Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Deep Collagen Niacin Vita C Brightening Mask

Content: 1 Piece
The Deep Collagen Niacin Vita C Brightening Mask from SUNGBOON EDITOR is the secret weapon for anyone who wants to experience a more radiant, firmer and youthfully fresh complexion. The innovative sheet mask combines 2,160,000 ppb ultra-fine collagen for plump, hydrated skin with 20,000 ppm niacinamide and vitamin C to even out the complexion, brighten and visibly boost glow.

€3.95

Content: 1 Piece

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Deep Collagen Niacin Vita C Brightening Mask"

SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Niacin Vita C Brightening Mask: radiant skin, intensive moisture & visible firmness

The Deep Collagen Niacin Vita C Brightening Mask from SUNGBOON EDITOR is the secret weapon for all those who want their skin to look more radiant, firmer and youthfully fresh. The innovative sheet mask combines 2,160,000 ppb ultra-fine collagen for plump, hydrated skin with 20,000 ppm niacinamide and vitamin C to even out the complexion, brighten and visibly boost glow.

Collagen strengthens the skin structure, promotes elasticity and reduces wrinkles. Niacinamide and vitamin C ensure an even, radiant skin tone and protect the skin from external influences. The mask provides deep moisturisation, strengthens the skin barrier and specifically combats dryness and feelings of tightness.

Top benefits at a glance:

  • Intensive moisturisation - for plump, smooth skin
  • Ultra-fine collagen - improves firmness & elasticity
  • 20,000 ppm niacinamide & vitamin C - brightens & brightens the complexion
  • Reduces wrinkles and supports anti-ageing
  • Strengthens the skin barrier & protects against environmental influences
  • Gentle brightening & even glow
  • Combats dryness & provides instant freshness

How does the SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Niacin Vita C Brightening Mask ensure that skin becomes more radiant, smoother and more resilient day after day - and why is this mask the perfect boost for demanding, tired or dull skin? The combination of high-dose collagen, moisturising and brightening active ingredients slows down skin ageing and restores youthful radiance - for a wow effect after every application.

Discover the SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Niacin Vita C Brightening Mask in the Look Beautiful Products Shop now and experience radiant skin again!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Ingredients: Vitamin C, collagen, niacinamide

Manufacturer

SUNGBOON EDITOR

SUNGBOON EDITOR

The True Essence of Skincare

SUNGBOON EDITOR was born from a simple question: why do so many skincare products fail to address real skin concerns? The answer lies in returning to the essentials – high-quality ingredients, scientific precision, and real results.

The word “SUNGBOON” means “raw material,” reflecting the brand’s focus on pure, carefully selected ingredients that deliver visible and lasting improvements.

Minimalism Meets Effectiveness
SUNGBOON EDITOR focuses on balanced formulations that combine performance with skin compatibility. Each product is designed to deliver visible results while remaining gentle enough for daily use.

Transparency & Trust
The brand is built on honest communication without exaggerated claims. Clear ingredient information helps you make confident, informed skincare choices.

Science-Based Skincare
All formulas are developed based on clinical testing and scientific research, ensuring optimal ingredient synergy and real skin benefits.

Why SUNGBOON EDITOR?

  • Focus on pure, high-quality ingredients
  • Minimalist, effective formulations
  • Clinically tested performance
  • Transparent communication
  • Suitable for daily use

SUNGBOON EDITOR represents modern K-beauty at its core – simplified, effective, and designed for healthy, balanced, and radiant skin.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply the mask to your cleansed and toned skin, leave it on for 15-20 minutes, then remove it and gently pat in the remaining essence. We recommend carrying out an allergy test before the first application.

Water, Glycerin, Dipropylene Glycol, Methylpropanediol, Caprylic/Capric Triglyceride, Niacinamide, 1,2-Hexanediol, Ceratonia Siliqua (Carob) Gum, Betaine, Chondrus Crispus, Chondrus Crispus Powder, Ethylhexyl Olivate, Panthenol, Collagen, Cellulose Gum, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Sodium Acrylates Copolymer, Potassium Chloride, Sodium Polyacrylate, Polyglyceryl-4 Oleate, Hydrogenated Polydecene, Sucrose, Hydroxyacetophenone, Adenosine, Caprylyl Glycol, Ascorbic Acid, Trideceth-6, Cll-13 Isoalkanes, Pantolactone, Dipotassium Glycyrrhizate, Tocopherol, Disodium EDTA.

