Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

L'Oxygéné Flocon

Content: 15 ml
The L’Oxygéné Flocon Nail Polish from Nailberry combines advanced nail care with intense, high-pigment color.
Thanks to the patented L’Oxygéné technology, air and water vapor pass through the polish to the nail, respecting its natural physiology.
Perfect for anyone who loves bold, glossy, quick-drying shades without compromising nail health.

€20.95

Content: 15 ml (€139.67 / 100 ml)

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information " L'Oxygéné Flocon"

Nailberry L’Oxygéné Flocon – Healthy, Vibrant Nail Color with Long-Lasting Shine.

The L’Oxygéné Flocon Nail Polish from Nailberry combines advanced nail care with intense, high-pigment color. Thanks to the patented L’Oxygéné technology, air and water vapor pass through the polish to the nail, respecting its natural physiology. Perfect for anyone who loves bold, glossy, quick-drying shades without compromising nail health.

Key Benefits at a Glance:

  • Patented L’Oxygéné Technology – promotes healthy, breathable nails

  • 12-Free Formula – free from phthalates, DBP, toluene, formaldehyde, camphor, xylene, ethyl tosylamide, triphenyl phosphate, alcohol, parabens, animal by-products, and gluten

  • Long-Lasting & Durable – flexible, chip- and scratch-resistant for lasting shine

  • Highly Pigmented & Super Glossy – bold, vibrant color that pops

  • Quick-Drying – for fast and convenient application

  • UV Protection – prevents fading and discoloration, keeping your nails brilliantly colored

With L’Oxygéné Flocon, you get nails that are not only beautiful and radiant but also strong, healthy, and cared for.

Properties

Age group: 20+, 30+, 40+, 50+, 60+
Application time: Day, Night, Travelling
Area of application: Nails
Certificates: Halal, Vegan
Effects: Care, Wellness, express effect, styling, sun protection
Feature: Gluten-free, Non-alcoholic, Vegan, Without animal testing, Without parabens, Without paraffin, Without preservatives, breathable, sauerstoffdurchlässig, water permeable, without formalydehyde
Filling quantity: 15
Gender: For women
Helps against: Fragile nails
Manufacturer: Nailberry
Product type: Nail polish
UV protection: SPF 15

Manufacturer

Nailberry

Nailberry Nail Polish 

Color Your Nails with Health 

Nailberry was founded in 2012 by Sonia Hully. The brand initially began with a luxury nail spa in Chelsea, London, and quickly evolved into an award-winning nail polish collection featuring premium lacquers. Sonia noticed that her discerning clients frequently complained about dry and damaged nails (due to poor diet, pollution, and semi-permanent gel manicures) and, as a result, she developed a range of nail polishes that could address these issues.

Nailberry is driven by a deep sensitivity towards health and wellness and a profound respect for the environment and nature. The brand is committed to offering products that not only reflect its core values but also adhere to the principles of the vegan lifestyle and comply with Halal and hygiene guidelines.

The nail care brand aims for a healthier manicure and is proud to formulate 12-free, certified vegan, cruelty-free, and Halal products.

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

20 October 2022 10:02

Review with rating of 5 out of 5 stars

Prima!

Weißer Nagellack ist ein Muss, vor allem im Sommer. Der hier ist prima was die Haltbarkeit betrifft und ist sehr einfach und schnell zum auftragen.

Apply 2 thin coats to clean, dry nails and leave to dry. For longer durability and intensive care, also use the base and top coat from Nailberry.

Butyl Acetate, Ethyl Acetate, Nitrocellulose, Acetyl Tributyl Citrate, Adipic Acid/Neopentyl Glycol/Trimellitic Anhydride Copolymer, Isopropyl Alcohol, Styrene/Acrylates Copolymer, Trimethylsiloxysilicate, N Butyl Alcohol, Phosphoric Acid, Sucrose Acetate Isobutyrate, Diacetone Alcohol, Dimethicone, Acrylates Copolymer, Silica, Trimethylpentanediyl Dibenzoate, Stearalkonium Bentonite, Benzophenone 1, Red 6 Lake (Ci 15850),Ferric Ammonium Ferrocyanide (Ci 77510), Titanium Dioxide (Ci 77891), Yellow 5 Lake (Ci 19140), Iron Oxides (Ci 77499)

✓ Suitable for all nail types
✓ Long-lasting
✓ Quick-drying
✓ Without formaldehyde, acetone, alcohol & other harmful substances
✓ Dermatologically tested
✓ 100% vegan
✓ Wide brush for easy application
✓ White

