Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Luxury Treatment Gloves

Content: 1 Set
Luxury Treatment Gloves from Margaret Dabbs® London are luxurious treatment gloves specially designed to intensify the effects of the PURE Overnight Hand Mask and Anti-Ageing Hand Serum. Made from hypoallergenic bamboo fibres and enriched with antimicrobial pure silver ions, they offer a unique care experience for demanding hands.

€12.95

Content: 1 Set

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Luxury Treatment Gloves"

Luxury Treatment Gloves from Margaret Dabbs® London are luxurioustreatment gloves specially designed to intensify the effects of the PURE Overnight Hand Mask and Anti-Ageing Hand Serum. Made from hypoallergenic bamboo fibres and enriched with antimicrobial pure silver ions, they offer a unique care experience for demanding hands.

The silky-soft, breathable texture feels particularly pleasant on the skin and provides a smooth, luxurious feel - ideal for overnight use or as an intensive care treatment in between. Thanks to the sustainable choice of materials, the gloves are also 100% biodegradable and environmentally friendly.

These high-quality treatment gloves combine luxury, effectiveness and sustainability in one product and turn every hand care routine into a professional spa experience at home.

The most important benefits at a glance:

  • Enhance the effect of the PURE Overnight Hand Mask & Anti-Ageing Hand Serum
  • Hypoallergenic - also ideal for sensitive skin
  • Antimicrobial thanks to pure silver ions
  • Silky soft & gentle on the skin
  • Breathable and comfortable to wear
  • Luxurious feel with a smooth texture
  • Sustainable & 100% biodegradable
  • Perfect as overnight care gloves or intensive treatment

Care instructions:

  • Hand wash only at 30 °C
  • Hang to dry
  • Do not spin
  • Do not iron
  • Do not dry clean

Properties

Area of application: Hands

Manufacturer

Margaret Dabbs London

Margaret Dabbs London

Where Medical Expertise Meets Luxury Beauty.

Margaret Dabbs® London is the globally renowned brand that fuses medical science and podiatry with the best of beauty to create luxurious, results-driven treatments and products for the feet, hands, nails, and legs. Founded by Margaret Dabbs in 2008, the brand has redefined how we think about wellness and personal care.

Blending clinical excellence with indulgent ingredients, Margaret Dabbs London offers products that deliver visible results while providing an unparalleled sense of self-care and sophistication.

Effective. Credible. Luxurious.
From the award-winning clinics in the UK and abroad to our retail collections found in John Lewis, Liberty London, and exclusive hotels worldwide, Margaret Dabbs London represents a commitment to excellence in every detail. Our Medical Pedicure has become a cult favorite among clients and celebrities alike.

Why Margaret Dabbs London?

  • The global leader in luxury foot, hand & nail care
  • Developed & manufactured in the UK
  • Combines podiatry expertise with beauty innovation
  • Clinically tested, results-driven formulas
  • Available in top spas, hotels & retailers worldwide
  • Recognized with numerous awards and an OBE for founder Margaret Dabbs

Margaret Dabbs London is more than a beauty brand – it’s a philosophy of wellness, care, and elegance, celebrating the power of healthy, beautiful skin from head to toe.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply a small amount of Overnight Hand Mask to your clean, dry hands every evening before going to bed. Put on the treatment gloves and leave the mask on overnight so that it can be fully absorbed into the skin.

✓ Reinforce the effect of the PURE Overnight Hand Mask & Anti-Ageing Hand Serum
✓ Hypoallergenic - also ideal for sensitive skin
✓ Antimicrobial thanks to pure silver ions
✓ Silky soft & gentle on the skin
✓ Breathable and comfortable to wear
✓ Luxurious feel with a smooth texture
✓ Sustainable & 100% biodegradable
✓ Perfect as overnight care gloves or intensive treatment

Luxury Treatment Gloves from Margaret Dabbs® London are luxurious treatment gloves specially designed to intensify the effects of the PURE Overnight Hand Mask and Anti-Ageing Hand Serum. Made from hypoallergenic bamboo fibres and enriched with antimicrobial pure silver ions, they offer a unique care experience for demanding hands.
Skip product gallery

Customers also bought

Luxury Hemp SocksLuxury Hemp Socks
Margaret Dabbs London
Luxury Hemp Socks
Pedicure socks

Luxury Hemp Socks from Margaret Dabbs are the perfect finishing touch to your at-home pedicure, combining natural care, hygiene and wellness comfort in one stylish care accessory. Made from high-quality hemp fibres, these socks support the effect of moisturising care formulas while feet relax and regenerate. Thanks to the natural antibacterial and antifungal properties of hemp, feet stay fresh, healthy and hygienically protected - ideal after pedicures or for relaxing home spa routines. The Luxury Hemp Socks are comfortable to wear, promote skin regeneration and support a healthy foot climate. The one-size-fits-all design makes them particularly practical and versatile - perfect for everyday use or as a luxurious care extra. Key benefits at a glance: 100% natural hemp fibres for a healthy foot climate Antibacterial & antifungal effect - hygienic & fresh Supports moisturising care products Ideal for pedicures & home spa rituals Breathable, skin-friendly & comfortable Regenerating & nourishing for stressed feet One size fits all - universally wearable Care instructions: Wash at 40 °C Do not bleach Hang to dry Do not spin dry Do not iron Do not dry clean Luxury Hemp Socks by Margaret Dabbs - for well-groomed, fresh and relaxed feet, every day.

