Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Madagascar Centella Hyalu-Cica Silky-Fit Sun Stick

Content: 20 g
The SKIN1004 Madagascar Centella Hyalu-Cica Silky-Fit Sun Stick SPF50+ PA++++ is the ideal sun protection for travelling - without white residue, without a sticky feeling and without using your hands.
The innovative stick form allows hygienic, uncomplicated application - ideal for quick use in between, in the car or on the go. The formula is based on chemical UV filters that provide reliable protection against UVA and UVB rays.
Centella Asiatica extract soothes irritated skin, promotes skin regeneration and supports natural collagen production. The 5-fold hyaluronic acid moisturises the skin in depth and ensures a plumper complexion with long-lasting freshness.
Hazelnut shell extract regulates excess sebum and improves skin texture without clogging pores. The silky, breathable texture melts gently onto the skin, leaving a matte finish and is suitable for all skin types - even sensitive or dry skin.

€16.95

Content: 20 g (€84.75 / 100 g)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Madagascar Centella Hyalu-Cica Silky-Fit Sun Stick"

The SKIN1004 Madagascar Centella Hyalu-Cica Silky-Fit Sun Stick SPF50+ PA++++ is the ideal sun protection for on the go - with no white residue, no sticky feeling and no need to use your hands. The innovative stick form enables hygienic, uncomplicated application - ideal for quick application between uses, in the car or on the go.

The formula is based on chemical UV filters that provide reliable protection against UVA and UVB rays. Centella Asiatica extract soothes irritated skin, promotes skin regeneration and supports natural collagen production. The 5-fold hyaluronic acid moisturises the skin in depth and ensures a plumper complexion with long-lasting freshness. The hazelnut shell extract regulates excess sebum and improves the skin's appearance without clogging the pores.

The silky, breathable texture melts gently onto the skin, leaving a matte finish and is suitable for all skin types - even sensitive or dry skin.

Highlights at a glance:

  • SPF 50+ PA++++ - high protection against UVA & UVB rays
  • Centella Asiatica - soothes and regenerates
  • 5-fold hyaluronic acid - intensive moisturisation
  • Hazelnut shell extract - refines the skin texture & regulates sebum
  • Silky, matte finish - no white residue
  • Practical stick format - clean & perfect for travelling
  • Suitable for all skin types - even sensitive skin

Application:
Simply glide over desired areas of skin - ideal as the final step in your skincare routine or to top up your sun protection throughout the day.

Perfect for:
Anyone looking for highly effective, practical sun protection with effective skin care ingredients - whether on the go, when travelling or in everyday life.

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Ingredients: Centella Asiatica, niacinamide
UV protection: SPF 50

Manufacturer

Skin1004

SKIN1004

Calm, Pure, Powerful Skincare from Madagascar.

SKIN1004 invites you to return to the quiet embrace of nature – with minimalist skincare powered by wild-grown Centella Asiatica from the pristine landscapes of Madagascar. Rooted in purity, SKIN1004 offers high-performance care for even the most sensitive skin types.

Why SKIN1004 stands out:

  • Untouched Origin: Their Centella is harvested in Madagascar’s untouched highlands, free from pollution or cultivation – for unfiltered purity.
  • High Potency Ingredients: Rich in Madecassoside and TECA, SKIN1004’s Centella provides deep calming and healing power for reactive skin.
  • Soothes & Restores: Perfect for irritated or damaged skin, the formulas help rebuild the skin’s natural barrier from within.
  • Minimalist Formulas: SKIN1004 focuses on essential ingredients – no fluff, just effective, skin-loving care.
  • Nature Meets Innovation: Combining the wisdom of the earth with cutting-edge Korean skincare expertise.

Discover the silent strength of nature through SKIN1004 – and let your skin breathe, heal, and shine.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


To complete your skincare routine, apply the product evenly to all areas exposed to UV radiation.

