Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Advanced Snail 92 All in One Cream Tube

Content: 100 g

The Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX is the ultimate anti-aging moisturizer, enriched with 92% natural snail secretion filtrate. This unique formula helps to preserve your skin’s youthfulness, repair damage, and deeply lock in moisture.

€25.95

Content: 100 g

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Advanced Snail 92 All in One Cream Tube"

COSRX Advanced Snail 92 All in One Cream: Regeneration & Hydration for Youthfully Smooth Skin

How can you give your skin maximum hydration, renewed elasticity, and effective anti-aging benefits – all in one cream?
The Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX is the ultimate anti-aging moisturizer, enriched with 92% natural snail secretion filtrate. This unique formula helps to preserve your skin’s youthfulness, repair damage, and deeply lock in moisture.

The highly concentrated snail mucin is easily absorbed, delivers intensive regeneration, and restores essential elasticity. Perfect for all skin types looking for a smooth, plump, and healthy complexion.

Key Benefits at a Glance:

  • 92% snail secretion filtrate for maximum regeneration
  • Delivers deep hydration and long-lasting moisture retention
  • Boosts elasticity for youthful, smooth skin
  • Reduces visible skin damage and supports cell renewal
  • Light, fast-absorbing texture
  • Ideal for all skin types

Why is Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX the perfect choice?
Because it combines hydration, regeneration, and anti-aging in one – for a plump, smooth, and youthful complexion.

Discover the Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Effects: Care, Elasticity, Moisturizing, anti-ageing, cares for dry skin, cares for itchy skin, regenerates inflamed skin
Gender: For women
Helps against: Dry skin, Elastin formation, Fine lines, Improve skin texture, Irritated/ damaged skin, Sensitive skin, Wrinkles, irritated skin
Ingredients: Snail mucus secretion, snail slime
Product type: Cream

Manufacturer

Cosrx

Cosrx

CosRx – Effective Korean Skincare for Your Skin Needs. CosRx offers gentle yet highly effective skincare based on natural ingredients and scientifically backed formulas. Whether you’re fighting blemishes, dealing with dry skin, or reducing the first signs of aging, CosRx has the perfect solution.

CosRx's toners, serums, and moisturizers with ingredients like tea tree oil, niacinamide, and hyaluronic acid hydrate, reduce redness, and support your skin's natural barrier.

Why Choose CosRx?

  • Scientifically Proven Formulas: Natural ingredients that work.

  • Gentle & Effective: Perfect for all skin types, especially sensitive skin.

  • Key Ingredients: Tea tree oil, niacinamide, hyaluronic acid for visible results.

Benefits of the CosRx products:
  • Effective Skincare: CosRx combines scientifically backed formulas with natural ingredients to provide optimal skincare.
  • Moisture & Protection: Products like serums and moisturizers provide intense hydration and strengthen your skin’s natural barrier.

  • Fights Blemishes: CosRx helps reduce blemishes for a clearer complexion.

  • Suitable for All Skin Types: Especially great for sensitive skin – gentle and free from unnecessary additives.

  • Reduces Redness: Ingredients like niacinamide and tea tree oil visibly calm redness and irritation.

  • Anti-Aging: Products like the Snail Mucin Power Essence help reduce early signs of aging.

  • Scientifically Tested: Each product is dermatologically tested and based on proven, effective ingredients.


Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply the cream to your cleansed face in the morning and/or evening. Allow to absorb completely, after which you can continue with your usual skincare routine.

Snail Secretion Filtrate, Betaine, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate, Sodium Hyaluronate, Cetearyl Alcohol, stearic acid, Arginine, Dimethicone, Carbomer, Panthenol, Allantoin, Sodium Polyacrylate, Xanthan Gum, Ethyl Hexanediol, Adenosine, Phenoxyethanol

✓ Contains 92% snail mucin
✓ Moisturises and soothes the skin 
✓ Repairs and soothes irritated, sensitised skin after spots
✓ Suitable for sensitive, dry and mature skin
✓ Leaves skin feeling fresh and comfortable
✓ Free from alcohol, perfume, parabens, silicones and mineral oils
✓ 100% cruelty-free, without harming animals

The Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX is the ultimate anti-aging moisturizer, enriched with 92% natural snail secretion filtrate. This unique formula helps to preserve your skin’s youthfulness, repair damage, and deeply lock in moisture.