> The L’Oxygéné Flocon Nail Polish from Nailberry combines advanced nail care with intense, high-pigment color.
Thanks to the patented L’Oxygéné technology, air and water vapor pass through the polish to the nail, respecting its natural physiology.
Perfect for anyone who loves bold, glossy, quick-drying shades without compromising nail health.
Skip product gallery

Customers also viewed

Hippie Chic I Nailberry
Nailberry
L'Oxygéné Hippie Chic
Nail Polish

Nailberry L’Oxygéné Hippie Chic – Vibrant, Healthy Nail Color with a Breathable Formula. The L’Oxygéné Hippie Chic Nail Polish from Nailberry combines advanced nail care with a high-quality, intensely pigmented shade that makes your nails truly stand out. Thanks to the patented L’Oxygéné technology, air and water vapor can pass through the polish, helping maintain the nail’s natural physiology and leaving them feeling less stressed and more comfortable. The vegan 12-free formula is free from harmful ingredients such as phthalates, formaldehydes, xylene, camphor, alcohol, parabens, and animal-derived substances. Nailberry offers clean, health-conscious color without compromise—setting a new standard for premium, skin-friendly nail care. This polish is also flexible, durable, and long-wearing, resisting chips and scratches with ease. Its highly pigmented, premium texture delivers a super-glossy finish and dries quickly. Built-in UV filters protect the color from fading and discoloration, ensuring a long-lasting, brilliantly vibrant manicure. Key Benefits at a Glance: Patented L’Oxygéné technology for breathable, healthier nails 12-free formula free from harmful ingredients Long-wearing, flexible & resistant to chips and scratches Highly pigmented, super-glossy color Quick-drying for a flawless manicure UV protection to prevent fading and discoloration

Content: 15 ml (€139.67 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Hollywood Rose Hot Pink | Nailberry

Average rating of 5 out of 5 stars

Nailberry
L'Oxygéné Hollywood Rose Hot Pink
Nail polish

Nailberry L’Oxygéné Hollywood Rose Hot Pink – Vibrant, Breathable Colour for Healthier, Stronger Nails. With L’Oxygéné Hollywood Rose Hot Pink from Nailberry, every look gets a lively, ultra-bright pink shade that not only looks stunning but also cares for the health of your nails. The innovative formula is based on patented technology designed to support and strengthen damaged nails over time—perfect for anyone who values beautiful, well-kept nails without compromise. The unique L’Oxygéné technology allows air and water vapor to pass through the colour film, helping maintain the natural physiology of the nail and ensuring a lighter, more comfortable feel. Hollywood Rose Hot Pink delivers an intense, highly pigmented shade that impresses in every light. The polish is 12-free, making it free from a range of potentially harmful ingredients—ideal for a more conscious, health-focused beauty routine. At the same time, it offers long-lasting wear, a flexible texture, and high resistance to chipping and scratching. Additional UV filters help preserve the colour’s vibrancy and prevent fading, keeping the striking hot pink fresh for longer. Key Benefits at a Glance: 12-free formula – free from phthalates, toluene, formaldehyde, camphor, alcohol, parabens, animal-derived ingredients, and more Breathable technology – allows air and water vapor penetration Long-lasting & resilient – flexible, chip- and scratch-resistant Highly pigmented colour – intense, super-glossy hot pink Quick-drying – for an effortless finish UV protection – prevents discoloration and fading Healthy nail care – supports and strengthens damaged nails

Content: 15 ml (€139.67 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Folie Douce

Average rating of 5 out of 5 stars

Nailberry
Folie Douce
Nail Polish

Nailberry L’Oxygéné Folie Douce – Healthy Premium Nail Polish for Radiant, Sunny Nails. The L’Oxygéné Folie Douce nail polish by Nailberry gives your nails a warm, sweet lemon-yellow shade reminiscent of gentle sunshine. Its ultra-lightweight, innovative formula glides effortlessly from the first stroke, delivering a precise, shimmering, and fully opaque finish. For extended wear, finish with the Shine & Breathe Top Coat, which provides additional protection and helps maintain healthy nail color. The luxurious, award-winning, toxin-free L’Oxygéné nail polishes prioritize the long-term health of your nails. The patented technology allows air and water vapor to pass through the polish layer, respecting the natural physiology of your nails. Key Benefits at a Glance: 12-Free Formula – free from phthalates, DBP, toluene, formaldehyde, formaldehyde resins, camphor, xylene, ethyl tosylamide, triphenyl phosphate, alcohol, parabens, animal by-products, and gluten. Healthy nail color – toxin-free, no compromise on color or care. Long-lasting & resilient – flexible, chip- and scratch-resistant formula. Highly pigmented & fast-drying – delivers an intense, vibrant shade. UV protection – prevents fading and discoloration. With L’Oxygéné Folie Douce, your nails not only shine in a radiant yellow but are also nourished and maintained in optimal health.

