Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Style On Steroids Performance Enhancing Texture Spray

Content: 250 ml

The Style On Steroids Performance Enhancing Texture Spray by Color Wow is the perfect choice for anyone wanting to give fine or flat hair noticeably more volume, texture, and hold—without stickiness, dryness, or dullness. The transparent, yellowing-free formula is ideal for color-treated hair and leaves no residue.

€33.95

Content: 250 ml (€13.58 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Style On Steroids Performance Enhancing Texture Spray"

Color Wow Style On Steroids Performance Enhancing Texture Spray: Volume, Texture & Long-Lasting Hold – No Dryness or Residue

The Style On Steroids Performance Enhancing Texture Spray by Color Wow is the perfect choice for anyone wanting to give fine or flat hair noticeably more volume, texture, and hold—without stickiness, dryness, or dullness. The transparent, yellowing-free formula is ideal for color-treated hair and leaves no residue.

Thanks to moisturizing elastomers, hair stays soft and flexible, while hybrid copolymers provide styling memory that keeps your look lasting for hours. Built-in heat protection shields hair from damage during blow-drying, straightening, or hot styling.

Key Benefits at a Glance:

  • Noticeable volume & fullness: For fine, flat, or limp hair
  • No dryness, no stickiness: Moisture for flexible hold
  • Transparent, yellowing-free formula: Perfect for color-treated hair
  • Long-lasting styling memory: Look stays longer, remains flexible
  • Heat protection included: Safe for hot tools
  • No residue: Natural, shiny finish

How does Color Wow Style On Steroids Texture Spray make your hair more voluminous, textured, and stylish every day—and why is this spray the best choice for anyone seeking trendy texture and flexible hold without compromise? The smart formula delivers volume, flexibility, and protection—for looks that last and impress.

Discover Color Wow Style On Steroids Performance Enhancing Texture Spray now at Look Beautiful Products Shop and take your hair styling to the next level!

Properties

Area of application: Hair
Effects: Gives shine, Moisturizing, gives structure, gives texture, gives volume , styling
Gender: For women
Helps against: Damaged hair, Fading of hair color, Flat hair, Lifeless curls, Porous hair, Protects from heat
Product type: Spray

Manufacturer

Color Wow

Color Wow

Color Wow – The Revolution for Your Colored Hair! Color Wow is the perfect choice if you're looking for high-quality care for your colored hair. Founded by Gail Federici, a passionate problem-solver in beauty, Color Wow offers products specially formulated to meet the needs of color-treated hair. Often referred to as "The Apple of Haircare", the brand has won over 70 beauty awards.

Color Wow was originally created to fight frizz and brighten blonde hair, but now offers a range of products that nurture your colored hair without damaging the color. Color Wow is the revolutionary solution you need to protect your hair while keeping it shiny and healthy.

Why Choose Color Wow?

  • Designed for Colored Hair: Nurtures, protects, and maintains your hair color.

  • No Color Damage: All products are formulated to not affect your hair color.

  • Frizz Control: Perfect control and shine for your hair.

  • Cruelty-Free: Your haircare is ethical and sustainable.

  • Paraben & Sulfate-Free: For gentle, toxin-free care.

  • Highest Quality: Professional products that impress both hairstylists and beauty lovers.

Benefits of the Color Wow products:

  • Long-Lasting Color: Products preserve your color without fading.

  • Frizz & Shine Control: Your hair stays smooth, shiny, and vibrant.

  • Safe Ingredients: No parabens, sulfates, or harmful chemicals.

  • Cruelty-Free: No animal testing, just pure care.

With Color Wow, you can take your hair care to the next level and get the most out of your hair. Say goodbye to frizz and flyaways – enjoy shiny, well-groomed hair all day long. Discover Color Wow products now at Look Beautiful Products and experience the difference!


Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


When styling with a curling iron or straightener, spray strand by strand to achieve bouncy curls or smooth, sleek hair. For more volume and fullness, turn your head upside down and spray the lower layers of hair. For a casual, unmade texture, spray through the middle layers and lightly brush through with your fingers.

