Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

FLORAL Rose + Bergamot Candle

Content: 300 ml

The FLORAL Rose + Bergamot Candle by Self Care Co. blends premium essential oils of rose and bergamot for a fresh, uplifting fragrance—perfect for turning any space into a feel-good sanctuary. Gentle rose notes meet the sparkling brightness of bergamot, creating relaxation, balance, and new energy.

€39.95

Content: 300 ml (€13.32 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "FLORAL Rose + Bergamot Candle "

FLORAL Rose + Bergamot Candle by Self Care Co.: Natural Relaxation & Invigorating Scent for Your Home

The FLORAL Rose + Bergamot Candle by Self Care Co. blends premium essential oils of rose and bergamot for a fresh, uplifting fragrance—perfect for turning any space into a feel-good sanctuary. Gentle rose notes meet the sparkling brightness of bergamot, creating relaxation, balance, and new energy.

Made from 100% natural soy wax and hand-poured in small batches, this candle ensures the highest purity and quality. With 200g of soy wax, it offers a burn time of around 60 hours—perfect for long, relaxing evenings, wellness moments, meditation, or yoga.

A unique feature: The biodegradable protective lid contains embedded flower seeds. After burning, simply plant the lid in soil, water regularly, and enjoy sustainable blooms for you and nature.

Why Choose FLORAL Rose + Bergamot Candle by Self Care Co.?

  • Uplifting scent of rose & bergamot—for a relaxing, energizing atmosphere
  • 100% natural soy wax—for a clean, sustainable burn
  • Hand-poured in small batches—guaranteed premium quality
  • Approx. 60 hours burn time—extended relaxation moments
  • Biodegradable lid with flower seeds—sustainable upcycling
  • Ideal for wellness, meditation, yoga, or cozy evenings
  • Intense aromatherapy with high-quality essential oils

How does the FLORAL Rose + Bergamot Candle by Self Care Co. make every day more relaxed, harmonious, and sustainable?

The combination of natural fragrances, sustainable materials, and the flower seed lid delivers holistic wellbeing, pampers your senses, and brings wellness vibes straight to your home.

Discover the FLORAL Rose + Bergamot Candle by Self Care Co. now at Look Beautiful Products Shop and enjoy pure moments of scent and relaxation!

Properties

Area of application: Room fragrance
Effects: Wellness
Gender: For women
Helps against: Stress
Ingredients: May Chang , Rosemary oil
Product type: Candle

Manufacturer

Self Care Co.

Self Care Co. 

The London candle-making studio!

Self Care Co. was founded in 2018 by Nicole and Adelaide, along with their two Cavapoos, Bramble and Willow.

Nicole discovered aromatherapy as a therapeutic outlet during difficult phases of anxiety and low mood in her early 20s – and that’s how Self Care Co. was born.

Given this background, making a candle with essential oils seemed like the perfect way to find a moment of peace in the hectic world we live in. At Self Care Co., we have a strong passion for Mental Health & Wellbeing, and we openly talk about it on our social media channels and in our workshops. We also have an ethical "BE KIND" clothing line to promote kindness.

• Self Care Co. is a small family-run business with no animal testing and no waste.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Soy wax, essential oils 

✓ 60 hours burning time
✓ Rose + bergamot oils
✓ 100% soy wax
✓ With small seeds to insert in the protective lid

The FLORAL Rose + Bergamot Candle by Self Care Co. blends premium essential oils of rose and bergamot for a fresh, uplifting fragrance—perfect for turning any space into a feel-good sanctuary. Gentle rose notes meet the sparkling brightness of bergamot, creating relaxation, balance, and new energy.

Skip product gallery

Accessory Items

Anti Cellulite Set | Look Beautiful ProductsAnti Cellulite Set | Look Beautiful Products

Average rating of 5 out of 5 stars

Gift wrapping
Gift wrapping

Surprise your loved ones with beautiful gift packaging.

Regular price: €10.00
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also bought