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
NUXE HUILE PRODIGIEUSE SetNUXE HUILE PRODIGIEUSE Set

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
NUXE HUILE PRODIGIEUSE Set
Body care set

NUXE Huile Prodigieuse Set: The Iconic Dry Oil Set for Care, Glow & Sensual Moments The NUXE Huile Prodigieuse Set features four legendary dry oils for face, body & hair—for deep nourishment, protection and luxurious glow, tailored to every need. Each oil delivers a unique beauty experience: nourishing, versatile, and seductively scented. Set includes: Huile Prodigieuse Original: The cult dry oil for all skin and hair types, nourishes, protects, and leaves a silky-soft finish. Huile Prodigieuse Florale: Same care benefits with a fresh, floral scent that delights the senses. Huile Prodigieuse OR: With shimmering mineral pearls for an elegant gold glow on skin and hair. Huile Prodigieuse Riche: Intensively nourishing and rich—perfect for extra-dry skin. Bonus: An exclusive Huile Prodigieuse Florale scented candle (70 g) for relaxing moments at home—while stocks last. Key Benefits at a Glance: Four iconic dry oils in one set: For face, body and hair 100% plant-based oils: Nourish, protect & add silky shine Different textures & scents: Original, Florale, OR (golden glow), Riche (rich) Fast-absorbing dry-touch formula: No greasy residue, instantly cared for feel Includes exclusive scented candle: For home relaxation Perfect for testing, gifting or travel How does the NUXE Huile Prodigieuse Set ensure your skin and hair feel more nourished, softer and more radiant every day—and why is this set the perfect choice for anyone wanting cult beauty care, varied scents and versatile use? The combination of four care icons and a scented candle makes this set the ultimate treat for real beauty lovers. Discover the NUXE Huile Prodigieuse Set now at Look Beautiful Products Shop and enjoy luxurious care variety!

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Intensive Hydrating Hand CreamIntensive Hydrating Hand Cream
Margaret Dabbs London
Intensive Hydrating Hand Cream
Hand cream

INTENSIVE HYDRATING HAND CREAM - Luxury for the hands. Margaret Dabbs London's Intensive Hydrating Hand Cream instantly moisturises and plumps the skin. Enriched with anti-ageing ingredients such as hemp seed oil, white water lily and kelp, it improves the skin's firmness, elasticity and collagen content. The cream has a pleasant scent of geranium and mandarin, is quickly absorbed and leaves no greasy residue. Comfrey also has an antibacterial and anti-inflammatory effect, soothes the skin and protects it from external influences. Benefits: Provides intensive moisturisation Plumps up the skin and improves skin structure & elasticity Increases the collagen content and firmness of the hands Soothes and protects the skin thanks to antibacterial active ingredients Pleasant, fresh fragrance without a greasy finish The hand cream transforms dry, stressed hands into soft, nourished and radiant hands that stay protected all day long.

Content: 75 ml (€25.27 / 100 ml)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

NUXE HUILE PRODIGIEUSE SetNUXE HUILE PRODIGIEUSE Set

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
NUXE HUILE PRODIGIEUSE Set
Body care set

NUXE Huile Prodigieuse Set: The Iconic Dry Oil Set for Care, Glow & Sensual Moments The NUXE Huile Prodigieuse Set features four legendary dry oils for face, body & hair—for deep nourishment, protection and luxurious glow, tailored to every need. Each oil delivers a unique beauty experience: nourishing, versatile, and seductively scented. Set includes: Huile Prodigieuse Original: The cult dry oil for all skin and hair types, nourishes, protects, and leaves a silky-soft finish. Huile Prodigieuse Florale: Same care benefits with a fresh, floral scent that delights the senses. Huile Prodigieuse OR: With shimmering mineral pearls for an elegant gold glow on skin and hair. Huile Prodigieuse Riche: Intensively nourishing and rich—perfect for extra-dry skin. Bonus: An exclusive Huile Prodigieuse Florale scented candle (70 g) for relaxing moments at home—while stocks last. Key Benefits at a Glance: Four iconic dry oils in one set: For face, body and hair 100% plant-based oils: Nourish, protect & add silky shine Different textures & scents: Original, Florale, OR (golden glow), Riche (rich) Fast-absorbing dry-touch formula: No greasy residue, instantly cared for feel Includes exclusive scented candle: For home relaxation Perfect for testing, gifting or travel How does the NUXE Huile Prodigieuse Set ensure your skin and hair feel more nourished, softer and more radiant every day—and why is this set the perfect choice for anyone wanting cult beauty care, varied scents and versatile use? The combination of four care icons and a scented candle makes this set the ultimate treat for real beauty lovers. Discover the NUXE Huile Prodigieuse Set now at Look Beautiful Products Shop and enjoy luxurious care variety!