Skip product gallery

Accessory Items

Water Drench Cloud Cream Hydrating MoisturizerWater Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer

Average rating of 5 out of 5 stars

Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer
Face cream

Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth: Weightless Hydration for Smooth, Plump, and Youthfully Fresh Skin Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth is an ultra-lightweight moisturizer that feels barely there but delivers intense hydration. The formula features a 30% hyaluronic acid complex with three different molecular sizes—for optimal moisture binding in every layer of the skin. Pentavitin® provides up to 72 hours of long-lasting hydration, while ProHyal+® further hydrates and improves skin texture for a healthier, smoother appearance. Fine lines and wrinkles are visibly softened, and your complexion appears silkier, plumper, and youthfully fresh. Fragrance-free, this cream is also ideal for sensitive skin. Why Choose Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth? 30% hyaluronic acid complex for intense hydration and plumping Three sizes of hyaluronic acid for optimal moisture delivery Pentavitin® delivers up to 72 hours of hydration ProHyal+® improves hydration and skin texture Visibly reduces fine lines and wrinkles Light, weightless texture—no heaviness or greasiness Fragrance-free—ideal for sensitive skin Silky, youthfully fresh complexion Suitable for all skin types How does Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth keep your skin plump, smooth, and visibly more youthful every day? The unique blend of highly concentrated hyaluronic acid, long-lasting hydration, and skin-smoothing ingredients plumps and smooths the skin, reduces lines, and keeps it hydrated all day—for a fresh, healthy glow around the clock. Discover Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth now at Look Beautiful Products Shop and experience luxurious hydration for plumper, smoother skin!

Content: 50 ml (€109.90 / 100 ml)

Regular price: €54.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-50 %
Advanced Snail 96 Mucin EssenceAdvanced Snail 96 Mucin Essence

Average rating of 5 out of 5 stars

Advanced Snail 96 Mucin Essence
Face Serum

COSRX Advanced Snail 96 Mucin Essence: Regeneration & Deep Hydration for Smooth, Healthy Skin How can you deeply regenerate, repair, and visibly smooth blemished, sun-damaged, or scarred skin – with just one product? The Advanced Snail 96 Mucin Essence by COSRX is a highly concentrated snail filtrate essence with 96% snail secretion extract and nourishing herbal extracts. This unique formula regenerates and repairs skin cells from within, provides maximum hydration, and supports complete recovery for acne scars, sun damage, or heavily blemished skin. Snail mucin delivers natural hyaluronic acid, collagen, copper peptides, proteoglycan, iron, and zinc – for plumper, smoother, and more even skin. The essence also offers antibacterial and anti-inflammatory effects, reduces wrinkles, and gives your skin a healthy glow. Key Benefits at a Glance: 96% snail mucin extract for intensive regeneration Repairs and renews skin cells for scars & sun damage Maximum hydration – for smoother, plumper skin Reduces wrinkles and improves texture Antibacterial & anti-inflammatory from copper peptides & zinc Suitable for all skin types, especially problem skin Why is Advanced Snail 96 Mucin Essence by COSRX the perfect choice? Because it repairs skin cells, delivers lasting moisture, and refines your complexion – for visibly healthier, smoother skin. Discover the Advanced Snail 96 Mucin Essence by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Sale price: €8.47 Regular price: €16.95
Skip product gallery

