Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Lip Glowy Balm Vanilla

Content: 10 g
Laneige Lip Glowy Balm - moisture, care & shine for the whole day The Lip Glowy Balm from Laneige is the perfect companion to the popular Lip Sleeping Mask - but for the day!
This innovative combination of nourishing balm and shiny gloss ensures supple, intensely nourished lips with a hint of colour - without any stickiness.
The formula combines murumuru butter and shea butter, two plant-based active ingredients with an intensive moisturising and repairing effect. The balm forms a protective film that locks in moisture, prevents dryness and keeps lips looking nourished and healthy all day long.
Thanks to its light, non-sticky texture, the balm can be applied effortlessly - alone for a natural shine, as a moisturising base under lipstick or to freshen up over make-up. Ideal for dry, chapped or cracked lips.

€18.95

Content: 10 g (€189.50 / 100 g)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Lip Glowy Balm Vanilla"

Laneige Lip Glowy Balm - moisture, care & shine for the whole day.

The Lip Glowy Balm from Laneige is the perfect companion to the popular Lip Sleeping Mask - but for the day! This innovative combination of nourishing balm and shiny gloss ensures supple, intensely nourished lips with a hint of colour - without any stickiness.

The formula combines murumuru butter and shea butter, two plant-based active ingredients with an intensive moisturising and repairing effect. The balm forms a protective film that locks in moisture, prevents dryness and keeps lips looking nourished and healthy all day long.

Thanks to its light, non-sticky texture, the balm can be applied effortlessly - alone for a natural shine, as a moisturising base under lipstick or to freshen up over make-up. Ideal for dry, chapped or cracked lips.

The benefits at a glance:

  • Balm & gloss in one product - for care and shine at the same time
  • Provides long-lasting moisture thanks to murumuru & shea butter
  • Protects the lips from drying out with a moisture-retaining film
  • Adds a hint of natural colour and fresh shine
  • Perfect as a primer under lipstick or for touch-ups over make-up
  • Light, non-sticky texture for a comfortable feel
  • Vegan, cruelty-free & dermatologically tested
  • Suitable for all skin types

Laneige Lip Glowy Balm - the daily moisturising kick for nourished, radiant lips with a natural shine. Discover now and get your lips in top form - all day long!

Properties

Area of application: Lips
Feature: Moisturizes the skin

Manufacturer

LANEIGE

Laneige 

Premium Korean Skincare for Radiant Skin

Laneige is one of the leading brands in Korean skincare, known for its innovative products that focus primarily on hydration. With the unique Moisture Wrap Technology, Laneige ensures that your skin remains deeply moisturized for long-lasting hydration. The products combine scientifically backed formulas with high-quality, natural ingredients to deliver visible results and restore your skin’s radiant glow.

Top SEO Keywords (comma-separated): Laneige, Laneige skincare, Korean skincare, Laneige hydration, Laneige products, Laneige Moisture Wrap, buy Laneige online, Laneige for dry skin, Laneige for radiant skin, Laneige serum, Laneige mask, Laneige for all skin types, Korean skincare products, Laneige cream, Laneige lip mask

Why Choose Laneige?

  • Hydration for Every Skin Type: Laneige offers customized hydration that caters to all skin types, from dry to sensitive skin.

  • Luxurious Yet Practical Application: Laneige products provide a luxurious skincare experience, leaving your skin refreshed and hydrated without feeling heavy or greasy.

  • High-Quality, Scientifically Backed Ingredients: Laneige uses modern technologies and natural ingredients that work harmoniously to provide optimal skincare for your skin.

  • Reliable Hydration: Thanks to the Moisture Wrap Technology, Laneige ensures that moisture deeply penetrates your skin and is retained throughout the day.

Laneige – Korean Skincare for Your Radiant Glow

Laneige is the perfect choice for anyone who wants to provide their skin with the best care. Discover the exclusive Korean skincare from Laneige and experience how your skin feels fresh, hydrated, and radiant after use. Enjoy the benefits of high-quality Korean skincare and experience the difference with Laneige – for skin that glows.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


The Lip Glowy Balm can be used both over make-up and on its own. Applied alone, it gives the lips a light colour and natural shine, while over lip make-up it refreshes the colour and provides a glossy finish.