FLORAL Rose + Bergamot CandleFLORAL Rose + Bergamot Candle

Average rating of 5 out of 5 stars

Self Care Co.
FLORAL Rose + Bergamot Candle
Candle

FLORAL Rose + Bergamot Candle by Self Care Co.: Natural Relaxation & Invigorating Scent for Your Home The FLORAL Rose + Bergamot Candle by Self Care Co. blends premium essential oils of rose and bergamot for a fresh, uplifting fragrance—perfect for turning any space into a feel-good sanctuary. Gentle rose notes meet the sparkling brightness of bergamot, creating relaxation, balance, and new energy. Made from 100% natural soy wax and hand-poured in small batches, this candle ensures the highest purity and quality. With 200g of soy wax, it offers a burn time of around 60 hours—perfect for long, relaxing evenings, wellness moments, meditation, or yoga. A unique feature: The biodegradable protective lid contains embedded flower seeds. After burning, simply plant the lid in soil, water regularly, and enjoy sustainable blooms for you and nature. Why Choose FLORAL Rose + Bergamot Candle by Self Care Co.? Uplifting scent of rose & bergamot—for a relaxing, energizing atmosphere 100% natural soy wax—for a clean, sustainable burn Hand-poured in small batches—guaranteed premium quality Approx. 60 hours burn time—extended relaxation moments Biodegradable lid with flower seeds—sustainable upcycling Ideal for wellness, meditation, yoga, or cozy evenings Intense aromatherapy with high-quality essential oils How does the FLORAL Rose + Bergamot Candle by Self Care Co. make every day more relaxed, harmonious, and sustainable? The combination of natural fragrances, sustainable materials, and the flower seed lid delivers holistic wellbeing, pampers your senses, and brings wellness vibes straight to your home. Discover the FLORAL Rose + Bergamot Candle by Self Care Co. now at Look Beautiful Products Shop and enjoy pure moments of scent and relaxation!

Content: 200 ml (€12.98 / 100 ml)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
EARTHY Patchouli + Lavender CandleEARTHY Patchouli + Lavender Candle

Average rating of 5 out of 5 stars

Self Care Co.
EARTHY Patchouli + Lavender Candle
Candle

EARTHY Patchouli + Lavender Candle by Self Care Co.: Grounding Scent & Sustainable Relaxation for Your Home The EARTHY Patchouli + Lavender Candle by Self Care Co. delivers pure moments of wellbeing with an invigorating, grounding fragrance from patchouli and lavender. This blend of high-quality essential oils transforms any space into a natural oasis of calm and balance—perfect for unwinding, relaxing, and recharging your energy. Made from 100% natural soy wax and lovingly hand-poured in small batches, this candle ensures premium quality and a clean, sustainable burn. With 200g of soy wax and a burn time of 60–80 hours, it provides long-lasting relaxation—whether during meditation, yoga, or cozy evening rituals. A special touch: The biodegradable protective lid contains integrated flower seeds. Simply plant the lid in soil after the candle is finished, water regularly, and enjoy a sustainable floral surprise. Self-care becomes an experience for both you and nature! Why Choose EARTHY Patchouli + Lavender Candle by Self Care Co.? Balancing scent of patchouli & lavender for harmony and grounding Transforms any space into a natural sanctuary 100% natural soy wax for a clean, sustainable burn Hand-poured in small batches for premium quality Long burn time of 60–80 hours Upcycling bonus: integrated flower seeds in the lid Perfect for meditation, yoga, relaxation & evening rituals Intense fragrance and wellness experience from high-quality essential oils How does the EARTHY Patchouli + Lavender Candle by Self Care Co. make your home more relaxed, harmonious, and sustainable every day? The combination of grounding scents, sustainable materials, and the floral upcycling bonus delivers holistic wellbeing, relaxation, and a great feeling—for your body, mind, and the environment. Discover the EARTHY Patchouli + Lavender Candle by Self Care Co. now at Look Beautiful Products Shop and enjoy sustainable moments of wellbeing!

Content: 200 ml (€12.98 / 100 ml)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Pro-Collagen Glow Booster ExfoliatorPro-Collagen Glow Booster Exfoliator
Elemis
Pro-Collagen Glow Booster Exfoliator
Facial scrub

The Pro-Collagen Glow Boost Exfoliator from Elemis is an exfoliator that consists of a wonderful combination of nourishing oils and spherical exfoliating beads made from spruce wood. The scrub removes dead skin cells and thoroughly cleanses the pores. Starflower, elderberry and optimega oil soften and nourish the skin.

Regular price: €69.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Banana Lowlighter MiniBanana Lowlighter Mini
Rodial
Banana Lowlighter Mini
Concealer

Banana Lowlighter from RODIAL: Natural glow booster for an awake, even complexion The Banana Lowlighter from RODIAL is the insider tip for the perfect "I've been asleep for 8 hours" look - even if that wasn't the case. The revolutionary cream formula with a yellow undertone combines a colour corrector, complexion optimiser and easily buildable concealer in one product for a naturally radiant, skin-like finish - without any glitter or shimmer. Dark circles and blemishes are reliably concealed, the skin appears brightened and fresh, without a mask effect. Caffeine visibly reduces puffiness under the eyes, while hyaluronic acid provides intensive moisture and gently plumps up the skin. Vitamin E soothes and protects the sensitive eye area. The Banana Lowlighter can be used multifunctionally: as a concealer, highlighter or complexion booster - for a subtle, fresh finish that blends into the skin. The buildable coverage ranges from transparent to medium-high, ideal for individual needs. Why choose the Banana Lowlighter from RODIAL? Conceals dark circles and blemishes for an even, fresh complexion Caffeine visibly reduces puffiness Hyaluronic acid moisturises and plumps up Vitamin E soothes and protects the eye area Multifunctional: concealer, highlighter and complexion booster in one Buildable coverage - from natural to medium-high Natural, radiant finish without shine particles or mask effect Ideal for travelling or as a daily skin saviour How does the Banana Lowlighter from RODIAL ensure that the complexion looks more awake, fresher and flawless day after day - without any visible make-up? The smart combination of nourishing and correcting ingredients makes dark circles, blemishes and signs of fatigue disappear and creates a natural glow that blends into the skin. Discover the Banana Lowlighter from RODIAL in the Look Beautiful Products Shop now and experience the ultimate freshness boost for your complexion!

