Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Nail File White

Content: 1 Piece
The Nailberry White Nail File delivers professional quality, gently and effectively shaping natural nails. With its soft padding and dual fine grit 180/240, it provides precise, even, and nail-friendly results every time – without tearing or splitting. Perfect for anyone seeking well-groomed, naturally shaped nails.

€2.95

Content: 1 Piece

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Nail File White "

Nailberry White Nail File – Gentle, Professional Shaping & Smoothing.

The Nailberry White Nail File delivers professional quality, gently and effectively shaping natural nails. With its soft padding and dual fine grit 180/240, it provides precise, even, and nail-friendly results every time – without tearing or splitting. Perfect for anyone seeking well-groomed, naturally shaped nails.

Key Benefits at a Glance

  • Gentle & effective shaping of natural nails

  • Professional quality for maximum precision

  • Softly padded for controlled and comfortable filing

  • Fine 180/240 grit ensures a gentle application

  • Prevents nail splits and damage

  • Ideal for smooth, easy-care, naturally beautiful nails

Properties

Age group: 20+, 30+, 40+, 50+, 60+
Area of application: Nails
Effects: Care, Cleansing, styling
Gender: For women
Manufacturer: Nailberry
Product type: File

Manufacturer

Nailberry

Nailberry Nail Polish 

Color Your Nails with Health 

Nailberry was founded in 2012 by Sonia Hully. The brand initially began with a luxury nail spa in Chelsea, London, and quickly evolved into an award-winning nail polish collection featuring premium lacquers. Sonia noticed that her discerning clients frequently complained about dry and damaged nails (due to poor diet, pollution, and semi-permanent gel manicures) and, as a result, she developed a range of nail polishes that could address these issues.

Nailberry is driven by a deep sensitivity towards health and wellness and a profound respect for the environment and nature. The brand is committed to offering products that not only reflect its core values but also adhere to the principles of the vegan lifestyle and comply with Halal and hygiene guidelines.

The nail care brand aims for a healthier manicure and is proud to formulate 12-free, certified vegan, cruelty-free, and Halal products.

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

8 February 2023 15:05

Review with rating of 5 out of 5 stars

10 Punkte

File evenly over your dry nails to achieve the desired length and shape.

✓ 180/240 grit
✓ Soft padded
✓ Easy to use
✓ Does not damage your nails

The Nailberry White Nail File delivers professional quality, gently and effectively shaping natural nails. With its soft padding and dual fine grit 180/240, it provides precise, even, and nail-friendly results every time – without tearing or splitting. Perfect for anyone seeking well-groomed, naturally shaped nails.
Skip product gallery

Customers also bought

Acai Nail Elixir 5 in 1 | Nailberry

Average rating of 5 out of 5 stars

Nailberry
Acai Nail Elixir 5 in 1
Nail oil

Nailberry Acai Nail Elixir 5 in 1 – Intensive Care for Strong, Healthy Nails. The Acai Nail Elixir 5 in 1 by Nailberry is a powerful nail treatment that repairs and regenerates dry, damaged nails. Its specially formulated blend combines intensive care, protection, and growth support, leaving nails stronger, healthier, and more beautiful. Key Benefits at a Glance: Hardens & strengthens – Keratin-like peptides and pistachio resin oils fortify the nail bed, improve nail condition, and reduce breakage. Promotes growth – An amino acid complex stimulates natural nail growth. Moisturizes & nourishes – Argan and baobab oils deeply hydrate the nails for smooth, flexible results. Protects – Acai berry, violet extracts, and vitamin E act as powerful antioxidants to shield nails from environmental stress. Smooths & evens – The lightweight, strengthening texture fills nail ridges and a hint of colour masks imperfections. Experience healthy, resilient, and well-groomed nails with Nailberry’s Acai Nail Elixir 5 in 1 – perfect for daily use and visible results after just a few applications.

