Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Advanced Snail Mucin Glass Glow Hydrogel Mask - 3 pcs.

Content: 3 Piece
The COSRX Advanced Snail Mucin Glass Glow Hydrogel Mask in a practical 3-pack is the ultimate skincare product for anyone who wants to give their skin instant moisture, elasticity and glow. The innovative hydrogel mask is enriched with 25 % snail mucin - one of the most versatile and effective ingredients in K-Beauty, which intensively hydrates the skin, promotes its regeneration and leaves it feeling supple and smooth.

€10.95

Content: 3 Piece

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Advanced Snail Mucin Glass Glow Hydrogel Mask - 3 pcs."

COSRX Advanced Snail Mucin Glass Glow Hydrogel Mask: Intensive moisture & glow - for radiantly smooth, regenerated skin

The COSRX Advanced Snail Mucin Glass Glow Hydrogel Mask in a practical 3-pack is the ultimate skincare product for anyone who wants to give their skin instant moisture, elasticity and radiance. The innovative hydrogel mask is enriched with 25% snail slime (mucin) - one of the most versatile and effective ingredients in K-Beauty, which intensively hydrates the skin, promotes its regeneration and leaves it feeling supple and smooth.

The two-part shape adapts perfectly to every facial contour and adheres securely - without slipping. The hydrogel becomes transparent during application, making it comfortable to wear even in everyday life. The highly concentrated essence works specifically to brighten the skin , soothe irritation and visibly improve elasticity.

Low-molecular collagen softens fine lines and improves elasticity, while niacinamide is a powerful antioxidant that evens out the complexion and protects against external stresses. The ceramide complex strengthens the skin barrier and retains moisture, while betaine has a calming effect and boosts natural skin regeneration.

Top benefits at a glance:

  • 25 % snail slime (mucin) - deep moisturisation & regeneration
  • Two-part hydrogel mask - perfect fit & adheres optimally
  • Collagen & ceramides - smooth, strengthen and protect the skin barrier
  • Niacinamide - evens out the complexion & protects against environmental influences
  • Betaine - moisturising & soothing
  • Brightening, elasticity-enhancing & firming effect
  • Ideal for dry, mature, dull, irritated and sensitive skin
  • Glass-glow effect - visibly radiant, smooth skin

How does the COSRX Advanced Snail Mucin Glass Glow Hydrogel Mask ensure that even dry, tired or irritated skin looks instantly refreshed, hydrated and visibly radiant? The combination of mucin, collagen, niacinamide and ceramides ensures intensive regeneration, protection and a fresh, smooth complexion - for Korean glow care at a professional level, no matter where and when.

Discover the COSRX Advanced Snail Mucin Glass Glow Hydrogel Mask in the Look Beautiful Products Shop now and experience the ultimate moisturising glow!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Ingredients: ceramides, collagen, niacinamide

Manufacturer

Cosrx

Cosrx

CosRx – Effective Korean Skincare for Your Skin Needs. CosRx offers gentle yet highly effective skincare based on natural ingredients and scientifically backed formulas. Whether you’re fighting blemishes, dealing with dry skin, or reducing the first signs of aging, CosRx has the perfect solution.

CosRx's toners, serums, and moisturizers with ingredients like tea tree oil, niacinamide, and hyaluronic acid hydrate, reduce redness, and support your skin's natural barrier.

Why Choose CosRx?

  • Scientifically Proven Formulas: Natural ingredients that work.

  • Gentle & Effective: Perfect for all skin types, especially sensitive skin.

  • Key Ingredients: Tea tree oil, niacinamide, hyaluronic acid for visible results.

Benefits of the CosRx products:
  • Effective Skincare: CosRx combines scientifically backed formulas with natural ingredients to provide optimal skincare.
  • Moisture & Protection: Products like serums and moisturizers provide intense hydration and strengthen your skin’s natural barrier.

  • Fights Blemishes: CosRx helps reduce blemishes for a clearer complexion.

  • Suitable for All Skin Types: Especially great for sensitive skin – gentle and free from unnecessary additives.

  • Reduces Redness: Ingredients like niacinamide and tea tree oil visibly calm redness and irritation.

  • Anti-Aging: Products like the Snail Mucin Power Essence help reduce early signs of aging.

  • Scientifically Tested: Each product is dermatologically tested and based on proven, effective ingredients.


Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply the mask to your face after your skincare routine - i.e. after cleanser, toner and serum. As soon as the mask becomes transparent after 2-3 hours, remove it and gently pat the remaining essence into your skin.