It is also ideal as a base before lipstick to improve hold and prevent flaking. It can be used daily or occasionally, depending on your needs.

For an extra moisturising boost, it's worth trying the Overnight Lip Sleeping Mask at the same time!

HYDROGENATED POLYISOBUTENE, PHYTOSTERYL/ISOSTEARYL/CETYL/STEARYL/BEHENYL DIMER DILINOLEATE, DIISOSTEARYL MALATE, POLYBUTENE, HYDROGENATED POLY(C6-14 OLEFIN), PHYTOSTERYL ISOSTEARYL DIMER DILINOLEATE, MICROCRYSTALLINE WAX / CERA MICROCRISTALLINA / CIRE MICROCRISTALLINE, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, SUCROSE TETRASTEARATE TRIACETATE, ETHYLENE/PROPYLENE/STYRENE COPOLYMER, MICA, EUPHORBIA CERIFERA (CANDELILLA) WAX / EUPHORBIA CERIFERA CERA / CIRE DE CANDELILLA, ASTROCARYUM MURUMURU SEED BUTTER, SYNTHETIC WAX, FRAGRANCE / PARFUM, CANDELILLA WAX ESTERS, DEHYDROACETIC ACID, POLYGLYCERYL-2 TRIISOSTEARATE, BUTYLENE/ETHYLENE/STYRENE COPOLYMER, METHICONE, IRON OXIDES (CI 77492), TITANIUM DIOXIDE (CI 77891), COPERNICIA CERIFERA (CARNAUBA) WAX / COPERNICIA CERIFERA CERA / CIRE DE CARNAUBA, YELLOW 5 LAKE (CI 19140), PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE, LIMONENE, TOCOPHEROL, TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE


✓ Balm & gloss in one product - for care and shine at the same time
✓ Provides long-lasting moisture thanks to murumuru & shea butter
✓ Protects the lips from drying out with a moisture-retaining film
✓ Adds a touch of natural colour and fresh shine
✓ Perfect as a primer under lipstick or for touch-ups over make-up
✓ Light, non-sticky texture for a comfortable feel
✓ Vegan, cruelty-free & dermatologically tested
✓ Suitable for all skin types

Laneige Lip Glowy Balm - moisture, care & shine for the whole day The Lip Glowy Balm from Laneige is the perfect companion to the popular Lip Sleeping Mask - but for the day!
This innovative combination of nourishing balm and shiny gloss ensures supple, intensely nourished lips with a hint of colour - without any stickiness.
The formula combines murumuru butter and shea butter, two plant-based active ingredients with an intensive moisturising and repairing effect. The balm forms a protective film that locks in moisture, prevents dryness and keeps lips looking nourished and healthy all day long.
Thanks to its light, non-sticky texture, the balm can be applied effortlessly - alone for a natural shine, as a moisturising base under lipstick or to freshen up over make-up. Ideal for dry, chapped or cracked lips.
Skip product gallery

Customers also bought

Lip Glowy Balm Sweet CandyLip Glowy Balm Sweet Candy
LANEIGE
Lip Glowy Balm Sweet Candy
Lip care

Laneige Lip Glowy Balm - moisture, care & shine for the whole day. The Lip Glowy Balm from Laneige is the perfect companion to the popular Lip Sleeping Mask - but for the day! This innovative combination of nourishing balm and shiny gloss ensures supple, intensely nourished lips with a hint of colour - without any stickiness. The formula combines murumuru butter and shea butter, two plant-based active ingredients with an intensive moisturising and repairing effect. The balm forms a protective film that locks in moisture, prevents dryness and keeps lips looking nourished and healthy all day long. Thanks to its light, non-sticky texture, the balm can be applied effortlessly - alone for a natural shine, as a moisturising base under lipstick or to freshen up over make-up. Ideal for dry, chapped or cracked lips. The benefits at a glance: Balm & gloss in one product - for care and shine at the same time Provides long-lasting moisture thanks to murumuru & shea butter Protects the lips from drying out with a moisture-retaining film Adds a hint of natural colour and fresh shine Perfect as a primer under lipstick or for touch-ups over make-up Light, non-sticky texture for a comfortable feel Vegan, cruelty-free & dermatologically tested Suitable for all skin types Laneige Lip Glowy Balm - the daily moisturising kick for nourished, radiant lips with a natural shine. Discover now and get your lips in top form - all day long!