Content: 3 ml (€6.98 / 1 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Elegance | NailberryElegance | Nailberry | Look Beautiful Products
Nailberry
L'Oxygéné Elegance
Nail polish

Experience L’Oxygéné Elegance by Nailberry – healthy, luxurious nail colors in premium quality. The patented L’Oxygéné technology allows air and water vapor to pass through the color film to the nail, preserving the nail’s natural physiology.  Key Benefits at a Glance: 12-Free: Free from phthalates, DBP, toluene, formaldehyde, formaldehyde resins, camphor, xylene, ethyl tosylamide, triphenyl phosphate, alcohol, parabens, animal-derived ingredients, and gluten No Compromises: Healthy colors without harmful ingredients Long-Lasting: Flexible, resistant to bumps and scratches, for a durable manicure Premium Color: Highly pigmented, super glossy, and fast-drying for a perfect finish UV Protection: Additional filters protect against fading and discoloration With L’Oxygéné Elegance, nails gain not only a radiant, glossy look but also sustainable care that repairs and strengthens damaged nails. Perfect for every occasion – from everyday wear to festive events.

Content: 15 ml (€139.67 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
L'Oxygéné CashmereL'Oxygéné Cashmere

Average rating of 5 out of 5 stars

Nailberry
L'Oxygéné Cashmere
Nailpolish

Nailberry L’Oxygéné Cashmere – Healthy Nails with Intensely Pigmented, Glossy Colour. Nailberry’s L’Oxygéné Cashmere combines healthy nail care with an intensely pigmented, high-shine colour. The patented L’Oxygéné technology allows air and water vapor to pass through the colour film to the nail, preserving the nail’s natural physiology and ensuring healthier, less stressed nails. Thanks to the 12-Free formula, this nail polish is free from phthalates, DBP, toluene, formaldehyde, formaldehyde resins, camphor, xylene, ethyl tosylamide, triphenyl phosphate, alcohol, parabens, animal-derived ingredients, and gluten – providing safe, non-toxic nail care. Key Benefits at a Glance: Healthy nail care – free from harmful ingredients 12-Free formula – no toxic chemicals Long-lasting & resilient – resistant to chips and scratches High-gloss, intensely pigmented colour – delivers a vibrant finish Quick-drying – smooth and easy application UV protection – prevents fading and discoloration With L’Oxygéné Cashmere, your nails not only achieve a flawless, vibrant colour but are simultaneously strengthened, nourished, and protected.

Content: 15 ml (€139.67 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
L'Oxygéné Kyoto BloomL'Oxygéné Kyoto Bloom
Nailberry
L'Oxygéné Kyoto Bloom
Nail varnish

Nailberry L'Oxygéné Kyoto Bloom - Delicate pale pink for a romantic and elegant manicure. In love with spring: L'Oxygéné Kyoto Bloom from Nailberry brings the soft magic of cherry blossom directly to your nails. The opaque nail polish in delicate pale pink is reminiscent of the fleeting beauty of the sakura season and creates a particularly feminine and romantic look with its flattering shade - ideal for special occasions or stylish everyday moments. The lightweight, patented formula is effortless to apply and creates a smooth, streak-free finish with just one coat that won 't cake or crack and looks like it came straight from the studio. For maximum durability and radiant shine, we recommend combining it with the Nailberry Shine & Breathe Top Coat. Advantages at a glance: Delicate pale pink - inspired by cherry blossoms Professional finish with just one coat Streak-free, clump-free and chip-resistant 12-FREE formula - free from harmful ingredients Breathable, water permeable & oxygenated Vegan, gluten-free, halal-certified and cruelty-free Patented L'Oxygéné technology for healthy, well-groomed nails The polish is made without phthalates, formaldehyde, toluene, camphor, animal derivatives and other harmful substances - for a healthier manicure without compromising on colour intensity or durability. Experience the perfect combination of naturalness, care and romantic chic with Kyoto Bloom - nail care at the highest level.

Content: 15 ml (€139.67 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Active ShineActive Shine
Manucurist
Active Shine
Nail varnish

The Active Shine polish from Manucurist gives your nails an irresistible shine. The moisturising, antioxidant formula, rich in oil extracts, is perfect for strengthening your nails.

Content: 15 ml (€106.33 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.