Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium

Content: 200 ml
The Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium from Tanologist provides an instantly tinted, flawless tan that matures into a deep, sun-kissed glow over the next few hours. Thanks to the tinted guide colour, application is precise and even - ideal for beginners and experienced tanners who value a professional finish.

€19.95

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium"

Tanologist Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium: Instantly visible, well-groomed tan with airbrush effect

The Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium from Tanologist provides an instantly tinted, flawless tan that matures into a deep, sun-kissed glow over the next few hours. Thanks to the tinted guide colour, application is precise and even - ideal for beginners and experienced tanners who value a professional finish.

The skin-caring formula with hyaluronic acid, vitamin C and aloe vera intensively moisturises, soothes and brightens the complexion. The result is instantly radiant, hydrated skin with a tan that lasts up to 7 days and fades evenly without blotching or streaking.

The mousse is quick-drying (60 seconds), dermatologically tested, vegan and cruelty-free. The flexible formulation allows individual colour adjustment for a natural, healthy look.

Why choose the Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium from Tanologist?

  • Instantly visible tan thanks to tinted guide colour - for easy, precise application
  • Hyaluronic acid binds moisture - for long-lasting, hydrated skin
  • Vitamin C reduces pigmentation spots & protects against free radicals
  • Aloe vera soothes and cares for sensitive skin
  • Long-lasting glow - up to 7 days, fades evenly
  • Customisable colour - flexible formulation for the desired tone
  • Quick-drying - ready in 60 seconds
  • Vegan, cruelty-free & dermatologically tested

How does the Tanologist Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium ensure that you always have a naturally tanned, well-groomed look? The combination of instantly visible colour, intensive moisture and nourishing active ingredients makes every self-tanning experience simple, safe and perfect - for a glow that impresses.

Discover the Tanologist Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium in the Look Beautiful Products Shop now and experience a radiant, flawless tan with added care!

Properties

Area of application: Body, Neck/ neckline
Certificates: Vegan
Effects: Self-tanning
Product type: Self-tanner

Manufacturer

Tanologist

Tanologist 

Radiant, Clean Tan for Everyone.

Tanologist was created to give you radiant, flawless skin with clean, dermatologist-tested formulas. As the world’s first vegan self-tanning collection approved by dermatologists, it guarantees skin compatibility for all skin types—even sensitive skin.

From self-tanning drops to mousse and tanning water, our products are enriched with premium, moisturizing ingredients like Aloe Vera, Goji Berry, Pink Grapefruit, and Juniper. They deliver a natural, streak-free tan while reducing blemishes and caring for your skin.

Why Tanologist?

  • Vegan, dermatologist-tested & skin-friendly
  • Streak-free, clean, and clear tan
  • Suitable for sensitive skin, non-comedogenic
  • Created by Lottie Tomlinson, tanning expert
  • Premium ingredients like Aloe Vera, Goji Berry & Pink Grapefruit

Become your own tanning expert and enjoy flawless, radiant skin—with Tanologist.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Prepare the skin with Tanologist Eraser & Primer. Moisturise dry areas such as hands, elbows, knees and feet. Apply the product with a tanning mitt in stroking movements from head to toe and then wash your hands thoroughly. Depending on the desired result, shower off the tan after 1-4 hours.

Aqua (water), dihydroxyacetone, caramel, propylene glycol, glycerin, PEG-40 hydrogenated castor oil, ethoxydiglycol, decyl glucoside, sodium hyaluronate, hyaluronic acid, calendula officinalis (calendula) flower oil*, ascorbic acid, citrus paradisi (grapefruit) fruit extract*, juniperus communis (juniper berry) fruit oil*, tocopheryl acetate, Aloe Barbadensis (Aloe Vera) extract*, Punica Granatum (Pomegranate) fruit extract*, Lycium Barbarum (Goji) fruit extract*, Erythrulose, Panthenol, Glycereth-26, Phenyltrimethicone, Parfum (fragrance), Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, Geraniol, Hydroxycitronellal, Citric acid, Phenoxyethanol, Triethylene glycol, CI16035 (Red 40)

