Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Bio Delicate Superfatted Soap - Camelina Oil

Content: 100 g
Nuxe's Bio Delicate Superfatted Soap - Camelina Oil is a certified organic skincare soap with a mild, creamy texture that gently cleanses both face and body while protecting the skin's natural barrier.
Enriched with organic camelina oil, which is known for its soothing, regenerating and moisturising properties, this soap gently removes make-up residue, dirt particles and impurities without drying out the skin.

€8.21

% €10.95 (25.02% saved)
Content: 100 g

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Bio Delicate Superfatted Soap - Camelina Oil"

Nuxe's Bio Delicate Superfatted Soap - Camelina Oil is a certified organic skincare soap with a mild, creamy texture that gently cleanses both face and body while protecting the skin's natural barrier.

Enriched with organic camelina oil, which is known for its soothing, regenerating and moisturising properties, this soap gently removes make-up residue, dirt particles and impurities without drying out the skin.

Benefits of Nuxe Bio Camelina Soap:

  • Gentle cleansing for face & body - ideal for daily use
  • With organic camelina oil - nourishes, soothes and protects the skin
  • Moisturising & creamy - for a soft skin feeling
  • Suitable for all skin types - even sensitive skin is cared for
  • Effectively removes make-up & dirt particles
  • Certified organic quality - without aggressive detergents or synthetic fragrances

Organic Camelina Oil Soap from Nuxe is the ideal choice for anyone looking for a sustainable, skin-friendly cleanser. It is ecologically and dermatologically tested - for pure, soothed and optimally nourished skin.

Properties

Area of application: Body, Neck/ neckline, Visage
Effects: Care, Cleansing, Moisturizing, cares for dry skin, cares for itchy skin, make-up removal, regenerates inflamed skin
Gender: For women
Helps against: Acne, Blocked Pores, Body odor, Dry skin, Fine lines, Improve skin texture, Irritated/ damaged skin, Pimples, Sensitive skin, Wrinkles, irritated skin
Ingredients: Camelina oil
Product type: Soap

Manufacturer

Nuxe

NUXE 

France's Leading Brand in Pharmacy Cosmetics 

Laboratoire NUXE is the leading provider of pharmacy cosmetics in France. At NUXE, you will find the perfect skincare line tailored to your skin type and age, ranging from moisturizers to anti-aging treatments.

The Benefits of NUXE:

• Wide range of care for all skin types – NUXE offers a wide variety of products, perfectly tailored to different skin types and needs.
• Unique plant-based ingredients – All NUXE products feature high-quality plant extracts that intensely nourish the skin.
• Sensual fragrances – Each NUXE product delights with delicate and irresistible scents, making your skincare experience even more indulgent.
• Luxurious feeling – NUXE combines the power of nature with luxurious sensuality, offering an unparalleled skin sensation.
• Cult-status products – Many NUXE products have reached cult status and are known for their exceptional efficacy.
• Made in France – All NUXE products are formulated in France, adhering to the highest quality standards required in the pharmaceutical sector.
• 30 years of experience – With nearly 30 years of experience, NUXE has grown from a small Parisian lab to an international company with a presence in 60 countries.

NUXE at Look Beautiful Products
Discover the luxurious skincare products from NUXE at Look Beautiful Products and experience the perfect fusion of nature, sensuality, and luxury in your skincare routine.

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

9 February 2023 09:35

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bar soaps are the best!

Apply once or twice a day to damp skin on the face and body. Rub the soap between your hands until a creamy lather forms, massage gently into the skin and then rinse off. For external use only. Avoid the eye contour. In case of eye contact, rinse thoroughly with water.

SODIUM SUNFLOWERSEEDATE, SODIUM COCOATE, AQUA/WATER, CAMELINA SATIVA SEED OIL, PARFUM/FRAGRANCE, CITRIC ACID, GLYCERIN, SODIUM CHLORIDE, SODIUM HYDROXIDE, TETRASODIUM GLUTAMATE DIACETATE, TOCOPHEROL, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, GERANIOL [N4413/B].

