Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Curl Defining Cream

Content: 250 ml
How can you optimally define curls while keeping frizz at bay? The Curl Defining Cream by Moroccanoil is the answer for anyone wanting to activate, define, and tame their curls. This innovative leave-in cream delivers intense hydration, fights frizz and static, and ensures long-lasting, bouncy curls with natural shine – all without weighing hair down.

€37.95

Content: 250 ml (€15.18 / 100 ml)

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Curl Defining Cream "

Moroccanoil Curl Defining Cream: Perfectly Defined, Frizz-Free Curls with Long-Lasting Hold

How can you optimally define curls while keeping frizz at bay?
The Curl Defining Cream by Moroccanoil is the answer for anyone wanting to activate, define, and tame their curls. This innovative leave-in cream delivers intense hydration, fights frizz and static, and ensures long-lasting, bouncy curls with natural shine – all without weighing hair down.

Enriched with nourishing argan oil and advanced technology, the curl structure is protected by a memory factor that keeps curls springy, shiny, and smooth all day long. The cream is suitable for all curl types and waves.

Key Benefits at a Glance:

  • Activates and defines curls
  • Intensive hydration for soft, smooth curls
  • Combats frizz and static
  • Long-lasting curl definition with bounce
  • Enriched with argan oil for shine and smoothness
  • Innovative memory factor – maintains shape & structure
  • Ideal for all curl types and waves

Why is Moroccanoil Curl Defining Cream the perfect choice?
Because it makes curls more defined, lively, and frizz-free – for a naturally beautiful, bouncy finish that lasts all day.

Discover the Moroccanoil Curl Defining Cream now exclusively at Look Beautiful Products!

Properties

Area of application: Hair
Effects: Care, Moisturizing, styling
Gender: For women
Helps against: Damaged hair, Damaged hair, Dry hair, Flat hair, Frizz, Frizzy hair, Lifeless curls, Porous hair, Split ends, Tired and dull hair
Product type: Cream

Manufacturer

Moroccanoil

Moroccanoil 

The Hair Care Your Hair Deserves 

Moroccanoil is one of the most renowned brands in the hair care world, offering luxurious products that pamper your hair and give it a healthy, radiant shine. With Argan oil, also known as "liquid gold," Moroccanoil provides your hair with the moisture, shine, and care it deserves. The secret behind the effectiveness of the products lies in the unique combination of Argan oil and other high-quality ingredients, which deeply nourish and protect your hair.

The Power of Argan Oil for Your Hair

Argan oil is the key ingredient in all Moroccanoil products. Rich in antioxidants, vitamins, and fatty acids, it penetrates deep into the hair to nourish it from within. By using Moroccanoil products, both your hair and scalp are moisturized, leaving them healthy, shiny, and soft. The Moroccanoil Treatment Oil is particularly popular, giving your hair an instant glossy finish, and the Moroccanoil Moisture Repair Shampoo provides deep hydration to dry and damaged hair.

For All Hair Types

Whether you have curly, straight, fine, or thick hair – Moroccanoil offers the perfect care for every hair type. The products are especially effective for dry, frizzy hair and offer gentle yet deep-acting care that instantly detangles, nourishes, and gives your hair a beautiful shine.

Moroccanoil at Look Beautiful Products

Treat your hair to the luxurious care it deserves with Moroccanoil at Look Beautiful Products. From Moroccanoil Treatment Oil to shampoos, conditioners, and hair masks – explore the best hair care products for healthy, shiny hair and experience the power of Argan oil!

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

7 February 2023 10:39

Review with rating of 5 out of 5 stars

Für Lockenköpfe unverzichtbar!

Apply 1-2 pumps of the cream to towel-dried hair and distribute evenly. To activate and define the curls, blow dry hair with a diffuser. For naturally falling curls, let hair air dry.

AQUA/WATER/EAU, CETEARYL ALCOHOL, GLYCOL STEARATE, CETYL ALCOHOL, BEHENTRIMONIUM METHOSULFATE, PARFUM/FRAGRANCE, DIMETHICONE, PHENYL TRIMETHICONE, POLYQUATERNIUM-11, STEARETH-2, ARGANIA SPINOSA (ARGAN) KERNEL OIL, HYDROLYZED VEGETABLE PROTEIN PG-PROPYL SILANETRIOL, CELLULOSE, HYDROXYETHYLCELLULOSE, PG-HYDROXYETHYLCELLULOSE COCODIMONIUM CHLORIDE, GLUCOSE, CETEARYL GLUCOSIDE, SORBITAN OLEATE, DIPHENYL DIMETHICONE, ACRYLATES COPOLYMER, POLYQUATERNIUM-10, POLYQUATERNIUM-37, POLYQUATERNIUM-55, PPG-1 TRIDECETH-6, BUTYLENE GLYCOL, CAPRYLYL GLYCOL, PROPYLENE GLYCOL DICAPRYLATE/DICAPRATE, CITRIC ACID, DISODIUM EDTA, C10-40 ISOALKYLAMIDOPROPYLETHYLDIMONIUM ETHOSULFATE, SODIUM ACETATE, POTASSIUM SORBATE, CHLORPHENESIN, PHENOXYETHANOL, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, BENZYL BENZOATE, HYDROXYCITRONELLAL, LINALOOL. MOCDC04