✓Instantly visible tan: thanks to tinted guide colour for precise, easy application
✓Hydrated skin: Hyaluronic acid binds moisture for a long-lasting tan
✓Brightening effect: Vitamin C reduces pigmentation and protects against free radicals
✓Soothing effect: Aloe vera cares for sensitive skin
✓Long-lasting: Tan lasts up to 7 days and fades evenly
✓Individual colour adjustment: Flexible formulation in three shades for a natural look
✓Quick-drying: Dries within 60 seconds
✓Dermatologically tested, vegan and cruelty-free

The Express Tinted Self-Tan Mousse - Medium from Tanologist provides an instantly tinted, flawless tan that matures into a deep, sun-kissed glow over the next few hours. Thanks to the tinted guide colour, application is precise and even - ideal for beginners and experienced tanners who value a professional finish.
Skip product gallery

Customers also viewed

Express Self-Tan Mousse - MediumExpress Self-Tan Mousse - Medium
Tanologist
Express Self-Tan Mousse - Medium
Self-tanner

Tanologist Express Self-Tan Mousse - Medium: Naturally flawless tan, customisable & streak-free Tanologist Express Self-Tan Mousse - Medium applies an even, streak-free glow to the skin in minutes - for a flawless, long-lasting tan that adapts perfectly to every skin tone. The innovative water-to-foam formula is ultra-lightweight, easy to apply, dries quickly and provides a natural tan without any leading colour. Thanks to the colourant-free texture, the skin remains clean down to the pores, does not dry out and there is no staining of clothing or bed linen. The mousse has been dermatologically tested and is also suitable for sensitive skin. The intensity of the glow can be customised - for a hint of sun or a more intense, sun-kissed complexion. Why choose the Tanologist Express Self-Tan Mousse - Medium? Flawless, streak-free tan - without any leading colour or spots Quick-drying water-to-foam formula - easy, clean application No discolouration, no drying out, no clogging of pores Dermatologically tested - perfect for sensitive skin Individually buildable glow - suitable for every skin tone Long-lasting, natural-looking tan How does the Tanologist Express Self-Tan Mousse - Medium ensure that you can enjoy a flawless, natural tan day after day? The smart, dye-free formula delivers a silky-smooth result without streaks, dries quickly and protects the skin - for a glow that perfectly matches your look and lifestyle. Discover the Tanologist Express Self-Tan Mousse - Medium in the Look Beautiful Products Shop now and experience a customised, streak-free tan with ease!

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Self-Tan Water MediumSelf-Tan Water Medium
Tanologist
Self-Tan Water Medium
Self-tanner

Tanologist Self-Tan Water - Medium: effortless, natural glow for face & body - every day The Self-Tan Water - Medium from Tanologist brings a perfect, golden complexion straight to the skin, just like the golden hour. The light, transparent spray formula is easy to apply to the face and body and ensures a streak-free, flawless tan - without any leading colour, spots or discolouration. Thanks to the non-comedogenic, quick-drying texture, the tanning water does not clog pores, is vegan, dermatologically tested and suitable for sensitive skin types. Pink grapefruit, goji berry and juniper provide intensive moisture, nourish the skin and leave it feeling supple and soft. Whether as a tanning primer, make-up fixing spray or daily glow - the Self-Tan Water adapts to every skin tone and makes the glow individually dosable. Why choose Tanologist Self-Tan Water - Medium? Express formula: fast, natural tan in just a few minutes For face & body: versatile, uncomplicated and stain-free Moisturising: ensures supple, non-dry skin No pore blockage, no streaks, no odour Individual tan: customisable shades for every look Vegan, cruelty-free & dermatologically tested Ideal for sensitive skin types How does the Tanologist Self-Tan Water - Medium ensure that you get a natural, healthy glow day after day - without any effort, streaks or skin irritation? The innovative spray formula provides instant freshness, nourishes with high-quality ingredients and guarantees an even, flawless result - for a glow that suits every day and every look. Discover the Tanologist Self-Tan Water - Medium in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy a flawless tan at any time!