Content: 15 ml (€139.67 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
06 My CEO - Couperose Serum06 My CEO - Couperose Serum

Average rating of 5 out of 5 stars

MawiLove
06 My CEO - Couperose Serum
Facial serum

MawiLove 06 My CEO Couperose Serum: Powerful Serum against Redness, Couperose & Sensitive Skin The 06 My CEO Couperose Serum by MawiLove is the ideal solution for anyone wanting to soothe, strengthen, and visibly balance sensitive, irritated, or rosacea-prone skin. The innovative formula features two potent plant extracts: Tiger grass extract (Centella Asiatica): Strengthens the skin barrier, boosts collagen, soothes & calms, protects against free radicals, and visibly reduces redness. Ephedra Distachya extract: Rich in vitamin C & flavonoids, anti-inflammatory & antioxidant, helps skin retain moisture, and promotes a calm, even complexion. The result: Calmed, less red skin, a stronger barrier, and a healthy, fresh complexion—every day. Key Benefits at a Glance: Soothes sensitive, redness-prone skin Visibly reduces couperose, redness & irritation Strengthens the skin barrier & boosts moisture retention Anti-inflammatory & antioxidant: Shields against free radicals For a calm, even skin tone Ideal for sensitive or rosacea-prone skin How does MawiLove 06 My CEO Couperose Serum keep your skin calmer, stronger, and more even every day—and why is this serum the perfect choice for anyone wanting to manage couperose, redness, and sensitive skin? The smart blend of tiger grass and ephedra extracts restores balance—for more comfort and confidence. Discover MawiLove 06 My CEO Couperose Serum now at Look Beautiful Products Shop and enjoy visibly soothed skin!

Content: 30 ml (€236.50 / 100 ml)

Regular price: €70.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Strengthen & Breathe | Nailberry

Average rating of 5 out of 5 stars

Nailberry
Strengthen & Breathe Base Coat
Base coat

Nailberry Strengthen & Breathe Base Coat. The Strengthen & Breathe Base Coat is a dual-action base coat that strengthens nails while serving as a breathable foundation for nail polish. Thanks to innovative oxygen technology, it naturally cares for nails, reinforces nail structure, and helps minimize breakage. Its easy application makes this base coat an essential step for healthy, longer nails and strong nail beds, while also repairing damaged nails. Perfect for anyone who values beautiful, resilient, and well-cared-for nails. Key Benefits at a Glance Dual-Action – strengthens nails while providing a breathable base Reinforces Nail Structure – supports stronger, more resilient nails Minimizes Nail Breakage – promotes healthy nail beds Oxygen Technology – allows nails to breathe naturally Easy Application – simple to integrate into any manicure routine Repairs Damaged Nails – helps achieve longer, stronger nails With Strengthen & Breathe Base Coat, every manicure begins with a healthy foundation, leaving nails cared for, strengthened, and beautifully long-lasting.

Content: 15 ml (€139.67 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Hair PomadeHair Pomade

Average rating of 5 out of 5 stars

John Masters Organics
Hair Pomade
Hair Wax

John Masters Organics Hair Pomade. The John Masters Organics Hair Pomade is a luxurious styling and care product that combines deep nourishment with flexible hold. Formulated with mango butter, beeswax, and a blend of essential oils, it provides intensive moisture, enhances natural shine, and creates a smooth, manageable texture without weighing the hair down. Ideal for styling, smoothing, or taming unruly strands, this pomade works beautifully on short, medium, or curly hair. It locks in hydration, protects against dryness and environmental damage, and leaves hair with a healthy, polished finish and light-to-medium hold. Key Benefits Deeply nourishes hair with mango butter and essential oils Adds natural shine and softness Provides long-lasting hydration without greasiness Tames frizz and controls flyaways Allows flexible styling with light to medium hold Protects hair from dryness and environmental stressors Summary: A natural pomade that smooths, nourishes, and defines — perfect for creating flexible, frizz-free styles with healthy shine.

Content: 57 g (€47.28 / 100 g)

Regular price: €26.95
Green Nail Polish MimosaGreen Nail Polish Mimosa
Manucurist
Green Nail Polish Mimosa
Nail Polish

The Green Nail Polish Mimosa by Manucurist is a beautiful nail polish in a perfect nude beige. The polishes are all made from carefully selected ingredients such as corn, cassava, cotton and potatoes. Manucurist is careful to be as respectful of nature as possible.

Content: 15 ml (€93.00 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Dry and Dash Inca Inchi Oil Drying Drops

Average rating of 5 out of 5 stars

Nailberry
Dry and Dash Inca Inchi Oil Drying Drops
Nail polish dryer

Nailberry Dry and Dash Inca Inchi Oil Drying Drops – Fast-Drying, Nourishing Nails. Experience quick-drying nails with Nailberry Dry and Dash Inca Inchi Oil Drying Drops. These innovative drops speed up drying time, transforming any manicure into a smudge-proof, flawless finish in seconds. The breathable, vegan formula is enriched with nutrient-rich Inca Inchi oil, delivering Omega-3 fatty acids, and antioxidant vitamins A and E, which revitalize both nails and cuticles. Key Benefits at a Glance: Fast drying – just a drop delivers a smudge-proof manicure in seconds. Damage protection – minimizes chipping and keeps color looking fresh longer. Nourishment – Inca Inchi oil and Omega-3 support healthy nails and cuticles. Antioxidant support – vitamins A & E protect nails and promote strength. Vegan formula – gentle, breathable, and free from animal-derived ingredients. Achieve perfectly dry, shiny nails in seconds with a flawless finish – no waiting required.