Customers also bought

-50 %
Advanced Snail 96 Mucin EssenceAdvanced Snail 96 Mucin Essence

Average rating of 5 out of 5 stars

Cosrx
Advanced Snail 96 Mucin Essence
Face Serum

COSRX Advanced Snail 96 Mucin Essence: Regeneration & Deep Hydration for Smooth, Healthy Skin How can you deeply regenerate, repair, and visibly smooth blemished, sun-damaged, or scarred skin – with just one product? The Advanced Snail 96 Mucin Essence by COSRX is a highly concentrated snail filtrate essence with 96% snail secretion extract and nourishing herbal extracts. This unique formula regenerates and repairs skin cells from within, provides maximum hydration, and supports complete recovery for acne scars, sun damage, or heavily blemished skin. Snail mucin delivers natural hyaluronic acid, collagen, copper peptides, proteoglycan, iron, and zinc – for plumper, smoother, and more even skin. The essence also offers antibacterial and anti-inflammatory effects, reduces wrinkles, and gives your skin a healthy glow. Key Benefits at a Glance: 96% snail mucin extract for intensive regeneration Repairs and renews skin cells for scars & sun damage Maximum hydration – for smoother, plumper skin Reduces wrinkles and improves texture Antibacterial & anti-inflammatory from copper peptides & zinc Suitable for all skin types, especially problem skin Why is Advanced Snail 96 Mucin Essence by COSRX the perfect choice? Because it repairs skin cells, delivers lasting moisture, and refines your complexion – for visibly healthier, smoother skin. Discover the Advanced Snail 96 Mucin Essence by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Sale price: €8.47 Regular price: €16.95
Water Sleeping Mask 70mlWater Sleeping Mask 70ml
LANEIGE
Water Sleeping Mask 70ml
Face mask

Want to wake up in the morning with fresh, plump skin? Then the Water Sleeping Mask from Laneige is just the thing for you. This iconic overnight mask intensively moisturises your skin overnight - while you sleep, it works at full speed. What it can do: Deeply moisturises with hydro-ionised water Regenerates dry, stressed skin while you sleep Makes the complexion visibly smoother, plumper and fresher Cools and soothes - also ideal for sensitive skin Non-greasy, absorbs quickly - no residue on the pillow The unique Sleep-Tox™ technology helps to detoxify the skin overnight, while Aromasleep™ with a delicate, soothing fragrance ensures you fall asleep relaxed. In the morning, your skin will feel like new - hydrated, clear and completely refreshed. Ideal for all skin types, especially with dryness or environmental stress.

Content: 70 ml (€42.79 / 100 ml)

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Green Plum Refreshing CleanserGreen Plum Refreshing Cleanser
Beauty of Joseon
Green Plum Refreshing Cleanser
Facial cleanser

Beauty of Joseon Green Plum Refreshing Cleanser: Gentle Cleansing & Radiant Complexion – For Fresh, Supple Skin How can you thoroughly cleanse your skin, boost radiance, and achieve a fresh, even complexion – all without drying out your skin? The Green Plum Refreshing Cleanser by Beauty of Joseon harnesses the power of green plum extract to gently cleanse and brighten your skin. It removes dead skin cells and impurities while retaining your skin’s natural moisture, leaving it soft, supple, and fresh. Perfect for anyone wanting a radiant, balanced complexion with gentle yet effective cleansing. Key Benefits at a Glance: With green plum extract for gentle cleansing & brightening Removes dead skin cells & impurities Delivers a radiant, even complexion Does not dry out the skin Leaves skin fresh and supple Suitable for all skin types Why is Green Plum Refreshing Cleanser by Beauty of Joseon the perfect choice? Because it thoroughly cleanses, enhances your natural glow, and keeps skin hydrated – every single day. Discover the Green Plum Refreshing Cleanser by Beauty of Joseon now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