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Foot Hygiene CreamFoot Hygiene Cream
Margaret Dabbs London
Foot Hygiene Cream
Foot cream

Margaret Dabbs London Foot Hygiene Cream is an award-winning medicated foot cream that targets foot odour, itching and fungal growth. Its antibacterial and antifungal formula effectively combats the causes of athlete's foot, leaving feet healthy, nourished and refreshed. The rich, yet fast-absorbing texture helps to regenerate discoloured, brittle and cracked nails and strengthen the skin barrier. Ideal for athletes, people with very sweaty feet or as daily care for permanently fresh and healthy feet. Benefits: Soothes itching and irritated skin areas Has an antibacterial and antifungal effect against athlete's foot Reduces foot odour and ensures long-lasting freshness Cares for nails and skin - regenerates and protects Ideal for athletes and active lifestyles Suitable for the whole family This SOS foot care is the perfect combination of medical effectiveness and luxurious care - for immediate well-being and visibly healthier feet.

Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Perfect Fill Up
Lador
Perfect Fill Up
Hair Oil

Perfect Hair Fill Up by LADOR: Intensive Ampoule for Strong, Shiny Hair Perfect Hair Fill Up by LADOR is the intensive ampoule treatment for anyone wanting to give their hair a true beauty boost. With a unique combination of keratin, collagen, and silk protein, it fills hair with essential nutrients, rebuilds its structure, and leaves it silky and radiant. Why Choose Perfect Hair Fill Up? Strengthens Hair from Within and repairs even severely damaged and very dry hair. Premium Ingredients like keratin, collagen, and silk protein provide renewed strength and elasticity. Ceramides effectively protect hair from environmental damage, heat, and UV exposure. Deep Hydration—essential moisture is delivered deep into the hair for noticeably smooth, cared-for, and shiny results. Smooths the Hair Surface and minimizes visible damage for a healthy look. Quick and Simple Application—perfect for regular care or as an SOS treatment. How does Perfect Hair Fill Up help restore dry, damaged hair to health, strength, and shine? The highly concentrated formula penetrates deep into the hair, supplying everything it needs and providing long-lasting protection from new damage—for visibly beautiful and revitalized hair after every use. Discover Perfect Hair Fill Up by LADOR now at Look Beautiful Products Shop and give your hair new vitality and silky shine!

Content: 150 ml (€9.30 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Oilalala Skin Omega ComplexOilalala Skin Omega Complex

Average rating of 5 out of 5 stars

Ogaenics
Oilalala Skin Omega Complex
Food supplements

OILALALA Skin Omega Complex from Ogaenics is the ideal solution for anyone who wants to nourish their skin from the inside out. These unique capsules combine the powerful effects of omega fatty acids and vitamins A and E from organic sea buckthorn to nourish dry skin and provide a healthy glow. Omega fatty acids are essential nutrients that the body cannot produce but are essential for skin health. Omega fatty acids are important building blocks of cell membranes and a crucial component of the skin barrier. They contribute to the stability of the epidermis and dermis, the two layers of the skin that protect it from harmful influences. A lack of omega fatty acids can weaken the skin barrier, resulting in dry, rough skin that loses moisture and becomes more prone to irritation, inflammation and keratinisation. Health benefits: Promotes a healthy skin barrier Helps to hydrate and protect skin from dryness Supports a healthy glow and radiant skin Contains omega fatty acids and vitamins A and E from organic sea buckthorn 100% vegan and free from additives Certified organic and sustainably produced Why OILALALA Skin Omega Complex? Omega fatty acids and vitamins A & E from organic sea buckthorn Natural skin care without additives Promotes radiant, hydrated skin Supports the skin barrier and prevents skin irritation 100% vegan, certified organic, gluten and lactose-free Made in Germany from certified organic plants OILALALA Skin Omega Complex from Ogaenics is the perfect choice for anyone who wants to take care of their skin and achieve a healthy, natural glow. With the power of omega fatty acids and vitamins A and E from organic sea buckthorn, it supports your skin health from the inside out and contributes to a radiant complexion.

