Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

NUXE Set 2025 - Iconic Scent

Content: 1 Set
Immerse yourself in the world of French beauty with the Set - Iconic Scent from Nuxe.
This luxurious gift set combines the iconic scent of Huile Prodigieuse® with sensual care products for the body and senses - perfect for pampering yourself or as an exclusive gift.
Included in the set:
PRODIGIEUX® Le Parfum (30 ml) - A feminine fragrance of orange blossom, magnolia and vanilla that combines elegance, warmth and sensuality.
PRODIGIEUX® Huile de Douche (100 ml) - A gently cleansing shower oil with a subtle shimmer that nourishes the skin and envelops you in its legendary fragrance.
PRODIGIEUX® Beautifying Scented Body Lotion (30 ml) - A moisturising body lotion that refines and smoothes the skin for a silky finish.

€40.95

Content: 1 Set

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "NUXE Set 2025 - Iconic Scent"

Immerse yourself in the world of French beauty with the Set 2025 - Iconic Scent from Nuxe. This luxurious gift set combines the iconic scent of Huile Prodigieuse® with sensual care products for the body and senses - perfect for pampering yourself or as an exclusive gift.

Included in the set:

  • PRODIGIEUX® Le Parfum (30 ml) - A feminine fragrance of orange blossom, magnolia and vanilla that combines elegance, warmth and sensuality.
  • PRODIGIEUX® Huile de Douche (100 ml) - A gently cleansing shower oil with a subtle shimmer that nourishes the skin and envelops you in its legendary fragrance.
  • PRODIGIEUX® Beautifying Scented Body Lotion (30 ml) - A moisturising body lotion that refines and smoothes the skin for a silky finish.

Benefits of the Nuxe XMAS Set 2025 - Iconic Scent

  • Envelops the body all day long with the iconic scent of Huile Prodigieuse®
  • Provides luxurious care with moisturising and refining textures
  • Perfect as a gift set for special occasions or to pamper yourself
  • Combines perfume, care & cleansing in a harmonious trio
  • A piece of French beauty tradition for your daily ritual

This set is the perfect choice if you want luxury, care and fragrance all in one - or if you want to give someone a very special treat.

Properties

Area of application: Body

Manufacturer

Nuxe

NUXE 

France's Leading Brand in Pharmacy Cosmetics 

Laboratoire NUXE is the leading provider of pharmacy cosmetics in France. At NUXE, you will find the perfect skincare line tailored to your skin type and age, ranging from moisturizers to anti-aging treatments.

The Benefits of NUXE:

• Wide range of care for all skin types – NUXE offers a wide variety of products, perfectly tailored to different skin types and needs.
• Unique plant-based ingredients – All NUXE products feature high-quality plant extracts that intensely nourish the skin.
• Sensual fragrances – Each NUXE product delights with delicate and irresistible scents, making your skincare experience even more indulgent.
• Luxurious feeling – NUXE combines the power of nature with luxurious sensuality, offering an unparalleled skin sensation.
• Cult-status products – Many NUXE products have reached cult status and are known for their exceptional efficacy.
• Made in France – All NUXE products are formulated in France, adhering to the highest quality standards required in the pharmaceutical sector.
• 30 years of experience – With nearly 30 years of experience, NUXE has grown from a small Parisian lab to an international company with a presence in 60 countries.

NUXE at Look Beautiful Products
Discover the luxurious skincare products from NUXE at Look Beautiful Products and experience the perfect fusion of nature, sensuality, and luxury in your skincare routine.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


PRODIGIEUX® LE PARFUM 30ml
Wear the sun on your skin and enjoy the warm fragrance of your favourite perfume, Prodigieux® Le Parfum. The sensual fragrance surrounds you with an aura of natural beauty, lifts your mood and floods your skin and senses with soothing warmth. Spray the perfume on the pulse points on your neck and wrists and let yourself be enchanted by its sensual charm.

PRODIGIEUX® HUILE DE DOUCHE 100ml
Use the shower oil in the morning and/or evening to intensively moisturise your skin. Then rinse off thoroughly.

