Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

AHA Smart Renewal Body Serum

Content: 200 ml
The AHA Smart Renewal Body Serum by REN Clean Skincare brings proven facial skincare science to body care. The hydrating formula with lactic acid (AHA) gently removes dead skin cells, evens out skin tone, and creates a smoother, more radiant complexion—even for those with “strawberry skin” or uneven texture.

€26.95

Content: 200 ml (€13.48 / 100 ml)

Average rating of 5 out of 5 stars

2 Reviews

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "AHA Smart Renewal Body Serum"

REN Clean Skincare AHA Smart Renewal Body Serum – Radiant, Renewed Skin All Over

The AHA Smart Renewal Body Serum by REN Clean Skincare brings proven facial skincare science to body care. The hydrating formula with lactic acid (AHA) gently removes dead skin cells, evens out skin tone, and creates a smoother, more radiant complexion—even for those with “strawberry skin” or uneven texture.

How can you visibly renew dry, rough, or uneven skin, boost your radiance, and nourish your body with gentle, effective care? This body serum transforms your daily routine into a beauty ritual for silky, even, and noticeably more vibrant skin.

Key Benefits at a Glance:

  • Gentle exfoliation & renewal: Lactic acid (AHA) removes dead skin cells and boosts natural skin renewal
  • Smooths & evens skin tone: For a uniform complexion, fewer dark spots, and velvety-soft skin
  • Shea butter: Deeply nourishes, prevents moisture loss, and strengthens the skin barrier
  • Xylitol from plant bark: Hydrates and delivers a firm, healthy finish
  • Perfect for strawberry skin & uneven texture: Tackles rough patches and minor imperfections on the body
  • Sustainable packaging: Tube and cap are fully recyclable—no need to separate—for eco-conscious care
  • For all skin types: Gentle, effective formula, also suitable for sensitive skin

With the AHA Smart Renewal Body Serum from REN Clean Skincare, body care becomes an innovative glow-booster—discover it now at Look Beautiful Products!

Properties

Area of application: Body
Effects: Care, Moisturizing
Gender: For women
Helps against: Blocked Pores, Dry skin, Irritated/ damaged skin, Tired skin
Ingredients: shea butter
Product type: Cream

Manufacturer

REN Clean Skincare

REN Clean Skincare 

Clinically Clean Skincare

REN Clean Skincare delivers powerful skincare results with gentle, natural ingredients – always with sensitive skin in mind.

These formulas work in harmony with your skin’s natural balance. pH-neutral, sustainable, and suitable for all skin types, REN is proof that high-performance skincare doesn’t have to cost the Earth.

Why You’ll Love REN Clean Skincare:

• Effective & gentle. Clinically proven results with nature’s best ingredients.
• Sensitive skin-friendly. pH-balanced and non-irritating.
• Sustainable packaging. Bottles made from ocean plastic, tubes from recycled material.
• Earth-conscious beauty. Responsibly sourced ingredients and recyclable design.

REN Clean Skincare at Look Beautiful Products
Discover your clean skincare routine – for healthier, happier skin. Clean. Innovative. Powerful.

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

9 February 2023 12:39

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wouldn't say its for daily use, but every once in a while its perfect!

22 March 2022 11:08

Review with rating of 5 out of 5 stars

Richtig Tolle Creme!

Das Serum hilft bei kleinen Pickeln, eingewachsene Haare. Die Haut wird seidenweich!

Gently apply to clean skin all over the body until absorbed.

Aqua (Water), Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Lactic Acid, Sodium Lactate, Lactococcus Ferment Lysate, Lysolecithin, Sclerotium Gum, Xylitylglucoside, Xanthan Gum, Anhydroxylitol, Pullulan, Parfum* (Fragrance), Mannitol, Xylitol, Sodium Benzoate, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Flower Oil, Citrus Grandis (Grapefruit) Peel Oil, Citrus Nobilis (Mandarin) Peel Oil, Citrus Tangerina (Tangerine) Peel Oil, Tocopheryl Acetate, Potassium Sorbate, Faex (Yeast) Extract, Glucose, Silica, Sodium Chloride, Glycogen, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Citric Acid, Citral, Limonene, Linalool * 100% Natural Fragrance - Parfum 100% Naturel

