Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

PRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Glow-Boosting Cream-Gel

Content: 40 ml
With the PRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Glow-Boosting Cream-Gel from NUXE, experience care that makes your skin glow and reduces the first signs of ageing. This light gel-cream is specially developed for normal to combination skin and ensures an even, healthy complexion. 

€45.95

Content: 40 ml (€114.88 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "PRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Glow-Boosting Cream-Gel"

With the PRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Glow-Boosting Cream-Gel from NUXE, experience care that makes your skin glow and reduces the first signs of ageing. This light gel-cream is specially developed for normal to combination skin and ensures an even, healthy complexion.

What this cream does for you:

- Reduces fine lines and wrinkles
- Intensively moisturises your skin thanks to natural hyaluronic acid
- Protects against environmental influences with antioxidant jasmine extract
- Gives your skin a natural glow
and a fresh appearance

The refreshing texture is quickly absorbed and leaves a matte finish - ideal as a make-up base The delicate scent of jasmine and pink lychee makes application a sensual experience.

Your benefits at a glance:

  • Radiant, youthful complexion
  • Intensive moisturisation
  • Protection against premature skin ageing
  • Ideal for normal to combination skin
  • Enriched with natural ingredients

Treat yourself to this daily pampering programme and let your skin shine with a new radiance.

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Effects: Care, Collagen production, Elasticity, Moisturizing, anti-ageing
Gender: For women
Helps against: Dry skin, Fine lines, Improve skin texture, Sensitive skin, Wrinkles, irritated skin
Product type: Cream

Manufacturer

Nuxe

NUXE 

France's Leading Brand in Pharmacy Cosmetics 

Laboratoire NUXE is the leading provider of pharmacy cosmetics in France. At NUXE, you will find the perfect skincare line tailored to your skin type and age, ranging from moisturizers to anti-aging treatments.

The Benefits of NUXE:

• Wide range of care for all skin types – NUXE offers a wide variety of products, perfectly tailored to different skin types and needs.
• Unique plant-based ingredients – All NUXE products feature high-quality plant extracts that intensely nourish the skin.
• Sensual fragrances – Each NUXE product delights with delicate and irresistible scents, making your skincare experience even more indulgent.
• Luxurious feeling – NUXE combines the power of nature with luxurious sensuality, offering an unparalleled skin sensation.
• Cult-status products – Many NUXE products have reached cult status and are known for their exceptional efficacy.
• Made in France – All NUXE products are formulated in France, adhering to the highest quality standards required in the pharmaceutical sector.
• 30 years of experience – With nearly 30 years of experience, NUXE has grown from a small Parisian lab to an international company with a presence in 60 countries.

NUXE at Look Beautiful Products
Discover the luxurious skincare products from NUXE at Look Beautiful Products and experience the perfect fusion of nature, sensuality, and luxury in your skincare routine.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Warm a hazelnut-sized amount of the cream in your hands and apply evenly to your face, neck and décolleté. Avoid the eye area. Massage the cream in gently until it is completely absorbed.

AQUA/WATER, ALCOHOL DENAT, GLYCERIN, PHENYL TRIMETHICONE, HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, PROPYLHEPTYL CAPRYLATE, SILICA, PARFUM/FRAGRANCE, PHENOXYETHANOL, ETHYLHEXYLGLYCERIN, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, RIBOSE, SODIUM GLUCONATE, XANTHAN GUM, BUTYLENE GLYCOL, SODIUM HYALURONATE, POLYSORBATE 60, SORBITAN ISOSTEARATE, PENTYLENE GLYCOL, JASMINUM OFFICINALE (JASMINE) FLOWER EXTRACT, SODIUM HYDROXIDE, FAEX EXTRACT/YEAST EXTRACT, MICA, CI 77491/IRON OXIDES, CALENDULA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT, TOCOPHEROL, BENZYL SALICYLATE, LINALOOL, CITRONELLOL, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, GERANIOL [N3904/A]

✓ Provides the necessary moisture
✓ Reduces wrinkles and fine lines
✓ Signs of skin ageing are minimised
✓ The complexion becomes radiant, matt and smooth

With the PRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Glow-Boosting Cream-Gel from NUXE, experience care that makes your skin glow and reduces the first signs of ageing. This light gel-cream is specially developed for normal to combination skin and ensures an even, healthy complexion. 
Skip product gallery

Customers also viewed

PRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Glow-Boosting CreamPRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Glow-Boosting Cream
Nuxe
PRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Glow-Boosting Cream
Face cream

With the PRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Glow-Boosting Cream from NUXE, experience care that makes your skin glow and minimises the first signs of ageing. This silky cream is specially developed for normal to dry skin and ensures an even, healthy complexion. What this cream does for you: - Reduces fine lines and wrinkles - Intensively moisturises your skin thanks to natural hyaluronic acid - Protects against environmental influences thanks to antioxidant jasmine extract - Gives your skin a natural glow and a fresh appearance The luxurious texture melts gently into your skin and leaves behind a delicate scent of jasmine and pink lychee - for a sensual skincare experience. Your benefits at a glance: Radiant, youthful complexion Intensive moisturisation Protection against premature skin ageing Ideal for normal to dry skin Enriched with natural ingredients Treat yourself to this daily pampering programme and let your skin shine with a new radiance.

