solution for radiant, smooth and youthful-looking eye contours. Developed with powerful active ingredients such as caffeine, peptides and the exclusive Peony & Collagen Complex™, this intensively nourishing night mask ensures a refreshed and firmed complexion - from the moment you wake up. Caffeine has a decongestant effect, stimulates blood circulation and visibly fades dark circles under the eyes.
Peptides firm the skin, improve elasticity and reduce fine lines - for a visibly smoother finish.
The Peony & Collagen Complex™ helps to strengthen the skin barrier, provides intensive moisture and promotes the rebuilding of collagen - the key to more elasticity and youthful freshness. The silky texture can be gently patted into the eye contour and works overnight - perfect as the last step of the evening routine.

€29.95

Content: 20 g (€149.75 / 100 g)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Bouncy & Firm Sleeping Eye Mask"

Laneige Bouncy & Firm Eye Sleeping Mask - A fresh look overnight.

Tired of tired, puffy eyes in the morning? The Bouncy & Firm Eye Sleeping Mask from Laneige is the perfect overnight solution for radiant, smooth and youthful-looking eye contours. Developed with powerful active ingredients such as caffeine, peptides and the exclusive Peony & Collagen Complex™, this intensively nourishing night mask ensures a refreshed and firmed complexion - from the moment you wake up.

Caffeine has a decongestant effect, stimulates blood circulation and visibly fades dark circles under the eyes. Peptides firm the skin, improve elasticity and reduce fine lines - for a visibly smoother finish. The Peony & Collagen Complex™ helps to strengthen the skin barrier, provides intensive moisture and promotes the rebuilding of collagen - the key to more elasticity and youthful freshness.

The silky texture can be gently patted into the eye contour and works overnight - perfect as the last step of the evening routine.

The benefits at a glance:

  • Reduces dark circles & puffiness thanks to caffeine
  • Smoothes wrinkles & fine lines thanks to effective peptides
  • Improves elasticity with hydrolysed collagen
  • Gives youthful freshness & radiant radiance
  • Intensively moisturises the skin overnight
  • Absorbs quickly & regenerates while you sleep
  • Ideal for tired, sensitive eye contours

Say goodbye to tired eyes and say hello to firm, smooth and rested skin with the Laneige Bouncy & Firm Eye Sleeping Mask - the secret weapon for radiant eyes in the morning. Discover now & feel the difference!

Properties

Area of application: Eye area, Eyes
Feature: Moisturizes the skin

Manufacturer

LANEIGE

Laneige 

Premium Korean Skincare for Radiant Skin

Laneige is one of the leading brands in Korean skincare, known for its innovative products that focus primarily on hydration. With the unique Moisture Wrap Technology, Laneige ensures that your skin remains deeply moisturized for long-lasting hydration. The products combine scientifically backed formulas with high-quality, natural ingredients to deliver visible results and restore your skin’s radiant glow.

Top SEO Keywords (comma-separated): Laneige, Laneige skincare, Korean skincare, Laneige hydration, Laneige products, Laneige Moisture Wrap, buy Laneige online, Laneige for dry skin, Laneige for radiant skin, Laneige serum, Laneige mask, Laneige for all skin types, Korean skincare products, Laneige cream, Laneige lip mask

Why Choose Laneige?

  • Hydration for Every Skin Type: Laneige offers customized hydration that caters to all skin types, from dry to sensitive skin.

  • Luxurious Yet Practical Application: Laneige products provide a luxurious skincare experience, leaving your skin refreshed and hydrated without feeling heavy or greasy.

  • High-Quality, Scientifically Backed Ingredients: Laneige uses modern technologies and natural ingredients that work harmoniously to provide optimal skincare for your skin.

  • Reliable Hydration: Thanks to the Moisture Wrap Technology, Laneige ensures that moisture deeply penetrates your skin and is retained throughout the day.

Laneige – Korean Skincare for Your Radiant Glow

Laneige is the perfect choice for anyone who wants to provide their skin with the best care. Discover the exclusive Korean skincare from Laneige and experience how your skin feels fresh, hydrated, and radiant after use. Enjoy the benefits of high-quality Korean skincare and experience the difference with Laneige – for skin that glows.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply a generous layer to the eye contour and gently pat into the skin with your ring finger. Once the product has been fully absorbed, leave on overnight and rinse off the next morning. Use in the evening as the last step in your skincare routine.