Content: 10 g (€189.50 / 100 g)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Sleeping Mask VanillaLip Sleeping Mask Vanilla
LANEIGE
Lip Sleeping Mask Vanilla
Lip mask

Laneige Lip Sleeping Mask Vanilla: Overnight lip care for supple, nourished lips in the morning The Lip Sleeping Mask Vanilla from Laneige is the cult overnight lip mask that intensively moisturises, smoothes and nourishes your lips - for a silky, soft feeling when you wake up. The rich formula is based on vitamin C, coconut oil and an antioxidant care composition that removes dead skin cells overnight and protects the lips from external influences. Vitamin C strengthens and protects the skin of the lips, while coconut oil provides long-lasting moisture and supports natural suppleness. The vegan mask is based on naturally derived ingredients and provides noticeably more moisture (+63%) and improved elasticity (+23%) - clinically confirmed after just 8 hours of use. Top benefits at a glance: Overnight lip mask for instantly noticeably soft, smooth lips Smoothes & nourishes intensively - removes dead skin cells while you sleep Vitamin C & antioxidants: protects & strengthens the lip skin Coconut oil: long-lasting moisture & care Vegan & natural - gentle & effective Clinically confirmed: +63% moisture, +23% elasticity after 8 hours Delicate vanilla fragrance for sensual care pleasure How does the Laneige Lip Sleeping Mask Vanilla ensure that lips are visibly softer, smoother and more nourished in the morning - and why is this night mask a must-have for anyone who wants to protect their lips from dryness and environmental influences in the long term? The innovative formula nourishes, protects and regenerates overnight - for lips that are ready for the day. Discover the Laneige Lip Sleeping Mask Vanilla in the Look Beautiful Products Shop now and start every morning with dream lips!

Content: 20 g (€129.75 / 100 g)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Glowing - Glow with the FlowGlowing - Glow with the Flow
NAILS.INC
Glowing - Glow with the Flow
Nail varnish

NAILS.INC Glowing Glow With the Flow takes the ultimate "no-makeup manicure" look to a new level. The transparent, shimmering nail polish gives the nails a natural shine and makes them glow like glass - without the need for an elaborate manicure. The special formula catches the light from every angle and ensures a sophisticated, well-groomed finish - ideal for anyone who loves fresh, healthy nails with a touch of elegance. Benefits at a glance: Shiny and radiant nails Quick-drying formula for spontaneous looks Delicate shimmer for the perfect "glassy" finish Innovative packaging with unique brush design for precise application Ideal for natural, minimalist styles What's special about the NAILS.INC packaging: Notch at the bottom of the bottle - perfect for testing colour Cuticle-shaped brush - for easy, clean application Removable lid - serves as a practical application platform

Content: 14 ml (€78.21 / 100 ml)

Regular price: €10.95
Water Drench Body CreamWater Drench Body Cream
Peter Thomas Roth
Water Drench Body Cream
Body Cream

Water Drench Body Cream by Peter Thomas Roth: Intensive, Long-Lasting Hydration for Silky-Smooth, Soft Skin Water Drench Body Cream by Peter Thomas Roth is the perfect solution for anyone seeking deep, long-lasting hydration for the entire body. Thanks to highly concentrated hyaluronic acid, this cream locks in moisture for up to 72 hours after application—even after cleansing, your skin remains intensely nourished and supple. The fast-absorbing, weightless texture cares for your skin without heaviness or residue. Dry patches, fine lines, wrinkles, and rough areas are visibly softened, leaving your skin plump, smooth, and refreshed. The fragrance-free formula makes this body cream especially gentle and suitable for sensitive skin. Why Choose Water Drench Body Cream by Peter Thomas Roth? 72 hours of intensive hydration for the whole body Hyaluronic acid binds water and plumps skin long-term Minimizes dry patches, fine lines, wrinkles & rough skin Quick-absorbing, weightless texture—no greasy residue Fragrance-free—ideal for sensitive skin Leaves skin silky-smooth, soft, and healthy-looking Perfect for all skin types How does Water Drench Body Cream by Peter Thomas Roth keep your skin supple, smooth, and perfectly hydrated every day? The innovative combination of potent hyaluronic acid and nourishing ingredients delivers deep hydration, protects against dryness, and ensures a lasting, touchably soft feel. Discover Water Drench Body Cream by Peter Thomas Roth now at Look Beautiful Products Shop and give your body an extra dose of moisture!

