Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Absolue Keratine Ultimate Repair Serum

Content: 30 ml

Absolue Kératine Ultimate Repair Serum by Rene Furterer is the perfect SOS plant-based concentrate for damaged hair and split ends. The innovative gel-to-oil formula targets split ends, fills gaps in the hair structure, and provides reliable protection against new damage and heat up to 220°C.

€25.95

Content: 30 ml (€86.50 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Absolue Keratine Ultimate Repair Serum"

Absolue Kératine Ultimate Repair Serum by Rene Furterer: Intensive SOS Serum for Damaged Hair & Split Ends

Absolue Kératine Ultimate Repair Serum by Rene Furterer is the perfect SOS plant-based concentrate for damaged hair and split ends. The innovative gel-to-oil formula targets split ends, fills gaps in the hair structure, and provides reliable protection against new damage and heat up to 220°C.

The natural formula combines Pellicer, Fair For Life-certified organic camelina oil, and plant-based keratin—a powerful trio that repairs even severely stressed hair, reduces split ends and frizz, and leaves ends irresistibly soft, shiny, and smooth. The serum absorbs instantly without stickiness or greasy residue. Your ends are wrapped in the captivating Absolue Kératine scent, and your hair is optimally protected from styling heat—for visibly healthier, flawless hair right to the tips.

Why Choose Absolue Kératine Ultimate Repair Serum by Rene Furterer?

  • SOS serum for extremely damaged ends & split ends
  • Instantly reduces split ends and frizz
  • Fills gaps in hair structure and provides lasting strength
  • Protects against heat up to 220°C
  • With Pellicer, plant-based keratin & Fair For Life-certified organic camelina oil
  • Silky gel-to-oil texture—absorbs instantly, non-greasy
  • Long-lasting smoothness, shine, and protection
  • Luxurious, enchanting fragrance

How does Absolue Kératine Ultimate Repair Serum by Rene Furterer restore even severely damaged ends to a healthy, smooth, and shiny appearance?

The targeted blend of natural, reparative ingredients seals cracks and protects hair—for beautifully maintained lengths and ends, day after day.

Discover Absolue Kératine Ultimate Repair Serum by Rene Furterer now at Look Beautiful Products Shop and give your ends perfect care every day!

Properties

Area of application: Hair
Effects: Care, Gives shine, Moisturizing
Gender: For women
Helps against: Damaged hair, Damaged hair, Dry hair, Frizz, Frizzy hair, Porous hair, Protects from heat, Split ends, Tired and dull hair
Product type: Serum

Manufacturer

René Furterer

René Furterer 

Professional Hair & Scalp Care

René Furterer offers customized hair care rituals based on a personal hair analysis. Founded in Provence, the brand brings the beauty of plants directly into your hair care routine. René Furterer believed that healthy, beautiful hair can only grow on a well-cared-for scalp, which led him to develop personalized rituals for visible, long-lasting results.

Why René Furterer?

• Professional care. Tailored to your unique hair and scalp needs.
• Natural ingredients. Formulated with 100% essential oils and plant extracts.
• Innovative rituals. Enjoy lasting results with personalized care.
• Luxurious experience. Pamper not only your hair but also your senses with premium products.

René Furterer at Look Beautiful Products
Experience customized care for your hair and scalp – and enjoy the luxurious feeling of healthy, beautiful hair.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Warm the serum between your fingertips and apply to dry or towel-dried hair, working it into the ends.

C 9-12 ALKANES*. GLYCERIN*. WATER (AQUA)*. COCO-CAPRYLATE/CAPRATE*. CAMELINA SATIVA SEED OIL*. ALPHA-ISOMETHYL IONONE. ARGININE HCL*. BUTYLENE GLYCOL*. COUMARIN. FRAGRANCE (PARFUM). GLYCINE SOJA (SOYBEAN) SEEDCAKE EXTRACT (GLYCINE SOJA SEEDCAKE EXTRACT)*. HYDROLYZED WHEAT PROTEIN*. LIMONENE. LINALOOL. LYSINE HCL*. PROPYLENE GLYCOL. SODIUM BENZOATE. SODIUM DILAURAMIDOGLUTAMIDE LYSINE*. TOCOPHEROL 99% natural active ingredients The consumer is advised to systematically check the composition of the product before purchase.

✓ Protects the hair from heat up to 220°C
✓ Repairs the hair
✓ Repairs frizz and split ends
✓ Fills in lasting damage to the hair structure
✓ Your hair becomes shiny and healthy

Absolue Kératine Ultimate Repair Serum by Rene Furterer is the perfect SOS plant-based concentrate for damaged hair and split ends. The innovative gel-to-oil formula targets split ends, fills gaps in the hair structure, and provides reliable protection against new damage and heat up to 220°C.

