Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Pro-Collagen Advanced Eye Treatment

Content: 15 ml

Pro-Collagen Advanced Eye Treatment by Elemis is an innovative eye serum that makes eye wrinkles disappear. The formula contains protein-rich active ingredients that smooth and moisturize the delicate eye area.

€51.95

Content: 15 ml (€346.33 / 100 ml)

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Pro-Collagen Advanced Eye Treatment "

The Pro-Collagen Advanced Eye Treatment from Elemis is an innovative eye serum that makes eye wrinkles disappear. The formula contains protein-rich active ingredients that smooth and moisturise the delicate eye area. Active ingredients from funnel algae and linseed provide firming, while a complex combination of amino acids locks moisture into the skin. The powerful combination of deep hydration and renewal gives the eye area a rejuvenated appearance.

Properties

Area of application: Eyes
Effects: Care, Moisturizing, anti-ageing, cares for dry skin, cares for itchy skin, regenerates inflamed skin
Gender: For women
Helps against: Dry skin, Eye rings, Fine lines, Irritated/ damaged skin, Sensitive skin, Tired skin, Wrinkles, irritated skin
Ingredients: Hyaluronic acid, linseed
Product type: Cream

Manufacturer

Elemis

Elemis

Professional Skincare with Natural Ingredients

Elemis is a skin wellness brand that combines the soul of an aromatherapist, the spirit of an artist, and the commitment of a scientist to deliver results. By harnessing the power of nature’s best ingredients, highly effective delivery systems, and revolutionary technologies, Elemis creates skin-friendly formulations that provide clinically proven results you can see and feel.

Elemis products protect your skin’s microbiome and lipid barrier to defend against daily aggressors while promoting a healthy acid mantle. Each new formulation undergoes strict clinical and/or consumer testing to ensure maximum efficacy in addressing skin concerns.

With active aromas enhancing the skin therapy and luxurious textures providing nourishing benefits, Elemis offers an indulgent skincare experience. All products are developed and tested at the Elemis Innovation Hub in London and manufactured in England under the highest quality and safety standards.

Benefits of Elemis:

  • Clinically proven results: Products that deliver visible and tangible improvements.

  • Natural ingredients: Harnessing the power of the finest natural ingredients combined with revolutionary technology.

  • Skin protection: Strengthens the skin barrier and promotes a healthy acid mantle.

  • Innovative formulations: Each formula is optimized through clinical testing.

  • High-quality manufacturing: Developed and manufactured in England under the highest safety and quality standards.

With Elemis, you experience professional skincare that protects, nourishes, and revitalizes your skin – every day.

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

11 January 2023 09:28

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super Produkt!

Dieses Augenserum zieht in Sekundenschnelle in die haut ein verleiht direkt einen frischeren und wacheren Look. Ist auch geeignet für Kontaktlinsenträgerinnen!

Apply the eye cream to your cleansed eye area every morning and evening. Apply one or two drops to your ring finger and pat in gently.

Aqua/Water/Eau, Propylene Glycol, Glycerin, Oryza Sativa (Rice) Hull Powder, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer, Sclerotium Gum, Diazolidinyl Urea, Sodium Benzoate, Sodium PCA, Disodium EDTA, Sodium Lactate, Potassium Sorbate, Arginine, Aspartic Acid, Hydrolyzed Wheat Protein, PCA, Centaurea Cyanus (Cornflower) Flower Extract, Linum Usitatissimum (Linseed) Seed Extract, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Glycine, Alanine, Aesculus Hippocastanum (Horse Chestnut) Seed Extract, Serine, Valine, Linalool, Caramel, Threonine, Isoleucine, Proline, Fragrance (Parfum), Anthemis Nobilis (Chamomile) Flower Oil, Lavandula Angustifolia (Lavender) Oil, Lavandula Hybrida (Lavandin) Oil, Osmanthus Fragrans Flower Extract, Phenoxyethanol, Histidine, Phenylalanine, Sodium Hydroxide, Padina Pavonica Thallus Extract. ACTIVE INGREDIENTS: funnel algae, amino acids, flaxseed, macrocellular complex Please note that the list of ingredients is subject to possible change. Customers should refer to product packaging for the most current applicable ingredient listing.