PRODIGIEUX® Beautifying Scented Body Lotion 30ml
Apply the body lotion to the entire body in the morning and/or evening and enjoy the moisturised skin feeling.

PRODIGIEUX® LE PARFUM 30ml ALCOHOL DENAT, PARFUM/FRAGRANCE, AQUA/WATER, BENZYL SALICYLATE, LINALOOL, LIMONENE, CITRONELLOL, GERANIOL, BENZYL ALCOHOL, BENZYL BENZOATE, CITRAL [N2205/A].

PRODIGIEUX® HUILE DE DOUCHE 100ml AQUA/WATER, SODIUM LAUROYL SARCOSINATE, COCO-GLUCOSIDE, GLYCERIN, COCAMIDOPROPYL BETAINE, PARFUM/FRAGRANCE, GLYCERYL OLEATE, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, PEG-7 GLYCERYL COCOATE, BENZYL ALCOHOL, PHENOXYETHANOL, GLYCERYL LAURATE, SODIUM CHLORIDE, SODIUM GLUCONATE, SODIUM HYDROXIDE, CITRIC ACID, MICA, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, CI 77891/TITANIUM DIOXIDE, DEHYDROACETIC ACID, SODIUM BENZOATE, CI 77491/IRON OXIDES, HYDROGENATED PALM GLYCERIDES CITRATE, TOCOPHEROL, BENZYL SALICYLATE, LINALOOL, LIMONENE, CITRONELLOL, GERANIOL [N2210/A].

PRODIGIEUX® Beautifying Scented Body Lotion 30ml AQUA/WATER, GLYCERIN, COCO-CAPRYLATE/CAPRATE, DIMETHICONE, HYDROGENATED COCONUT OIL, MACADAMIA INTEGRIFOLIA SEED OIL, BEHENYL ALCOHOL, PARFUM/FRAGRANCE, HYDROXYETHYL UREA, ARACHIDYL ALCOHOL, COCOS NUCIFERA (COCONUT) OIL, COPERNICIA CERIFERA CERA/COPERNICIA CERIFERA (CARNAUBA) WAX, HYDROXYSTEARIC/LINOLENIC/OLEIC POLYGLYCERIDES, SILICA, HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, TOCOPHEROL, CAPRYLOYL GLYCINE, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, CORYLUS AVELLANA (HAZEL) SEED OIL, ARACHIDYL GLUCOSIDE, CITRIC ACID, ETHYLHEXYLGLYCERIN, SODIUM HYDROXIDE, CARBOMER, DIMETHICONOL, CAMELLIA OLEIFERA SEED OIL, DEHYDROACETIC ACID, SODIUM GLUCONATE, SODIUM STEAROYL GLUTAMATE, MICA, CI 77891/TITANIUM DIOXIDE, AMMONIUM LACTATE, POLYSORBATE 60, SORBITAN ISOSTEARATE, ARGANIA SPINOSA KERNEL OIL, BORAGO OFFICINALIS SEED OIL, BIOSACCHARIDE GUM-1, SODIUM LEVULINATE, GLYCERYL CAPRYLATE, SODIUM ANISATE, BENZYL SALICYLATE, LINALOOL, LIMONENE, CITRONELLOL, GERANIOL, BENZYL ALCOHOL [N2211/B].

✓ Envelops the body all day long with the iconic scent of Huile Prodigieuse®
✓ Offers luxurious care with moisturising and refining textures
✓ Perfect as a gift set for special occasions or to pamper yourself
✓ Combines perfume, care & cleansing in a harmonious trio
✓ A piece of French beauty tradition for your daily ritual

Immerse yourself in the world of French beauty with the Set - Iconic Scent from Nuxe.
This luxurious gift set combines the iconic scent of Huile Prodigieuse® with sensual care products for the body and senses - perfect for pampering yourself or as an exclusive gift.
Included in the set:
PRODIGIEUX® Le Parfum (30 ml) - A feminine fragrance of orange blossom, magnolia and vanilla that combines elegance, warmth and sensuality.
PRODIGIEUX® Huile de Douche (100 ml) - A gently cleansing shower oil with a subtle shimmer that nourishes the skin and envelops you in its legendary fragrance.
PRODIGIEUX® Beautifying Scented Body Lotion (30 ml) - A moisturising body lotion that refines and smoothes the skin for a silky finish.
Skip product gallery