✓ Intensive moisture - for plump, smooth skin
✓ Ultra-fine collagen - improves firmness & elasticity
✓ 20,000 ppm niacinamide & vitamin C - brightens & brightens the complexion
✓ Reduces wrinkles and supports anti-ageing
✓ Strengthens the skin barrier & protects against environmental influences
✓ Gentle brightening & even glow
✓ Combats dryness & gives instant freshness

The Deep Collagen Niacin Vita C Brightening Mask from SUNGBOON EDITOR is the secret weapon for anyone who wants to experience a more radiant, firmer and youthfully fresh complexion. The innovative sheet mask combines 2,160,000 ppb ultra-fine collagen for plump, hydrated skin with 20,000 ppm niacinamide and vitamin C to even out the complexion, brighten and visibly boost glow.
Skip product gallery

Customers also bought

Deep Collagen Barrier Serum Mist 30mlDeep Collagen Barrier Serum Mist 30ml
SUNGBOON EDITOR
Deep Collagen Barrier Serum Mist 30ml
Serum spray

SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Barrier Serum Mist: An intensive collagen mist for youthful, firm, smooth and hydrated skin The Deep Collagen Barrier Serum Mist from SUNGBOON EDITOR is the smart freshness boost for anyone who wants to give their skin instant hydration, collagen power and a radiant glow. With 600,000 ppm of genuine collagen (of which60 % is pure, low-molecular-weight collagen <300 Da, over90 % of which is absorbable), it strengthens the skin’s structure, improves elasticity and supports the skin barrier – for a visibly more youthful complexion. The light, non-sticky formula hydrates the skin all day long, prevents excessive moisture loss and leaves the skin feeling refreshed and plump. Vitamin C and multi-peptides ensure an even, radiant complexion, whilst vitamin-rich oils and amino acids nourish and revitalise the skin. The gentle, non-irritating formula soothes even sensitive skin. The serum mist enhances the absorption of subsequent active ingredients, evens out skin tone and texture, and is ideal as an intermediate step in your skincare routine or as a refreshing boost when you’re on the go. Key benefits at a glance: 600,000 ppm genuine collagen: deep-acting care, firming effect & improved elasticity 60 % low-molecular-weight collagen (<300 Da): Rapid, deep absorption Vitamin C & multi-peptides: For a radiant complexion & a collagen boost All-day hydration: Light, non-sticky formula prevents moisture loss Nourishes & revitalises: Amino acids, vitamin-rich oils & proteins Evens out skin tone & texture: Ensures a fresh, even complexion Gentle & safe: Soothes sensitive skin, non-irritating Absorbs quickly & ideal for on the go: Amazing results, even when used in combination with other products in the range How does the SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Barrier Serum Mist ensure that your skin looks firmer, smoother and more radiant day after day – and why is this mist the perfect choice for anyone looking for instant hydration, intensive collagen care and visible freshness all in one? The clever combination of high-purity collagen, antioxidants and hydration boosters ensures a visibly revitalised, plump complexion – at any time. Discover the SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Barrier Serum Mist now in the Look Beautiful Products shop and experience intensive collagen care as part of your daily routine!

Content: 30 ml (€53.17 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel MaskThe Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask
Cosrx
The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask
Face mask

COSRX The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask - Intensive lifting & glow treatment The Peptide Collagen Lifting Glow Hydrogel Mask from COSRX is an all-in-one treatment for dry, mature and tired skin that firms, hydrates and regenerates. The innovative hydrogel texture moulds perfectly to the contours of the face and delivers the active ingredients exactly where they are needed most. The mask combines the power of 6 different peptides with low-molecular collagen to firm skin texture, gently plump fine lines and promote a radiant, youthful complexion. Key ingredients & benefits: Niacinamide & NAG (amino sugars): revitalise tired skin and provide instant freshness 5 ceramides + cholesterol: protect and strengthen the skin barrier 5 types of hyaluronic acid: provide intensive moisture and elasticity Vitamin B12 & allantoin: soothe and regenerate stressed skin Application: Leave on for 15-20 minutes as a classic mask Optionally as an overnight mask for maximum care Ideal for mature, dry or dull skin that wants a plump, smooth and radiant finish Result: A visibly firmer face, optimum moisturisation and a radiant glow, just like after a professional facial treatment.

