Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Deep Sleep Pillow Talk

Content: 2 Set

The Deep Sleep Pillow Talk Kit from This Works is the ultimate dream team of sleep enhancing products. The products relax and soothe you. This guarantees a restful sleep. Stress is reduced and mental fatigue is counteracted. During sleep, skin cells regenerate and harmful toxins are removed.

€32.95

Content: 2 Set

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Deep Sleep Pillow Talk "

The Deep Sleep Pillow Talk Kit from This Works is the ultimate dream team of sleep-enhancing products. The products relax and soothe you. Restful sleep is guaranteed. Stress is reduced and mental fatigue is counteracted. During sleep, the skin cells regenerate and harmful toxins are removed. Therefore, a good night's sleep is essential for your beauty secret and the first step in your skincare routine. The products contain camomile, lavender and vetiver.

The set consists of:
1x Deep Sleep Pillow Spray 75ml
1x Stress Check Roll-On 5ml

Properties

Area of application: Body, Room fragrance
Gender: For women
Helps against: Lack of energy, Limpness, Stress, Too little sleep
Ingredients: Lavender oil, camomile
Product type: Oil, Set, Spray

Manufacturer

This Works

This Works

The founder of This Works, Katie Phillips, is an award-winning journalist and beauty expert. The former beauty director of Vogue UK is also a trained yoga teacher and has been practising and studying the subject for over 30 years.

This Works develops clean, effective and targeted skincare and wellness solutions that work in harmony with the body's natural clockwork.

This Works believes that peaceful slumbers and skincare go hand-in-hand, which is why the brand encourages getting a good night's rest as the first step in any beauty routine. The revolutionary This Works sleep collection is filled with therapeutic fragrances and natural botanical oils, which help you nod off sooner. Go ahead and indulge in sweet dreams

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Stress roll-on: Apply the calming oil to the pulse points before going to bed.

Deep sleep pillow spray: Spray a fine mist over your pillow.

Deep Sleep Pillow Spray: fragrance blend (linalool; linalyl acetate; vetiverols; ocimene; caryophyllene; turpent-4-ol; beta-pinene; d-limonene; 1-octen-3-ylacetate; geraniol).

Stress Roll-on: Ethylhexyl stearate, Eucalyptus globulus leaf oil, Lavandula angustifolia (lavender) oil, Boswellia carterii oil, Cinnamomum camphora (camphor) leaf oil, Linalool*, Limonene*, Geraniol*, Coumarin* - CPNP: NA *naturally occurring in essential oils.

✓ Reduces the time it takes to fall asleep
✓ Calms
✓ Reduces stress
✓ With camomile, lavender and vetiver

The Deep Sleep Pillow Talk Kit from This Works is the ultimate dream team of sleep enhancing products. The products relax and soothe you. This guarantees a restful sleep. Stress is reduced and mental fatigue is counteracted. During sleep, skin cells regenerate and harmful toxins are removed.

Skip product gallery

Customers also bought

Deep Sleep Body WhipDeep Sleep Body Whip
This Works
Deep Sleep Body Whip
Body cream

This Works Deep Sleep Body Whip - Nourishing body cream for relaxation & restful sleep. The Deep Sleep Body Whip from This Works is a luxurious, intensely nourishing body cream that pampers the skin and senses at the same time and fits perfectly into the evening skincare routine. The innovative formula combines highly effective ingredients with the iconic Deep Sleep fragrance composition to promote relaxation and improve sleep quality. Enriched with hemp seed extract and copper PCA, it strengthens the skin microbiome and supports the skin's natural balance. Rich shea butter intensively moisturises the skin, leaving it supple and soft for a visibly nourished complexion. The award-winning Deep Sleep fragrance blend in combination with magnesium has a calming effect on body and mind, helps to reduce stress and supports night-time regeneration. The result is a holistic skincare experience that harmonises body, mind and skin. Important benefits at a glance: Promotes relaxation and improves sleep quality Strengthens the skin microbiome with hemp seed extract & copper PCA Provides intensive moisturisation thanks to rich shea butter Supports the nightly regeneration of the skin Calms body and mind with the Deep Sleep fragrance composition & magnesium Ensures visibly softer, nourished and revitalised skin in the morning This nourishing body cream is the ideal evening ritual for radiant skin and deep, restful sleep - for an all-round regenerated feeling overnight.