Customers also bought

-25 %
NUXE Set : Happy in PinkNUXE Set : Happy in Pink

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
NUXE Set : Happy in Pink
Body care set

Pamper yourself with the NUXE Happy in Pink Set - a luxurious care and fragrance experience that revitalises body, mind and senses. The set combines four iconic products from NUXE's floral line and is ideal as a gift or for a personal pampering moment. The set contains: Huile Prodigieuse® Florale (100 ml) - the iconic multifunctional dry oil for face, body and hair. With 100% plant-based oils, non-comedogenic and suitable for all skin types. It provides intensive care, nourishes and leaves a delicate, floral fragrance. Prodigieux® Floral Candle (70 g) - for a unique moment of well-being, fills every room with the fresh fragrance of Huile Prodigieuse® Florale. Prodigieux® Floral Le Parfum (15 ml) - a delicate eau de parfum with sparkling citrus notes that captures the unmistakable fragrance of the dry oil in a sophisticated form. Prodigieux® Floral Shower Gel (100 ml) - with 96% ingredients of natural origin, gently cleansing and biodegradable. Suitable for all skin types, without ingredients of animal origin. Most important benefits: Versatile care for face, body and hair 100% vegetable oils in the dry oil - non-comedogenic 96% natural ingredients in the shower gel - gentle and biodegradable Floral cult fragrance for body & senses Luxurious candle for relaxing moments of well-being Perfect as a gift set or for your own self-care moment Immerse yourself in the fresh, sophisticated floral fragrance world of NUXE - for nourished skin, shiny hair and a touch of luxury in everyday life.

Sale price: €32.96 Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

XMAS Set 2025 - The Prodigieux® CollectionXMAS Set 2025 - The Prodigieux® Collection
Nuxe
XMAS Set 2025 - The Prodigieux® Collection
Body care set

Experience the intense sensuality of the Nuxe Prodigieux® skincare range with the XMAS Set 2025 - The Prodigieux® Collection. This luxurious gift set combines the iconic care and fragrance products from Nuxe and provides an unrivalled wellness experience for skin and senses. Contents of the set: Huile Prodigieuse® 100 ml - Multifunctional dry oil for face, body and hair. Intensively moisturises and nourishes the skin, leaving it velvety soft and with a subtle shimmer. Prodigieux® Le Parfum 15 ml - Sensual fragrance with notes of orange blossom, magnolia and vanilla. Gives a feminine, unforgettable fragrance experience. Prodigieux® Precious Scented Shower Oil 100 ml - Gentle shower oil that cleanses, nourishes and envelops the skin in the iconic fragrance. Prodigieux® Scented Candle 70 g - Scented candle for a relaxing ambience at home. Benefits of the Nuxe Prodigieux® gift set: Intensively moisturises skin, body and hair Nourishes and protects the skin with precious plant oils Ensures a radiant complexion and supple skin Sensual fragrance experience from morning to evening Sustainably packaged: 100% cardboard, 0% plastic, made in France This set is perfect for yourself or as an exclusive Christmas gift for special people.

Regular price: €49.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-15 %
Rahua Hydration Trio: Shampoo & Conditioner & Legendary Amazon OilRahua Hydration Trio: Shampoo & Conditioner & Legendary Amazon Oil | Rahua

Average rating of 5 out of 5 stars

Rahua Amazon Beauty
Rahua Hydration Trio: Shampoo & Conditioner & Legendary Amazon Oil
Hair Care Set

The perfect trio for dry and thirsty hair. The Shampoo & Conditioner is a rich and creamy formula enriched with a plant-based complex made with rare Amazonian oils and protein-binding sugars that deeply moisturise every strand of hair. The tropical aromas of passion fruit and mango ensure that this innovative formula moisturises the scalp and maintains its flora, leaving hair strong, healthy, smooth and shiny. The perfect complement is Amazon Legendary Oil.Rahua's exclusive blend uses heavenly-soft plant and flower oils - no silicones - for beautifully smooth and shiny hair without frizz. The oils of Rahua, Sacha Inchi and Morete, which were mined in the Amazon region, work deep in the hair to regenerate and strengthen it.

