Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

No. 22 Hair Mask Warm Bergamot

Content: 50 ml

The handmade No. 22 Hair Mask Bergamot penetrates deeply into the hair structure and has a repairing effect.

€15.95

Content: 50 ml (€31.90 / 100 ml)

Average rating of 5 out of 5 stars

2 Reviews

Available, delivery time: 2-3 days

Select contents
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "No. 22 Hair Mask Warm Bergamot"

The handmade No. 22 Hair Mask Bergamot penetrates deep into the hair structure and has a repairing effect. The organic jojoba oil moisturises and nourishes your hair. The organic shea butter repairs split ends, stimulates the scalp and gives the hair a fresh shine!

Properties

Age group: 20+, 30+, 40+, 50+, 60+
Application time: Day, Night, Travelling
Area of application: Hair
Effects: Care
Feature: Natural cosmetics
Gender: For women
Hair type: Blunt hair, Colored hair, Curly hair, Dry hair, Dry tips, Fine hair, Frizzy hair, Long hair, Medium length hair, Normal hair, Oily approach, Oily hair, Short hair, Smooth hair, Stressed/ damaged hair, Thick hair, Wavy hair
Helps against: Dry hair
Ingredients: bergamot, jojoba oil, shea butter
Product type: Mask

Manufacturer

BRUNS Products

Bruns

BRUNS Products – Pure Hair Care, Handcrafted in Sweden. You deserve hair care that is both gentle and effective.BRUNS Products is a professional, mild hair care line from Sweden, developed by hairstylists who understand what your hair needs. With high-quality, natural ingredients and a clear focus on hair health, BRUNS Products offers nourishing treatments for both salon and home use.

Each product is handcrafted with carefully selected, organic, and allergy-friendly ingredients. The fragrance-free, allergy-certified products are AllergyCertified, ensuring that your hair gets the best care without compromising on skin compatibility.

BRUNS Products has earned numerous awards for its natural ingredients and thoughtful environmental philosophy. The company supports organizations it cares about and continues to create aesthetically pleasing products that make a difference for customers, professionals, and the planet.

 Benefits of BRUNS Products?

  • Natural & Organic Ingredients: Hair care that is good for both your hair and the environment.

  • Highly Effective Products: Designed to nourish, regenerate, and strengthen hair and scalp.

  • Certified & Allergy-Friendly: Suitable for sensitive skin and people with allergies.

  • Sustainable Philosophy: BRUNS focuses on eco-friendly manufacturing practices.

  • Handcrafted in Sweden: High-quality craftsmanship from one of the world's most innovative regions.


Get BRUNS Hair Care now and feel the difference. Order today at Look Beautiful Products and treat your hair with the best natural care!

 

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

23 December 2022 09:17

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lovely!

Finally i found a website that sells Bruns products!! I'm so happy i got my hands on this hair mask and it was so worth the wait. My hair feels just naturally beautiful and soft and the subtle scent is lovely as well

23 December 2022 09:17

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lovely!

Finally i found a website that sells Bruns products!! I'm so happy i got my hands on this hair mask and it was so worth the wait. My hair feels just naturally beautiful and soft and the subtle scent is lovely as well

Apply a generous amount of the mask to your clean, damp hair. Massage the mask thoroughly from the roots to the ends. Leave on for 3-5 minutes and then rinse thoroughly.

Aqua, cetearyl glucosides, behenamidopropyl dimethylamine, glycerin, Cocos Nucifera, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Persea Gratissima, Vitellaria Paradoxa, Lactic Acid, Simmondsia Chinensis, Dehydroacetic acid, Citrus Aurantium Bergamia Fruit Oil, Limonene, Linalool.

✓ Handmade
✓ Carefully selected natural raw materials
✓ Provides extra moisture
✓ Nourishes the hair
✓ Penetrates deep into the hair
✓ Effective against split ends
✓ With organic jojoba oil and coconut oil
✓ With organic shea butter
✓ Suitable for all hair types

The handmade No. 22 Hair Mask Bergamot penetrates deeply into the hair structure and has a repairing effect.

Skip product gallery

Customers also bought

No. 03 Unscented Balm (Unscented)Nr. 03 Unscented Balsam 50ml | BRUNS Products

Average rating of 5 out of 5 stars

BRUNS Products
No. 03 Unscented Balm (Unscented)
Conditioner

The handmade No. 03 Unscented Conditioner is extra mild and therefore perfect for allergy sufferers, pregnant women and babies. The conditioner contains organic Aloe Vera and Vitamin E which protects the hair and adds shine.

Content: 300 ml (€12.32 / 100 ml)

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Nr. 05 Unscented Detox Shampoo 300mlNr. 05 Unscented Detox Shampoo 330ml | BRUNS Products

Average rating of 5 out of 5 stars

BRUNS Products
Nr. 05 Unscented Detox Shampoo 300ml
Shampoo

Handmade No. 05 Unscented Detox Shampoo is extra mild and deeply cleansing. Suitable for allergy sufferers and sensitive scalp. The shampoo contains organic xanthan gum, which is derived from corn. The product also contains sage, together the ingredients have a deep cleansing effect.