Content: 236 ml (€19.05 / 100 ml)

Regular price: €44.95
Rahua / Amazon Beauty - Conditioner Classic 280ml RefillRahua / Amazon Beauty - Conditioner Classic 280ml Refill

Average rating of 5 out of 5 stars

Rahua Amazon Beauty
Conditioner Classic Refill
Hair care

The Rahua Conditioner is a conditioner without sulphates, parabens or synthetic substances. To refill your empty conditioner bottle. The ideal hair care for coloured, damaged and stressed hair. 100% pure, natural-organic conditioner, protects the hair and makes it soft and manageable without weighing it down; for longer, stronger hair. Rahua oil strengthens weak, damaged hair by nourishing and regenerating the scalp and hair follicles (where hair is formed at the root). PALO SANTO (Bursera graveolens) gives the RAHUA conditioner its woody-resinous fragrance - and thus acts as a calming aromatherapy while you pamper your hair with the conditioner. Quinoa, a gluten-free superfood native to South America, supports healing and maintains moisture balance. Green tea extract (Camellia Oleifera) soothes damage caused by excessive sun exposure. Aloe Barbadensis moisturises and revitalises hair, transforming dull, dull hair back into a mane with renewed vibrancy and radiance.

Content: 280 ml (€13.55 / 100 ml)

Regular price: €37.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Leave-In Conditioning Mist – Green Tea & CalendulaLeave-In Conditioning Mist – Green Tea & Calendula

Average rating of 5 out of 5 stars

John Masters Organics
Leave-In Conditioning Mist – Green Tea & Calendula
Leave In Condtioner

John Masters Organics Leave-In Conditioning Mist – Green Tea & Calendula The Leave-In Conditioning Mist – Green Tea & Calendula from John Masters Organics is a nutrient-rich leave-in conditioner that deeply nourishes, hydrates, and protects hair. Antioxidants from green tea and calendula help combat environmental damage, while broccoli and borage seed extracts strengthen, smooth, and soften hair. Suitable for all hair types, this mist leaves hair healthy-looking, shiny, and soft without weighing it down. Key Benefits Intensive care and hydration for hair Protects against environmental damage with antioxidants Strengthens and smooths hair with broccoli and borage seed extracts Improves softness and shine Lightweight leave-in spray that does not weigh hair down Summary: Nourishes, protects, and strengthens hair with natural antioxidants and nutrient-rich plant extracts — for healthy, shiny, and smooth hair.

Content: 125 ml (€25.56 / 100 ml)

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Lip Glowy Balm Sweet CandyLip Glowy Balm Sweet Candy
LANEIGE
Lip Glowy Balm Sweet Candy
Lip care

Laneige Lip Glowy Balm - moisture, care & shine for the whole day. The Lip Glowy Balm from Laneige is the perfect companion to the popular Lip Sleeping Mask - but for the day! This innovative combination of nourishing balm and shiny gloss ensures supple, intensely nourished lips with a hint of colour - without any stickiness. The formula combines murumuru butter and shea butter, two plant-based active ingredients with an intensive moisturising and repairing effect. The balm forms a protective film that locks in moisture, prevents dryness and keeps lips looking nourished and healthy all day long. Thanks to its light, non-sticky texture, the balm can be applied effortlessly - alone for a natural shine, as a moisturising base under lipstick or to freshen up over make-up. Ideal for dry, chapped or cracked lips. The benefits at a glance: Balm & gloss in one product - for care and shine at the same time Provides long-lasting moisture thanks to murumuru & shea butter Protects the lips from drying out with a moisture-retaining film Adds a hint of natural colour and fresh shine Perfect as a primer under lipstick or for touch-ups over make-up Light, non-sticky texture for a comfortable feel Vegan, cruelty-free & dermatologically tested Suitable for all skin types Laneige Lip Glowy Balm - the daily moisturising kick for nourished, radiant lips with a natural shine. Discover now and get your lips in top form - all day long!

