Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Dreaming Treatment

Content: 215 ml
The Dreaming Treatment by Color Wow is the breakthrough smoothing and repair treatment for frizzy, damaged, and puffed-up hair. The silicone-free formula delivers flawless, silky results, blocks humidity, and protects against frizz—even in high humidity.

€49.95

Content: 215 ml (€23.23 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Dreaming Treatment"

Color Wow Dreaming Treatment: Anti-Frizz & Repair for Sleek, Shiny Hair – Like New

The Dreaming Treatment by Color Wow is the breakthrough smoothing and repair treatment for frizzy, damaged, and puffed-up hair. The silicone-free formula delivers flawless, silky results, blocks humidity, and protects against frizz—even in high humidity.

This innovative care repairs and strengthens hair from root to tip, smooths the surface, and makes styling easier and longer-lasting. Frizz, fluff, and flyaways are a thing of the past. The lightweight, non-greasy texture seals hair, boosts elasticity, and protects color from fading.

Key Benefits at a Glance:

  • Reduces frizz & puffiness: For smooth, glossy finish
  • Repairs & strengthens damaged hair: Structural rebuild, silicone-free
  • Protects in humidity: No loss of volume or shape
  • Smooths & seals: For long-lasting softness
  • Color protection included: Less washout & fading
  • Lightweight, non-greasy: No heaviness, feels like new hair
  • Effect lasts 2–3 washes

How does Color Wow Dreaming Treatment make your hair smoother, stronger, and frizz-free every day—and why is this treatment the perfect choice for anyone wanting to reliably tame and protect damaged, frizzy, or colored hair without silicones? The smart formula combines repair, shine, and frizz protection in one—for salon-worthy hair that feels brand new.

Discover Color Wow Dreaming Treatment now at Look Beautiful Products Shop and say goodbye to frizz for good!

Properties

Area of application: Hair

Manufacturer

Color Wow

Color Wow

Color Wow – The Revolution for Your Colored Hair! Color Wow is the perfect choice if you're looking for high-quality care for your colored hair. Founded by Gail Federici, a passionate problem-solver in beauty, Color Wow offers products specially formulated to meet the needs of color-treated hair. Often referred to as "The Apple of Haircare", the brand has won over 70 beauty awards.

Color Wow was originally created to fight frizz and brighten blonde hair, but now offers a range of products that nurture your colored hair without damaging the color. Color Wow is the revolutionary solution you need to protect your hair while keeping it shiny and healthy.

Why Choose Color Wow?

  • Designed for Colored Hair: Nurtures, protects, and maintains your hair color.

  • No Color Damage: All products are formulated to not affect your hair color.

  • Frizz Control: Perfect control and shine for your hair.

  • Cruelty-Free: Your haircare is ethical and sustainable.

  • Paraben & Sulfate-Free: For gentle, toxin-free care.

  • Highest Quality: Professional products that impress both hairstylists and beauty lovers.

Benefits of the Color Wow products:

  • Long-Lasting Color: Products preserve your color without fading.

  • Frizz & Shine Control: Your hair stays smooth, shiny, and vibrant.

  • Safe Ingredients: No parabens, sulfates, or harmful chemicals.

  • Cruelty-Free: No animal testing, just pure care.

With Color Wow, you can take your hair care to the next level and get the most out of your hair. Say goodbye to frizz and flyaways – enjoy shiny, well-groomed hair all day long. Discover Color Wow products now at Look Beautiful Products and experience the difference!


Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


After shampooing, squeeze excess moisture out of the hair and apply the mask generously. Then massage or comb through to distribute evenly. Leave on for 2-3 minutes, rinse thoroughly and style the hair as desired.

WATER (AQUA/EAU), CETEARYL ALCOHOL, PPG-3-BENZYL ETHER MYRISTATE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, GLYCERIN, STEARAMIDOPROPYLDIMETHYLAMINE, OLEYL ALCOHOL, HYDROGENATED POLYISOBUTENE, QUATERNIUM-91, DISTEARYL DIMONIUM CHLORIDE, LAURYL LAURATE, COCOS NUCIFERA (COCONUT) OIL, HYDROGENATED CASTOR OIL/SEBACIC ACID COPOLYMER, SQUALANE, ORYZA SATIVA (RICE) BRAN OIL, BEHENTRIMONIUM METHOSULPHATE, CITRIC ACID, HYDROXYPROPYL BIS-HYDROXETHYLDIMONIUM CHLORIDE, PANTHENOL, HYDROXYPROPYL-GUAR-HYDROXYPROPYLTRIMONIUM CHLORIDE, POLYQUATERNIUM-55, PHENOXYETHANOL, CETYLHYDROXYETHYLCELLULOSE, CETEARETH-20, HYDROLYZED QUINOA, ETHYLHEXYLGLYCERIN, HYDROLYZED KERATIN, FRAGRANCE (PARFUM), PROPYLENE GLYCOL, DISODIUM EDTA, POTASSIUM SORBATE, POTASSIUM BENZOATE, BENZYL ALCOHOL, PENTYLENE GLYCOL, SODIUM BENZOATE, RED 33(CI 17200), TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, LINALOOL, LINALYL ACETATE. F#210-0

✓Reduces frizz and fluffy structures - no fluffing, no fluffing
✓ Repairs and strengthens damaged hair - from roots to ends
✓ Smoothes and seals the hair surface - for long-lasting supple hair
✓ Blocks moisture - optimal protection in high humidity
✓ Increases elasticity and suppleness - hair becomes easier to style
✓ Colour protection included - reduces wash-out and fading of colourations
✓ Lightweight, non-greasy texture without silicones - no weighing down of the hair
✓ Long-lasting effect - lasts 2-3 hair washes