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Tantasy DropsTantasy Drops
Le Beach
Tantasy Drops
Self-tanner

LE BEACH Tantasy Drops: Natural, sun-kissed tan all year round The Tantasy Drops from LE BEACH bring the beach look directly to your skin - whenever you want and without any UV rays. Simply add a few drops to your face cream or body lotion to achieve a natural, even tan, as if you've just returned from holiday. The combination of DHA and erythrulose ensures a warmer, particularly natural colour that lasts longer and does not look orange. Aloe vera also intensively moisturises, nourishes, soothes and supports collagen formation. The natural, anti-inflammatory properties help to soothe skin irritations, dryness, eczema and minor abrasions - for a nourished, flawless complexion. The drops are vegan, handmade and contain 97.8% natural ingredients - perfect for anyone looking for a healthy, safe and long-lasting tan. Why choose Tantasy Drops from LE BEACH? Sunless, natural tan all year round DHA & Erythrulose for a warm, long-lasting beach complexion Aloe vera for intensive moisturising, care & soothing 97.8% natural ingredients - vegan & handmade Cares for sensitive skin, soothes irritation and supports collagen formation Customised tan - dosage according to desired intensity Safe, simple & versatile - no UV radiation, no risk How do the Tantasy Drops from LE BEACH ensure that you get a flawless, natural tan - whenever you fancy a beach glow? The clever formula combines natural care with reliable, healthy tanning - for an all-round radiant and well-groomed complexion without the sun. Discover the Tantasy Drops from LE BEACH in the Look Beautiful Products Shop now and easily conjure up summer on your skin!

Content: 50 ml (€87.90 / 100 ml)

Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Self-Tan Mitt
Tanologist
Self-Tan Mitt
Self-tanning glove

Tanologist Self-Tan Mitt - Double Sided TanningMitt: For a flawless, streak-free tan - every time The Self-Tan Mitt - Double Sided Tanning Mitt from Tanologist is the essential tool for a perfectly even, streak-free self-tan on face and body. The double-sided, reusable mitt has been specially developed to apply self-tanner cleanly, precisely and gently to the skin - for professional results. The velvety-soft surface glides comfortably over the skin and protects against irritation, while the optimised design ensures a seamless, spot-free result. No spillages, no mess - just a flawless glow that can be achieved with every product and every application. Why choose the Self-Tan Mitt - Double Sided Tanning Mitt from Tanologist? Even, streak-free tan - professional results on face & body Two-sided design - easy application, seamless blending Velvety soft surface - comfortable to the skin, no irritation Reusable & long-lasting - sustainable, washable and practical Clean, stress-free application - no spillages, no mess Ultimate tool for every tanning routine at home How does the Self-Tan Mitt - Double Sided Tanning Mitt from Tanologist ensure that your self-tan is always flawless, even and streak-free - without any effort? The innovative mitt design guarantees a professional finish, easy handling and an application that is fun and convincing every time. Discover the Tanologist Self-Tan Mitt - Double Sided Tanning Mitt in the Look Beautiful Products Shop now and take your tanning routine to the next level!

Regular price: €6.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/MediumDaily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/Medium
Tanologist
Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/Medium
Self-tanner

Tanologist Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/Medium: Moisturisation, care & natural glow - every day The Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion from Tanologist combines deep moisturising care with an innovative, individually buildable tan. Hyaluronic acid, squalane and beta-glucan provide intensive moisturisation, strengthen the skin barrier and leave the skin feeling velvety soft and nourished. At the same time, a naturally radiant, streak-free tan builds up with every application - without any spots or residue. The ultra-light, dermatologically tested formula is quickly absorbed and is also ideal for sensitive skin. The tanning technology makes it possible to individually control the intensity of the glow: the more often the lotion is applied, the more intense the sun-kissed complexion becomes. Perfect as daily body care for anyone who wants a healthy, even and long-lasting glow. Why choose Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/Medium from Tanologist? Deep moisturiser with hyaluronic acid, squalane & beta-glucan Dermatologically tested - also suitable for sensitive skin Buildable, streak-free tan - customised as desired Ultra-light, fast-absorbing formula - no residue, no stickiness Long-lasting, natural glow for every skin type Flexible care: firming, moisturising, brightening available Easy to apply like a body lotion - no drama, for a flawless complexion How does the Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/Medium from Tanologist ensure that your skin looks healthier, more radiant and evenly tanned day after day? The combination of modern tanning technology and deep-acting care conjures up a naturally sunny complexion, moisturises the skin and gives it a long-lasting, healthy glow - perfect for every day. Discover the Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/Medium from Tanologist in the Look Beautiful Products Shop now and combine daily care with a radiant tan!