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
VT PDRN Reedle Shot Eye LifterVT PDRN Reedle Shot Eye Lifter
VT Cosmetics
VT PDRN Reedle Shot Eye Lifter
Eye cream

VT Cosmetics PDRN Reedle Shot Eye Lifter: micro-vibration eye care for instant lifting, smoothing & radiance The PDRN Reedle Shot Eye Lifter from VT Cosmetics revolutionises eye care with a powerful formula and an innovative micro-vibration applicator (up to 12,000 pulsations/min.), which intensifies the absorption of active ingredients and achieves a visible lifting and smoothing effect. The CICA REEDLE complex combines cica and mineral microparticles, promotes skin renewal and improves product absorption - for a significantly smoother, more even complexion. PHYTO PDRN Panax is based on plant PDRN from ginseng, supports firmness and elasticity and gives the eye area new vitality. GOLD COLLAGEN PDRN combines 24-carat gold, plant-based PDRN and collagen for an immediately noticeable firming and lifting effect. In addition, two patented lifting ingredients (AGINON & BL-FILL UP), a peptide complex and EGF growth factors ensure smoother, more elastic and visibly younger-looking skin. The rich texture with ceramides, several forms of hyaluronic acid and elastin provides deep moisturisation and protects against dryness. Niacinamide, tranexamic acid and glutathione brighten the eye area and even out the skin tone. Top benefits at a glance: Visible firming & lifting effect for the eye area Micro-vibration applicator maximises active ingredient absorption and massage Intensive moisturisation & reduction of dryness Smoothes fine lines, improves firmness and elasticity Brightens dark circles under the eyes & improves skin tone Comprehensive anti-ageing care with peptides, EGF and gold collagen PDRN Suitable for sensitive skin - dermatologically tested Canalso be used for mouth area & forehead wrinkles How does the VT Cosmetics PDRN Reedle Shot Eye Lifter ensure that your eye area looks visibly smoother, firmer and more radiant - and why is this tool the perfect upgrade for targeted anti-ageing eye care? The synergy of state-of-the-art active ingredients, micro-vibration massage and brightening components delivers immediate and lasting results - for an awake, youthful and well-groomed look at any age. Discover the VT Cosmetics PDRN Reedle Shot Eye Lifter now in the Look Beautiful Products Shop and experience innovative high-tech eye care!

Content: 15 ml (€133.00 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Sun-Kissed Glow SerumSun-Kissed Glow Serum

Average rating of 5 out of 5 stars

MIMITIKA
Sun-Kissed Glow Serum
Face Serum

Sun-Kissed Glow Serum by Mimitika – Natural Radiance in a Bottle. The Sun-Kissed Glow Serum from Mimitika is made with 100% naturally derived ingredients, instantly giving the skin a radiant, healthy-looking glow. Its unique formulation combines beta-carotene-rich oils, including roucou and carrot oil, to enhance the skin’s natural radiance and leave it looking luminous and revitalized. The lightweight texture absorbs quickly, delivering deep nourishment while being suitable for all skin types—even the most sensitive. Formulated allergen-free, this serum provides a fresh, sun-kissed finish that visibly brightens and energizes the complexion. Key Benefits at a Glance: Instantly radiant, sun-kissed glow Beta-carotene-rich oils for healthy, luminous skin 100% naturally derived ingredients Suitable for all skin types, including sensitive skin Allergen-free formulation Lightweight, fast-absorbing texture for comfortable daily use With the Sun-Kissed Glow Serum, enjoy a vibrant, sun-kissed look every day—naturally and effortlessly.