Content: 11 ml (€190.45 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Nail file for natural fingernails 100/180Nail file for natural fingernails 100/180
Manucurist
Nail file for natural fingernails 100/180
Nail file

The nail file from Manucurist is a nail file for natural nails that lasts four times longer than a normal file. Thanks to the central cushion, it does not weaken the nails and thanks to the 100/180 grain, the file allows you to create the perfect shape.

Regular price: €1.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Dry and Dash Inca Inchi Oil Drying Drops

Average rating of 5 out of 5 stars

Nailberry
Dry and Dash Inca Inchi Oil Drying Drops
Nail polish dryer

Nailberry Dry and Dash Inca Inchi Oil Drying Drops – Fast-Drying, Nourishing Nails. Experience quick-drying nails with Nailberry Dry and Dash Inca Inchi Oil Drying Drops. These innovative drops speed up drying time, transforming any manicure into a smudge-proof, flawless finish in seconds. The breathable, vegan formula is enriched with nutrient-rich Inca Inchi oil, delivering Omega-3 fatty acids, and antioxidant vitamins A and E, which revitalize both nails and cuticles. Key Benefits at a Glance: Fast drying – just a drop delivers a smudge-proof manicure in seconds. Damage protection – minimizes chipping and keeps color looking fresh longer. Nourishment – Inca Inchi oil and Omega-3 support healthy nails and cuticles. Antioxidant support – vitamins A & E protect nails and promote strength. Vegan formula – gentle, breathable, and free from animal-derived ingredients. Achieve perfectly dry, shiny nails in seconds with a flawless finish – no waiting required.

Content: 11 ml (€190.45 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-50 %
Lip Sleeping Mask Apple LimeLip Sleeping Mask Apple Lime
LANEIGE
Lip Sleeping Mask Apple Lime
Lip mask

Wake up with wonderfully soft lips - thanks to the Laneige Lip Sleeping Mask Apple Lime! This overnight mask pampers your lips with an intensive moisturising treatment while gently removing dead skin cells - while you sleep. Your benefits at a glance: Fruity scent of apple & lime - for an invigorating care experience Rich moisturising care with exclusive Moisture Wrap™ technology Gentle overnight exfoliation - dead skin cells are removed Soft, plump lips in the morning Ideal as a supplement to the daily lip care routine The creamy texture covers your lips like a protective film and provides them with everything they need to look smooth and nourished for hours.

Content: 20 g (€64.85 / 100 g)

Sale price: €12.97 Regular price: €25.95
Noirberry | Nailberry

Average rating of 5 out of 5 stars

Nailberry
L'Oxygéné Noirberry
Nail polish

Nailberry L’Oxygéné Noirberry – Deep Berry Elegance for Healthy Nails. The Noirberry nail polish from Nailberry impresses with a rich, intense berry shade that exudes elegance and style. Its specially developed, ultra-light formula glides effortlessly across the nails, delivering a fully opaque, high-gloss, and streak-free finish—perfect for everyday wear, office looks, or special occasions. Key Benefits of L’Oxygéné Noirberry: 12-Free Formula: Free from phthalates, DBP, toluene, formaldehyde, formaldehyde resins, camphor, xylene, ethyl tosylamide, triphenyl phosphate, alcohol, parabens, animal by-products, and gluten Healthy, Non-Toxic Colors: No compromise on nail care Long-Lasting & Resilient: Patented technology ensures flexibility, durability, and resistance to impacts and scratches Premium Color Quality: Highly pigmented, super glossy, quick-drying UV Protection: Additional filters prevent fading and discoloration Breathable & Nail-Friendly: Air and water vapor permeable formula maintains natural nail physiology With L’Oxygéné Noirberry, achieve a professional, luxurious manicure that shines, lasts long, and supports healthy nails.