-50 %
Advanced Snail 96 Mucin EssenceAdvanced Snail 96 Mucin Essence

Average rating of 5 out of 5 stars

Cosrx
Advanced Snail 96 Mucin Essence
Face Serum

COSRX Advanced Snail 96 Mucin Essence: Regeneration & Deep Hydration for Smooth, Healthy Skin How can you deeply regenerate, repair, and visibly smooth blemished, sun-damaged, or scarred skin – with just one product? The Advanced Snail 96 Mucin Essence by COSRX is a highly concentrated snail filtrate essence with 96% snail secretion extract and nourishing herbal extracts. This unique formula regenerates and repairs skin cells from within, provides maximum hydration, and supports complete recovery for acne scars, sun damage, or heavily blemished skin. Snail mucin delivers natural hyaluronic acid, collagen, copper peptides, proteoglycan, iron, and zinc – for plumper, smoother, and more even skin. The essence also offers antibacterial and anti-inflammatory effects, reduces wrinkles, and gives your skin a healthy glow. Key Benefits at a Glance: 96% snail mucin extract for intensive regeneration Repairs and renews skin cells for scars & sun damage Maximum hydration – for smoother, plumper skin Reduces wrinkles and improves texture Antibacterial & anti-inflammatory from copper peptides & zinc Suitable for all skin types, especially problem skin Why is Advanced Snail 96 Mucin Essence by COSRX the perfect choice? Because it repairs skin cells, delivers lasting moisture, and refines your complexion – for visibly healthier, smoother skin. Discover the Advanced Snail 96 Mucin Essence by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Sale price: €8.47 Regular price: €16.95
-40 %
Advanced Snail 92 All in One CreamAdvanced Snail 92 All in One Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Cosrx
Advanced Snail 92 All in One Cream
Face cream

COSRX Advanced Snail 92 All in One Cream: Regeneration & Hydration for Youthfully Smooth Skin How can you give your skin maximum hydration, renewed elasticity, and effective anti-aging benefits – all in one cream? The Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX is the ultimate anti-aging moisturizer, enriched with 92% natural snail secretion filtrate. This unique formula helps to preserve your skin’s youthfulness, repair damage, and deeply lock in moisture. The highly concentrated snail mucin is easily absorbed, delivers intensive regeneration, and restores essential elasticity. Perfect for all skin types looking for a smooth, plump, and healthy complexion. Key Benefits at a Glance: 92% snail secretion filtrate for maximum regeneration Delivers deep hydration and long-lasting moisture retention Boosts elasticity for youthful, smooth skin Reduces visible skin damage and supports cell renewal Light, fast-absorbing texture Ideal for all skin types Why is Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX the perfect choice? Because it combines hydration, regeneration, and anti-aging in one – for a plump, smooth, and youthful complexion. Discover the Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Sale price: €15.57 Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-50 %
Advanced Snail Radiance Dual EssenceAdvanced Snail Radiance Dual Essence

Average rating of 5 out of 5 stars

Cosrx
Advanced Snail Radiance Dual Essence
Essence

COSRX Advanced Snail Radiance Dual Essence: Radiant Skin & Enhanced Elasticity – With Triple Snail Filtrate and Niacinamide How can you instantly boost your skin’s radiance, elasticity, and achieve an even complexion – without any heavy or sticky residue? The Advanced Snail Radiance Dual Essence by COSRX combines the power of triple snail secretion filtrate (74.3%) and 5% niacinamide. This innovative essence improves skin elasticity, delivers a radiant glow, and visibly evens out your complexion – all without sticky or heavy residue. The lightweight, fast-absorbing formula provides intensive care, supports skin regeneration, and reveals your skin’s natural beauty. Key Benefits at a Glance: 74.3% triple snail filtrate for intensive regeneration 5% niacinamide for a bright, even skin tone Boosts elasticity and skin firmness Delivers instant glow without sticky residue Light, fast-absorbing texture Suitable for all skin types Why is Advanced Snail Radiance Dual Essence by COSRX the perfect choice? Because it combines deep care, improved elasticity, and radiant luminosity in one featherlight formula – for the ultimate glow experience! Discover the Advanced Snail Radiance Dual Essence by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 80 ml (€19.34 / 100 ml)

Sale price: €15.47 Regular price: €30.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Handbang Serum Discovery KitHandbang Serum Discovery Kit
Beauty of Joseon
Handbang Serum Discovery Kit
Facial care set