✓ Provides the necessary moisture
✓ Defines and activates the curls
✓ Fights frizz

How can you optimally define curls while keeping frizz at bay? The Curl Defining Cream by Moroccanoil is the answer for anyone wanting to activate, define, and tame their curls. This innovative leave-in cream delivers intense hydration, fights frizz and static, and ensures long-lasting, bouncy curls with natural shine – all without weighing hair down.
Skip product gallery

Customers also bought

Curl Defining Cream Travel SizeCurl Defining Cream Travel Size

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Moroccanoil
Curl Defining Cream Travel Size
Styling Cream

Moroccanoil Curl Defining Cream: Perfectly Defined, Frizz-Free Curls with Long-Lasting Hold How can you optimally define curls while keeping frizz at bay? The Curl Defining Cream by Moroccanoil is the answer for anyone wanting to activate, define, and tame their curls. This innovative leave-in cream delivers intense hydration, fights frizz and static, and ensures long-lasting, bouncy curls with natural shine – all without weighing hair down. Enriched with nourishing argan oil and advanced technology, the curl structure is protected by a memory factor that keeps curls springy, shiny, and smooth all day long. The cream is suitable for all curl types and waves. Key Benefits at a Glance: Activates and defines curls Intensive hydration for soft, smooth curls Combats frizz and static Long-lasting curl definition with bounce Enriched with argan oil for shine and smoothness Innovative memory factor – maintains shape & structure Ideal for all curl types and waves Why is Moroccanoil Curl Defining Cream the perfect choice? Because it makes curls more defined, lively, and frizz-free – for a naturally beautiful, bouncy finish that lasts all day. Discover the Moroccanoil Curl Defining Cream now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 75 ml (€22.60 / 100 ml)

Regular price: €16.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-25 %
Men Multi Use Shower Gel Travel Size
Nuxe
Men Multi Use Shower Gel Travel Size
Wash gel for the whole body

Discover the NUXE Men Multi Use Shower Gel that takes your daily skincare routine to the next level. This pH-neutral wash gel has been specially developed for men who value gentle but effective cleansing. The rich formula with valuable oak and white beech extracts nourishes your skin and hair with the power of nature and ensures a pleasantly fresh and well-groomed feeling. Whether after a strenuous workout or a long day - the gel gives you an invigorating shower experience. With its masculine, spicy and woody fragrance, it leaves a seductive scent on your skin that stays with you all day long. Thanks to its mild texture, the gel does not dry out the skin, but preserves its natural balance and suppleness. Highlights: Gentle cleansing for body and hair pH-neutral formula for optimum skin compatibility Rich in natural oak and hornbeam extracts Provides intensive freshness and revitalises the senses Pleasantly masculine, spicy and woody fragrance Suitable for all skin types - ideal for daily use Turn your shower experience into a moment of pure freshness and care!

Content: 30 ml (€7.37 / 100 ml)

Sale price: €2.21 Regular price: €2.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Luminous Hairspray - StrongLuminous Hairspray - Strong
Moroccanoil
Luminous Hairspray - Strong
Hairspray

Moroccanoil Luminous Hairspray - Strong: Strong Hold & Shine for Flawless Styles How can your hairstyle stay flawless, shiny, and controlled all day – without residue? The Luminous Hairspray - Strong by Moroccanoil delivers flexible yet strong hold for long-lasting looks. Its lightweight finishing formula provides reflective shine, fights frizz, protects against humidity, and brushes out easily – with no sticky or flaky residue. Infused with antioxidant-rich argan oil, this spray nourishes and strengthens hair with every use. Perfect for updos, braids, and long-lasting styles with a radiant finish – suitable for all hair types. Key Benefits at a Glance: Flexible, strong hold for long-lasting hairstyles Reflective shine for visibly healthy hair Fights frizz and protects against humidity Easily brushable, no residue With antioxidant-rich argan oil Perfect for updos & braids Suitable for all hair types Why is Moroccanoil Luminous Hairspray - Strong the perfect choice? Because it combines styling, care, and shine – for hairstyles that last, shine, and look healthy all day. Discover the Moroccanoil Luminous Hairspray - Strong now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 330 ml (€8.47 / 100 ml)

Regular price: €27.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Intense Hydrating MaskIntense Hydrating Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