Methyl Methacrylate Crosspolymer, Synthetic Wax, Coco-Caprylate/Caprate, Cetyl Ethylhexanoate, Butylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Dibutyl Adipate, Butyloctyl Salicylate, Vinyl Dimethicone/Methicone Silsesquioxane Crosspolymer, Silica, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Dicaprylyl Carbonate, Isopropyl Palmitate, Ethylhexyl Triazone, Tocopheryl Acetate, Diethylhexyl 2, 6-Naphthalate, Vinyl Dimethicone, Polysilicone-15, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Ozokerite, Melia Azadirachta Leaf Extract, Melia Azadirachta Flower Extract, Coccinia Indica Fruit Extract, Solanum Melongena (Eggplant) Fruit Extract, Aloe Barbadensis Flower Extract, Curcuma Longa (Turmeric) Root Extract, Corallina Officinalis Extract, Ocimum Sanctum Leaf Extract, Centella Asiatica Extract(098Ppm), Agave Tequilana Leaf Extract, Diospyros Kaki Leaf Extract, Camellia Sinensis Leaf Extract, Castanea Crenata (Chestnut) Shell Extract, Carthamus Tinctorius (Safflower) Flower Extract, Zanthoxylum Piperitum Fruit Extract, Coffea Arabica (Coffee) Seed Extract, Vitis Vinifera (Grape) Fruit Extract, Polygonum Cuspidatum Root Extract, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Sodium Hyaluronate(1Ppm), Bisabolol, Glyceryl Caprylate, Caprylyl Glycol, Polyglyceryl-4 Diisostearate/Polyhydroxystearate/Sebacate, Ethylhexylglycerin, Water, Hydrolyzed Hyaluronic Acid (1 Ppm), Butylene Glycol, 12-Hexanediol, Glycerin, Hyaluronic Acid (001 Ppm)

✓ SPF 50+ PA++++ - high protection against UVA & UVB rays
✓ Centella Asiatica - soothes and regenerates
✓ 5-fold hyaluronic acid - intensive moisturising
✓ Hazelnut shell extract - refines the skin texture & regulates sebum
✓ Silky, matt finish - without white residue
✓ Practical stick format - clean & perfect for on the go
✓ Suitable for all skin types - even sensitive skin

The SKIN1004 Madagascar Centella Hyalu-Cica Silky-Fit Sun Stick SPF50+ PA++++ is the ideal sun protection for travelling - without white residue, without a sticky feeling and without using your hands.
The innovative stick form allows hygienic, uncomplicated application - ideal for quick use in between, in the car or on the go. The formula is based on chemical UV filters that provide reliable protection against UVA and UVB rays.
Centella Asiatica extract soothes irritated skin, promotes skin regeneration and supports natural collagen production. The 5-fold hyaluronic acid moisturises the skin in depth and ensures a plumper complexion with long-lasting freshness.
Hazelnut shell extract regulates excess sebum and improves skin texture without clogging pores. The silky, breathable texture melts gently onto the skin, leaving a matte finish and is suitable for all skin types - even sensitive or dry skin.
Skip product gallery

Customers also bought

Madagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun Serum JumboMadagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun Serum Jumbo
Skin1004
Madagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun Serum Jumbo
Sun cream

The Madagascar Centella Hyalu-Cica Water-Fit Sun Serum from Skin1004 is an innovative, chemical sunscreen with SPF 50+ PA++++ that reliably protects the skin from UVA and UVB rays. The feather-light, serum-like texture ensures a breathable, dewy finish without any white residue or a sticky skin feeling. Thanks to the patented Hyalu-Cica formula - a combination of hyaluronic acid and centella asiatica - the skin receives an intensive dose of moisture and is soothed at the same time. The sun serum is quickly absorbed and leaves the skin feeling pleasantly soft - ideal for daily use, even on sensitive skin. The formula is certified by the Korean Ministry of Food and Drug Safety as a multifunctional cosmetic for whitening, wrinkle reduction and UV protection. The product also contains a plant-based baby greens complex made from seven different sprout extracts, which have an additional soothing effect on the skin. The Water-Fit Sun Serum is "Reef Safe", i.e. free from ingredients that could jeopardise coral reefs and marine ecosystems. A skin irritation test confirms this: The formulation is safe for all skin types, even sensitive skin. Benefits: Lightweight, chemical sun protection with high efficacy Moisturising, non-sticky, ideal for daily use Soothes the skin thanks to Centella Asiatica and Baby Greens Complex Anti-ageing and brightening effect Reef Safe, dermatologically tested, suitable for all skin types Application: Apply evenly to all areas exposed to UV rays as the final step in skin care.

Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
VT PDRN Reedle Shot Eye LifterVT PDRN Reedle Shot Eye Lifter
VT Cosmetics
VT PDRN Reedle Shot Eye Lifter
Eye cream

VT Cosmetics PDRN Reedle Shot Eye Lifter: micro-vibration eye care for instant lifting, smoothing & radiance The PDRN Reedle Shot Eye Lifter from VT Cosmetics revolutionises eye care with a powerful formula and an innovative micro-vibration applicator (up to 12,000 pulsations/min.), which intensifies the absorption of active ingredients and achieves a visible lifting and smoothing effect. The CICA REEDLE complex combines cica and mineral microparticles, promotes skin renewal and improves product absorption - for a significantly smoother, more even complexion. PHYTO PDRN Panax is based on plant PDRN from ginseng, supports firmness and elasticity and gives the eye area new vitality. GOLD COLLAGEN PDRN combines 24-carat gold, plant-based PDRN and collagen for an immediately noticeable firming and lifting effect. In addition, two patented lifting ingredients (AGINON & BL-FILL UP), a peptide complex and EGF growth factors ensure smoother, more elastic and visibly younger-looking skin. The rich texture with ceramides, several forms of hyaluronic acid and elastin provides deep moisturisation and protects against dryness. Niacinamide, tranexamic acid and glutathione brighten the eye area and even out the skin tone. Top benefits at a glance: Visible firming & lifting effect for the eye area Micro-vibration applicator maximises active ingredient absorption and massage Intensive moisturisation & reduction of dryness Smoothes fine lines, improves firmness and elasticity Brightens dark circles under the eyes & improves skin tone Comprehensive anti-ageing care with peptides, EGF and gold collagen PDRN Suitable for sensitive skin - dermatologically tested Canalso be used for mouth area & forehead wrinkles How does the VT Cosmetics PDRN Reedle Shot Eye Lifter ensure that your eye area looks visibly smoother, firmer and more radiant - and why is this tool the perfect upgrade for targeted anti-ageing eye care? The synergy of state-of-the-art active ingredients, micro-vibration massage and brightening components delivers immediate and lasting results - for an awake, youthful and well-groomed look at any age. Discover the VT Cosmetics PDRN Reedle Shot Eye Lifter now in the Look Beautiful Products Shop and experience innovative high-tech eye care!

Content: 15 ml (€133.00 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
The Vita-A Retinal Shot Tightening BoosterThe Vita-A Retinal Shot Tightening Booster
Celimax
The Vita-A Retinal Shot Tightening Booster
Face cream

Celimax The Vita-A RetinalShot Tightening Booster: Powerful retinal booster for firmer, smoother skin & new radiance The Vita-A Retinal Shot Tightening Booster from Celimax is the targeted active ingredient boost for anyone who wants to give their skin visibly more firmness, smoothness and vitality. The innovative formula combines retinal (retinaldehyde) with effective, supportive ingredients - for optimum skin renewal, noticeably improved skin structure and a fresh, firm complexion. The light, fast-absorbing gel cream can be easily integrated into your routine after cleansing or before your usual skincare regime. Thanks to the gentle dosage, the booster is also suitable for retinal beginners and is suitable for all skin types - especially ideal from the age of 25, when the first signs of skin ageing become visible. Top benefits at a glance: Retinal (retinaldehyde): Supports skin renewal, smoothes fine lines & strengthens elasticity Visibly improves skin texture and ensures a smoother, firmer complexion Light, creamy-gel texture - absorbs quickly and does not weigh the skin down Ideal addition to daily skincare - for a vital, even appearance Suitable for all skin types - even for sensitive, mature or problem skin Free from mineral oils, parabens, sulphates, fragrances & dyes, aluminium, harmful alcohol Regenerating and refining effect for youthful radiance How does Celimax The Vita-A Retinal Shot Tightening Booster ensure that skin gains elasticity, smoothness and radiance day after day - and why is this booster the perfect step towards visibly more vital, youthful skin? The highly effective combination of retinal and regenerating active ingredients makes the difference in every routine and gives your skin that extra boost for new freshness, elasticity and a finer texture. Discover the Celimax The Vita-A Retinal Shot Tightening Booster in the Look Beautiful Products Shop now and experience targeted active ingredient care for a firmer, more radiant complexion!