WATER / AQUA / EAU, GLYCERIN, SODIUM ACRYLATES CROSSPOLYMER-2, BUTYLENE GLYCOL, NIACINAMIDE, 1,2-HEXANEDIOL, PANTHENOL, POLYGLYCERIN-3, GLYCERYL POLYMETHACRYLATE, CAFFEINE, LACTOBACILLUS FERMENT LYSATE, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, PROPANEDIOL, XANTHAN GUM, DIPOTASSIUM GLYCYRRHIZATE, ETHYLHEXYLGLYCEROL, ADENOSINE, SODIUM METAPHOSPHATE, CAPRYLYL GLYCOL, TRYPTOPHAN, HYDROLYZED COLLAGEN, DEXTRIN, THEOBROMA CACAO (COCOA) EXTRACT, SODIUM HYALURONATE, CYANOCOBALAMIN, PAEONIA ALBIFLORA ROOT EXTRACT, TOCOPHEROL, HYDROLYZED HYALURONIC ACID, ACETYL TETRAPEPTIDE-2, SODIUM HYALURONATE CROSSPOLYMER, HYALURONIC ACID, PAEONIA ALBIFLORA FLOWER EXTRACT, SODIUM ACETYLATED HYALURONATE

✓ Reduces dark circles & puffiness thanks to caffeine
✓ Smoothes wrinkles & fine lines with effective peptides
✓ Improves elasticity with hydrolysed collagen
✓ Gives youthful freshness & radiance
✓ Intensively moisturises the skin overnight
✓ Absorbs quickly & regenerates while you sleep
✓ Ideal for tired, sensitive eye contours

Laneige Bouncy & Firm Eye Sleeping Mask - A fresh look overnight. Tired of tired, puffy eyes in the morning?
The Bouncy & Firm Eye Sleeping Mask from Laneige is the perfect overnight solution for radiant, smooth and youthful-looking eye contours. Developed with powerful active ingredients such as caffeine, peptides and the exclusive Peony & Collagen Complex™, this intensively nourishing night mask ensures a refreshed and firmed complexion - from the moment you wake up. Caffeine has a decongestant effect, stimulates blood circulation and visibly fades dark circles under the eyes.
Peptides firm the skin, improve elasticity and reduce fine lines - for a visibly smoother finish.
The Peony & Collagen Complex™ helps to strengthen the skin barrier, provides intensive moisture and promotes the rebuilding of collagen - the key to more elasticity and youthful freshness. The silky texture can be gently patted into the eye contour and works overnight - perfect as the last step of the evening routine.
Skip product gallery

Customers also bought

Bouncy & Firm Sleeping MaskBouncy & Firm Sleeping Mask
LANEIGE
Bouncy & Firm Sleeping Mask
Face mask

Say "goodnight" to tired skin - and "hello" to a fresh, plump glow! The Bouncy & Firm Sleeping Mask from Laneige works while you sleep and gives you noticeably firmer, more elastic skin overnight. Your benefits at a glance: Visibly plumps up your skin thanks to 7.25% peony collagen complex Noticeablyimproves elasticity & firmness overnight Provides intensive moisture - completely without parabens or mineral oils Strengthens your skin barrier with probiotic ferment lysate Promotes a healthy microbiome for a calm, radiant complexion The combination of paeonia flower extract, root extract and hydrolysed collagen acts as a freshness booster for your skin Ceramide-like capsules ensure long-lasting moisturisation. Clinically confirmed results: 98% felt better moisturisation 96% saw an improved skin texture 95% felt their skin was firmer and fresher

Content: 60 ml (€58.25 / 100 ml)

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Free Gift - Water Sleeping MaskFree Gift - Water Sleeping Mask
LANEIGE
Free Gift - Water Sleeping Mask
Face mask

Want to wake up in the morning with fresh, plump skin? Then the Water Sleeping Mask from Laneige is just the thing for you. This iconic overnight mask intensively moisturises your skin overnight - while you sleep, it works at full speed. What it can do: Deeply moisturises with hydro-ionised water Regenerates dry, stressed skin while you sleep Makes the complexion visibly smoother, plumper and fresher Cools and soothes - also ideal for sensitive skin Non-greasy, absorbs quickly - no residue on the pillow The unique Sleep-Tox™ technology helps to detoxify the skin overnight, while Aromasleep™ with a delicate, soothing fragrance ensures you fall asleep relaxed. In the morning, your skin will feel like new - hydrated, clear and completely refreshed. Ideal for all skin types, especially with dryness or environmental stress.