Content: 15 ml (€166.33 / 100 ml)

Regular price: €24.95
The Alpha Arbutin Discoloration Hydrogel MaskThe Alpha Arbutin Discoloration Hydrogel Mask
Cosrx
The Alpha Arbutin Discoloration Hydrogel Mask
Face mask

COSRX The Alpha Arbutin Discoloration Hydrogel Mask - targeted brightening & even complexion. The COSRX The Alpha Arbutin Discoloration Hydrogel Mask is a highly effective 3-piece set of brightening hydrogel face masks, specially developed for skin with pigmentation spots and uneven skin tone. The innovative shape consists of two large mask sections for the upper and lower half of the face and three additional oval patches that can be applied specifically to areas such as marionette lines, the eye area or frown lines. The pleasantly cooling hydrogel texture adheres perfectly to the skin, offers a high level of comfort and enables intensive absorption of active ingredients - either for 2-3 hours or overnight for a maximum skincare effect. Powerful combination of active ingredients for visible results Alpha arbutin - inhibits melanin production, reduces pigmentation spots and ensures a more even skin tone Niacinamide - has an antioxidant effect, refines the skin texture, regulates sebum production and visibly reduces enlarged pores Collagen hydrolysate - smoothes the skin and improves elasticity Hyaluronic acid complex - provides intensive moisture and makes the skin feel plump and hydrated Ceramide complex (5 ceramides) - strengthens and regenerates the hydrolipid barrier, supports skin renewal Key benefits at a glance Visibly lightens pigmentation spots Evens out the skin tone Refines pores and smoothes the skin Provides intensive, long-lasting moisture Strengthens and regenerates the skin barrier Supports natural regeneration processes Provides a radiant, even complexion Ideal for skin with discolouration, an uneven complexion, enlarged pores or a lack of radiance. After application, the skin feels silky soft, smooth and visibly clearer - with a fresh glow that ensures a healthy and well-groomed appearance.

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Glowy Lips Minis Set Holiday EditionGlowy Lips Minis Set Holiday Edition
LANEIGE
Glowy Lips Minis Set Holiday Edition
Lip care set

Laneige Glowy Lips Minis Set Holiday Edition: Limited-edition lip care for radiantly groomed lips in four favourite fragrances The Glowy Lips Minis Set Holiday Edition from Laneige is the must-have for anyone who loves intensive care, natural shine and irresistible fragrances. This limited edition set contains four mini sizes of the iconic Lip Glowy Balms in the popular flavours Berry, Gummy Bear, Sweet Candy and Vanilla - perfect for every mood and every bag. The feather-light balm formulation with shea and murumuru butters provides long-lasting moisture and softness to the lips for a naturally glossy, juicy look - whether in winter or summer. The lip balms are vegan, gluten-free, free from harmful additives and animal testing - for a conscious, modern beauty routine. Clinically confirmed:98% of users immediately experience supple, nourished lips that are visibly smoother and shinier after a week. Top benefits at a glance: Four mini lip glowy balms: Berry, Gummy Bear, Sweet Candy, Vanilla Shea butter & murumuru butter: moisturise & deeply nourish Light, non-sticky texture - for radiant, juicy lips Vegan, gluten-free & cruelty-free Free from parabens, mineral oil & co. - for conscious lip care Ideal for travelling & as a gift Clinically confirmed results: Immediately smooth, shiny lips How does the Laneige Glowy Lips Minis Set Holiday Edition ensure that your lips look shinier, smoother and intensely nourished day after day - and why is this set perfect for anyone who loves versatile, clean and effective lip care? The combination of four irresistible scents, natural moisturiser and conscious formula makes this set the perfect companion for every season and every occasion. Discover the Laneige Glowy Lips Minis Set Holiday Edition in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy lip care at its best!

