Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Ginseng Berry Premium Eye Cream

Content: 30 ml
The Ginseng Berry Premium Eye Cream is the perfect choice for intensive wrinkle care and anti-ageing care for the sensitive skin around the eyes and mouth. The luxurious cream provides the skin with rich moisture and essential nutrients while reducing visible signs of ageing and promoting a fresh, youthful complexion.

€16.95

Content: 30 ml (€56.50 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Ginseng Berry Premium Eye Cream "

Ginseng Berry Premium Eye Cream by CLIV - Intensive care for radiant eye areas.

Ginseng Berry Premium Eye Cream is the perfect choice for intensive wrinkle care and anti-ageing care for the delicate skin around the eyes and mouth. The luxurious cream provides the skin with rich moisture and essential nutrients while reducing visible signs of ageing and promoting a fresh, youthful complexion.

Thanks to its delicate, fast-absorbing texture, the cream leaves the skin feeling smooth and silky. The natural active ingredients from ginseng berries strengthen the skin's elasticity, revitalise the complexion and give the skin a radiant, vibrant appearance.

Top benefits of the Ginseng Berry Premium Eye Cream:

  • Intensive wrinkle care - reduces visible skin ageing
  • Rich moisturisation for sensitive areas around the eyes and mouth
  • Improves skin elasticity thanks to ginseng berries
  • Revitalises the complexion for a radiant appearance
  • Fast-absorbing, delicate texture for supple, silky skin
  • Promotes a fresh, youthful complexion
  • Luxurious anti-ageing care for the delicate eye area

Experience visibly nourished, radiant skin and enjoy the luxurious effect of this high-quality eye cream.

Properties

Area of application: Eye area, Lips
Feature: Smoothes eye wrinkles
Helps against: Fine lines, Lip wrinkles, Wrinkles

Manufacturer

CLIV

CLIV

CLIV – Your Exclusive Skincare Brand for Perfect Skin. CLIV is the brand that elevates your skincare routine to a new level. With dermatologically tested, cruelty-free products, CLIV offers ideal care for every skin type. The brand represents more than just beauty – it's the perfect blend of science and nature.

Each letter of CLIV represents a brand secret:

  • C stands for Cosmeceuticals (highly effective, medical skincare).

  • L stands for Laboratory-Tested Effects – scientifically proven results.

  • The Roman numeral IV represents four skin irritation tests and the four main ingredients in every product.

Benefits of CLIV Skincare:

  • Intensive hydration with hyaluronic acid for dry skin

  • Anti-aging effects for smoother, firmer skin

  • Suitable for all skin types, including sensitive skin

  • Scientifically backed ingredients for effective care

  • High-quality Korean cosmetics with natural extracts

Experience the benefits of CLIV skincare and indulge in a routine that not only beautifies your skin but also keeps it healthier in the long run. Order today at Look Beautiful Products and make your skin glow!


Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply morning and evening around the eyes and mouth and pat in gently.

AQUA, BUTYLENE GLYCOL, PLEUROTUS FERULAE/PANAX GINSENG BERRY EXTRACT FERMENT FILTRATE, CETEARYL ALCOHOL, GLYCERIN, CETYL ETHYLHEXANOATE, NIACINAMIDE, OLEA EUROPAEA FRUIT OIL, GLYCERYL STEARATE, OCTYLDODECYL MYRISTATE, SQUALANE, DIMETHICONE, 1,2-HEXANEDIOL, CYCLOPENTASILOXANE, BEESWAX, BUTYROSPERMUM PARKII BUTTER, STEARIC ACID, MACADAMIA INTEGRIFOLIA SEED OIL, PEG-100 STEARATE, BETAINE, HYDROLYSED COLLAGEN, PEG-40 STEARATE, SORBITAN SESQUIOLEATE, SORBITAN STEARATE, POLYSORBATE 60, PANTHENOL, ALLANTOIN, ARGININE, CAPRYLHYDROXAMIC ACID, TOCOPHERYL ACETATE, CITRUS AURANTIUM DULCIS (ORANGE) PEEL OIL, PELARGONIUM GRAVEOLENS FLOWER OIL, D-LIMONENE, BOSWELLIA SERRATA RESIN EXTRACT, DISODIUM EDTA, ADENOSINE, CITRONELLOL, GERANIOL, HYDROLYSED PEA PROTEIN, PRUNUS SALICINA FRUIT EXTRACT, PHENOXYETHANOL, SODIUM HYALURONATE, ARGANIA SPINOSA KERNEL OIL, CARBOMER, OENOTHERA BIENNIS OIL, PANAX GINSENG CALLUS CULTURE EXTRACT, LINALOOL, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, ETHYLHEXYLGLYCERIN, CITRAL, CITRUS LIMON PEEL OIL, HYDROGENATED LECITHIN, ANGELICA GIGAS ROOT EXTRACT, ASTRAGALUS MEMBRANACEUS ROOT EXTRACT, CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT, CENTELLA ASIATICA EXTRACT, CNIDIUM OFFICINALE ROOT EXTRACT, COFFEA ARABICA SEED EXTRACT, DIOSPYROS KAKI LEAF EXTRACT, GLYCYRRHIZA INFLATA ROOT EXTRACT, HOUTTUYNIA CORDATA EXTRACT, OPHIOPOGON JAPONICUS ROOT EXTRACT, REHMANNIA CHINENSIS ROOT EXTRACT, THEOBROMA CACAO EXTRACT, WINE EXTRACT, ACRYLIC ACID, CYCLOHEXANE, CERAMIDE NP, LECITHIN, ACETYL HEXAPEPTIDE-8.