Regular price: €49.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
New
Inner Reflection Sculpting PomadeInner Reflection Sculpting Pomade
Innersense Organic Beauty
Inner Reflection Sculpting Pomade
Styling cream

Innersense Inner Reflection Sculpting Pomade: Clean styling with nourishing benefits and strong hold Innersense’s Inner Reflection Sculpting Pomade is the perfect styling product for anyone looking for hold, texture and definition – without any residue, stickiness or build-up. The clean beauty formula offers medium to strong hold and gives the hair a glossy finish that always looks well-groomed. The secret: castor oil deeply moisturises the hair and protects against dryness and brittleness. Mango butter provides weightless care, nourishes with valuable vitamins and ensures supple flexibility. Shea butter gently coats every strand, tames frizz and ensures smooth styles. Perfect for slicked-back hairstyles, textured short cuts, elegant or defined looks – whilst being gentle on your hair’s structure. Key benefits at a glance: Medium to strong hold: For textured, long-lasting styles Shiny finish: No residue, no stickiness Castor oil: Prevents dryness & provides intensive care Mango butter: Weightless moisture and vitamins A and E Shea butter: Tames frizz, protects and softens the hair Clean beauty formula: No heavy residue Ideal for all hair types: Especially for frizzy, dry or brittle hair How does the Innersense Inner Reflection Sculpting Pomade ensure that your styling looks more flexible, well-groomed and natural day after day – and why is this pomade the best choice for anyone looking for reliable hold, a glossy finish and intensive care all in one product? The clever combination of plant-based nourishing oils, butters and an innovative clean formula ensures perfect looks without compromise – from classic to boldly defined. Discover the Innersense Inner Reflection Sculpting Pomade now in the Look Beautiful Products shop and experience styling in a whole new way!

Content: 96 g (€31.20 / 100 g)

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
PURE Overnight Hand MaskPURE Overnight Hand Mask
Margaret Dabbs London
PURE Overnight Hand Mask
Hand mask

The PURE Overnight Hand Mask by Margaret Dabbs is an intensely nourishing, vegan hand mask that visibly reduces the appearance of lines and wrinkles and gives hands a youthful, radiant appearance. The natural plant extracts and antioxidants support overnight skin regeneration, while the luxurious, gentle texture leaves hands feeling smooth and supple. Key benefits: Strengthens collagen and improves skin elasticity Reduces fine lines and wrinkles on the back of the hand Revitalises and hydrates dry, dehydrated skin Soothes and protects with turmeric, white water lily and calendula Instantly visible, even and radiant skin texture Vegan and gentle, with a delicate rose fragrance and citrus note Active ingredients: Buriti oil: Strengthens collagen, smoothes lines, promotes elasticity and firmness Turmeric: Antioxidant, protects against free radicals, soothes the skin White water lily: Supports skin regeneration and hydration Calendula: Relieves dryness and ensures a nourished complexion The PURE Overnight Hand Mask is the perfect care ritual for hands that need intensive moisturising, protection and rejuvenation. For best results, we recommend using it overnight, optionally combined with the Luxury Treatment Gloves from Margaret Dabbs.

Content: 35 ml (€111.29 / 100 ml)

Regular price: €38.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
No. 50 Body Wash - Herby YlangNo. 50 Body Wash - Herby Ylang
BRUNS Products
No. 50 Body Wash - Herby Ylang
Shower gel

No. 50 Body Wash - Herby Ylang from Bruns. The No. 50 Body Wash - Herby Ylang from Bruns is a mild, moisturising shower gel that gently removes impurities from the skin without drying it out. The nourishing formula leaves the skin feeling clean, smooth and soft while supporting the skin's natural protective functions. The fragrance combines warm, floral and fresh notes: Ylang-ylang, lavender, citrus and lemongrass blend to create a harmonious, aromatic skincare experience that revitalises the body and senses. Moisturising cleansing with amino acids The high-quality formula is enriched with 8 amino acids that: intensively moisturise strengthen the skin barrier support the skin's natural functions Protect the skin from drying out In combination with sodium PCA, a natural moisturising factor (NMF) of the skin, moisture is effectively bound in the skin cells. This improves the skin's ability to retain moisture and maintain its elasticity. The result: hydrated, resilient and noticeably smooth skin - even with daily use. The most important benefits at a glance Gentle cleansing without drying out With 8 amino acids to strengthen the skin barrier Sodium PCA for intensive and long-lasting moisture Supports the skin's natural functions Improves skin elasticity and suppleness Warm, floral-fresh fragrance with ylang-ylang, lavender and citrus Ideal for daily body care Fragrance profile - Herby Ylang Top notes: citrus & lemongrass Heart note: Lavender Base notes: ylang-ylang The fragrance is warm, floral and fresh at the same time - a balanced combination of floral elegance and aromatic freshness. No. 50 Body Wash - Herby Ylang by Bruns combines gentle cleansing, intensive moisturising care and an aromatic-floral fragrance experience to create a high-quality shower gel for daily body care.

Content: 200 ml (€10.48 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.