Content: 200 ml (€15.98 / 100 ml)

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stress Check Mood ManagerStress Check Mood Manager
This Works
Stress Check Mood Manager
Room fragrance

This Works Stress Check Mood Manager - Calming fragrance for balance & relaxation. This Works Stress Check Mood Manager is a movement-activated, functional fragrance that specifically helps to reduce feelings of stress and calm the mind. Developed using the latest fMRI brain imaging technology, the innovative fragrance composition has a direct effect on emotional well-being. The aromatherapeutic blend of ylang-ylang, neroli and patchouli unfolds continuously throughout the day, providing lasting relaxation and mental balance. The fragrance can be sprayed onto skin, clothing or surroundings, making it ideal for stressful everyday situations, travelling or moments of restlessness. The vegan, cruelty-free formula makes Mood Manager a practical companion for every day, helping you to stay positive, keep a clear head and strengthen your inner balance. Important benefits at a glance: Reduces feelings of stress and calms the mind Functional fragrance with ylang-ylang, neroli & patchouli Developed with fMRI technology to support well-being Motion-activated fragrance release for a long-lasting effect Versatile application on skin, clothing and environment Ideal for everyday life, travelling and stressful situations Promotes relaxation, positive focus and inner balance Vegan and cruelty-free This Mood Manager is the perfect solution for more serenity in everyday life - a practical anti-stress companion that ensures calm, balance and well-being at all times.

Content: 35 ml (€54.14 / 100 ml)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Deep Sleep Body CocoonDeep Sleep Body Cocoon
This Works
Deep Sleep Body Cocoon
Body Cream

Deep Sleep Body Cocoon by ThisWorks: Nourishing Body Cream for Restful Sleep & Relaxed Skin Deep Sleep Body Cocoon by ThisWorks is more than just a body cream—it’s the perfect evening ritual for deeply relaxed skin and restorative sleep. The rich formula provides intense hydration and nourishes skin deeply, so you wake up feeling soft, smooth, and refreshed. The calming scent of carefully selected essential oils not only enhances your sense of well-being but also soothes body and mind, preparing you for a peaceful night. Deep Sleep Body Cocoon is the ideal companion for anyone looking to unwind in the evening while giving their skin the care it deserves. Why Choose Deep Sleep Body Cocoon by ThisWorks? Intensive Moisture Care for dry and stressed skin Nourishing Formula for supple, healthy skin by morning Calming Scent to promote restful sleep Relaxes Body and Mind before bedtime Ideal for Evening Self-Care Rituals Suitable for All Skin Types How does Deep Sleep Body Cocoon by ThisWorks help body and mind relax while leaving skin cared for and radiant by morning? The combination of effective hydration and relaxing fragrance creates the perfect foundation for restful sleep and beautifully nourished skin. Discover Deep Sleep Body Cocoon by ThisWorks now at Look Beautiful Products Shop and experience the ultimate evening ritual for your skin and senses!

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
New
Deep Sleep Shower GelDeep Sleep Shower Gel
This Works
Deep Sleep Shower Gel
Shower Gel

Deep Sleep Shower Gel by ThisWorks: Relaxing Shower Gel for Restful Nights & Nourished Skin Deep Sleep Shower Gel by ThisWorks transforms your evening shower into a soothing wellness ritual. With its wonderfully calming scent, this shower gel helps relax body and mind, perfectly preparing you for deep, restorative sleep. The naturally inspired formula consists of 99% natural ingredients, delivering gentle, hydrating cleansing. Your skin is softly cleansed and infused with essential moisture, leaving it feeling smooth, cared for, and comfortable—lasting well into the next morning. Why Choose Deep Sleep Shower Gel by ThisWorks? Relaxing Fragrance for body and mind Promotes Restful Sleep After Showering 99% Natural Ingredients—Gentle on Skin Provides Intense Hydration Ideal Evening Ritual for Enhanced Well-Being Suitable for All Skin Types How does Deep Sleep Shower Gel by ThisWorks keep your skin nourished while promoting restful sleep? The unique blend of natural ingredients, soothing fragrance, and hydrating care relaxes the senses and creates the perfect foundation for a peaceful night. Discover Deep Sleep Shower Gel by ThisWorks now at Look Beautiful Products Shop and elevate your evening ritual to a new level of relaxation!

