Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

In Transit Skin Defence SPF50+

Content: 40 ml
The In Transit Skin Defence SPF50+ from This Works is a versatile, protective day cream that optimally moisturises the skin in the morning and at the same time protects against premature skin ageing caused by UV radiation. The 100% natural Bio Boost formula combines antioxidant plant oils, which strengthen the lipid barrier, with hydrating and plumping hyaluronic acid and soothing vitamin E, which regulates the moisture balance.

€47.95

Content: 40 ml (€119.88 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "In Transit Skin Defence SPF50+"

This Works In Transit Skin Defence SPF50+ - Day care with high sun protection & anti-ageing.

The In Transit Skin Defence SPF50+ from This Works is a versatile, protective day care that optimally moisturises the skin in the morning and at the same time protects against premature skin ageing caused by UV radiation. The 100% natural Bio Boost formula combines antioxidant plant oils, which strengthen the lipid barrier, with hydrating and plumping hyaluronic acid and soothing vitaminE, which regulates the moisture balance.

The broad UVA/UVB formula with sun protection factor 50 reliably protects the skin from harmful UV radiation, while the light, non-comedogenic texture is ideal for use under make-up and does not leave a white film. The skin feels protected, hydrated and visibly more radiant - for a healthy, vital complexion.

Important benefits at a glance:

  • High SPF50+ sun protection against UVA and UVB rays
  • Protects against premature skin ageing
  • Intensively moisturises the skin
  • Strengthens the lipid barrier with antioxidant plant oils
  • Plumping and soothing thanks to hyaluronic acid & vitaminE
  • Light, non-comedogenic texture - ideal under make-up
  • Leaves no white residue
  • For visibly radiant, vital skin

This day cream with high sun protection combines care, protection and anti-ageing in one product - perfect for a healthy, protected complexion every day.

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
UV protection: SPF 50

Manufacturer

This Works

This Works

The founder of This Works, Katie Phillips, is an award-winning journalist and beauty expert. The former beauty director of Vogue UK is also a trained yoga teacher and has been practising and studying the subject for over 30 years.

This Works develops clean, effective and targeted skincare and wellness solutions that work in harmony with the body's natural clockwork.

This Works believes that peaceful slumbers and skincare go hand-in-hand, which is why the brand encourages getting a good night's rest as the first step in any beauty routine. The revolutionary This Works sleep collection is filled with therapeutic fragrances and natural botanical oils, which help you nod off sooner. Go ahead and indulge in sweet dreams

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply daily to clean skin and spread evenly to protect all exposed areas. Reapply regularly when in the sun.

AQUA (WATER/EAU), OCTOCRYLENE, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, BENZOPHENONE-3, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, ACACIA DECURRENS/JOJOBA/SUNFLOWER SEED CERA (WAX/CIRE)/POLYGLYCERYL-3 ESTERS, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, GLYCERIN, BUTYLENE GLYCOL, OCTYLDODECANOL, TAPIOCA STARCH, PHENOXYETHANOL, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, CYCLOPENTASILOXANE, GLYCERYL STEARATE SE, STEARIC ACID, XYLITYL GLUCOSIDE, BENZYL ALCOHOL, SODIUM STEAROYL GLUTAMATE, ANHYDROXYLITOL, POLYACRYLAMIDE, XANTHAN GUM, ECHIUM PLANTAGINEUM SEED OIL, LECITHIN, XYLITOL, C13-14 ISOPARAFIN, DISODIUM EDTA, SODIUM HYALURONATE, THEOBROMA CACAO (COCOA) SEED BUTTER, TOCOPHERYL ACETATE, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL UNSAPONIFIABLES, POLYMETHYLSILSESQUIOXANE, DEHYDROACETIC ACID, PARFUM (FRAGRANCE), LAURETH-7, LIMONENE*, ETHYLBISIMINOMETHYLGUIACOL MANGANESE CHLORIDE, CARDIOSPERMUM HALICACABUM FLOWER/LEAF/VINE EXTRACT, LINALOOL*, TOCOPHEROL, CITRUS AURANTIUM AMARA (BITTER ORANGE) LEAF/TWIG OIL, CITRUS AURANTIUM BERGAMIA (BERGAMOT) PEEL OIL, CITRUS LIMON (LEMON) PEEL OIL, JUNIPERUS VIRGINIANA (CEDARWOOD) WOOD OIL, CITRIC ACID.*NATURALLY OCCURRING IN ESSENTIAL OILS.