Aqua/Water, Snail Secretion Filtrate, Glycerin, Acrylates Copolymer, Niacinamide, 1,2-Hexanediol, Ceratonia Siliqua (Carob) Gum, Chondrus Crispus, Butylene Glycol, Betaine, Potassium Chloride, Agar, Erythritol, Sclerotium Gum, Sucrose, Cellulose Gum, Allantoin, Polyglyceryl-10 Laurate, Panthenol, Ethylhexylglycerin, Adenosine, Sodium Phytate, Hydrogenated Lecithin, Cetearyl Alcohol, Stearic Acid, Pentylene Glycol, Hydrolyzed Collagen, Gluconolactone, Ceramide NP, Sodium Hyaluronate, Tocopherol, Sodium Hyaluronate Crosspolymer, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Ceramide NS, Cholesterol, Phytosphingosine, Hyaluronic Acid, Ceramide AP, Ceramide AS, Hydrolyzed Sodium Hyaluronate, Ceramide EOP.

✓ 25 % snail slime (mucin) - deep moisturisation & regeneration
✓ Two-part hydrogel mask - perfect fit & optimal adhesion
✓ Collagen & ceramides - smooth, strengthen and protect the skin barrier
✓ Niacinamide - evens out the complexion & protects against environmental influences
✓ Betaine - moisturising & soothing soothing
✓ Brightening, elasticity-enhancing & firming effect
✓ Ideal for dry, mature, dull, irritated and sensitive skin
✓ Glass-glow effect - visibly radiant, smooth skin

The COSRX Advanced Snail Mucin Glass Glow Hydrogel Mask in a practical 3-pack is the ultimate skincare product for anyone who wants to give their skin instant moisture, elasticity and glow. The innovative hydrogel mask is enriched with 25 % snail mucin - one of the most versatile and effective ingredients in K-Beauty, which intensively hydrates the skin, promotes its regeneration and leaves it feeling supple and smooth.
Skip product gallery

Customers also bought

Rice TonerRice Toner

Average rating of 5 out of 5 stars

I´m From
Rice Toner
Facial toner

Rice Toner by I’m From: Hydration, Firmness & Radiant Glow for Every Skin Type The Rice Toner by I’m From is a rejuvenating, deeply hydrating toner composed of 77.78% premium rice extract. This valuable extract is rich in proteins, antioxidants, fatty acids, and phytonutrients that nurture, soothe, and optimally protect skin from environmental stressors. The unique formula stimulates collagen production, resulting in visibly firmer, more elastic, and smoother skin. It delivers and locks in intense hydration, noticeably reducing dryness and irritation. The toner also offers a brightening effect, providing an even, radiant complexion and minimizing the appearance of fine lines and wrinkles. Whether used as a daily refreshing boost, a prep step for subsequent skincare, or a hydration booster for dry and sensitive skin—the Rice Toner is the perfect upgrade for any skincare routine. Why Choose Rice Toner by I’m From? Intensive hydration for dry and sensitive skin Firms and improves elasticity for a youthful complexion Stimulates collagen production for smoother, firmer skin Soothes irritation and protects against environmental stressors Brightening effect for an even, radiant complexion Reduces fine lines and wrinkles How does Rice Toner by I’m From help your skin look fresher, smoother, and visibly more youthful every day? The high concentration of rice extract hydrates, strengthens the skin barrier, supports regeneration, and delivers a youthful glow—for thoroughly cared-for, radiant skin. Discover Rice Toner by I’m From now at Look Beautiful Products Shop and elevate your skincare routine!

Content: 150 ml (€19.97 / 100 ml)

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
The Vita-A Retinol Shot Tightening SerumThe Vita-A Retinol Shot Tightening Serum
Celimax
The Vita-A Retinol Shot Tightening Serum
Facial serum

Celimax The Vita-A Retinol Shot Tightening Serum - Anti-Aging & Skin Tightening. Experience visible anti-ageing results in just one step with Celimax The Vita-A Retinol Shot Tightening Serum. The innovative combination of pure retinol, a 9-peptide complex and advanced A-Shot™ technology reduces wrinkles, refines pores and effectively tightens the skin. The formula penetrates deeply and strengthens elasticity, provides smoothness and protects against the first signs of ageing. Main benefits: Smoothes wrinkles and reduces fine lines Reduces pores for an even complexion Tightens and firms the skin noticeably Improves skin texture and suppleness Reduces skin irritation thanks to A-Shot™ microparticles Supports regeneration and soothing of the skin Main ingredients: Pure retinol (0.1%) - smoothes wrinkles, tightens the skin 9-peptide complex - promotes elasticity and suppleness Panthenol (1 %) - soothes and regenerates the skin A-Shot™ (162,000 units) - for optimum absorption of the active ingredients into the pores Application tip: For maximum effect, combine the serum with celimax The Vita-A Retinol Shot Tightening Booster Cream.