Skip product gallery

Customers also bought

Absolue Kératine Restructuring Keratin Mask for Fine to Normal Hair (Tube)
René Furterer
Absolue Kératine Restructuring Keratin Mask for Fine to Normal Hair (Tube)
Hair Mask

Absolue Kératine Mask by Rene Furterer: Deep Repair & Care for Fine to Normal Hair Absolue Kératine Mask by Rene Furterer is the ideal intensive treatment for fine to normal, damaged, or brittle hair. The restorative formula delivers lasting repair, helping restore your hair’s natural beauty and vitality. From the very first application, hair becomes easier to detangle, feels noticeably protected, is softer to the touch, and gains visible shine. With continued use, hair becomes stronger and more resilient—without being weighed down. Why Choose Absolue Kératine Mask by Rene Furterer? Intensive repair for damaged and brittle hair Restores natural beauty and elasticity Improves detangling and protection from the first use Delivers smoothness and radiant shine Strengthens hair structure for greater resilience Specially developed for fine to normal hair—does not weigh hair down How does Absolue Kératine Mask by Rene Furterer make fine or normal hair healthy, shiny, and smooth again? The innovative formula penetrates deep into the hair structure, repairing from within and giving hair new strength, elasticity, and visible vitality—for long-lasting, beautiful, and well-cared-for hair. Discover Absolue Kératine Mask by Rene Furterer now at Look Beautiful Products Shop and transform fine to normal hair with new strength and shine!

Regular price: €27.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Absolue Keratin Restorative Leave In TreatmentAbsolue Keratin Restorative Leave In Treatment

Average rating of 5 out of 5 stars

René Furterer
Absolue Keratin Restorative Leave In Treatment
Leave In Treatment

Absolue Keratin Restructuring Leave-In Treatment by Rene Furterer: Intensive Protection & Repair for Damaged Hair Absolue Keratin Restructuring Leave-In Treatment by Rene Furterer is the ideal solution for stressed, damaged, or treated hair in need of renewed strength and shine. This intensive leave-in care repairs hair lengths day after day, making hair supple, resilient, and naturally beautiful again. The strengthening formula with precious keratin rebuilds the hair structure, protects against further damage, and delivers noticeable smoothness, shine, and easy detangling. Perfectly suited for hair that has been heavily stressed by mechanical or chemical influences. Why Choose Absolue Keratin Restructuring Leave-In Treatment by Rene Furterer? Intensive repair for damaged and stressed hair lengths Strengthens and rebuilds hair structure Protects against new damage from external factors Delivers smoothness and radiant shine Makes styling and detangling easier Suitable for all hair types, especially stressed or treated hair Lightweight leave-in texture—no rinsing necessary How does Absolue Keratin Restructuring Leave-In Treatment by Rene Furterer restore strength, healthy shine, and beauty to stressed hair? The unique keratin formula specifically repairs the hair structure, protects against future damage, and provides noticeable suppleness and resilience—for hair that feels well cared for and is easy to style every day. Discover Absolue Keratin Restructuring Leave-In Treatment by Rene Furterer now at Look Beautiful Products Shop and transform damaged hair day after day!

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Absolue Kératine Restructuring Keratin Mask for Fine to Normal Hair (Tube)
René Furterer
Absolue Kératine Restructuring Keratin Mask for Fine to Normal Hair (Tube)
Hair Mask

Absolue Kératine Mask by Rene Furterer: Deep Repair & Care for Fine to Normal Hair Absolue Kératine Mask by Rene Furterer is the ideal intensive treatment for fine to normal, damaged, or brittle hair. The restorative formula delivers lasting repair, helping restore your hair’s natural beauty and vitality. From the very first application, hair becomes easier to detangle, feels noticeably protected, is softer to the touch, and gains visible shine. With continued use, hair becomes stronger and more resilient—without being weighed down. Why Choose Absolue Kératine Mask by Rene Furterer? Intensive repair for damaged and brittle hair Restores natural beauty and elasticity Improves detangling and protection from the first use Delivers smoothness and radiant shine Strengthens hair structure for greater resilience Specially developed for fine to normal hair—does not weigh hair down How does Absolue Kératine Mask by Rene Furterer make fine or normal hair healthy, shiny, and smooth again? The innovative formula penetrates deep into the hair structure, repairing from within and giving hair new strength, elasticity, and visible vitality—for long-lasting, beautiful, and well-cared-for hair. Discover Absolue Kératine Mask by Rene Furterer now at Look Beautiful Products Shop and transform fine to normal hair with new strength and shine!