HYDROFLUOROCARBON 152A, BUTANE, ALCOHOL DENAT., VP/VA COPOLYMER, TRISILOXANE, PEG/PPG-17/18 DIMETHICONE, ZEOLIT, GLYCERIN, ACETYL TRIETHYL CITRATE, FRAGRANCE/PARFUM, LINALOOL, HEXYL CINNAMAL, CITRONELLOL. F#302-4.

✓ Adds volume and body - ideal for fine, flat hair
✓ No drying out, no stickiness thanks to moisturising ingredients
✓ Non-yellowing, transparent texture - perfect for coloured hair
✓ Long-lasting styling memory thanks to hybrid copolymers
✓ Integrated heat protection - protects when blow-drying, straightening or styling
✓ No residue, no dulling effect - hair remains shiny and flexible

The Style On Steroids Performance Enhancing Texture Spray by Color Wow is the perfect choice for anyone wanting to give fine or flat hair noticeably more volume, texture, and hold—without stickiness, dryness, or dullness. The transparent, yellowing-free formula is ideal for color-treated hair and leaves no residue.

Skip product gallery

Customers also bought

-40 %
Vitamin Tree Sheet MaskVitamin Tree Sheet Mask
I´m From
Vitamin Tree Sheet Mask
Face mask

Vitamin Tree Sheet Mask from I'm From: Intensive moisturisation & radiant freshness for all skin types The Vitamin Tree Sheet Mask from I'm From gives the skin an intensive moisturising boost and an instantly refreshed, supple feeling. The vegan, hypoallergenic formula is based on rich vitamin tree leaf water, which is extracted from multi-roasted, raw vitamin tree leaves. This deeply moisturises and visibly revitalises the skin. The innovative water hole cloth material adapts perfectly to the contours of the face, absorbs the moisture from the vitamin tree leaves perfectly and releases it evenly onto the skin - without any stickiness. The light essence texture leaves a fresh, smooth finish that enhances any complexion. Why choose the Vitamin Tree Sheet Mask from I'm From? Intensive moisturisation: deeply and sustainably nourishes the skin Refreshing finish: Leaves skin feeling supple and smooth Gentle, vegan & hypoallergenic formula: Ideal for sensitive skin types Activated active ingredients: Hot water extraction maximises vitamin absorption Innovative sheet material: Maximises the absorption of active ingredients and adapts perfectly How does the Vitamin Tree Sheet Mask from I'm From ensure that the skin looks fresher, smoother and visibly more radiant day after day? The unique combination of highly concentrated vitamin tree leaf water and innovative sheet material instantly moisturises, revitalises and smoothes - for a healthy, radiant complexion with a feel-good factor. Discover the Vitamin Tree Sheet Mask from I'm From in the Look Beautiful Products Shop now and pamper your skin with pure moisture and vitamin power!

Sale price: €2.37 Regular price: €3.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Dream Coat Supernatural Spray Travel SizeDream Coat Supernatural Spray Travel Size
Color Wow
Dream Coat Supernatural Spray Travel Size
Anti-frizz styling spray

Color Wow Dream Coat Supernatural Spray: Smoothing Frizz-Protection & Extreme Shine for Weightless, Silky Hair The Dream Coat Supernatural Spray by Color Wow is your invisible shield against frizz, humidity, and flyaways. The revolutionary moisture-repellent polymer technology coats every hair with a weightless veil—for long-lasting smooth, glossy results like a professional blowout. This spray is ultra-light, alcohol-free, silicone-free, and leaves no residue. Suitable for all hair types, it delivers up to three shampoos worth of mirror-like shine and silky, sleek lengths—without weighing hair down. Key Benefits at a Glance: Visibly smooths & softens: For a pro-level finish Seals hair against humidity & frizz: Lasts up to 3 washes Extreme, mirror-like shine: For healthy-looking hair Ultra-light, alcohol-free, silicone-free: No weight, no residue Easy to use: Spray on wet hair, blow-dry section by section How does Color Wow Dream Coat Supernatural Spray keep your hair smoother, shinier, and frizz-free every day—and why is this spray the perfect choice for anyone seeking weightless shine and reliable humidity protection in one? The revolutionary formula transforms every style into a salon experience—for hair that looks freshly smoothed, soft, and full of life. Discover Color Wow Dream Coat Supernatural Spray now at Look Beautiful Products Shop and experience sleek, shiny supernatural hair!