✓ High sun protection SPF50+ against UVA and UVB radiation
✓ Protects against premature skin ageing
✓ Intensively moisturises the skin
✓ Strengthens the lipid barrier with antioxidant plant oils
✓ Plumps up and soothes with hyaluronic acid & vitamin E
✓ Light, non-comedogenic texture - ideal under make-up
✓ Leaves no white residue
✓ For visibly radiant, vital skin

The In Transit Skin Defence SPF50+ from This Works is a versatile, protective day cream that optimally moisturises the skin in the morning and at the same time protects against premature skin ageing caused by UV radiation. The 100% natural Bio Boost formula combines antioxidant plant oils, which strengthen the lipid barrier, with hydrating and plumping hyaluronic acid and soothing vitamin E, which regulates the moisture balance.
Skip product gallery

Customers also viewed

Deep Collagen Hyalu-B5 Hydrating MaskDeep Collagen Hyalu-B5 Hydrating Mask
SUNGBOON EDITOR
Deep Collagen Hyalu-B5 Hydrating Mask
Face mask

SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Hyalu-B5 Hydrating Mask: Moisturising booster & regeneration kick for smooth, plump skin The Deep Collagen Hyalu-B5 Hydrating Mask from SUNGBOON EDITOR combines intensive moisturising, soothing care and a structure-strengthening effect in just one step. The sheet mask offers an immediate moisturising boost thanks to low-molecular hyaluronic acid, which binds water deep in the skin, leaving it feeling plump and smooth. Vitamin B5 (panthenol) soothes irritated, sensitive areas of skin, reduces feelings of tightness and promotes the regeneration of the skin barrier. The mask acts like a cooling compress - ideal for dryness, after sun exposure or as an evening skin care boost. Marine collagen strengthens the skin structure, promotes elasticity and makes the skin not only softer but also more resilient. The result is a visibly fresher, firmer and regenerated complexion - day after day. Top benefits at a glance: Immediate moisturising boost with low-molecular hyaluronic acid Vitamin B5 (panthenol): Soothes & regenerates stressed skin Collagen: Firms, tightens & promotes elasticity Strengthens the skin barrier & increases resistance Cooling, pleasantly adherent sheet mask Ideal as evening care or a moisturising kick in between How does the SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Hyalu-B5 Hydrating Mask make your skin look instantly plumper, smoother and more resilient - and why is this mask just the thing for intensive moisturisation, regeneration and a fresh glow? The combination of hyaluronic acid, collagen and panthenol delivers high-end moisturisation, soothes and strengthens - for a visible immediate effect and long-lasting skin health. Discover the SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Hyalu-B5 Hydrating Mask in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy the fresh experience for plump, smooth skin!

Regular price: €3.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-20 %
Aquabella Beauty Revealing Moisturising EmulsionAquabella Beauty Revealing Moisturising Emulsion
Nuxe
Aquabella Beauty Revealing Moisturising Emulsion
Nourishing emulsion

The Aquabella Beauty Revealing Moisturising Emulsion from Nuxe is an innovative and light moisturiser that is specially designed to meet the needs of young, combination skin. The fast-absorbing texture ensures a naturally matt finish with a "nude" effect without weighing the skin down. Thanks to the 100% plant-based blur complex, the skin's surface is visibly smoothed, pores appear refined and the complexion looks clear, fresh and even. At the same time, the skin is deeply moisturised, especially in drier areas. Benefits of the Aquabella emulsion from Nuxe: Moisturising care for combination skin with an immediate freshness effect Gives a natural matt effect ("nude" finish) Plant-based blur complex - smoothes and refines the skin texture Non-greasy texture, ideal for everyday use Visibly even, clear complexion after just a short time Suitable for all age groups, particularly recommended for 18-25 year olds Made in France with natural expertise This emulsion is perfect as daily facial care for anyone looking for a light, clarifying moisturiser with a skin-refining effect - without any shine or heavy residue.