✓ Provides the necessary moisture
✓ Removes make-up, impurities and dirt particles
✓ 99% natural ingredients
✓ Soothes and nourishes the skin

Nuxe's Bio Delicate Superfatted Soap - Camelina Oil is a certified organic skincare soap with a mild, creamy texture that gently cleanses both face and body while protecting the skin's natural barrier.
Enriched with organic camelina oil, which is known for its soothing, regenerating and moisturising properties, this soap gently removes make-up residue, dirt particles and impurities without drying out the skin.
Skip product gallery

Customers also bought

Natural Deodorant GrapefruitNatural Deodorant Grapefruit
Vico Naturals
Natural Deodorant Grapefruit
Deodorant

Natural Deodorant Grapefruit from Vico Naturals: freshness, natural care & long-lasting protection - every day The Natural Deodorant Grapefruit from Vico Natur als leaves your skin feeling fresh and clean all day long and provides reliable protection against unpleasant body odour - without any irritating or harmful ingredients. The natural, non-toxic formula has been specially developed for sensitive skin and is perfect for anyone who values sustainable and conscious body care. The plastic-free stick is not only environmentally friendly, but also particularly economical: one stick lasts 8-12 weeks with daily use. The invigorating grapefruit fragrance gives a noticeable freshness boost and makes the deodorant the perfect companion for every day - unisex and suitable for all skin types. Why choose the Natural Deodorant Grapefruit from Vico Naturals? 24-hour reliable protection against unpleasant odours Pure, natural ingredients - ideal for sensitive skin Plastic-free, sustainable packaging - good for you & the environment Invigorating grapefruit fragrance - freshness that lasts all day Unisex formula - suitable for all skin types Long-lasting and economical - one stick lasts 8-12 weeks How does the Natural Deodorant Grapefruit from Vico Naturals ensure that you feel fresh, safe and naturally cared for day after day? The mild, effective formula provides gentle protection, prevents skin irritation and offers lasting freshness with a pleasant fragrance - for a confident, self-assured feeling that lasts. Discover the Natural Deodorant Grapefruit from Vico Naturals in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy natural freshness day after day!

Content: 75 g (€17.27 / 100 g)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Rhythm is Love Ylang Ylang-Yuzu-Mint ToothpasteRhythm is Love Ylang Ylang-Yuzu-Mint Toothpaste
LEBON
Rhythm is Love Ylang Ylang-Yuzu-Mint Toothpaste
Toothpaste

The Rhythm is Love Ylang Ylang-Yuzu-Mint toothpaste from LEBON offers a fresh, aromatic and intense tooth brushing experience. Inspired by yoga and meditation, the toothpaste protects the gums, prevents tooth decay and ensures a healthy, radiant smile. Thanks to the purely natural ingredients, the toothpaste is vegan, environmentally friendly and sweetened with stevia, making it gentle on the oral flora. The combination of ylang ylang, yuzu and mint leaves you with long-lasting fresh breath and turns daily dental care into a special ritual. Most important benefits Protects the gums Prevents tooth decay Natural, vegan product Fresh breath thanks to ylang ylang, yuzu & mint Gentle on oral flora Environmentally friendly and stevia-sweetened For a radiant, healthy smile

Content: 75 ml (€17.27 / 100 ml)

Regular price: €12.95
Le White Green Tea-Sweet Mint ToothpasteLe White Green Tea-Sweet Mint Toothpaste
LEBON
Le White Green Tea-Sweet Mint Toothpaste
Toothpaste

Le White Green Tea-Sweet Mint toothpaste from LEBON combines the gentle freshness of green tea with the invigorating coolness of mint for an exceptionally luxurious brushing experience. The formula consists of 100% natural ingredients and impresses with a perfect balance of care, freshness and whitening effect. The toothpaste not only protects the gums, but also provides natural whitening, making your smile visibly brighter and brighter. At the same time, the gentle formula provides thorough cleaning and effectively prevents tooth decay. Thanks to its vegan composition and the natural sweetness of Stevia Rebaudiana, the toothpaste is particularly pleasant and environmentally friendly - ideal for conscious daily care. Enjoy the irresistible flavour and a feeling of natural cleanliness every day. Key benefits at a glance: Natural whitening for a radiantly bright smile Fresh breath thanks to green tea and mint flavours Protects the gums and strengthens the entire oral flora Prevents tooth decay thanks to natural, caring ingredients 100% vegan & natural, sweetened with Stevia Rebaudiana Gentle & effective, ideal for daily use

Content: 75 ml (€17.27 / 100 ml)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Une Piscine á Antibes Liquorice-Mint ToothpasteUne Piscine á Antibes Liquorice-Mint Toothpaste
LEBON
Une Piscine á Antibes Liquorice-Mint Toothpaste
Toothpaste

The Une Piscine á Antibes Liquorice-Mint toothpaste from Lebon transports you to a sunny summer's day by the pool. The toothpaste consists of purely natural, vegan ingredients and offers a particularly intensive tooth brushing experience. It protects the gums, prevents tooth decay and ensures fresh breath. Thanks to the natural sweetness of Stevia Rebaudina, the brushing experience is pleasant and tasty. Important benefits: Protection of the gums Prevention of tooth decay Fresh breath Vegan and made from natural ingredients Environmentally friendly Pleasantly sweet thanks to Stevia Rebaudina The toothpaste is suitable for daily use and ensures healthy, well-groomed and shiny teeth.