Content: 50 ml (€31.90 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-30 %
Milk Skin Toner Travel SizeMilk Skin Toner Travel Size
TIRTIR
Milk Skin Toner Travel Size
Facial toner

The Milk Skin Toner Travel Size from TIRTIR is a moisturising, creamy toner in a practical travel size. The formula is rich in active ingredients and provides intensive moisturisation, nourishes the skin and supports the natural protective barrier. Important benefits: Intensive moisturisation thanks to hyaluronic acid Soothes and strengthens the hydrolipid barrier Balanced skin texture thanks to rice and camomile extract Strengthens the skin's protective function thanks to ceramides Gentle brightening with niacinamide Vegan and dermatologically tested Ideal as a make-up base or for additional care with cream The compact size is perfect for travelling or as a practical addition to your handbag. Enjoy hydrated, soothed and radiant skin anytime, anywhere.

Content: 50 ml (€25.12 / 100 ml)

Sale price: €12.56 Regular price: €17.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Dream Coat Supernatural Spray Travel SizeDream Coat Supernatural Spray Travel Size
Color Wow
Dream Coat Supernatural Spray Travel Size
Anti-frizz styling spray

Color Wow Dream Coat Supernatural Spray: Smoothing Frizz-Protection & Extreme Shine for Weightless, Silky Hair The Dream Coat Supernatural Spray by Color Wow is your invisible shield against frizz, humidity, and flyaways. The revolutionary moisture-repellent polymer technology coats every hair with a weightless veil—for long-lasting smooth, glossy results like a professional blowout. This spray is ultra-light, alcohol-free, silicone-free, and leaves no residue. Suitable for all hair types, it delivers up to three shampoos worth of mirror-like shine and silky, sleek lengths—without weighing hair down. Key Benefits at a Glance: Visibly smooths & softens: For a pro-level finish Seals hair against humidity & frizz: Lasts up to 3 washes Extreme, mirror-like shine: For healthy-looking hair Ultra-light, alcohol-free, silicone-free: No weight, no residue Easy to use: Spray on wet hair, blow-dry section by section How does Color Wow Dream Coat Supernatural Spray keep your hair smoother, shinier, and frizz-free every day—and why is this spray the perfect choice for anyone seeking weightless shine and reliable humidity protection in one? The revolutionary formula transforms every style into a salon experience—for hair that looks freshly smoothed, soft, and full of life. Discover Color Wow Dream Coat Supernatural Spray now at Look Beautiful Products Shop and experience sleek, shiny supernatural hair!

Content: 50 ml (€31.90 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
XMAS Set 2025 - The Prodigieux® CollectionXMAS Set 2025 - The Prodigieux® Collection
Nuxe
XMAS Set 2025 - The Prodigieux® Collection
Body care set

Experience the intense sensuality of the Nuxe Prodigieux® skincare range with the XMAS Set 2025 - The Prodigieux® Collection. This luxurious gift set combines the iconic care and fragrance products from Nuxe and provides an unrivalled wellness experience for skin and senses. Contents of the set: Huile Prodigieuse® 100 ml - Multifunctional dry oil for face, body and hair. Intensively moisturises and nourishes the skin, leaving it velvety soft and with a subtle shimmer. Prodigieux® Le Parfum 15 ml - Sensual fragrance with notes of orange blossom, magnolia and vanilla. Gives a feminine, unforgettable fragrance experience. Prodigieux® Precious Scented Shower Oil 100 ml - Gentle shower oil that cleanses, nourishes and envelops the skin in the iconic fragrance. Prodigieux® Scented Candle 70 g - Scented candle for a relaxing ambience at home. Benefits of the Nuxe Prodigieux® gift set: Intensively moisturises skin, body and hair Nourishes and protects the skin with precious plant oils Ensures a radiant complexion and supple skin Sensual fragrance experience from morning to evening Sustainably packaged: 100% cardboard, 0% plastic, made in France This set is perfect for yourself or as an exclusive Christmas gift for special people.