Regular price: €27.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Absolue Kératine Restorative Keratin Mask for fine to normal hair (tube) Travel Size
René Furterer
Absolue Kératine Restorative Keratin Mask for fine to normal hair (tube) Travel Size
Hair mask

Absolue Keratine Mask Travel Size by René Furterer - Intensive repair for fine to normal hair The Absolue Keratine Mask from René Furterer has been specially developed for fine to normal hair and provides lasting repair for damaged and brittle hair. From the very first application, hair becomes more manageable, more protected, more supple and has a natural, radiant shine. This rich mask intensively strengthens the hair, provides more resistance and strength and restores the hair's natural beauty in the long term. Perfect for anyone who wants to care for their hair and protect it from further damage at the same time. Most important benefits: Repairs damaged and brittle hairin the long term Improves combability from the first application Gives the hair protection and suppleness Provides long-lasting shine Strengthens the hair and increases its resistance Specially developed for fine to normal hair

Content: 30 ml (€49.83 / 100 ml)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Aloe Vera Hair GelAloe Vera Hair Gel

Average rating of 5 out of 5 stars

Rahua Amazon Beauty
Aloe Vera Hair Gel
Nourishing hair gel

Rahua Aloe Vera Hair Gel is a refreshing, nourishing styling gel that combines flexible hold, natural definition, and intensive care. Its innovative formula allows for individualized styling while supporting the regeneration and repair of damaged hair.This restorative hair gel with organic aloe vera, cucumber, and sugarcane gently shapes strands, smooths and softens the hair, and adds a natural shine without stickiness or weight. During styling, the hair is supplied with valuable nutrients that promote optimal hair health and visibly reduce frizz.Thanks to its lightweight, flexible texture, the gel is suitable for all hair types and is ideal for natural looks, defined styles, or gently taming the hair.Key benefits at a glanceFlexible hold for natural stylingNourishes and repairs hair during stylingSmooths the hair structure and reduces frizzAdds natural shine without weighing hair downShapes and defines strandsSupplies hair with nutrients for healthy-looking hairSuitable for all hair typesRahua Aloe Vera Hair Gel is the perfect choice for anyone who wants to combine natural styling, nourishing ingredients, and healthy, shiny hair in one product.

Content: 120 ml (€31.63 / 100 ml)

Regular price: €37.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Invisibobble Original - Bronze Me Pretty
Invisibobble
Invisibobble Original - Bronze Me Pretty
Hair tie

Original - Bronze Me Pretty by Invisibobble: The stylish spiral hairband for perfect hold & maximum comfort The Original - Bronze Me Pretty from Invisibobble is far more than just a hairband - it is the ultimate styling secret for flawless looks and healthy hair. The unique spiral spring shape provides revolutionary hold and distributes the pressure evenly. The ponytail sits securely without pulling, slipping or causing hair breakage. Even after hours of wear, there are no unsightly marks in the hair. Thanks to the waterproof material, the Invisibobble retains its shape and function even during sports, swimming or on rainy days. The elegant bronze design adds a touch of glamour to any look and makes the spiral hair elastic a stylish accessory for any outfit. Why choose the Original - Bronze Me Pretty from Invisibobble? Secure hold without pulling or hair breakage No slipping - the ponytail stays in place all day long No imprints in the hair - for a flawless hairstyle, even after long wear Waterproof - perfect for sports, swimming & outdoor activities Stylish bronze design - elegant accessory for any occasion Functionality, comfort & style in one small hair accessory How does the Original - Bronze Me Pretty from Invisibobble ensure that hair stays perfectly styled, protected and free of pressure points day after day? The innovative spiral spring technology distributes the pressure optimally, protects the hair, prevents tugging and offers reliable hold - for comfortable, healthy hairstyling for every occasion. Discover the Original - Bronze Me Pretty by Invisibobble in the Look Beautiful Products Shop now and take hairstyling to a new level!

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Intense Smoothing SerumIntense Smoothing Serum
Moroccanoil
Intense Smoothing Serum
Hair styling concentrate

Moroccanoil Intense Smoothing Serum – Ultimate Control & Shine How can unruly, frizzy, or dry hair be smoothed while nourishing it at the same time? The Moroccanoil Intense Smoothing Serum – Blow Dry Concentrate delivers glossy, ultra-smooth results, reduces bulk and extreme frizz, and provides controlled hair for up to 72 hours.  Its highly concentrated formula makes styling and brushing easier without weighing hair down, while nourishing Argan oil intensely smooths, moisturizes, and adds silky shine. Perfect for coarse, dull, or highly frizzy hair that needs a healthy, radiant finish. The signature Moroccanoil scent, a Mediterranean-inspired blend of spicy amber and sweet floral notes, turns every application into a luxurious sensory experience. Key Benefits at a Glance: Reduces unwanted volume by 46 % – for smoother, controlled hair Controls extreme frizz for up to 72 hours – long-lasting styling Instant slip – makes brushing and styling effortless Nourishes with Argan oil – for smoothness, shine, and hydration Ideal for coarse, dull, or frizzy hair – intensive care for demanding hair Lightweight formula – no heaviness or greasy feel Seductive scent – Mediterranean blend of amber & floral notes Why the Moroccanoil Intense Smoothing Serum is the Right Choice Because it’s more than just a styling product: it smooths, reduces volume, controls frizz, and nourishes intensely, keeping hair shiny, silky, and healthy all day—even for the most demanding hair types. For ultra-smooth, glossy looks with control that lasts up to 72 hours.

Content: 50 ml (€63.90 / 100 ml)

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.