✓ Gentle exfoliation & renewal: Lactic acid (AHA) removes dead skin cells and boosts natural skin renewal
✓ Smooths & evens skin tone: For a uniform complexion, fewer dark spots, and velvety-soft skin
✓ Shea butter: Deeply nourishes, prevents moisture loss, and strengthens the skin barrier
✓ Xylitol from plant bark: Hydrates and delivers a firm, healthy finish
✓ Perfect for strawberry skin & uneven texture: Tackles rough patches and minor imperfections on the body
✓ Sustainable packaging: Tube and cap are fully recyclable—no need to separate—for eco-conscious care
✓ For all skin types: Gentle, effective formula, also suitable for sensitive skin

The AHA Smart Renewal Body Serum by REN Clean Skincare brings proven facial skincare science to body care. The hydrating formula with lactic acid (AHA) gently removes dead skin cells, evens out skin tone, and creates a smoother, more radiant complexion—even for those with “strawberry skin” or uneven texture.
Skip product gallery

Accessory Items

Coconut and Mint Body WashCoconut and Mint Body Wash

Average rating of 5 out of 5 stars

Coconut and Mint Body Wash
Washing gel

Coconut and Mint Body Wash from Eco By Sonya - A rich, soap-free wash gel that maintains your tan for a long time. This body wash gel helps to achieve a long-lasting tan with purely natural ingredients. The skin is nourished, refreshed and smells divinely of pina colada. Refreshing mint puts you in a good mood, while rich coconut and aloe vera leave the skin feeling silky soft.

Content: 500 ml (€3.19 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Coconut Body MilkCoconut Body Milk | Eco By Sonya

Average rating of 5 out of 5 stars

Coconut Body Milk
Body milk

This silky smooth blend relieves dehydrated skin and encourages smooth, healthful, glowing skin.  The aloe and coconut fusion calms irritations, while a rich luxurious blend of jojoba and macadamia feeds and nourishes your skin. Nourishing to sensitive skin Prolongs the life of your tan Coconut Body Milk  is a nourishing moisturiser, made only from certified organic and natural ingredients. It provides instant relief to dehydrated skin, and promotes the appearance of smoother, healthier, younger looking skin.Containing a luxurious blend of beautiful fragrant natural plant extracts and oils, including coconut, to soothe irritation, as well as aloe vera, jojoba and macadamia, to deliver long lasting hydration and nourishment. It offers long lasting, soothing hydration and is gentle enough for the whole family. Suitable for all skin types.

Content: 375 ml (€6.92 / 100 ml)

Regular price: €25.95
Skip product gallery

Customers also viewed

Brightening Dark Circle Eye CreamBrightening Dark Circle Eye Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

REN Clean Skincare
Brightening Dark Circle Eye Cream
Brightening eye cream

REN Clean Skincare Brightening Dark Circle Eye Cream – Bright, Refreshed Eyes in Just 7 Days The Brightening Dark Circle Eye Cream by REN Clean Skincare is specially formulated to visibly brighten dark circles, reduce puffiness, and deeply hydrate the delicate under-eye area. The gentle, vegan formula with elderflower extract and glycogen is suitable for all skin types and delivers a fresh, awake look. How can you revitalize tired eyes, specifically target dark circles, and simultaneously protect and strengthen the delicate skin? With this cream, the under-eye area becomes noticeably brighter, smoother, and more nourished in just one week—without irritation. Key Benefits at a Glance: Reduces dark circles: Visible brightening in just 7 days Minimizes puffiness: Elderflower extract provides antioxidant protection against environmental stressors Intensive hydration: Glycogen locks in moisture and prevents water loss Smooths and plumps: For a firmer, fresher under-eye area For all skin types: Gentle formula, suitable even for sensitive skin Natural & vegan ingredients: 95% natural origin, cruelty-free With the Brightening Dark Circle Eye Cream by REN Clean Skincare, every under-eye area becomes a true highlight—discover it now at Look Beautiful Products!