Regular price: €49.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Revive Under-Eye Patches: Ginseng + RetinalRevive Under-Eye Patches: Ginseng + Retinal
Beauty of Joseon
Revive Under-Eye Patches: Ginseng + Retinal
Eye pads

Beauty of Joseon Ginseng Retinal Revive Under-Eye Patches: Firming hydrogel pads for fresh, smooth & radiant eyes Beauty of Joseon’s Ginseng Retinal Revive Under Eye Patches are the perfect skincare solution for anyone seeking a refreshed, youthfully smooth and visibly brightened eye area. The cooling hydrogel texture lies comfortably around the eyes and ensures that all active ingredients are absorbed optimally. Ginseng provides the skin with long-lasting hydration and revitalises it. Retinal (a highly effective form of vitamin A) smooths the skin’s texture and specifically reduces fine lines. Peptides stimulate collagen production, thereby improving elasticity, whilst ceramides strengthen the skin’s protective barrier. Indian pennywort soothes and reduces irritation. The result: the delicate eye area looks fresher, firmer and brighter; dark circles are reduced; and the skin feels pleasantly cool and relaxed. Key benefits at a glance: Intensive hydration: ginseng & hydrogel texture for long-lasting freshness Firming lifting effect: Retinal & peptides smooth and strengthen the eye area Reduces dark circles: Ensures an even, alert appearance Ceramides: Strengthen the skin barrier and protect against external influences Indian pennywort: Soothes and regenerates the skin Cooling, soft-to-the-touch pads: For instantly refreshed and relaxed eyes How do the Beauty of Joseon Ginseng Retinal Revive Under Eye Patches ensure that your eye area looks smoother, firmer and more youthfully fresh day after day – and why are these pads the perfect choice for anyone who wants to specifically target fine lines, dark circles and the first signs of tiredness or ageing? The clever combination of ginseng, retinal, peptides and ceramides delivers instantly visible results – for an alert, well-groomed look. Discover the Beauty of Joseon Ginseng Retinal Revive Under-Eye Patches now in the Look Beautiful Products shop and experience a burst of freshness for your under-eye area!

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Scalp & Skin TonerScalp & Skin Toner

Average rating of 5 out of 5 stars

Rahua Amazon Beauty
Scalp & Skin Toner
Toner for Hair and Skin

The Scalp & Skin Toner from Rahua is a multi-talent for scalp and skin. It cleanses, balances and refreshes - the scalp is soothed and the skin revitalised. The gentle mist rebalances the microbiome and pH of the scalp and skin, reduces excessive oil production and, in combination with a massage, promotes blood circulation, which promotes healthy hair growth and cell regeneration.

Content: 124 ml (€35.44 / 100 ml)

Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Money Masque for super glossy, expensive-looking hair Travel Size (50ml)Money Masque for super glossy, expensive-looking hair Travel Size (50ml)
Color Wow
Money Masque for super glossy, expensive-looking hair Travel Size (50ml)
Hair mask

The Money Masque from Color Wow is your answer to limp, dry and dull hair - whether straight, curly or wavy. The rich but weightless hair mask deeply moisturises and provides a luxurious shine that makes your hair look like it has just been styled by a star stylist. Your benefits at a glance: Provides intensive moisture without leaving residue or weighing it down Gives visibly more shine - for the iconic "Expensive Hair" finish Provides heat protection for subsequent styling Ideal for all hair types - from fine to thick, straight to curly Thanks to its innovative formula, the mask is quickly absorbed and nourishes the hair from the inside out - for long-lasting suppleness, elasticity and healthy shine

Content: 50 ml (€31.90 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.