The Dreaming Treatment by Color Wow is the breakthrough smoothing and repair treatment for frizzy, damaged, and puffed-up hair. The silicone-free formula delivers flawless, silky results, blocks humidity, and protects against frizz—even in high humidity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Sublime Karite Nourishing Smoothing MaskSublime Karite Nourishing Smoothing Mask
René Furterer
Sublime Karite Nourishing Smoothing Mask
Hair mask

The René Furterer Sublime Karité Nourishing Smoothing Mask is an intensive deep conditioning treatment for very dry, unruly hair. Enriched with rich shea butter, it provides the hair with intensive moisture from the first application, making it silky soft and ensuring long-lasting smoothness. The luxurious, enveloping texture with a captivating fragrance makes detangling easier and gives the hair a smooth, silky finish. Even unruly strands are permanently disciplined - for a visibly smooth and healthy hair appearance. Free from silicones and formulated with high-quality natural ingredients, this hair mask offers a professional care result just like in the salon. Key benefits Intensive nourishing care for very dry hair Enriched with shea butter for long-lasting moisture Immediate smoothing and better combability from the first application Disciplined, unruly strands Luxurious texture with a sensual fragrance Silicone-free, gentle on the hair structure

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Sublime Karite Moisturising Smoothing Mask
René Furterer
Sublime Karite Moisturising Smoothing Mask
Hair mask

René Furterer Sublime Karité Moisturising Mask - Intensive moisturising & smoothing mask. Experience 72 hours of intensive moisture and noticeably smoother, shinier hair with the Sublime Karité Moisturising Mask from René Furterer. This moisturising and taming hair mask was specially developed for dry hair and penetrates deep into the hair fibre - without weighing it down. The formula combines rich shea butter for long-lasting, deep hydration with ceramide technology to strengthen the hair structure and reduce porosity. Even after the first application, the hair feels supple, nourished and protected from frizz. Texture & fragrance: The creamy, sensual texture envelops the hair from roots to ends, giving it a silky shine and a seductive fragrance - without any silicones. Benefits of the Sublime Karité Moisturising Mask 72h intensive moisture for dry hair -72% less tangles for easier combing Protection against frizz and long-lasting smoothing Ceramide technology strengthens the hair structure Shea butter deeply nourishes and softens the hair Silicone-free - gentle on hair & scalp

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Intense Hydrating MaskIntense Hydrating Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

Moroccanoil
Intense Hydrating Mask
Hair Mask

Moroccanoil Intense Hydrating Mask: Intense Moisture & New Vitality for Dry Hair How can you restore noticeable smoothness and radiant shine to dry, damaged hair in just minutes? The Moroccanoil Intense Hydrating Mask is the ultimate solution for deeply moisturizing and reviving even the most stressed hair. Its rich, creamy formula absorbs quickly, improves hair texture, and leaves hair smooth, shiny, and full of life – even after heavy damage. Key Benefits at a Glance: Intense moisture for dry and damaged hair Revitalizes and energizes hair and scalp Improves hair texture and natural smoothness Rich in antioxidant argan oil – protects against free radicals Nourishes and strengthens from within Instant visible vitality and shine Active Ingredient Highlights: Argan oil: nourishes, protects & revitalizes Nourishing ingredients: deeply hydrate and improve texture Antioxidant effect: shields hair from environmental stress Why is Moroccanoil Intense Hydrating Mask the perfect choice? Because it instantly makes even heavily stressed hair soft, smooth, and visibly healthier – for intense care and renewed vitality. Discover the Moroccanoil Intense Hydrating Mask now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 250 ml (€18.38 / 100 ml)

Regular price: €45.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Rose & Apricot Hair MilkRose & Apricot Hair Milk

Average rating of 4.7 out of 5 stars

John Masters Organics
Rose & Apricot Hair Milk
Light leave-in treatment

The Rose & Apricot Hair Milk from John Masters Organics is a light leave-in treatment that makes your hair supple and shiny. The hair milk nourishes and protects the hair with its unique blend of extracts and plant oils. You can also use the hair milk as a light styling product or as a defrizzer. Also suitable for curly hair.

Content: 118 ml (€37.25 / 100 ml)

Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Body WorkoutBody Workout
Eco by Sonya
Body Workout
Massage tool for the body

Eco by Sonya Body Workout: Effective body massager for more circulation, smoother skin & new energy The Body Workout from Eco by Sonya is your multifunctional beauty tool to stimulate circulation, refine the skin's appearance and revitalise the body. The textured pimples provide a targeted massage, stimulate lymph flow and help to noticeably reduce swelling - for visibly smoother skin and a pleasant feeling of freshness. Light, handy and effective, the tool glides gently over arms, legs, hips or any other part of the body that needs to be revitalised and toned. Ideal for the morning routine for an energy boost or in the evening for relaxation and regeneration. Extra tip: Can also be used as a scalp brush to promote scalp health. Top benefits at a glance: Promotes targeted blood circulation - for firmer, more vital skin Reduces puffiness & supports lymphatic drainage Refines the skin texture - smoother, fresher-looking skin Lightweight & handy - easy to use for all areas of the body Perfect for arms, legs, hips & even the scalp Ideal as part of the morning or evening routine Versatile use - body massage & scalp care How does the Eco by Sonya Body Workout ensure that your body looks more vital, firmer and refreshed day after day - and why is this massager the perfect tool for effective self-care and an even more beautiful complexion? The targeted massage activates energy, supports skin regeneration and gives an immediate feeling of freshness - for visible results and a new body sensation. Discover the Eco by Sonya Body Workout in the Look Beautiful Products Shop now and experience the power of daily self-care for your body!

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.