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Vitamin C serumVitamin C serum
Benton
Vitamin C serum
Facial serum

The Benton Vitamin C Serum is a highly purified serum with 20% vitamin C that has been specifically developed for radiant, even skin. It brightens pigmentation spots, evens out the complexion and eliminates dullness, restoring the skin's natural glow. Excess sebum production is regulated while fine lines and wrinkles are reduced. The unique formulation contains adenosine, glutathione, vitamin E, tocotrienol, ferulic acid and ectoine, which together provide intensive moisturisation, smooth the skin and strengthen the skin barrier. The serum contains neither alcohol nor water, which creates a pleasant, natural feeling of warmth on the skin. Once opened, the serum remains effective for up to 6 months. Key benefits at a glance: Lightening of pigmentation spots Evening out the complexion Reduction of fine lines and wrinkles Regulation of sebum production Intensive moisturising & skin smoothing Strengthening the skin barrier Without alcohol and water, natural application

Content: 30 ml (€96.50 / 100 ml)

Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Deep Collagen Cica Teatree Soothing MaskDeep Collagen Cica Teatree Soothing Mask
SUNGBOON EDITOR
Deep Collagen Cica Teatree Soothing Mask
Face mask

SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Cica Teatree Soothing Mask: Soothing intensive care for sensitive, stressed skin The Deep Collagen Cica Teatree Soothing Mask from SUNGBOON EDITOR is the ideal sheet mask for anyone who wants to give their skin immediate relief, intensive moisture and long-lasting protection. The highly effective formula combines 500Da low-molecular collagen to improve skin elasticity and smooth fine lines with Centella Asiatica and Madecassoside, which specifically reduce redness and irritation and strengthen the skin barrier. Tea Tree Extract & Tea Tree Leaf Water purify the skin, regulate sebum production and fight impurities - for a clear, soothed and fresh complexion. Hydrolysed hyaluronic acid and shea butter provide intensive moisture and leave the skin plump, soft and visibly hydrated. The light, non-sticky essence is quickly absorbed and is particularly suitable for sensitive, acne-prone or dry skin types. Top benefits at a glance: 500Da Collagen: Smoothes fine lines & improves elasticity Centella Asiatica & Madecassoside: Repair & soothe irritated skin, reduce redness Tea Tree Extract & Water: Purify, regulate sebum & fight impurities Hydrolysed hyaluronic acid & shea butter: deeply moisturise & strengthen the skin barrier Clinically tested effect - immediate relief & cooling Lightweight, fast-absorbing texture - no residue Ideal for sensitive, blemished & dry skin Enriched with natural plant extracts How does the SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Cica Teatree Soothing Mask ensure that sensitive or stressed skin is instantly soothed, optimally hydrated and visibly clarified - and why is this mask the perfect choice for demanding skin that needs freshness & protection? The targeted combination of anti-redness, moisturising boost and skin protection delivers visible results quickly - for a plump, calm and radiant complexion after every application. Discover the SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Cica Teatree Soothing Mask in the Look Beautiful Products Shop now and experience instant soothing for sensitive skin!

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Carbone Glacé Face Mask (5 masks)Carbone Glacé Face Mask (5 masks)
RARE Paris
Carbone Glacé Face Mask (5 masks)
Face mask

RARE Paris Carbone Glacé Sheet Face Mask: Deep Cleansing & Freshness Boost for Stressed Skin The Carbone Glacé Sheet Face Mask by RARE Paris is your rescue when skin feels out of balance after stressful days, lack of sleep, or indulgent meals. This innovative sheet mask, made from biodegradable plant cellulose fibers, provides a comfortable second-skin effect and pampers your skin with an effective blend of witch hazel and mallow. With its gentle deep cleansing, it removes impurities and toxins, tightens pores and skin tissue, and refines skin texture—for a smooth, fresh, and even complexion. The mask soothes, hydrates, and gives tired skin an instant freshness boost—ideal before special occasions or after long nights. Key Benefits at a Glance: Gentle deep cleansing: Removes impurities & detoxifies Tightens pores & skin tissue: For smoother, more even skin Refines skin texture: For a visibly even complexion Freshness boost for tired skin: Perfect after stress, poor sleep, or cheat days Witch hazel & mallow: Soothing and purifying Second-skin effect & biodegradable: Comfortable & sustainable How does the RARE Paris Carbone Glacé Sheet Face Mask make your skin fresher, smoother, and visibly more balanced every day—and why is this mask the perfect choice for anyone seeking detox, hydration, and gentle care for overworked skin? The smart blend of purification, freshness, and plant-based comfort instantly resets your skin. Discover the RARE Paris Carbone Glacé Sheet Face Mask now at Look Beautiful Products Shop and bring new energy to your skin!

Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.