Sale price: €114.62 Regular price: €134.85
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-30 %
SOS SerumSOS Serum
TIRTIR
SOS Serum
Facial serum

The SOS Serum from TIRTIR is a light, gel-like serum that is absorbed in seconds and immediately soothes the skin. The combination of cica and allantoin targets irritation and redness, while liquorice root extract, niacinamide and polyglutamic acid make the skin smoother, more elastic and more radiant. Important benefits: Rapid soothing of irritated skin Reduction of redness and feelings of tightness Intensive moisturisation thanks to polyglutamic acid Promotes elasticity and suppleness Supports the natural skin barrier Improves skin texture and radiance Light, fast-absorbing texture - ideal for daily use This serum is perfect for anyone looking for a quick solution for sensitive or stressed skin. With regular use, the SOS Serum supports healthy, even and radiant skin.

Content: 50 ml (€44.72 / 100 ml)

Sale price: €22.36 Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
XMAS Set 2025 - Pink FeverXMAS Set 2025 - Pink Fever
Nuxe
XMAS Set 2025 - Pink Fever
Body care set

The XMAS Set 2025 - Pink Fever from Nuxe is a luxurious care trio for skin and senses that will accompany you all year round. Packaged in a festive, sustainable design made from 100% cardboard, this gift set combines three iconic products that pamper the skin and lips with valuable ingredients. The centrepiece is the antioxidant dry oil Huile Prodigieuse® Florale, which regenerates the skin with nourishing plant oils and envelops the body in the fresh floral notes of magnolia and grapefruit. With 99% natural ingredients, the Very Rose micelle cleansing water ensures gentle cleansing, reliably removes make-up and provides valuable moisture. The set is rounded off with the Very Rose Lip Balm, which uses 100% natural ingredients to intensively nourish dry lips and make them supple and soft. Your benefits with the Nuxe Pink Fever set: Luxurious care trio for skin & lips Huile Prodigieuse® Florale: nourishing dry oil with antioxidant effect Very gentle cleansing with micellar water (99% natural ingredients) Intensive lip care with 100% natural ingredients Fresh, floral sc ent of magnolia & grapefruit Sustainable packaging made from 100% cardboard With the Pink Fever set from Nuxe, you are not only giving the gift of beauty care, but also a piece of French luxury for every day. Contents of the set: Huile Prodigieuse® Florale Multi-Purpose Dry Oil 50 ml Very Rose Soothing Cleansing Micellar Water 100 ml Very Rose Rose Lip Balm 15 g

Regular price: €30.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Cap Ferrat Mood Fresh Mint ToothpasteCap Ferrat Mood Fresh Mint Toothpaste
LEBON
Cap Ferrat Mood Fresh Mint Toothpaste
Toothpaste

LEBON Cap Ferrat Mood Fresh Mint Toothpaste – Natural freshness and protection for teeth and gums LEBON’s Cap Ferrat Mood Fresh Mint toothpaste combines refreshing mint with the power of aloe vera and green tea for an all-round feeling of oral care. The innovative formula offers natural protection for the gums whilst also protecting the enamel – completely without conventional fluoride. How can you protect your teeth and gums naturally whilst enjoying a particularly fresh feeling in your mouth day after day? With this toothpaste, daily oral care becomes a revitalising ritual that combines natural ingredients with effectiveness. The key benefits at a glance: Fresh mint: Ensures long-lasting fresh breath Aloe vera: Naturally protects and nourishes the gums Green tea: A natural alternative to fluoride, strengthens and protects tooth enamel Gentle care: Ideal for sensitive teeth and gums Clean Beauty: Free from parabens, sulphates and artificial additives With LEBON’s Cap Ferrat Mood Fresh Mint toothpaste, oral care becomes a naturally refreshing experience – discover it now at Look Beautiful Products!