Content: 1.6 ml (€1,434.38 / 100 ml)

Regular price: €22.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Manta Pink | Manta Hair BrushManta Pink | Manta Hair Brush

Average rating of 5 out of 5 stars

Manta Hair Brush
Manta Pink
Hairbrush

The hairbrush from Manta has won multiple awards and features the ground-breaking, patented Flexguard technology. The technology enables 360 degree movement of each bristle, ensuring that your hair has more shine and no more breakage. Use the brush to gently free your hair from knots. The brush is suitable for all hair types, including fine, coarse, thick, curly, wavy, coiled, children's and men's hair. The brush is even perfect for hair loss. The brush also has an anti-static effect and is heat-resistant up to 80 degrees.

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stress Check Breathe InStress Check Breathe In
This Works
Stress Check Breathe In
Stress-Check Roll On

Stress Check Breathe In by ThisWorks: Relaxing Roll-On for Quick Stress Relief & Inner Calm Stress Check Breathe In by ThisWorks is the practical roll-on for greater balance in everyday life. The specially developed formula with natural essential oils soothes body and mind, helps effectively reduce stress and tension, and provides noticeable relief—anytime, anywhere. Regular use of the roll-on reduces stress, promotes emotional well-being, and has been proven to improve sleep quality. Simply apply to pulse points, take a deep breath, and enjoy its soothing effects. Perfect for on the go, at the office, or for relaxing moments at home. Why Choose Stress Check Breathe In by ThisWorks? Calming Roll-On for Instant Stress Relief Natural Essential Oils Soothe Body & Mind Helps Release Tension and Negative Thoughts Improves Sleep Quality with Regular Use Ideal for Everyday Use and On the Go Easy Application to Pulse Points Perfect for Mindful Relaxation and Self-Care Rituals How does Stress Check Breathe In by ThisWorks help make stress, tension, and poor sleep a thing of the past? The targeted blend of calming oils works directly on the nervous system, providing immediate relaxation and supporting long-lasting recovery—whenever you need it. Discover Stress Check Breathe In by ThisWorks now at Look Beautiful Products Shop and simply breathe away your stress!

Content: 8 ml (€299.38 / 100 ml)

Regular price: €23.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Deep Sleep Pillow Spray Mini 35mlDeep Sleep Pillow Spray Mini 35ml
This Works
Deep Sleep Pillow Spray Mini 35ml
Room fragrance

This Works Deep Sleep Pillow Spray is a natural sleep spray for pillows and bed linen that prepares the body and mind for a peaceful, restful night's sleep. The award-winning formulation from the This Works Sleep line is one of the best-selling sleep sprays in the world and helps you fall asleep faster and wake up refreshed. The aromatherapeutic blend of lavender essential oil, vetiver and wild chamomile has a calming, relaxing and stress-relieving effect. A few sprays on the pillow are enough to create a peaceful sleeping environment with a gentle fragrance. Natural aromatherapy for better sleep The high-quality fragrance composition is based on 100% natural essential oils that are specifically designed for relaxation and sleep quality: Lavender oil calms the mind and helps you fall asleep quickly Vetiver has a balancing and relaxing effect Wild camomile supports inner peace and serenity The aromatherapeutic formula creates a harmonious sleeping atmosphere that helps to reduce stress and deepen sleep. The most important benefits at a glance Natural pillow spray for better sleep With essential oils of lavender, vetiver & wild camomile Helps you fall asleep faster Promotes deep, restful sleep Calms the mind and reduces stress Pleasant, relaxing scent for bed linen Ideal for the daily evening routine Fragrance profile - Deep Sleep Top notes: Lavender Heart note: Wild chamomile Base notes: Vetiver The fragrance is gentle, calming and aromatherapeutic, perfect for a relaxing evening routine and a peaceful sleep environment. Deep Sleep Pillow Spray by This Works is the perfect complement for anyone who wants to sleep better naturally, relax faster and start the day refreshed.

Content: 35 ml (€45.57 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.