Content: 15 ml (€126.33 / 100 ml)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Madagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun SerumMadagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun Serum
Skin1004
Madagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun Serum
Sun cream

The Madagascar Centella Hyalu-Cica Water-Fit Sun Serum from Skin1004 is an innovative, chemical sunscreen with SPF 50+ PA++++ that reliably protects the skin from UVA and UVB rays. The feather-light, serum-like texture ensures a breathable, dewy finish without any white residue or a sticky skin feeling. Thanks to the patented Hyalu-Cica formula - a combination of hyaluronic acid and Centella Asiatica - the skin receives an intensive dose of moisture and is soothed at the same time. The sun serum is quickly absorbed and leaves the skin feeling pleasantly soft - ideal for daily use, even on sensitive skin. The formula is certified by the Korean Ministry of Food and Drug Safety as a multifunctional cosmetic for whitening, wrinkle reduction and UV protection. The product also contains a plant-based baby greens complex made from seven different sprout extracts, which have an additional soothing effect on the skin. The Water-Fit Sun Serum is "Reef Safe", i.e. free from ingredients that could jeopardise coral reefs and marine ecosystems. A skin irritation test confirms this: The formulation is safe for all skin types, even sensitive skin. Benefits: Lightweight, chemical sun protection with high efficacy Moisturising, non-sticky, ideal for daily use Soothes the skin thanks to Centella Asiatica and Baby Greens Complex Anti-ageing and brightening effect Reef Safe, dermatologically tested, suitable for all skin types Application: Apply evenly to all areas exposed to UV rays as the final step in skin care.

Content: 50 ml (€33.90 / 100 ml)

Regular price: €16.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Madagascar Centella Poremising Quick Clay Stick MaskMadagascar Centella Poremising Quick Clay Stick Mask
Skin1004
Madagascar Centella Poremising Quick Clay Stick Mask
Face mask

Skin1004 Madagascar Centella Poremising Quick Clay Stick Mask - Deep cleansing & pore refinement in seconds. Oily skin and enlarged pores? The Skin1004 Madagascar Centella Poremizing Quick Clay Stick Mask is the perfect solution for pore-refined, clear and mattified skin - without any irritation. Thanks to its velvety texture, the stick mask glides effortlessly over the skin and works with a powerful combination of four clays (kaolin, bentonite, illite and montmorillonite) and red bean powder. These absorb excess sebum, dissolve impurities and remove dead skin cells and blackheads - for a noticeably smoother and fresher complexion. The formula contains Centella Asiatica extract (500 ppm) to soothe irritated skin and protect against free radicals. The care is complemented by moisturising aloe vera extract, which leaves the skin feeling supple. Top benefits: Reduces visibly enlarged pores Lastingly reduces sebum and shine Removes blackheads, deposits & dead skin cells Soothes irritated skin with centella asiatica & aloe vera Provides a clear, refreshed complexion Vegan & gentle on the skin - ideal for oily, combination and normal skin types Easy to use thanks to the practical stick form Tip: Use 2-3 times a week to improve the complexion in the long term and prevent blemishes.

Content: 27 g (€59.07 / 100 g)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Madagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun Serum JumboMadagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun Serum Jumbo
Skin1004
Madagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun Serum Jumbo
Sun cream

The Madagascar Centella Hyalu-Cica Water-Fit Sun Serum from Skin1004 is an innovative, chemical sunscreen with SPF 50+ PA++++ that reliably protects the skin from UVA and UVB rays. The feather-light, serum-like texture ensures a breathable, dewy finish without any white residue or a sticky skin feeling. Thanks to the patented Hyalu-Cica formula - a combination of hyaluronic acid and centella asiatica - the skin receives an intensive dose of moisture and is soothed at the same time. The sun serum is quickly absorbed and leaves the skin feeling pleasantly soft - ideal for daily use, even on sensitive skin. The formula is certified by the Korean Ministry of Food and Drug Safety as a multifunctional cosmetic for whitening, wrinkle reduction and UV protection. The product also contains a plant-based baby greens complex made from seven different sprout extracts, which have an additional soothing effect on the skin. The Water-Fit Sun Serum is "Reef Safe", i.e. free from ingredients that could jeopardise coral reefs and marine ecosystems. A skin irritation test confirms this: The formulation is safe for all skin types, even sensitive skin. Benefits: Lightweight, chemical sun protection with high efficacy Moisturising, non-sticky, ideal for daily use Soothes the skin thanks to Centella Asiatica and Baby Greens Complex Anti-ageing and brightening effect Reef Safe, dermatologically tested, suitable for all skin types Application: Apply evenly to all areas exposed to UV rays as the final step in skin care.

Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Madagascar Centella Poremising Velvet Finish SunscreenMadagascar Centella Poremising Velvet Finish Sunscreen
Skin1004
Madagascar Centella Poremising Velvet Finish Sunscreen
Sun cream for the face

The Skin1004 Madagascar Centella Poremizing Velvet Finish Sunscreen is more than just a sunscreen - it is the perfect combination of skin care, UV protection and make-up primer. With a high SPF 50+ PA++++, this tinted sun cream reliably protects against harmful UVA and UVB rays while providing a flawless finish. Thanks to the natural beige tint, the complexion immediately appears more even and fresher. Pores, uneven skin texture and small blemishes are visibly concealed - without the need for heavy make-up. The light, velvety texture allows the skin to breathe, feels pleasant and provides an airy, refreshing finish. Ideal as a daily make-up base, the cream adheres perfectly to the skin and gives a well-groomed, natural look - even on sensitive or blemish-prone skin. Highlights at a glance: SPF 50+ PA++++ for reliable UV protection Tinted formulation with a natural beige tone Visiblyconceals pores and imperfections Velvety, light finish, ideal as a make-up base Suitable for all skin types, even sensitive skin This sun cream is the perfect companion for anyone who wants protection, care and an even complexion in one product.

Content: 50 ml (€27.90 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Madagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun SerumMadagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun Serum
Skin1004
Madagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun Serum
Sun cream

The Madagascar Centella Hyalu-Cica Water-Fit Sun Serum from Skin1004 is an innovative, chemical sunscreen with SPF 50+ PA++++ that reliably protects the skin from UVA and UVB rays. The feather-light, serum-like texture ensures a breathable, dewy finish without any white residue or a sticky skin feeling. Thanks to the patented Hyalu-Cica formula - a combination of hyaluronic acid and Centella Asiatica - the skin receives an intensive dose of moisture and is soothed at the same time. The sun serum is quickly absorbed and leaves the skin feeling pleasantly soft - ideal for daily use, even on sensitive skin. The formula is certified by the Korean Ministry of Food and Drug Safety as a multifunctional cosmetic for whitening, wrinkle reduction and UV protection. The product also contains a plant-based baby greens complex made from seven different sprout extracts, which have an additional soothing effect on the skin. The Water-Fit Sun Serum is "Reef Safe", i.e. free from ingredients that could jeopardise coral reefs and marine ecosystems. A skin irritation test confirms this: The formulation is safe for all skin types, even sensitive skin. Benefits: Lightweight, chemical sun protection with high efficacy Moisturising, non-sticky, ideal for daily use Soothes the skin thanks to Centella Asiatica and Baby Greens Complex Anti-ageing and brightening effect Reef Safe, dermatologically tested, suitable for all skin types Application: Apply evenly to all areas exposed to UV rays as the final step in skin care.

Content: 50 ml (€33.90 / 100 ml)

Regular price: €16.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Mineral Sunscreen SPF30 30mlMineral Sunscreen SPF30 30ml
Tenue Soleil
Mineral Sunscreen SPF30 30ml
Sun cream

Tenue Soleil Mineral Sunscreen SPF30: Gentle, natural sun protection for every day The Mineral Sunscreen SPF30 from Tenue Soleil is your reliable broad-spectrum sunscreen for face and body - developed by renowned dermatologist Dr Daniel Kadouch. The lightweight, fragrance-free and waterproof formula effectively protects against UVA and UVB rays, making it perfect for adults, children and particularly sensitive or irritation-prone skin. The non-nano zinc oxide filter provides natural, safe UV protection - without any greasy feeling or white film. Vitamin E has an antioxidant effect, strengthens the skin and protects against free radicals. The fast-absorbing texture is easy to apply and makes sun care an uncomplicated pleasure - day after day. Why choose Mineral Sunscreen SPF30 from Tenue Soleil? Mineral broad spectrum protection with SPF30 - protects against UVA & UVB rays For sensitive skin, children & adults Suitable for face & body Waterproof, fragrance-free formula Without nanoparticles, vegan & microplastic-free Dermatologically developed & tested No white film, no greasy skin feeling How does the Mineral Sunscreen SPF30 from Tenue Soleil ensure that your skin stays safe, nourished and healthy day after day - even with sun and sensitive skin? The combination of a modern zinc oxide filter, antioxidant protection and a pleasantly light texture provides effective and gentle protection - for an active, carefree day in the sun. Discover the Mineral Sunscreen SPF30 from Tenue Soleil in the Look Beautiful Products Shop now and experience natural sun protection with dermatological expertise!