Content: 250 ml (€5.58 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
KELUAL SQUANORM Anti-Dandruff Shampoo (dry dandruff)KELUAL SQUANORM Anti-Dandruff Shampoo (dry dandruff)
Ducray
KELUAL SQUANORM Anti-Dandruff Shampoo (dry dandruff)
Anti-dandruff shampoo

Ducray SQUANORM anti-dandruff shampoo - effectively combat dry dandruff. The SQUANORM Dry Dandruff Treatment Shampoo from Ducray is the problem solver for a healthy, dandruff-free scalp. The innovative Probiotic Science Technology has an immediate and long-term effect against all types of dandruff, restores the balance of the scalp microbiome and protects the scalp in the long term. Ideal for teenagers and adults aged 12 and over. Main benefits: 100% dandruff removal from the first application* Long-lasting protection against relapses for up to 2 months** Moisturises and soothes irritation Protects the scalp from harmful environmental influences Restores the skin barrier and maintains the natural balance How the anti-dandruff shampoo works: Piroctone Olamine: Combats excessive growth of yeast fungi (Malassezia) and prevents new dandruff formation. Succinic acid: Effectively removes dandruff, smoothes the scalp and has a detoxifying effect. Glycerine: Provides intensive moisturisation, strengthens the skin barrier and maintains the natural balance of the scalp. The SQUANORM cure shampoo cleanses gently and intensively, reduces dryness by up to 50 %, relieves itching and leaves hair feeling healthy and well-groomed. It is dermatologically tested and optimally tolerated - perfect for daily use or as a cure in interval treatments. *Internal user study with 79 test subjects over 1 month. **Internal user study with 24 test subjects over 2 months in the attack and maintenance phase.

Content: 200 ml (€9.48 / 100 ml)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Express Tinted Self-Tan Mousse - LightExpress Tinted Self-Tan Mousse - Light
Tanologist
Express Tinted Self-Tan Mousse - Light
Self-tanner

Tanologist Express Tinted Self-Tan Mousse - Light: Instantly visible, hydrated tan for a natural glow The Express Tinted Self-Tan Mousse - Light from Tanologist gives an instantly flawless, tinted, streak-free tan in minutes, which develops into a natural, light-tanned glow over the course of hours. Thanks to the portable, tinted guide colour, application is particularly precise and easy - ideal for beginners and anyone who wants to achieve a professional result at home. The skin-caring formula with hyaluronic acid, vitamin C and aloe vera provides intensive moisture, soothes the skin and brightens the complexion. The result is a radiant, nourished look that lasts up to 7 days and fades evenly - without blotching or drying out. The mousse is quick-drying (60 seconds), dermatologically tested, vegan and cruelty-free. The flexible formulation allows individual colour adjustment for a natural, healthy complexion. Why choose the Express Tinted Self-Tan Mousse - Light from Tanologist? Immediately visible tan thanks to tinted guide colour - for flawless, easy application Hyaluronic acid binds moisture - for long-lasting, hydrated skin Vitamin C brightens & protects against free radicals Aloe vera soothes and cares for sensitive skin Long-lasting glow - lasts up to 7 days, fades evenly Customisable colour - for a natural look Quick-drying - ready within 60 seconds Vegan, cruelty-free & dermatologically tested How does the Tanologist Express Tinted Self-Tan Mousse - Light ensure that you enjoy a natural, healthy glow and well-groomed, fresh skin day after day? The combination of instantly visible tinting, moisturising and nourishing vitamin C guarantees a smooth, even result - for professional-level self-tanning without any risk. Discover the Tanologist Express Tinted Self-Tan Mousse - Light in the Look Beautiful Products Shop now and experience a radiant, hydrated tan in minutes!

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.