Moroccanoil
Intense Hydrating Mask
Hair Mask

Moroccanoil Intense Hydrating Mask: Intense Moisture & New Vitality for Dry Hair How can you restore noticeable smoothness and radiant shine to dry, damaged hair in just minutes? The Moroccanoil Intense Hydrating Mask is the ultimate solution for deeply moisturizing and reviving even the most stressed hair. Its rich, creamy formula absorbs quickly, improves hair texture, and leaves hair smooth, shiny, and full of life – even after heavy damage. Key Benefits at a Glance: Intense moisture for dry and damaged hair Revitalizes and energizes hair and scalp Improves hair texture and natural smoothness Rich in antioxidant argan oil – protects against free radicals Nourishes and strengthens from within Instant visible vitality and shine Active Ingredient Highlights: Argan oil: nourishes, protects & revitalizes Nourishing ingredients: deeply hydrate and improve texture Antioxidant effect: shields hair from environmental stress Why is Moroccanoil Intense Hydrating Mask the perfect choice? Because it instantly makes even heavily stressed hair soft, smooth, and visibly healthier – for intense care and renewed vitality. Discover the Moroccanoil Intense Hydrating Mask now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 250 ml (€18.38 / 100 ml)

Regular price: €45.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Intense Curl CreamIntense Curl Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Moroccanoil
Intense Curl Cream
Leave-In Conditioner for curly hair

Moroccanoil Intense Curl Cream: Defined, Smooth & Frizz-Free Curls How can curls and waves finally get the perfect blend of moisture, definition, and frizz control? The Moroccanoil Intense Curl Cream is the solution for anyone seeking defined, bouncy, and shiny curls. As a leave-in conditioner, it delivers intense hydration, improves hair texture, and provides reliable frizz protection – for long-lasting, naturally beautiful, and smooth curls. Key Benefits at a Glance: Intense moisture care for curls and waves Effective frizz control for smooth, defined results Leave-in formula – no rinsing required Provides definition & natural shine With argan oil & vitamins for healthy-looking hair Soft, smooth curls without weighing down Why is Moroccanoil Intense Curl Cream the perfect choice? Because it defines, tames, and nourishes curls and waves – for fresh, naturally beautiful style and long-lasting shine. Discover the Moroccanoil Intense Curl Cream now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 300 ml (€12.65 / 100 ml)

Regular price: €37.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Curl Defining Cream Travel SizeCurl Defining Cream Travel Size

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Moroccanoil
Curl Defining Cream Travel Size
Styling Cream

Moroccanoil Curl Defining Cream: Perfectly Defined, Frizz-Free Curls with Long-Lasting Hold How can you optimally define curls while keeping frizz at bay? The Curl Defining Cream by Moroccanoil is the answer for anyone wanting to activate, define, and tame their curls. This innovative leave-in cream delivers intense hydration, fights frizz and static, and ensures long-lasting, bouncy curls with natural shine – all without weighing hair down. Enriched with nourishing argan oil and advanced technology, the curl structure is protected by a memory factor that keeps curls springy, shiny, and smooth all day long. The cream is suitable for all curl types and waves. Key Benefits at a Glance: Activates and defines curls Intensive hydration for soft, smooth curls Combats frizz and static Long-lasting curl definition with bounce Enriched with argan oil for shine and smoothness Innovative memory factor – maintains shape & structure Ideal for all curl types and waves Why is Moroccanoil Curl Defining Cream the perfect choice? Because it makes curls more defined, lively, and frizz-free – for a naturally beautiful, bouncy finish that lasts all day. Discover the Moroccanoil Curl Defining Cream now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 75 ml (€22.60 / 100 ml)

Regular price: €16.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Intense Curl CreamIntense Curl Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Moroccanoil
Intense Curl Cream
Leave-In Conditioner for curly hair

Moroccanoil Intense Curl Cream: Defined, Smooth & Frizz-Free Curls How can curls and waves finally get the perfect blend of moisture, definition, and frizz control? The Moroccanoil Intense Curl Cream is the solution for anyone seeking defined, bouncy, and shiny curls. As a leave-in conditioner, it delivers intense hydration, improves hair texture, and provides reliable frizz protection – for long-lasting, naturally beautiful, and smooth curls. Key Benefits at a Glance: Intense moisture care for curls and waves Effective frizz control for smooth, defined results Leave-in formula – no rinsing required Provides definition & natural shine With argan oil & vitamins for healthy-looking hair Soft, smooth curls without weighing down Why is Moroccanoil Intense Curl Cream the perfect choice? Because it defines, tames, and nourishes curls and waves – for fresh, naturally beautiful style and long-lasting shine. Discover the Moroccanoil Intense Curl Cream now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 300 ml (€12.65 / 100 ml)