Content: 30 ml (€29.83 / 100 ml)

Regular price: €8.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Madagascar Centella Air-Fit Suncream PlusMadagascar Centella Air-Fit Suncream Plus
Skin1004
Madagascar Centella Air-Fit Suncream Plus
Sun cream

The Madagascar Centella Air-Fit Sunscream Plus from Skin1004 is a highly effective physical sun cream with SPF 50+ PA++++ that offers reliable broad-spectrum protection against UVA and UVB rays - without any chemical filters. Thanks to its non-nano formula , it reflects UV rays like a mirror without penetrating the skin. Ideal for daily use - whether summer or winter, indoors or outdoors. The innovative texture provides a natural matte finish without leaving a greasy or visible white residue. With skin-soothing centella asiatica extract, niacinamide and MadeWhite™, the formula gently brightens the complexion, improves skin texture and has an anti-inflammatory effect at the same time. Perfect for sensitive skin as it is free from irritating ingredients and certified as Reef Safe - meaning it is harmless to coral reefs and marine life. Approved by the Korean Ministry of Food and Drug Safety as a functional cosmetic with dual action: UV protection & brightening. Benefits: Physical sun protection with SPF 50+ PA++++ Mattifying, light finish without white residue Soothes with centella asiatica & brightens with niacinamide Suitable for sensitive skin Reef safe & environmentally friendly Ideal for all seasons and skin types Application: Apply evenly to face and body as the final step in your skincare routine - wherever protection from UV rays is needed.

Content: 50 ml (€27.90 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Madagascar Centella Glow 1004 DuoMadagascar Centella Glow 1004 Duo
Skin1004
Madagascar Centella Glow 1004 Duo
Hair care set

The Madagascar Centella Glow 1004 Duo Set from SKIN1004 combines two of the brand's most popular skincare products in one high-quality skincare set - perfect for anyone who wants soothed, protected and hydrated skin. The set contains: Madagascar Centella Probio-Cica Intensive Ampoule (50ml): A highly effective ampoule with fermented Centella Asiatica from Madagascar, Probio-Cica and TECA that intensively soothes, strengthens the skin's protective barrier and relieves irritation. Madagascar Centella Hyalu-Cica Water-Fit Sun Serum SPF50+ PA++++ (50 ml): A lightweight sun serum with chemical UV filter that effectively protects the skin from UVA and UVB rays, intensely moisturises and leaves a fresh, non-sticky finish - without any white residue. Main benefits of the Glow 1004 Duo Set: Soothing effect thanks to Centella Asiatica from sustainable cultivation in Madagascar Highly effective UV protection (SPF50+ PA++++) for everyday use Deep hydration with hyaluronic acid for supple, plump skin Ideal for all skin types, also suitable for sensitive skin Manufactured according to GACP guidelines for maximum purity and quality Vegan, cruelty-free and Reef Safe This duo offers the perfect combination of intensive care and daily protection - for radiant, balanced and healthy skin. Ideal for your daily skincare routine, whether morning or evening.

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Mineral Sunscreen SPF50 30mlMineral Sunscreen SPF50 30ml
Tenue Soleil
Mineral Sunscreen SPF50 30ml
Sun cream

Tenue Soleil Mineral Sunscreen SPF50: Maximum safety & gentle care in strong sunlight The Mineral Sunscreen SPF50 from Tenue Soleil combines highly effective, mineral UV protection with a particularly gentle, light skincare formula. Developed by dermatologist and skin cancer expert Dr Daniel Kadouch, this sunscreen provides reliable protection against UVA and UVB rays - without compromise and without any irritating ingredients. Non-nano zinc oxide provides natural, safe sun protection, while the waterproof, fragrance-free and vegan formula is ideal for sensitive, normal and children's skin. The lightweight texture is easy to apply, absorbs quickly and leaves no greasy feeling or white film - perfect for face and body in everyday life, during sports or on holiday. Why choose the Mineral Sunscreen SPF50 from Tenue Soleil? SPF50 mineral UV protection with non-nano zinc oxide Waterproof - ideal for pool, sea and outdoor activities Suitable for face & body Fragrance-free, vegan, microplastic-free & non-comedogenic Dermatologically developed - safe for sensitive, normal & children's skin Light, fast-absorbing texture - no white film, no greasy shine How does the Mineral Sunscreen SPF50 from Tenue Soleil ensure that you can enjoy the sun day after day without any worries - regardless of whether you have sensitive, normal or children's skin? The combination of maximum UV protection, gentle care and a waterproof formula makes this sun cream the ideal companion for anyone looking for natural, effective protection without compromise. Discover the Mineral Sunscreen SPF50 from Tenue Soleil in the Look Beautiful Products Shop now and protect your skin reliably, gently and in a modern way!

Content: 30 ml (€33.17 / 100 ml)

Regular price: €9.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.