Content: 15 ml (€213.00 / 100 ml)

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Glory Veil SPF50+Glory Veil SPF50+
Eco by Sonya
Glory Veil SPF50+
Sun cream

Eco by Sonya Glory Veil SPF50+ - Natural, clear sun protection for sensitive skin Glory Veil SPF50+ from Eco by Sonya is a powerful, natural sunscreen that is based on carrot oil-based care and completely free from synthetic chemicals or fragrances. Developed in Queensland, Australia - a country with the highest skin cancer rate in the world - this sunscreen is particularly reliable, skin-friendly and even suitable for babies from 6 months. The light, non-greasy texture is easy to apply, absorbs quickly and leaves no white film - ideal for sensitive skin, children and daily UV protection. The most important benefits at a glance: Sun protection factor 50+ reliably protects against UVA and UVB rays Clearly rub-in formula, without white residue 100% natural & free from synthetic fragrances and chemicals Ideal for sensitive skin types and children aged 6 months and over Carrot seed oil moisturises and supports skin regeneration Vitamin E promotes cell regeneration and improves skin texture & tone Water-resistant & vegan, without animal testing Content: 150 ml Suitable for: Face & body, adults, children, babies (from 6 months) This unique sun care product offers comprehensive protection and intensive care in one product - perfect for anyone who trusts in natural ingredients and wants to intensively care for their skin at the same time.

Content: 150 ml (€16.63 / 100 ml)

Regular price: €24.95
New
Styling CreamStyling Cream
Sachajuan
Styling Cream
Styling cream

SACHAJUAN Styling Cream 125ml – Softness, shine & heat protection for all hair types SACHAJUAN’s Styling Cream is the ideal choice for anyone who wants to give their hair definition, silky smoothness and radiant shine, whilst protecting it from heat damage. Thanks to Ocean Silk Technology, the hair is deeply nourished, remains flexible and is easy to style – whether curly or straight. How can you achieve optimal definition whilst nourishing your hair, taming frizz and ensuring reliable heat protection when blow-drying or straightening? With this styling cream, your daily styling routine becomes simple and gentle, resulting in noticeably healthier, shinier hair. The key benefits at a glance: Smoothness & shine: For a silky-soft, radiant finish Definition for every hair type: Ideal for both curly and straight hair Protects against heat damage: Safe styling with a hairdryer, straighteners or curling tongs Ocean Silk Technology: Provides intensive care and flexibility Vegan & cruelty-free: Conscious hair care without compromise Paraben-free: Gentle on the scalp and suitable for daily use With SACHAJUAN’s Styling Cream, any style is achieved in no time at all – for smooth, shiny and perfectly protected hair. Discover it now at Look Beautiful Products!

Content: 125 ml (€25.56 / 100 ml)

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Sweet Escape Sugar Skin PolishSweet Escape Sugar Skin Polish
Le Beach
Sweet Escape Sugar Skin Polish
Body scrub

LE BEACH Sweet Escape Sugar Skin Polish: Tropical sugar scrub for velvety soft, radiant skin The Sweet Escape Sugar Skin Polish from LE BEACH is the must-have for anyone who wants to give their skin a luxurious spa experience and tropical freshness. This handmade sugar scrub combines natural sugar crystals with nourishing oils, rich shea butter and antioxidant seaweed extract - for skin that feels like a short holiday by the sea. The gentle scrub removes dead skin cells, moisturises and leaves the skin feeling supple, smooth and revitalised. The blend of floral notes and refreshing mint revitalises the senses and turns every application into a real moment of indulgence. Seaweed extract has an antioxidant and moisturising effect, soothes stressed skin and strengthens the skin barrier. Sunflower oil provides essential fatty acids for a balanced complexion, while coconut oil and shea butter intensively nourish and make the skin velvety soft. Peppermint oil gives the skin a fresh kick and leaves it feeling vitalised and revitalised. Why choose Sweet Escape Sugar Skin Polish from LE BEACH? 98.6% natural ingredients - for conscious, natural skincare Vegan & cruelty-free - without microplastics, colourants or genetic engineering Handmade formula - quality you can feel Gentle sugar scrub - removes dead cells and smoothes the skin Intensive moisturising with oils & shea butter Antioxidant protection & care with seaweed extract Invigorating scent of floral notes & mint - spa feeling at home How does Sweet Escape Sugar Skin Polish from LE BEACH ensure that your skin looks smoother, nourished and visibly more vital day after day? The combination of natural exfoliating crystals, intensive nourishing oils and a refreshing fragrance gently removes dead skin cells, moisturises and gives a tropical-fresh glow - for healthy, soft skin all year round. Discover Sweet Escape Sugar Skin Polish from LE BEACH in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy the tropical spa experience at home!

Content: 280 g (€12.13 / 100 g)

Regular price: €33.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.