Content: 10 g (€189.50 / 100 g)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Glowy Balm Trio SetLip Glowy Balm Trio Set
LANEIGE
Lip Glowy Balm Trio Set
Lip care set

Laneige Lip Glowy Balm Trio Set - Intensive moisture & delicate glow for the lips. The Laneige Lip Glowy Balm Trio Set takes lip care to a new level. With over 25 years of experience in water science, Laneige has developed the unique Advanced Water Complexes, which specifically combat dryness and balance the skin. The On-The-Glow Balm Trio contains the popular Lip Glowy Balm in three irresistible flavours: Berry, Gummy Bear and Vanilla. Each balm provides lips with intense moisture, protects against dryness and gives a natural glow with a hint of colour. Enriched with shea butter (rich in fatty acids) and murumuru butter (rich in linoleic acid), lips are nourished, smoothed and softened. The light, non-sticky texture covers the lips like a transparent protective film, retains moisture and ensures a pleasant feel - on its own or over lipstick. The most important benefits: Intensive moisturising care for dry lips Protects against moisture loss thanks to a transparent protective layer With shea butter & murumuru butter for supple, nourished lips Light, non-sticky finish with a natural glow 3 flavours & shades: Berry, Gummy Bear & Vanilla Versatile application - solo or as a gloss over lipstick Contents of the set: Lip Glowy Balm Berry (10 g) Lip Glowy Balm Gummy Bear (10 g) Lip Glowy Balm Vanilla (10 g) The Laneige Lip Glowy Balm Trio Set not only intensively nourishes the lips, but also makes them glow - for a smooth, shiny finish all day long.

Regular price: €49.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Sleeping Mask Berry Travel SizeLip Sleeping Mask Berry Travel Size

Average rating of 5 out of 5 stars

LANEIGE
Lip Sleeping Mask Berry Travel Size
Lip mask

Say goodnight to dry, chapped lips - with the Laneige Lip Sleeping Mask Berry, your overnight miracle for nourished lips. This iconic lip mask from Korea gently removes dead skin cells overnight and intensively moisturises your lips. The result? Soft, plump and supple lips in the morning, without any effort. That's what makes them so special: Vitamin C & antioxidants from berry extracts intensively moisturise and protect against environmental influences Hyaluronic acid mineral network forms a moisturising film Visibly smoothes rough lips overnight Rich, non-sticky texture with a delicious berry fragrance Perfect for dry, chapped lips - especially in the cold season The luxurious texture of the mask covers your lips like a silky protective film and ensures that they regenerate overnight and optimally retain moisture.

Content: 3 g (€331.67 / 100 g)

Regular price: €9.95
Glowy Lips Minis Set Holiday EditionGlowy Lips Minis Set Holiday Edition
LANEIGE
Glowy Lips Minis Set Holiday Edition
Lip care set

Laneige Glowy Lips Minis Set Holiday Edition: Limited-edition lip care for radiantly groomed lips in four favourite fragrances The Glowy Lips Minis Set Holiday Edition from Laneige is the must-have for anyone who loves intensive care, natural shine and irresistible fragrances. This limited edition set contains four mini sizes of the iconic Lip Glowy Balms in the popular flavours Berry, Gummy Bear, Sweet Candy and Vanilla - perfect for every mood and every bag. The feather-light balm formulation with shea and murumuru butters provides long-lasting moisture and softness to the lips for a naturally glossy, juicy look - whether in winter or summer. The lip balms are vegan, gluten-free, free from harmful additives and animal testing - for a conscious, modern beauty routine. Clinically confirmed:98% of users immediately experience supple, nourished lips that are visibly smoother and shinier after a week. Top benefits at a glance: Four mini lip glowy balms: Berry, Gummy Bear, Sweet Candy, Vanilla Shea butter & murumuru butter: moisturise & deeply nourish Light, non-sticky texture - for radiant, juicy lips Vegan, gluten-free & cruelty-free Free from parabens, mineral oil & co. - for conscious lip care Ideal for travelling & as a gift Clinically confirmed results: Immediately smooth, shiny lips How does the Laneige Glowy Lips Minis Set Holiday Edition ensure that your lips look shinier, smoother and intensely nourished day after day - and why is this set perfect for anyone who loves versatile, clean and effective lip care? The combination of four irresistible scents, natural moisturiser and conscious formula makes this set the perfect companion for every season and every occasion. Discover the Laneige Glowy Lips Minis Set Holiday Edition in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy lip care at its best!