Content: 30 ml (€53.17 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Advanced Snail Hydrogel Eye PatchAdvanced Snail Hydrogel Eye Patch

Average rating of 5 out of 5 stars

Cosrx
Advanced Snail Hydrogel Eye Patch
Eye Patch

COSRX Advanced Snail Hydrogel Eye Patches: Firming & Brightening Care for Awake, Smooth Eyes How can you effectively reduce fine lines, fatigue, and dryness around the eyes – and achieve a visibly fresh, awake look? The Advanced Snail Hydrogel Eye Patches by COSRX deliver firming, brightening, and intensive nourishment to the under-eye area thanks to premium snail secretion filtrate and niacinamide. With regular use, fine lines are minimized, and the skin looks more awake and refreshed – ideal for those targeting dryness, puffiness, or early signs of aging. These hydrogel patches provide deep hydration and nutrients, are gentle for sensitive skin, and leave the eye area smooth and comfortable without irritation. Perfect for delicate or weakened skin. Key Benefits at a Glance: Firms & brightens the under-eye area Minimizes fine lines with regular use Delivers deep moisture & nourishment Refreshes & revitalizes tired skin Gentle on sensitive skin Suitable for all skin types, especially sensitive eyes Why are Advanced Snail Hydrogel Eye Patches by COSRX the perfect choice? Because they target fine lines, dryness, and fatigue – for a visibly smoother, brighter look every day. Discover the Advanced Snail Hydrogel Eye Patches by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €22.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel MaskThe Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask
Cosrx
The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask
Face mask

COSRX The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask - Intensive lifting & glow treatment The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask from COSRX is an all-in-one treatment for dry, mature and tired skin that firms, hydrates and regenerates. The innovative hydrogel texture moulds perfectly to the contours of the face and delivers the active ingredients exactly where they are needed most. The mask combines the power of 6 different peptides with low-molecular collagen to firm skin texture, gently plump fine lines and promote a radiant, youthful complexion. Key ingredients & benefits: Niacinamide & NAG (amino sugars): revitalise tired skin and provide instant freshness 5 ceramides + cholesterol: protect and strengthen the skin barrier 5 types of hyaluronic acid: provide intensive moisture and elasticity Vitamin B12 & allantoin: soothe and regenerate stressed skin Application: Leave on for 15-20 minutes as a classic mask Optionally as an overnight mask for maximum care Ideal for mature, dry or dull skin that wants a plump, smooth and radiant finish Result: A visibly firmer face, optimum moisturisation and a radiant glow, just like after a professional facial treatment.

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lab Biome Brightening and Hydrating Hyaluronic Acid & Vitamin C Night Eye PatchLab Biome Brightening and Hydrating Hyaluronic Acid & Vitamin C Night Eye Patch
Natura Siberica
Lab Biome Brightening and Hydrating Hyaluronic Acid & Vitamin C Night Eye Patch
Eye mask

Lab Biome Brightening and Hydrating Hyaluronic & Vitamin C Night Eye Patches from Natura Siberica: Regenerating night care for a fresh, radiant look The Lab Biome Brightening and Hydrating Hyaluronic & Vitamin C Night Eye Patches from Natura Siberica offer the eye area intensive care and visible regeneration overnight. The unique combination of highly concentrated hyaluronic acid and vitamin C provides sensitive skin with deep moisturisation, brightens dark shadows and makes tired eyes appear awake and refreshed again in the morning. The innovative Biome base is based on postbiotic active ingredients and fermented extracts from northern cloudberries and wild raspberries. These strengthen the skin microbiome, protect the skin barrier and protect the eye area from environmental influences and the stresses of everyday urban life. Feelings of tightness are soothed and the skin remains healthy, smooth and youthful. Why choose the Lab Biome Brightening and Hydrating Hyaluronic & Vitamin C Night Eye Patches from Natura Siberica? Intensive moisturisation for the delicate eye area Brightening effect thanks to vitamin C - reduces dark circles under the eyes Soothes tired eyes and reduces feelings of tightness Strengthens the skin microbiome & natural barrier Promotes night-time regeneration for a radiant, fresh look With fermented Nordic berry extracts for extra antioxidant power How do the Lab Biome Brightening and Hydrating Hyaluronic & Vitamin C Night Eye Patches from Natura Siberica ensure that the eye area looks smoother, brighter and more youthful day after day? The combination of intensive moisturisation, skin-brightening vitamins and microbiome care supports the skin during the night, visibly regenerates and ensures an awake, healthy and radiant look in the morning. Discover the Lab Biome Brightening and Hydrating Hyaluronic & Vitamin C Night Eye Patches from Natura Siberica in the Look Beautiful Products Shop now and get the eye area in top form overnight!