Content: 75 ml (€17.27 / 100 ml)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Age Pro Contour Wrinkle Eye CreamAge Pro Contour Wrinkle Eye Cream
MÁDARA Cosmetics
Age Pro Contour Wrinkle Eye Cream
Eye cream

MÁDARA Age Pro Contour Wrinkle Eye Cream - Firming anti-wrinkle eye care. The Age Pro Contour Wrinkle Eye Cream from MÁDARA has been specially developed for mature, dry and tired skin and combines the power of nature with advanced cell research. This intensive anti-wrinkle eye cream deeply moisturises and firms the eye area, leaving the eyes looking more awake and fresh. Thanks to the innovative formulation with Nordic birch water, which accelerates cell division by up to 25 %, as well as multi-molecular hyaluronic acid and five plant-based firming ingredients, the cream ensures a visibly smoother, brighter and firmer eye contour. The rich texture provides intensive care, reduces fine lines and wrinkles, reduces signs of tiredness and provides the sensitive eye area with long-lasting moisture and antioxidants - for a more youthful, radiant complexion. The most important benefits of MÁDARA Age Pro Contour Wrinkle Eye Cream: Visiblysmoothes wrinkles and fine lines around the eyes Firms the skin and gives a defined eye contour Reduces puffiness and dark shadows Revitalises tired skin for a fresh, awake look Deeplymoisturises and strengthens the skin barrier Dermatologically tested - proven to provide +31% more moisture in just 15 minutes Main active ingredients: Nordic birch water - stimulates cell regeneration and revitalises Phytosterols - strengthen the skin barrier and promote elasticity Arjun tree extract - tightens the skin and improves elasticity Hyaluronic acid - provides intensive moisture and visibly plumps up the skin Experience luxurious care that combines experience, science and nature with the Age Pro Contour Wrinkle Eye Cream - for a visibly rejuvenated, smoother and more radiant eye area.

Content: 15 ml (€359.67 / 100 ml)

Regular price: €53.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Pearly Skin - Illuminating lightweight moisturiserPearly Skin - Illuminating lightweight moisturiser
Le Beach
Pearly Skin - Illuminating lightweight moisturiser
Body cream

LE BEACH Pearly Skin - Illuminating Lightweight Moisturiser: feather-light care for a radiant glow Pearly Skin from LE BEACH is the perfect choice for skin that looks radiant, intensely hydrated and nourished. The ultra-light, moisturising cream for face and body is inspired by the natural luminosity of real pearls and leaves skin feeling velvety soft with a radiant finish - without being greasy or weighing it down. The 98.7% natural ingredients such as niacinamide, olive oil and apricot kernel oil deeply moisturise the skin, protect against environmental influences and strengthen the skin's natural barrier. Niacinamide improves skin tone and makes the skin more resilient, while olive oil promotes collagen formation and apricot oil nourishes with vitamin E and essential fatty acids. The cream is handmade, vegan, free from colourants, genetic engineering and animal testing - for conscious, sustainable skincare. Thanks to its fast-absorbing texture, Pearly Skin is suitable for all skin types - even sensitive skin - and fits perfectly into any beauty routine. The tropical-fresh fragrance with a hint of lime brings a holiday feeling straight into the bathroom every day. Why choose LE BEACH Pearly Skin - Illuminating Lightweight Moisturiser? 98.7 % natural ingredients - for natural, healthy skin Light, fast-absorbing texture - no greasy film, instant radiance Niacinamide, olive oil & apricot oil - moisturise, protect & nourish all in one Handmade, vegan, colour-free, GMO-free & cruelty-free Suitable for face & body - also ideal for sensitive skin Tropical-fresh fragrance with lime - for a daily holiday feeling How does Pearly Skin from LE BEACH ensure that you enjoy a natural glow, intensive moisture and protected, flawless skin day after day? The clever combination of skin protection, care and instant radiance makes this cream a must-have for modern skincare - for real luminosity that lasts. Discover Pearly Skin - Illuminating Lightweight Moisturiser from LE BEACH in the Look Beautiful Products Shop now and experience radiantly beautiful, nourished skin every day!

Content: 250 ml (€15.18 / 100 ml)

Regular price: €37.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.