✓ Reduces wrinkles and fine lines
✓ Provides essential moisture
✓ With linseed, amino acids and funnel algae
✓ Your skin becomes firm, young and smooth

Pro-Collagen Advanced Eye Treatment by Elemis is an innovative eye serum that makes eye wrinkles disappear. The formula contains protein-rich active ingredients that smooth and moisturize the delicate eye area.

Skip product gallery

Customers also viewed

New
Exotic Lime & Ginger Salt Glow ScrubExotic Lime & Ginger Salt Glow Scrub

Average rating of 5 out of 5 stars

Elemis
Exotic Lime & Ginger Salt Glow Scrub
Body scrub

The Exotic Lime & Ginger Salt Glow Scrub by Elemis is a luxurious scrub with lime, ginger, salt and a blend of sweet almond oil, bergamot and coconut. The scrub stimulates and tones the skin and gives you a soft skin feeling.

Content: 490 g (€12.44 / 100 g)

Regular price: €60.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-15 %
Hydrate Trio

Average rating of 5 out of 5 stars

Innersense Organic Beauty
Hydrate Trio
Hair Care Set for dry hair

The Hydrate Trio from Innersense contains everything your thirsty hair needs. The essential oils help to regulate the oiliness of the scalp and provide it with nutrients. The products provide the necessary moisture and leave your hair light and smooth. The set consists of: 1x Hydrating Cream Hairbath 1x Hydrating Cream Conditioner 1x Sweet Spirit Leave In Conditioner Hydrating Cream Hairbath: Exquisite moisturizing shampoo for strong hair in need of moisture, which strengthens it from the inside. Essential oils of sage and tamanu help regulate oil buildup on the scalp and nutrients make the cuticle smooth and supple. The silicone-free shampoo moisturizes the hair to the depth, makes it airy and light and leaves no residue in the hair. It is suitable for strong, resistant and curly hair. Fragrance notes: Vanilla and Sage. Hydrating Cream Conditioner: Moisturizing conditioner for strong hair in need of moisture. Exquisite agent with emollient ingredients that provides maximum moisturization. Certified organic Monoi oil and aloe strengthen hair follicles, smooth the cuticle and make hair manageable. Orange blossom oil provides natural shine. Conditioner without silicone moisturizes hair and gives them natural beauty. It is suitable for strong, resistant and curly hair. Fragrance notes: Vanilla and Sage. Sweet Spirit Leave In Conditioner: Problem-free combing! Give your hair moisture with the lightweight waterproof spray conditioner with softening oils, aromatic herbs, floral essences and eco-honey that improve hair texture and make hair combable. Lavender gives a discreet and soothing aroma. Extracts of certified organic plants make hair radiant and prepare them for any styling. Suitable for all hair types. Fragrance notes: Lavender, Rosemary and Eucalyptus.

Sale price: €69.95 Regular price: €81.85
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Superfood Midnight Facial Nourishing Sleeping CreamSuperfood Midnight Facial Nourishing Sleeping Cream
Elemis
Superfood Midnight Facial Nourishing Sleeping Cream
Face cream

The Superfood Midnight Facial Nourishing Sleeping Cream from Elemis is a pre-biotic night cream specially formulated to intensely moisturise dry and thirsty skin. Suitable for all skin types, this gel-cream envelops dehydrated skin in a nourishing cocoon of moisture throughout the night, and the indulgent formula contains camu camu, a rich source of vitamin C, and cocoa butter, which provides omega-6 and -9 fatty acids to intensely hydrate the skin. In addition, the silky cream is a rich source of fibre, vitamins and minerals and contains banana leaf extract, which is known for its moisturising and biotic properties. This cream is light enough for daily use, yet provides luxurious care that reduces visible signs of fatigue and improves skin texture. The complexion appears radiant and well moisturised, contributing to a refreshed and youthful appearance.

Content: 50 ml (€115.90 / 100 ml)

Regular price: €57.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.