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel MaskThe Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask
Cosrx
The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask
Face mask

COSRX The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask - Intensive lifting & glow treatment The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask from COSRX is an all-in-one treatment for dry, mature and tired skin that firms, hydrates and regenerates. The innovative hydrogel texture moulds perfectly to the contours of the face and delivers the active ingredients exactly where they are needed most. The mask combines the power of 6 different peptides with low-molecular collagen to firm skin texture, gently plump fine lines and promote a radiant, youthful complexion. Key ingredients & benefits: Niacinamide & NAG (amino sugars): revitalise tired skin and provide instant freshness 5 ceramides + cholesterol: protect and strengthen the skin barrier 5 types of hyaluronic acid: provide intensive moisture and elasticity Vitamin B12 & allantoin: soothe and regenerate stressed skin Application: Leave on for 15-20 minutes as a classic mask Optionally as an overnight mask for maximum care Ideal for mature, dry or dull skin that wants a plump, smooth and radiant finish Result: A visibly firmer face, optimum moisturisation and a radiant glow, just like after a professional facial treatment.

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Blond Perfect Purple Conditioner Travel SizeBlond Perfect Purple Conditioner Travel Size

Average rating of 5 out of 5 stars

Moroccanoil
Blond Perfect Purple Conditioner Travel Size
Conditioner

Moroccanoil Blond Perfect Purple Conditioner Travel Size – Perfect Blonde On the Go How can unwanted yellow or orange tones be neutralized while strengthening hair structure—no matter where you are? The Moroccanoil Blond Perfect Purple Conditioner Travel Size has the answer: powerful color correction, intense care, and silky smooth hair in a convenient travel format. With violet pigments, this conditioner balances brassiness and delivers a perfect, cool blonde, whether your hair is highlighted, brunette, or grey. At the same time, it repairs and seals the hair cuticle, improves manageability, and maintains shine and color intensity thanks to a blend of valuable amino acids. Its lightweight, nourishing formula is ideal for anyone who wants to refresh their hair on the go and enjoy long-lasting, radiant, healthy blonde hair. Key Benefits at a Glance: Neutralizes yellow and orange tones – for cool, perfect blonde Repairs & seals hair structure – protects the cuticle Improves manageability & softness – for easier styling Contains amino acids – for color shine & longevity Suitable for blonde, highlighted, brunette, and grey hair Lightweight, nourishing formula – cares without weighing hair down Convenient Travel Size – perfect blonde wherever you go Long-lasting color & shine – for visibly healthy hair Why the Moroccanoil Blond Perfect Purple Conditioner Travel Size is the Right Choice Because it delivers compact, professional blonde care: it neutralizes brassiness, intensely nourishes, repairs hair structure, and adds shine—perfect for travel, ensuring blonde, highlighted, or grey hair always looks fresh, healthy, and radiant. For cool, radiant blonde with healthy hair structure—anytime, anywhere.

Content: 70 ml (€19.93 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
The Alpha Arbutin Discoloration Hydrogel MaskThe Alpha Arbutin Discoloration Hydrogel Mask
Cosrx
The Alpha Arbutin Discoloration Hydrogel Mask
Face mask

COSRX The Alpha Arbutin Discoloration Hydrogel Mask - targeted brightening & even complexion. The COSRX The Alpha Arbutin Discoloration Hydrogel Mask is a highly effective 3-piece set of brightening hydrogel face masks, specially developed for skin with pigmentation spots and uneven skin tone. The innovative shape consists of two large mask sections for the upper and lower half of the face and three additional oval patches that can be applied specifically to areas such as marionette lines, the eye area or frown lines. The pleasantly cooling hydrogel texture adheres perfectly to the skin, offers a high level of comfort and enables intensive absorption of active ingredients - either for 2-3 hours or overnight for a maximum skincare effect. Powerful combination of active ingredients for visible results Alpha arbutin - inhibits melanin production, reduces pigmentation spots and ensures a more even skin tone Niacinamide - has an antioxidant effect, refines the skin texture, regulates sebum production and visibly reduces enlarged pores Collagen hydrolysate - smoothes the skin and improves elasticity Hyaluronic acid complex - provides intensive moisture and makes the skin feel plump and hydrated Ceramide complex (5 ceramides) - strengthens and regenerates the hydrolipid barrier, supports skin renewal Key benefits at a glance Visibly lightens pigmentation spots Evens out the skin tone Refines pores and smoothes the skin Provides intensive, long-lasting moisture Strengthens and regenerates the skin barrier Supports natural regeneration processes Provides a radiant, even complexion Ideal for skin with discolouration, an uneven complexion, enlarged pores or a lack of radiance. After application, the skin feels silky soft, smooth and visibly clearer - with a fresh glow that ensures a healthy and well-groomed appearance.

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.