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Sleeping Mask BerryLip Sleeping Mask Berry

Average rating of 5 out of 5 stars

LANEIGE
Lip Sleeping Mask Berry
Lip mask

Say goodnight to dry, chapped lips - with the Laneige Lip Sleeping Mask Berry, your overnight miracle for nourished lips. This iconic lip mask from Korea gently removes dead skin cells overnight and intensively moisturises your lips. The result? Soft, plump and supple lips in the morning, without any effort. That's what makes them so special: Vitamin C & antioxidants from berry extracts intensively moisturise and protect against environmental influences Hyaluronic acid mineral network forms a moisturising film Visibly smoothes rough lips overnight Rich, non-sticky texture with a delicious berry fragrance Perfect for dry, chapped lips - especially in the cold season The luxurious texture of the mask covers your lips like a silky protective film and ensures that they regenerate overnight and optimally retain moisture.

Content: 20 g (€129.75 / 100 g)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Sleeping Mask VanillaLip Sleeping Mask Vanilla
LANEIGE
Lip Sleeping Mask Vanilla
Lip mask

Laneige Lip Sleeping Mask Vanilla: Overnight lip care for supple, nourished lips in the morning The Lip Sleeping Mask Vanilla from Laneige is the cult overnight lip mask that intensively moisturises, smoothes and nourishes your lips - for a silky, soft feeling when you wake up. The rich formula is based on vitamin C, coconut oil and an antioxidant care composition that removes dead skin cells overnight and protects the lips from external influences. Vitamin C strengthens and protects the skin of the lips, while coconut oil provides long-lasting moisture and supports natural suppleness. The vegan mask is based on naturally derived ingredients and provides noticeably more moisture (+63%) and improved elasticity (+23%) - clinically confirmed after just 8 hours of use. Top benefits at a glance: Overnight lip mask for instantly noticeably soft, smooth lips Smoothes & nourishes intensively - removes dead skin cells while you sleep Vitamin C & antioxidants: protects & strengthens the lip skin Coconut oil: long-lasting moisture & care Vegan & natural - gentle & effective Clinically confirmed: +63% moisture, +23% elasticity after 8 hours Delicate vanilla fragrance for sensual care pleasure How does the Laneige Lip Sleeping Mask Vanilla ensure that lips are visibly softer, smoother and more nourished in the morning - and why is this night mask a must-have for anyone who wants to protect their lips from dryness and environmental influences in the long term? The innovative formula nourishes, protects and regenerates overnight - for lips that are ready for the day. Discover the Laneige Lip Sleeping Mask Vanilla in the Look Beautiful Products Shop now and start every morning with dream lips!

Content: 20 g (€129.75 / 100 g)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Glowy Balm BerryLip Glowy Balm Berry
LANEIGE
Lip Glowy Balm Berry
Lip care

Laneige Lip Glowy Balm - moisture, care & shine for the whole day. The Lip Glowy Balm from Laneige is the perfect companion to the popular Lip Sleeping Mask - but for the day! This innovative combination of nourishing balm and shiny gloss ensures supple, intensely nourished lips with a hint of colour - without any stickiness. The formula combines murumuru butter and shea butter, two plant-based active ingredients with an intensive moisturising and repairing effect. The balm forms a protective film that locks in moisture, prevents dryness and keeps lips looking nourished and healthy all day long. Thanks to its light, non-sticky texture, the balm can be applied effortlessly - alone for a natural shine, as a moisturising base under lipstick or to freshen up over make-up. Ideal for dry, chapped or cracked lips. The benefits at a glance: Balm & gloss in one product - for care and shine at the same time Provides long-lasting moisture thanks to murumuru & shea butter Protects the lips from drying out with a moisture-retaining film Adds a hint of natural colour and fresh shine Perfect as a primer under lipstick or for touch-ups over make-up Light, non-sticky texture for a comfortable feel Vegan, cruelty-free & dermatologically tested Suitable for all skin types Laneige Lip Glowy Balm - the daily moisturising kick for nourished, radiant lips with a natural shine. Discover now and get your lips in top form - all day long!

Content: 10 g (€189.50 / 100 g)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.