Regular price: €37.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Moroccanoil Treatment OriginalMoroccanoil Treatment Original

Average rating of 4.7 out of 5 stars

Moroccanoil
Moroccanoil Treatment Original
Hair Oil

Moroccanoil Treatment Original: Hair Oil for Instant Shine, Smoothness & Healthy Hair How can you instantly give your hair shine, smoothness, and healthy care? The Moroccanoil Treatment Original is the iconic hair oil for anyone seeking deep care and brilliant results. This luxurious, award-winning formula works as a treatment, styling, and finishing product in one, transforming even stressed or color-treated hair into smooth, shiny perfection. With antioxidant-rich argan oil and shine-enhancing vitamins, hair becomes instantly easier to detangle, dries faster, and looks silky and healthy. Key Benefits at a Glance: Instantly delivers shine and smoothness Reduces dryness and frizz Improves manageability and hair texture Perfect as a treatment, styling & finishing oil Enriched with antioxidant-rich argan oil & vitamins Why is Moroccanoil Treatment Original the perfect choice? Because it gives hair a visibly healthier, shinier, and silkier look – with every use. Discover the Moroccanoil Treatment Original now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €49.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Control Cream Curl Styler | RahuaControl Cream Curl Styler | Rahua

Average rating of 5 out of 5 stars

Rahua Amazon Beauty
Control Cream Curl Styler
Styling Cream

Rahua Control Cream Curl Styler is an innovative leave-in product that defines, nourishes, and shapes curls without weighing the hair down. Its rich, plant-based formula provides weight, hold, and intense moisture, keeping curls soft, touchable, and elastic.Enriched with moisturizing shea butter and nourishing molasses, the styler delivers perfectly defined curls with natural movement, effortless bounce, and soft, healthy shine. Suitable for all curl types and daily use, the Control Cream Curl Styler ensures controlled, vibrant, and well-nourished curls that are easy to style.Key benefits at a glanceDefines curls with natural movementNourishes and cares for hair with plant-based ingredientsProvides moisture without weighing hair downLeaves curls soft and touchableAdds effortless bounce and natural movementDelivers healthy shineSuitable for all curl typesRahua Control Cream Curl Styler combines natural care, flexibility, and styling control for curls that look healthy, shiny, and perfectly defined.

Content: 120 ml (€36.63 / 100 ml)

Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Wonder Hair OilWonder Hair Oil

Average rating of 5 out of 5 stars

Lador
Wonder Hair Oil
Hair Oil

Wonder Hair Oil by LADOR: Intense Moisture Boost & Silky Shine for Every Hair Type Wonder Hair Oil by LADOR is the ideal choice whenever your hair needs instant moisture, care, and protection—without any sticky residue. The luxurious formula combines 8 precious natural oils, including avocado oil and argan oil, along with vitamin E and squalane to give your hair all-around nourishment and silky softness. Frizz and split ends are effectively prevented, while hair becomes noticeably shinier, softer, and more resilient. Dry, colored, or heat-styled hair regains new vitality, elasticity, and shine thanks to the nourishing ingredients. The oil can also be applied before coloring or perming to protect hair during chemical processes. It’s equally suitable as an essence or intensive treatment for especially stressed hair. Why Choose Wonder Hair Oil by LADOR? Instant Moisture Boost for dry and damaged hair 8 Precious Plant Oils (including avocado and argan oil) for comprehensive care Vitamin E & Squalane strengthen hair and protect against environmental stressors Prevents Split Ends, Frizz, and Hair Damage Adds Silky Shine and Smoothness Non-Sticky, Fast-Absorbing Formula Ideal Protection Before Coloring, Perming, or Heat Styling Can Be Used as an Essence or Intensive Care Treatment How does Wonder Hair Oil by LADOR restore smoothness, shine, and health to even heavily stressed, dry, or colored hair? The blend of high-quality plant oils, vitamins, and squalane delivers deep hydration, protects hair, and leaves a luxuriously cared-for finish—every day. Discover Wonder Hair Oil by LADOR now at Look Beautiful Products Shop and give your hair new vitality, shine, and nourishment!

Regular price: €21.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
No. 32 Salt Cream
BRUNS Products
No. 32 Salt Cream
Styling Cream

The No. 32 Salt Cream from Bruns is an all-round styling product that is suitable for all hair types and lengths. The styling cream consists of natural ingredients and helps you to create the desired styling result in no time at all. The product protects the hair from heat up to 230°C. The cream moisturises the hair and leaves it shiny and healthy. The lightweight, all-purpose cream can be used on any hair, regardless of length and natural texture. Strengthen your curls or give your short hairstyle more control. The product tames frizzy hair and keeps it fresh for longer!

Content: 200 ml (€17.48 / 100 ml)

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.