Content: 15 ml (€0.00 / 100 ml)

Regular price: €0.00
In Transit Camera Close-Up Hydrating PrimerIn Transit Camera Close-Up Hydrating Primer
This Works
In Transit Camera Close-Up Hydrating Primer
Face cream

In Transit Camera Close-Up Hydrating Primer from ThisWorks: 3-in-1 multi-talent for a flawless, radiant complexion The In Transit Camera Close-Up Hydrating Primer from ThisWorks is the must-have for anyone who wants perfect skin in seconds. The innovative 3-in-1 formula combines primer, moisturiser and mask - for an even, smooth and radiant complexion, whether on the go, as a make-up base or for a natural glow in between. Hyaluronic acid intensively moisturises the skin, while caffeine ensures a fresh, awake complexion. The exclusive Bio Boost complex of antioxidant plant oils protects against environmental influences and has a regenerating effect. Optical Blurring Powder immediately minimises fine lines and redness and makes the skin look visibly more even. Why choose the In Transit Camera Close-Up Hydrating Primer from ThisWorks? 3-in-1: Primer, moisturiser & mask in one product Smoothes the skin and visibly refines the complexion Intensive moisture thanks to hyaluronic acid Reduces redness and fine lines for an immediate effect Caffeine ensures a vitalised, fresh complexion Antioxidant protection thanks to Bio Boost Complex Immediate soft-focus effect thanks to Optical Blurring Powder Vegan & cruelty-free Perfect for all skin types, especially tired, dull or dry skin How does the In Transit Camera Close-Up Hydrating Primer from ThisWorks keep skin looking fresh, smoothed and ready for any make-up or a natural glow? The unique combination of moisturising, nourishing and instant effect makes the complexion glow in an instant - for a camera-ready look every time. Discover the In Transit Camera Close-Up Hydrating Primer from ThisWorks in the Look Beautiful Products Shop now and perfect your complexion with just one product!

Content: 40 ml (€119.88 / 100 ml)

Regular price: €47.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Bouncy & Firm SerumBouncy & Firm Serum
LANEIGE
Bouncy & Firm Serum
Facial serum

Laneige Bouncy & Firm Serum - For firm, plump and radiant skin. Laneige Bouncy & Firm Serum is the secret to smooth, firm and plump skin with a youthful glow. Thanks to an innovative combination of collagen, peptides and SmoothTech™ capsules, the serum provides visible anti-ageing effects, intensive moisture and an even complexion. The light, non-greasy texture melts gently into the skin and leaves it feeling refreshed and nourished - ideal for daily skincare. Key benefits of the Laneige Bouncy & Firm Serum: 3-in-1 effect: improves elasticity, firmness and smoothness of the skin 15.5% peony collagen complex for intensive moisture and revitalisation Peptide water with 4 peptides for visibly firmer and hydrated skin 24,000 SmoothTech™ capsules with vitamin C, vitamin E and algae oil for smoother skin and fewer wrinkles Immediately visible results: radiant, smooth and fresh complexion Clinically tested: up to 61% plumper skin and 29% more firmness after 8 weeks Clinically confirmed results: 93% felt visibly hydrated and plumped skin 100% confirmed a smoother skin texture 100% noticed a more radiant complexion Tip: In combination with the other products in the Laneige Bouncy & Firm line, the skin care routine becomes even more effective and ensures a long-lasting firm, youthful effect.

Content: 30 ml (€149.83 / 100 ml)

Regular price: €44.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Sleeping Mask BerryLip Sleeping Mask Berry

Average rating of 5 out of 5 stars

LANEIGE
Lip Sleeping Mask Berry
Lip mask

Say goodnight to dry, chapped lips - with the Laneige Lip Sleeping Mask Berry, your overnight miracle for nourished lips. This iconic lip mask from Korea gently removes dead skin cells overnight and intensively moisturises your lips. The result? Soft, plump and supple lips in the morning, without any effort. That's what makes them so special: Vitamin C & antioxidants from berry extracts intensively moisturise and protect against environmental influences Hyaluronic acid mineral network forms a moisturising film Visibly smoothes rough lips overnight Rich, non-sticky texture with a delicious berry fragrance Perfect for dry, chapped lips - especially in the cold season The luxurious texture of the mask covers your lips like a silky protective film and ensures that they regenerate overnight and optimally retain moisture.