✓ Provides the necessary moisture
✓ Nourishes the skin
✓ Minimises wrinkles and fine lines
✓ With niacinamide, shea butter, hyaluronic acid, ginseng and peptides
✓ Strengthens the skin barrier

The Ginseng Berry Premium Eye Cream is the perfect choice for intensive wrinkle care and anti-ageing care for the sensitive skin around the eyes and mouth. The luxurious cream provides the skin with rich moisture and essential nutrients while reducing visible signs of ageing and promoting a fresh, youthful complexion.
Skip product gallery

Customers also bought

Retinol Wrinkle Bounce Multi-StickRetinol Wrinkle Bounce Multi-Stick
CLIV
Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick
Face cream

Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick by CLIV - Versatile anti-ageing skincare for radiant skin. The Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick is a concentrated skincare product that reduces fine lines, wrinkles and imperfections. The active combination of retinol, collagen and hyaluronic acid gives the skin new radiance, elasticity and intensive moisture. A complex of 10 plant oils strengthens the skin barrier, protects against environmental influences and ensures that the skin becomes smoother, softer and more resilient. The practical stick form enables targeted application to the face, eye area or lips and makes the skincare product simple, effective and versatile. Top benefits of the Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick: Reduces fine lines, wrinkles and imperfections Improves radiance and skin elasticity Provides intensive moisture thanks to hyaluronic acid Contains collagen and retinol for revitalising anti-ageing effects Strengthens the skin barrier with a complex of 10 plant oils Makes the skin supple, soft and resilient Practical stick form for targeted application to the face, eye and lip area Experience visibly smoother, nourished and youthfully radiant skin with this versatile anti-ageing multi-stick.

Content: 8 g (€261.88 / 100 g)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Caught Turks and CaicosCaught Turks and Caicos
NAILS.INC
Caught Turks and Caicos
Nail varnish

NAILS.INC Caught Turks and Caicos - Summery nails with a nourishing AHA formula. With NAILS.INC Caught Turks and Caicos nail polish, it feels like summer will never end. Inspired by the most beautiful beaches in the world, this nail polish provides a flawless, natural finish and gives the nails a summery look full of lightness. The nourishing AHA formula smoothes and intensely moisturises nails, leaving them looking healthy and nourished. The innovative, patented packaging offers professional results: a special notch at the bottom of the bottle allows colour testing before purchase, the specially shaped brush glides smoothly along the cuticle for effortless application, and the removable lid serves as a convenient application platform. Benefits at a glance: Inspired by the world's most beautiful beaches Nourishing AHA formula smoothes and moisturises Flawless, natural finish Patented packaging for easy colour selection and application Specially shaped brush for precise and effortless application

Content: 14 ml (€71.07 / 100 ml)

Regular price: €9.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Summer in Sorrento Bar SoapSummer in Sorrento Bar Soap
Casa Amalfi
Summer in Sorrento Bar Soap
Soap

Casa Amalfi Summer in Sorrento Bar Soap: lemony Mediterranean luxury for every day The Summer in Sorrento Bar Soap from Casa Amalfi transforms the daily skincare ritual into a sunny moment on the Amalfi Coast. Inspired by the first, sparkling sip of limonata on a terrace in Sorrento, this luxurious soap seduces with a fresh, invigorating lemon scent and brings real dolce vita into the bathroom. The triple-milled formula based on 100% Italian olive oil provides intensive moisturisation and smooth, soft skin. Enriched with rich shea butter, the soap nourishes particularly gently, lathers luxuriously and leaves the skin feeling nourished for a long time. The EDTA-free, 100% plant-based formula stands for sustainable, vegan skincare and is cruelty-free and skin-friendly. Why choose the Summer in Sorrento Bar Soap from Casa Amalfi? Invigorating lemon fragrance - Mediterranean freshness for the senses 100% Italian olive oil - deeply effective, natural care Shea butter - provides extra moisture & suppleness Triple-milled - luxurious, long-lasting foam EDTA-free & plant-based - for natural, sustainable skin care Vegan & cruelty-free Made in Italy - authentic skincare culture from the heart of the Amalfi Coast How does the Summer in Sorrento Bar Soap from Casa Amalfi ensure that you experience a real slice of Italian summer, freshness and care every day? The sophisticated combination of refreshing lemon fragrance, intensive moisturising and luxurious foam turns every shower into a Mediterranean feel-good moment - for radiant, velvety-soft skin and pure joie de vivre. Discover the Casa Amalfi Summer in Sorrento Bar Soap in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy Mediterranean lemon freshness!

Content: 150 g (€5.30 / 100 g)

Regular price: €7.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Retinol Wrinkle Bounce Multi-StickRetinol Wrinkle Bounce Multi-Stick
CLIV
Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick
Face cream

Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick by CLIV - Versatile anti-ageing skincare for radiant skin. The Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick is a concentrated skincare product that reduces fine lines, wrinkles and imperfections. The active combination of retinol, collagen and hyaluronic acid gives the skin new radiance, elasticity and intensive moisture. A complex of 10 plant oils strengthens the skin barrier, protects against environmental influences and ensures that the skin becomes smoother, softer and more resilient. The practical stick form enables targeted application to the face, eye area or lips and makes the skincare product simple, effective and versatile. Top benefits of the Retinol Wrinkle Bounce Multi-Stick: Reduces fine lines, wrinkles and imperfections Improves radiance and skin elasticity Provides intensive moisture thanks to hyaluronic acid Contains collagen and retinol for revitalising anti-ageing effects Strengthens the skin barrier with a complex of 10 plant oils Makes the skin supple, soft and resilient Practical stick form for targeted application to the face, eye and lip area Experience visibly smoother, nourished and youthfully radiant skin with this versatile anti-ageing multi-stick.

Content: 8 g (€261.88 / 100 g)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.