Content: 50 ml (€57.52 / 100 ml)

Sale price: €28.76 Regular price: €35.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Active Glow RaspberryActive Glow Raspberry
Manucurist
Active Glow Raspberry
Nail varnish

The Active Glow Raspberry polish from Manucurist improves and cares for your nails. With the concentrated natural active ingredients, the polish provides an instant rosy glow. Your nails are regenerated and nourished in a single step. The effective formula with 85.5% plant-based ingredients contains sour almond oil (known for its moisturising and nourishing properties), raspberry extracts with soothing and regenerating properties and AHAs, which are particularly suitable for restoring and revitalising weakened nails.

Content: 15 ml (€106.33 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Deep Sleep Body WhipDeep Sleep Body Whip
This Works
Deep Sleep Body Whip
Body cream

This Works Deep Sleep Body Whip - Nourishing body cream for relaxation & restful sleep. The Deep Sleep Body Whip from This Works is a luxurious, intensely nourishing body cream that pampers the skin and senses at the same time and fits perfectly into the evening skincare routine. The innovative formula combines highly effective ingredients with the iconic Deep Sleep fragrance composition to promote relaxation and improve sleep quality. Enriched with hemp seed extract and copper PCA, it strengthens the skin microbiome and supports the skin's natural balance. Rich shea butter intensively moisturises the skin, leaving it supple and soft for a visibly nourished complexion. The award-winning Deep Sleep fragrance blend in combination with magnesium has a calming effect on body and mind, helps to reduce stress and supports night-time regeneration. The result is a holistic skincare experience that harmonises body, mind and skin. Important benefits at a glance: Promotes relaxation and improves sleep quality Strengthens the skin microbiome with hemp seed extract & copper PCA Provides intensive moisturisation thanks to rich shea butter Supports the nightly regeneration of the skin Calms body and mind with the Deep Sleep fragrance composition & magnesium Ensures visibly softer, nourished and revitalised skin in the morning This nourishing body cream is the ideal evening ritual for radiant skin and deep, restful sleep - for an all-round regenerated feeling overnight.

Content: 200 ml (€15.98 / 100 ml)

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Winter Skin - MoisturiserWinter Skin - Moisturiser

Average rating of 5 out of 5 stars

Eco by Sonya
Winter Skin - Moisturiser
Self-tanner (face and body)

Eco by Sonya's Winter Skin Moisturiser is the perfect solution for anyone who wants to take care of their skin and develop a soft, honey-coloured tan at the same time. This moisturiser with self-tanner provides a soft, gradual tan - ideal for fair to medium skin types. Benefits of Winter Skin moisturiser: Gradual tanning - develops a natural, honey-coloured tan Skin care and tanning in one - provides the skin with sufficient moisture Ideal for face and body - ensures an even tan all over the skin For light to medium skin types - specially formulated for your skin needs Organic, vegan and of natural origin - no synthetic ingredients Certified organic quality - from Organic Food Chain and Choose Cruelty Free The Winter Skin Moisturiser contains rose petal extracts that intensively moisturise your skin, leaving it soft and supple. With 100% organic and natural ingredients, it ensures that you can enjoy a tan from the sun without having to seek out harmful UV rays. Winter Skin is vegan and has been developed without animal testing. It contains no synthetic ingredients and is a perfect choice for environmentally conscious consumers. Due to the natural development of the tan, you can intensify the tan by reapplying as needed.

Content: 200 ml (€10.98 / 100 ml)

Regular price: €21.95