Content: 20 g (€129.75 / 100 g)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Bouncy & Firm Sleeping MaskBouncy & Firm Sleeping Mask
LANEIGE
Bouncy & Firm Sleeping Mask
Face mask

Say "goodnight" to tired skin - and "hello" to a fresh, plump glow! The Bouncy & Firm Sleeping Mask from Laneige works while you sleep and gives you noticeably firmer, more elastic skin overnight. Your benefits at a glance: Visibly plumps up your skin thanks to 7.25% peony collagen complex Noticeablyimproves elasticity & firmness overnight Provides intensive moisture - completely without parabens or mineral oils Strengthens your skin barrier with probiotic ferment lysate Promotes a healthy microbiome for a calm, radiant complexion The combination of paeonia flower extract, root extract and hydrolysed collagen acts as a freshness booster for your skin Ceramide-like capsules ensure long-lasting moisturisation. Clinically confirmed results: 98% felt better moisturisation 96% saw an improved skin texture 95% felt their skin was firmer and fresher

Content: 60 ml (€58.25 / 100 ml)

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Sleeping Mask Berry Travel SizeLip Sleeping Mask Berry Travel Size

Average rating of 5 out of 5 stars

LANEIGE
Lip Sleeping Mask Berry Travel Size
Lip mask

Say goodnight to dry, chapped lips - with the Laneige Lip Sleeping Mask Berry, your overnight miracle for nourished lips. This iconic lip mask from Korea gently removes dead skin cells overnight and intensively moisturises your lips. The result? Soft, plump and supple lips in the morning, without any effort. That's what makes them so special: Vitamin C & antioxidants from berry extracts intensively moisturise and protect against environmental influences Hyaluronic acid mineral network forms a moisturising film Visibly smoothes rough lips overnight Rich, non-sticky texture with a delicious berry fragrance Perfect for dry, chapped lips - especially in the cold season The luxurious texture of the mask covers your lips like a silky protective film and ensures that they regenerate overnight and optimally retain moisture.

Content: 3 g (€331.67 / 100 g)

Regular price: €9.95
Bouncy & Firm SerumBouncy & Firm Serum
LANEIGE
Bouncy & Firm Serum
Facial serum

Laneige Bouncy & Firm Serum - For firm, plump and radiant skin. Laneige Bouncy & Firm Serum is the secret to smooth, firm and plump skin with a youthful glow. Thanks to an innovative combination of collagen, peptides and SmoothTech™ capsules, the serum provides visible anti-ageing effects, intensive moisture and an even complexion. The light, non-greasy texture melts gently into the skin and leaves it feeling refreshed and nourished - ideal for daily skincare. Key benefits of the Laneige Bouncy & Firm Serum: 3-in-1 effect: improves elasticity, firmness and smoothness of the skin 15.5% peony collagen complex for intensive moisture and revitalisation Peptide water with 4 peptides for visibly firmer and hydrated skin 24,000 SmoothTech™ capsules with vitamin C, vitamin E and algae oil for smoother skin and fewer wrinkles Immediately visible results: radiant, smooth and fresh complexion Clinically tested: up to 61% plumper skin and 29% more firmness after 8 weeks Clinically confirmed results: 93% felt visibly hydrated and plumped skin 100% confirmed a smoother skin texture 100% noticed a more radiant complexion Tip: In combination with the other products in the Laneige Bouncy & Firm line, the skin care routine becomes even more effective and ensures a long-lasting firm, youthful effect.

Content: 30 ml (€149.83 / 100 ml)

Regular price: €44.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Sleeping Mask BerryLip Sleeping Mask Berry

Average rating of 5 out of 5 stars

LANEIGE
Lip Sleeping Mask Berry
Lip mask

Say goodnight to dry, chapped lips - with the Laneige Lip Sleeping Mask Berry, your overnight miracle for nourished lips. This iconic lip mask from Korea gently removes dead skin cells overnight and intensively moisturises your lips. The result? Soft, plump and supple lips in the morning, without any effort. That's what makes them so special: Vitamin C & antioxidants from berry extracts intensively moisturise and protect against environmental influences Hyaluronic acid mineral network forms a moisturising film Visibly smoothes rough lips overnight Rich, non-sticky texture with a delicious berry fragrance Perfect for dry, chapped lips - especially in the cold season The luxurious texture of the mask covers your lips like a silky protective film and ensures that they regenerate overnight and optimally retain moisture.