Beauty of Joseon Handbang Serum Discovery Kit: The Perfect Set for Personalized Skincare & Targeted Solutions How can you find the ideal serum for your skin’s needs and combine soothing, glow, brightening, and anti-aging benefits in one set? The Handbang Serum Discovery Kit by Beauty of Joseon offers four mini serums designed to address different skin concerns – perfect for testing, discovering, and customizing your daily routine. Whether you struggle with sensitivity, acne, redness, hyperpigmentation, or fine lines, this kit provides the right solution for every need. Kit contents: Calming Serum: Green Tea + Panthenol (10 ml) – Soothes, reduces redness & irritation Glow Serum: Propolis + Niacinamide (10 ml) – Fights acne & inflammation, boosts glow Glow Deep Serum: Rice + Alpha-Arbutin (10 ml) – Brightens skin tone, reduces hyperpigmentation Revive Serum: Ginseng + Snail Mucin (10 ml) – Firms, smooths wrinkles & fades dark spots Key Benefits at a Glance: Personalized care: Find the perfect serum for your skin type Soothes & nourishes sensitive skin Reduces acne & inflammation Brightens complexion & fades dark spots Anti-aging action for fine lines & wrinkles Versatile textures – from lightweight to honey-like or gel-based Perfect for testing & mixing Why is Handbang Serum Discovery Kit by Beauty of Joseon the perfect choice? Because you can address multiple skin concerns and personalize your skincare routine – for visibly healthier, more beautiful skin. Discover the Handbang Serum Discovery Kit by Beauty of Joseon now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-50 %
Glow Serum Propolis + NiacinamideGlow Serum Propolis + Niacinamide
Beauty of Joseon
Glow Serum Propolis + Niacinamide
Face Serum

Beauty of Joseon Glow Serum Propolis + Niacinamide: Radiant, Refined Skin & Perfect Balance How can you visibly minimize pores, eliminate impurities, brighten your complexion, and deliver lasting hydration – all in one serum? The Glow Serum Propolis + Niacinamide by Beauty of Joseon is the perfect answer for a smooth, fresh, and luminous complexion. Propolis offers regenerating and antibacterial benefits, while niacinamide regulates sebum production and brightens skin tone. This serum clears pores of impurities, delivers deep hydration, and leaves skin visibly refined, smooth, and radiant. Key Benefits at a Glance: Visibly minimizes pores Regenerating & antibacterial effects from propolis Brightening & sebum-regulating action from niacinamide Removes pore impurities Provides deep hydration Suitable for all skin types Why is Glow Serum Propolis + Niacinamide by Beauty of Joseon the perfect choice? Because it refines pores, reduces impurities, and gives your skin a healthy glow every day. Discover the Glow Serum Propolis + Niacinamide by Beauty of Joseon now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 30 ml (€29.90 / 100 ml)

Sale price: €8.97 Regular price: €17.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Advanced Snail Peptide Eye CreamAdvanced Snail Peptide Eye Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Cosrx
Advanced Snail Peptide Eye Cream
Anti-ageing eye cream

COSRX Advanced Snail Peptide Eye Cream: Bright Eyes Without Wrinkles & Dark Circles – With Snail Filtrate and Peptides How can you effectively reduce dark circles, fine lines, and puffiness around your eyes – and achieve a brighter, more youthful look? The Advanced Snail Peptide Eye Cream by COSRX combines 72% snail secretion filtrate, five powerful peptides, and niacinamide for double-action, brightening eye care. The lightweight texture absorbs quickly, boosts collagen production, and helps visibly diminish dark circles, wrinkles, and puffiness. Peptides reinforce the skin structure, while niacinamide brightens the delicate under-eye area for a noticeably refreshed, youthful appearance. Perfect for anyone seeking an effective solution for the first signs of aging around the eyes. Key Benefits at a Glance: 72% snail secretion filtrate for regeneration & hydration 5-peptide complex supports collagen synthesis Niacinamide brightens dark circles Visibly reduces fine lines & puffiness Light, fast-absorbing texture Suitable for all skin types Why is Advanced Snail Peptide Eye Cream by COSRX the perfect choice? Because it brightens the eye area, smooths wrinkles, and delivers a fresh, youthful look every day. Discover the Advanced Snail Peptide Eye Cream by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 25 ml (€111.80 / 100 ml)

Regular price: €27.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.