Content: 300 ml (€12.32 / 100 ml)

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
No. 22 Hair Mask Warm Bergamot 350mlNr. 22 Hair Mask Bergamot 350 ml | BRUNS Products

Average rating of 5 out of 5 stars

BRUNS Products
No. 22 Hair Mask Warm Bergamot 350ml
Hair Mask

The handmade No. 22 Hair Mask Bergamot penetrates deep into the hair structure and has a repairing effect. The organic jojoba oil moisturises and nourishes your hair. The organic shea butter repairs split ends, stimulates the scalp and gives the hair a fresh shine!

Content: 350 ml (€12.56 / 100 ml)

Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

No. 22 Hair Mask Warm BergamotBlond Beauty Kit | BRUNS Products

Average rating of 5 out of 5 stars

BRUNS Products
No. 22 Hair Mask Warm Bergamot
Hair Mask

The handmade No. 22 Hair Mask Bergamot penetrates deep into the hair structure and has a repairing effect. The organic jojoba oil moisturises and nourishes your hair. The organic shea butter repairs split ends, stimulates the scalp and gives the hair a fresh shine!

Content: 50 ml (€31.90 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
No. 22 Hair Mask Warm Bergamot 350mlNr. 22 Hair Mask Bergamot 350 ml | BRUNS Products

Average rating of 5 out of 5 stars

BRUNS Products
No. 22 Hair Mask Warm Bergamot 350ml
Hair Mask

The handmade No. 22 Hair Mask Bergamot penetrates deep into the hair structure and has a repairing effect. The organic jojoba oil moisturises and nourishes your hair. The organic shea butter repairs split ends, stimulates the scalp and gives the hair a fresh shine!

Content: 350 ml (€12.56 / 100 ml)

Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
No. 14 Hair Soufflé Tangy Mint 100mlNr. 14 Hair Soufflé Tangy Mint | BRUNS Products

Average rating of 5 out of 5 stars

BRUNS Products
No. 14 Hair Soufflé Tangy Mint 100ml
Styling Lotion

The handmade No. 14 Hair Soufflé Tangy Mint has a seductive scent of mint, lemongrass and lime.

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Hair Mask N°20 Classic English Rose 50ml

Average rating of 5 out of 5 stars

BRUNS Products
Hair Mask N°20 Classic English Rose 50ml
Repairing hair mask

Hair Mask N°20 Classic English Rose 50ml is a handmade, deeply effective and repairing hair mask with a revitalising scent of seductive rose. The hair mask is suitable for all hair types, regardless of length, quality and thickness. The organic ingredients jojoba oil, shea butter and coconut oil transform dry, lifeless, dehydrated hair and ends into healthy, soft, shiny and revitalised hair. Hair Mask No. 20 is paraben-free and free from toxic ingredients, mineral oils or unnecessary chemicals that harm the environment or your skin. The product is approved by Certified Green Salon and is also used in organic hair care. All products are made to our own recipe from the highest quality raw materials and with natural fragrances from certified organic essential oils.

Content: 50 ml (€31.90 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
No. 03 Unscented Shampoo (Unscented) 100mlNr. 03 Unscented Balsam 50ml | BRUNS Products

Average rating of 5 out of 5 stars

BRUNS Products
No. 03 Unscented Shampoo (Unscented) 100ml
Shampoo

The handmade No. 03 Unscented Shampoo is extra mild and unscented. Perfect for allergy sufferers, pregnant women and babies. The organic guar gum conjures up more volume in your hair. The organic jojoba oil protects your scalp and prevents dandruff.

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
No. 01 Harmonious Coconut Balm
BRUNS Products
No. 01 Harmonious Coconut Balm
Conditioner

The handmade No. 01 Harmonious Coconut Conditioner has a beautiful cardamom coconut scent. The conditioner contains organic avocado oil, which nourishes and moisturises the hair. The conditioner also contains organic aloe vera and vitamin E, which protects the hair and gives it shine.

Content: 300 ml (€12.32 / 100 ml)

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Absolue Kératine Restructuring Keratin Mask for Fine to Normal Hair (Tube)
René Furterer
Absolue Kératine Restructuring Keratin Mask for Fine to Normal Hair (Tube)
Hair Mask

Absolue Kératine Mask by Rene Furterer: Deep Repair & Care for Fine to Normal Hair Absolue Kératine Mask by Rene Furterer is the ideal intensive treatment for fine to normal, damaged, or brittle hair. The restorative formula delivers lasting repair, helping restore your hair’s natural beauty and vitality. From the very first application, hair becomes easier to detangle, feels noticeably protected, is softer to the touch, and gains visible shine. With continued use, hair becomes stronger and more resilient—without being weighed down. Why Choose Absolue Kératine Mask by Rene Furterer? Intensive repair for damaged and brittle hair Restores natural beauty and elasticity Improves detangling and protection from the first use Delivers smoothness and radiant shine Strengthens hair structure for greater resilience Specially developed for fine to normal hair—does not weigh hair down How does Absolue Kératine Mask by Rene Furterer make fine or normal hair healthy, shiny, and smooth again? The innovative formula penetrates deep into the hair structure, repairing from within and giving hair new strength, elasticity, and visible vitality—for long-lasting, beautiful, and well-cared-for hair. Discover Absolue Kératine Mask by Rene Furterer now at Look Beautiful Products Shop and transform fine to normal hair with new strength and shine!

Regular price: €27.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.