Content: 15 ml (€139.67 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Shine & Breathe Oxygenated Ultra Shine Top Coat | Nailberry

Average rating of 5 out of 5 stars

Nailberry
Shine & Breathe Oxygenated Ultra Shine Top Coat
Top Coat

Nailberry Shine & Breathe Oxygenated Ultra Shine Top Coat. The Shine & Breathe Oxygenated Ultra Shine Top Coat is the perfect finishing touch to the L’Oxygéné system. It gives any nail polish extra shine while allowing natural nails to breathe, thanks to its innovative oxygen technology. This top coat ensures a manicure that is not only glossy and flawless but also nail-health conscious, respecting the natural physiology of the nail. Ideal for anyone seeking long-lasting shine, protection, and care in one product. Key Benefits at a Glance Ultra Shine – delivers a long-lasting, high-gloss finish Oxygenated Technology – allows nails to breathe and stay healthy Protection & Care – supports the natural nail structure Perfect Finish – the ideal final step in the L’Oxygéné nail polish system Long-Lasting – enhances the durability of the underlying nail polish Flawless Finish – streak-free, smooth, and glossy With the Shine & Breathe Top Coat, every manicure becomes a healthy, radiant highlight that protects nails while enhancing their natural beauty.

Content: 15 ml (€139.67 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Water Drench Make Up Removing Gel CleanserWater Drench Make Up Removing Gel Cleanser

Average rating of 5 out of 5 stars

Peter Thomas Roth
Water Drench Make Up Removing Gel Cleanser
Facial cleanser

Water Drench Make Up Removing Gel Cleanser by Peter Thomas Roth: Gentle Cleansing & Intense Hydration in One Step The Water Drench Make Up Removing Gel Cleanser by Peter Thomas Roth is the perfect cleansing gel for those who want effective makeup removal combined with intensive moisture care. This innovative formula with hyaluronic acid hydrates your skin during cleansing, preventing any feeling of tightness—for a fresher, smoother, and healthier-looking complexion. Amilite®, a complex of amino acids and coconut fatty acids, effectively removes makeup, excess oil, and impurities without stripping moisture from the skin. Squalane, marshmallow root extract, and sodium PCA gently nourish, soothe, and leave skin noticeably softer. Why Choose Water Drench Make Up Removing Gel Cleanser by Peter Thomas Roth? Gently and thoroughly removes makeup, oil & impurities Hyaluronic acid provides deep hydration during cleansing No dryness or tight feeling Amilite® complex cleanses effectively while maintaining moisture balance Squalane, marshmallow root extract & sodium PCA soothe and care for the skin Ideal even for sensitive skin Results in clean, soft, and radiant skin How does Water Drench Make Up Removing Gel Cleanser by Peter Thomas Roth ensure your skin is not only deeply cleansed, but also visibly hydrated, smooth, and healthy after every wash? The combination of gentle cleansing, moisture, and nourishing ingredients removes makeup and impurities without drying out your skin—for a fresh, natural glow and comfortable skin feel day after day. Discover Water Drench Make Up Removing Gel Cleanser by Peter Thomas Roth now at Look Beautiful Products Shop and start every day with beautifully clean, cared-for skin!

Content: 200 ml (€15.98 / 100 ml)

Regular price: €31.95
SOS Hydra Star CollectionSOS Hydra Star Collection
MÁDARA Cosmetics
SOS Hydra Star Collection
Facial care set

MÁDARA SOS Hydra Star Collection: Deep Hydration Care for Dry, Stressed Skin – Compact & Award-Winning How can you instantly hydrate, soothe, and visibly refresh dry, dehydrated skin – at home or on the go? The SOS Hydra Star Collection by MÁDARA combines three award-winning bestsellers in a compact set – perfectly tailored for dry, dehydrated, and stressed skin. This set soothes, cleanses, and hydrates in three effective steps, bringing noticeably more freshness, suppleness, and luminosity to your skin. Set includes: Micellar Water (50 ml): Gently removes make-up, dirt, and impurities, deeply cleanses, and maintains moisture balance. SOS Hydra Repair Intensive Serum (15 ml): Highly concentrated moisture boost, soothes and regenerates stressed skin. SOS Hydra Recharge Cream (50 ml): Intensive nourishment, protects the skin barrier, and combats early signs of aging. Key Benefits at a Glance: 3-in-1 set for intensive hydration Ideal for dry, irritated & dehydrated skin Strengthens the skin barrier & protects against environmental stressors Visibly smoother, more radiant complexion Compact & practical – perfect for travel or as a gift Why is SOS Hydra Star Collection by MÁDARA the perfect choice? Because it brings your skin into balance, delivers deep hydration, and ensures radiant freshness – perfect for daily care or thoughtful gifting. Discover the SOS Hydra Star Collection by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €39.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.