Content: 20 g (€129.75 / 100 g)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Glowy Balm Gummy BearLip Glowy Balm Gummy Bear
LANEIGE
Lip Glowy Balm Gummy Bear
Lip care

Laneige Lip Glowy Balm - moisture, care & shine for the whole day. The Lip Glowy Balm from Laneige is the perfect companion to the popular Lip Sleeping Mask - but for the day! This innovative combination of nourishing balm and shiny gloss ensures supple, intensely nourished lips with a hint of colour - without any stickiness. The formula combines murumuru butter and shea butter, two plant-based active ingredients with an intensive moisturising and repairing effect. The balm forms a protective film that locks in moisture, prevents dryness and keeps lips looking nourished and healthy all day long. Thanks to its light, non-sticky texture, the balm can be applied effortlessly - alone for a natural shine, as a moisturising base under lipstick or to freshen up over make-up. Ideal for dry, chapped or cracked lips. The benefits at a glance: Balm & gloss in one product - for care and shine at the same time Provides long-lasting moisture thanks to murumuru & shea butter Protects the lips from drying out with a moisture-retaining film Adds a hint of natural colour and fresh shine Perfect as a primer under lipstick or for touch-ups over make-up Light, non-sticky texture for a comfortable feel Vegan, cruelty-free & dermatologically tested Suitable for all skin types Laneige Lip Glowy Balm - the daily moisturising kick for nourished, radiant lips with a natural shine. Discover now and get your lips in top form - all day long!

Content: 10 g (€189.50 / 100 g)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Glowy Balm Peach
LANEIGE
Lip Glowy Balm Peach
Lip care

If you dream of soft, nourished lips with a hint of fruit, the Lip Glowy Balm Peach from Laneige is just the thing for you! The iconic lip balm is now available in a practical on-the-go version - perfect for everyday use, on the go or as a shiny freshness boost in between. Your highlights at a glance: Shea & murumuru seed butter provide intensive moisturisation Delicate peach fragrance revitalises your senses with every application Light tint & glossy finish for naturally beautiful lips Perfect care on the go thanks to handy format Not sticky, but velvety soft & nourishing The silky texture covers your lips like a protective film, leaving them looking fuller, smoother and nourished all over. A must-have for anyone who wants to enjoy the glow of the Lip Sleeping Mask during the day too.

Content: 10 g (€179.50 / 100 g)

Regular price: €17.95
Lip Glowy Balm Trio SetLip Glowy Balm Trio Set
LANEIGE
Lip Glowy Balm Trio Set
Lip care set

Laneige Lip Glowy Balm Trio Set - Intensive moisture & delicate glow for the lips. The Laneige Lip Glowy Balm Trio Set takes lip care to a new level. With over 25 years of experience in water science, Laneige has developed the unique Advanced Water Complexes, which specifically combat dryness and balance the skin. The On-The-Glow Balm Trio contains the popular Lip Glowy Balm in three irresistible flavours: Berry, Gummy Bear and Vanilla. Each balm provides lips with intense moisture, protects against dryness and gives a natural glow with a hint of colour. Enriched with shea butter (rich in fatty acids) and murumuru butter (rich in linoleic acid), lips are nourished, smoothed and softened. The light, non-sticky texture covers the lips like a transparent protective film, retains moisture and ensures a pleasant feel - on its own or over lipstick. The most important benefits: Intensive moisturising care for dry lips Protects against moisture loss thanks to a transparent protective layer With shea butter & murumuru butter for supple, nourished lips Light, non-sticky finish with a natural glow 3 flavours & shades: Berry, Gummy Bear & Vanilla Versatile application - solo or as a gloss over lipstick Contents of the set: Lip Glowy Balm Berry (10 g) Lip Glowy Balm Gummy Bear (10 g) Lip Glowy Balm Vanilla (10 g) The Laneige Lip Glowy Balm Trio Set not only intensively nourishes the lips, but also makes them glow - for a smooth, shiny finish all day long.

Regular price: €49.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.