Content: 75 ml (€17.27 / 100 ml)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Whitening Support Soap
Lilac - Sensitive Skin
Whitening Support Soap
Brightening soap

Lilac's Whitening Support Soap is specially developed for cleansing sensitive, tanned, dark and very dark skin. This soap-free, paraben-free and colourless formula is pH skin neutral. It contains moisturising and regenerating ingredients that are gentle on the skin. Soap-free, without colourants and with a pH value similar to that of the skin. Ideal for cleansing sensitive, darker skin types and supports the lightening process.

Regular price: €8.95
Quiet Calm Curl Control | Innersense Organic BeautyQuiet Calm Curl Control | Innersense Organic Beauty

Average rating of 5 out of 5 stars

Innersense Organic Beauty
Quiet Calm Curl Control 295ml
Styling - Lotion

Hair styling cream for styling and defining curls. Made from an optimal combination of certified organic shea butter, roiboos tea and honey extract, this hair styling cream moisturises your hair and helps to separate the curls. It softens the hair and eliminates frizz. A composition of certified organic organic flower oil and frangipani provides a feeling of calm and balance.

Content: 295 ml (€9.81 / 100 ml)

Variants from €9.95
Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Citronella Outdoor SprayCitronella Outdoor Spray
Eco by Sonya
Citronella Outdoor Spray
Body spray

The Organic Citronella Outdoor Spray from Eco By Sonya is a versatile spray made from citronella, basil, lemongrass, eucalyptus, cedarwood and lemon. The Citronella Spray is a wonderful body and room spray with antibacterial properties and ingredients that moisturise and nourish the skin. The spray is free from synthetic ingredients and aggressive chemicals. The Personal Outdoor Spray is also vegan and cruelty-free! The versatile organic body spray can also be used in the car, as a room spray, bathroom spray and during leisure time. You can also use the body spray with essential oils to cover up unpleasant odours from your sports bag, running shoes, nappies and pets.

Regular price: €11.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-25 %
Nuxuriance Ultra Replenishing Night CreamNuxuriance Ultra Replenishing Night Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
Nuxuriance Ultra Replenishing Night Cream
Skin-thickening night cream

Let your skin recharge its batteries while you sleep - with NUXE Nuxuriance Ultra Replenishing Night Cream. This rich night cream is your secret weapon against the signs of time. The innovative formula with bifloral cells® from saffron and bougainvillea promotes overnight regeneration, plumps up the skin and ensures defined facial contours. The next morning, your skin looks lifted - smoother, more radiant and visibly more rested. What you'll love: Supports night-time cell regeneration and intensively plumps up the skin Traces your facial contours and makes you look fresher and more youthful The velvety texture pampers your skin and gives you a feeling of pure care

Content: 50 ml (€98.92 / 100 ml)

Sale price: €49.46 Regular price: €65.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
PRODIGIEUSE BOOST Glow-Boosting Vitamin C SerumPRODIGIEUSE BOOST Glow-Boosting Vitamin C Serum
Nuxe
PRODIGIEUSE BOOST Glow-Boosting Vitamin C Serum
Facial serum

NUXE Prodigieuse Boost Glow-Boosting Vitamin C Serum: Instant Glow & Protection for Youthful, Fresh Skin The Prodigieuse Boost Glow-Boosting Vitamin C Serum by NUXE is the daily freshness boost for anyone seeking instant glow, smoother skin, and protection from early signs of aging. This certified organic serum is enriched with stabilized vitamin C, a potent antioxidant that fights free radicals and shields the complexion from environmental stress. The light, fast-absorbing texture delivers an even finish, smooths fine lines, and leaves skin plumper and more youthful-looking. Perfect for all skin types, the serum brings instant radiance and supports skin’s daily defense against fatigue and environmental aggressors. Key Benefits at a Glance: Instant glow: For fresh, radiant skin Stabilized vitamin C: Protection against free radicals & early aging Smooths fine lines: For plump, youthful complexion Light, fast-absorbing texture: No stickiness, no greasy feel Certified organic: Clean care for every skin type How does NUXE Prodigieuse Boost Glow-Boosting Vitamin C Serum make your skin look more radiant, smoother, and youthful every day—and why is this serum the ideal choice for anyone seeking an instant freshness boost, natural glow, and protection in one? The innovative vitamin C power delivers instant effects, antioxidant defense, and natural care—for visibly healthy, vibrant skin. Discover NUXE Prodigieuse Boost Glow-Boosting Vitamin C Serum now at Look Beautiful Products Shop and boost your glow to the next level!

Content: 30 ml (€159.83 / 100 ml)

Regular price: €47.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.