Content: 40 ml (€114.88 / 100 ml)

Regular price: €45.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
PRODIGIEUSE BOOST Glow-Boosting Vitamin C SerumPRODIGIEUSE BOOST Glow-Boosting Vitamin C Serum
Nuxe
PRODIGIEUSE BOOST Glow-Boosting Vitamin C Serum
Facial serum

NUXE Prodigieuse Boost Glow-Boosting Vitamin C Serum: Instant Glow & Protection for Youthful, Fresh Skin The Prodigieuse Boost Glow-Boosting Vitamin C Serum by NUXE is the daily freshness boost for anyone seeking instant glow, smoother skin, and protection from early signs of aging. This certified organic serum is enriched with stabilized vitamin C, a potent antioxidant that fights free radicals and shields the complexion from environmental stress. The light, fast-absorbing texture delivers an even finish, smooths fine lines, and leaves skin plumper and more youthful-looking. Perfect for all skin types, the serum brings instant radiance and supports skin’s daily defense against fatigue and environmental aggressors. Key Benefits at a Glance: Instant glow: For fresh, radiant skin Stabilized vitamin C: Protection against free radicals & early aging Smooths fine lines: For plump, youthful complexion Light, fast-absorbing texture: No stickiness, no greasy feel Certified organic: Clean care for every skin type How does NUXE Prodigieuse Boost Glow-Boosting Vitamin C Serum make your skin look more radiant, smoother, and youthful every day—and why is this serum the ideal choice for anyone seeking an instant freshness boost, natural glow, and protection in one? The innovative vitamin C power delivers instant effects, antioxidant defense, and natural care—for visibly healthy, vibrant skin. Discover NUXE Prodigieuse Boost Glow-Boosting Vitamin C Serum now at Look Beautiful Products Shop and boost your glow to the next level!

Content: 30 ml (€159.83 / 100 ml)

Regular price: €47.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
PRODIGIEUSE BOOST Night Recovery Oil BalmPRODIGIEUSE BOOST Night Recovery Oil Balm
Nuxe
PRODIGIEUSE BOOST Night Recovery Oil Balm
Face cream

Do you want to wake up in the morning with radiant, refreshed skin? Then the PRODIGIEUSE BOOST Night Recovery Oil Balm from NUXE is the perfect night cream for you. This regenerating night cream provides your skin with intensive moisture and helps it to recover while you sleep. Your complexion will look fresher, smoother and more revitalised in the morning - without leaving your skin feeling oily. What the balm does for you: Regenerates your skin overnight Provides deep moisturisation Visibly smoothes & firms the skin Gives you a fresh, healthy glow Gentle oil balm texture without a greasy finish Thanks to the unique texture, which acts like a nourishing cocoon when applied, your skin is intensively nourished - ideal for dry and tired skin. The perfect end to your evening routine for visibly regenerated skin the next morning. Sleep well - with NUXE.

Content: 50 ml (€95.90 / 100 ml)

Regular price: €47.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
PRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Eye Balm GelPRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Eye Balm Gel
Nuxe
PRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Eye Balm Gel
Eye cream

With the PRODIGIEUSE BOOST Multi-Correction Eye Balm Gel from NUXE, you can give your eye area exactly the care it deserves. The light gel-balm texture acts as a booster against tiredness, dark circles and fine lines - with every application. This is what eye care can do for you: - Reduces dark circles and puffiness- Smoothes fine lines and first wrinkles- Visibly refreshes tired eyes- Moisturises and protects against environmental influences Your eye area immediately appears smoother, more radiant and revitalised - for a youthful and open look. The balm is ideal for daily use, morning and evening, and is suitable for all skin types. Your benefits at a glance: Immediately fresh, awake look Counteracts signs of tiredness and stress Particularly gentle on the sensitive eye area Perfect under make-up or on its own With NUXE, you can make your natural beauty shine - starting with your eyes.

Content: 15 ml (€226.33 / 100 ml)

Regular price: €33.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
PRODIGIEUSE BOOST Glow-Boosting Detox MaskPRODIGIEUSE BOOST Glow-Boosting Detox Mask
Nuxe
PRODIGIEUSE BOOST Glow-Boosting Detox Mask
Face mask

The PRODIGIEUSE BOOST Glow-Boosting Detox Mask from NUXE is an organic-certified detox face mask that helps the skin to rid itself of impurities and pollutants while restoring its natural glow. Ideal for tired, dull skin in need of new energy and freshness. The mask impresses with its unique 3-phase texture: Fresh gel on application Nourishing oil when massaging in Gentle milk when rinsing off This transformation makes application particularly pleasant and ensures that active ingredients are optimally absorbed. The skin is cleansed deep into the pores, detoxified and looks visibly smoother, clearer and more radiant after use. Benefits of the Glow-Boosting Detox Mask from NUXE: Detoxifies & noticeablyrefines the complexion Cleanses deep into the pores without drying out 100% organic formula - ideal for natural skin care Suitablefor all skin types, including sensitive skin Innovative texture transformation for a sensual application experience Promotes radiance & vitality of the skin A real must-have for anyone who wants to regularly treat their skin to a natural detox treatment - with a pleasure factor.

Content: 75 ml (€42.60 / 100 ml)

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.