Content: 250 ml (€9.58 / 100 ml)

Regular price: €23.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Stress Check Breathe InStress Check Breathe In
This Works
Stress Check Breathe In
Stress-Check Roll On

Stress Check Breathe In by ThisWorks: Relaxing Roll-On for Quick Stress Relief & Inner Calm Stress Check Breathe In by ThisWorks is the practical roll-on for greater balance in everyday life. The specially developed formula with natural essential oils soothes body and mind, helps effectively reduce stress and tension, and provides noticeable relief—anytime, anywhere. Regular use of the roll-on reduces stress, promotes emotional well-being, and has been proven to improve sleep quality. Simply apply to pulse points, take a deep breath, and enjoy its soothing effects. Perfect for on the go, at the office, or for relaxing moments at home. Why Choose Stress Check Breathe In by ThisWorks? Calming Roll-On for Instant Stress Relief Natural Essential Oils Soothe Body & Mind Helps Release Tension and Negative Thoughts Improves Sleep Quality with Regular Use Ideal for Everyday Use and On the Go Easy Application to Pulse Points Perfect for Mindful Relaxation and Self-Care Rituals How does Stress Check Breathe In by ThisWorks help make stress, tension, and poor sleep a thing of the past? The targeted blend of calming oils works directly on the nervous system, providing immediate relaxation and supporting long-lasting recovery—whenever you need it. Discover Stress Check Breathe In by ThisWorks now at Look Beautiful Products Shop and simply breathe away your stress!

Content: 8 ml (€299.38 / 100 ml)

Regular price: €23.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
New
Deep Sleep Shower GelDeep Sleep Shower Gel
This Works
Deep Sleep Shower Gel
Shower Gel

Deep Sleep Shower Gel by ThisWorks: Relaxing Shower Gel for Restful Nights & Nourished Skin Deep Sleep Shower Gel by ThisWorks transforms your evening shower into a soothing wellness ritual. With its wonderfully calming scent, this shower gel helps relax body and mind, perfectly preparing you for deep, restorative sleep. The naturally inspired formula consists of 99% natural ingredients, delivering gentle, hydrating cleansing. Your skin is softly cleansed and infused with essential moisture, leaving it feeling smooth, cared for, and comfortable—lasting well into the next morning. Why Choose Deep Sleep Shower Gel by ThisWorks? Relaxing Fragrance for body and mind Promotes Restful Sleep After Showering 99% Natural Ingredients—Gentle on Skin Provides Intense Hydration Ideal Evening Ritual for Enhanced Well-Being Suitable for All Skin Types How does Deep Sleep Shower Gel by ThisWorks keep your skin nourished while promoting restful sleep? The unique blend of natural ingredients, soothing fragrance, and hydrating care relaxes the senses and creates the perfect foundation for a peaceful night. Discover Deep Sleep Shower Gel by ThisWorks now at Look Beautiful Products Shop and elevate your evening ritual to a new level of relaxation!

Content: 250 ml (€9.58 / 100 ml)

Regular price: €23.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Sleep Pillow MistSleep Pillow Mist
BeYou Together
Sleep Pillow Mist
Sleep spray

Sleep Pillow Mist from BeYou Together - relaxation & restful sleep. The Sleep Pillow Mist has been specially developed to reduce stress and promote relaxation before bedtime. The 100% natural, vegan blend of therapeutic grade essential oils provides a unique, calming scent to help you fall asleep and stay asleep. Ideal for a tranquil evening where the body and mind are at peace. Top benefits of the Sleep Pillow Mist: Promotes relaxation and reduces stress before sleep Supports better falling asleep and staying asleep 100% natural, vegan ingredients Therapeutic essential oils for a calming scent Ideal for a peaceful, restful sleep Simply spray onto pillows or bed linen Experience pleasant calm and soothing relaxation that supports sleep in a natural way.

Content: 30 ml (€59.83 / 100 ml)

Regular price: €17.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Deep Sleep Pillow Spray Travel SizeDeep Sleep Pillow Spray Travel Size
This Works
Deep Sleep Pillow Spray Travel Size
Room Fragrant

Deep Sleep Pillow Spray by ThisWorks: Relaxing Pillow Spray for Fast, Restful Sleep Deep Sleep Pillow Spray by ThisWorks is the ideal choice for anyone who wants to fall asleep faster and wake up feeling more refreshed. The unique blend of essential oils—chamomile, lavender, and vetiver—calms body and mind, reduces stress, and creates the perfect environment for deep, restorative sleep. A restful night’s sleep is essential for beautiful skin and overall well-being, as skin cells regenerate and toxins are eliminated while you sleep. Deep Sleep Pillow Spray helps support and enhance this important beauty process. Why Choose Deep Sleep Pillow Spray by ThisWorks? Promotes Quick Falling Asleep and Deep, Restful Sleep Calms Body and Mind with Chamomile, Lavender & Vetiver Reduces Stress and Creates a Relaxing Sleep Atmosphere Supports Skin Regeneration Overnight Fresh, Pleasant Scent for the Perfect Evening Ritual Ideal as the First Step in Your Nighttime Beauty Routine Suitable for All Skin Types and Every Sleep Routine How does Deep Sleep Pillow Spray by ThisWorks ensure deeper, more relaxed sleep and visibly refreshed skin in the morning? The powerful blend of soothing essential oils helps you unwind faster, leave stress behind, and optimally support your skin’s nightly regeneration—for more energy and radiance the next day. Discover Deep Sleep Pillow Spray by ThisWorks now at Look Beautiful Products Shop and enjoy a restful night's sleep, night after night!

Content: 75 ml (€33.27 / 100 ml)

Regular price: €24.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Coconut Body OilCoconut Body Oil
Mario Badescu
Coconut Body Oil
Body oil

The luxurious Coconut Body Oil from Mario Badescu provides intensive moisturising care for the skin and deeply nourishes it with valuable nutrients. The light texture is quickly absorbed without leaving a greasy feeling and leaves the skin silky soft, supple and radiant. The exotic scent of coconut indulges the senses and provides a feeling of tropical freshness and pure relaxation, perfect for skincare and a luxurious feel-good experience. Important benefits: Intensive moisturisation for dry and dehydrated skin Absorbs quickly without a greasy film Silky-soft, supple skin feel Exotic coconut fragrance for a tropical skincare experience Suitable for all skin types, ideal for daily use

Content: 147 ml (€12.89 / 100 ml)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Deep Sleep Body WhipDeep Sleep Body Whip
This Works
Deep Sleep Body Whip
Body cream

This Works Deep Sleep Body Whip - Nourishing body cream for relaxation & restful sleep. The Deep Sleep Body Whip from This Works is a luxurious, intensely nourishing body cream that pampers the skin and senses at the same time and fits perfectly into the evening skincare routine. The innovative formula combines highly effective ingredients with the iconic Deep Sleep fragrance composition to promote relaxation and improve sleep quality. Enriched with hemp seed extract and copper PCA, it strengthens the skin microbiome and supports the skin's natural balance. Rich shea butter intensively moisturises the skin, leaving it supple and soft for a visibly nourished complexion. The award-winning Deep Sleep fragrance blend in combination with magnesium has a calming effect on body and mind, helps to reduce stress and supports night-time regeneration. The result is a holistic skincare experience that harmonises body, mind and skin. Important benefits at a glance: Promotes relaxation and improves sleep quality Strengthens the skin microbiome with hemp seed extract & copper PCA Provides intensive moisturisation thanks to rich shea butter Supports the nightly regeneration of the skin Calms body and mind with the Deep Sleep fragrance composition & magnesium Ensures visibly softer, nourished and revitalised skin in the morning This nourishing body cream is the ideal evening ritual for radiant skin and deep, restful sleep - for an all-round regenerated feeling overnight.

Content: 200 ml (€15.98 / 100 ml)

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.