Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Pro-Radiance Hand & Nail Cream

Content: 100 ml
Elemis Pro-Radiance Hand & Nail Cream is a luxurious hand and nail cream that has been specially developed to intensively nourish the skin and give it a youthful, radiant appearance.
The silicone-free formula is quickly absorbed and leaves the skin feeling silky-soft without any greasy residue.

€25.95

Content: 100 ml

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Pro-Radiance Hand & Nail Cream "

Elemis Pro-Radiance Hand & Nail Cream is a luxurious hand and nail cream that has been specially developed to intensively nourish the skin and give it a youthful, radiant appearance. The silicone-free formula is quickly absorbed and leaves the skin feeling silky soft without any greasy residue.

Benefits:

  • Deep conditioning: Contains a rich blend of milk proteins, hazelnut oil, omega-7, camellia oil, plum oil and macadamia oil that work together to form a protective moisture barrier and keep skin supple.
  • Anti-ageing effect: The antioxidants it contains help to combat signs of ageing and improve skin texture.
  • Pleasant fragrance: A delicate scent of white flowers ensures a pleasant skincare experience.

Properties

Area of application: Hands
Effect/characteristics: Anti-Aging
Feature: Moisturizes the skin

Manufacturer

Elemis

Elemis

Professional Skincare with Natural Ingredients

Elemis is a skin wellness brand that combines the soul of an aromatherapist, the spirit of an artist, and the commitment of a scientist to deliver results. By harnessing the power of nature’s best ingredients, highly effective delivery systems, and revolutionary technologies, Elemis creates skin-friendly formulations that provide clinically proven results you can see and feel.

Elemis products protect your skin’s microbiome and lipid barrier to defend against daily aggressors while promoting a healthy acid mantle. Each new formulation undergoes strict clinical and/or consumer testing to ensure maximum efficacy in addressing skin concerns.

With active aromas enhancing the skin therapy and luxurious textures providing nourishing benefits, Elemis offers an indulgent skincare experience. All products are developed and tested at the Elemis Innovation Hub in London and manufactured in England under the highest quality and safety standards.

Benefits of Elemis:

  • Clinically proven results: Products that deliver visible and tangible improvements.

  • Natural ingredients: Harnessing the power of the finest natural ingredients combined with revolutionary technology.

  • Skin protection: Strengthens the skin barrier and promotes a healthy acid mantle.

  • Innovative formulations: Each formula is optimized through clinical testing.

  • High-quality manufacturing: Developed and manufactured in England under the highest safety and quality standards.

With Elemis, you experience professional skincare that protects, nourishes, and revitalizes your skin – every day.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Massage a small amount into hands and cuticles daily. For particularly intensive care, apply generously, put on cotton gloves and leave on overnight.

Aqua (Water), Cetearyl Alcohol, Sodium Stearoyl Glutamate, Decyl Oleate, Butylene Glycol, Propylene Glycol Stearate, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Triticum Vulgare (Wheat) Germ Oil, Parfum (Fragrance), Phenoxyethanol, Calcium Caseinate, Gevuina Avellana Seed Oil, Prunus Domestica Seed Oil, Sodium Polyacrylate, Glycerin, Camellia Oleifera Seed Oil, Linalool, Benzoic Acid, Citric Acid, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Potassium Stearate, Sodium Cetearyl Sulfate, Dehydroacetic Acid, Hydrolyzed Milk Protein, Citronellol, Avena Sativa (Oat) Kernel Extract, Geraniol, Ethylhexylglycerin, Citral, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Isoeugenol, Tocopherol, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate

ACTIVE INGREDIENTS: hazelnut seed oil, macadamia seed oil, pure plum oil, camellia seed oil

✓Provides the necessary moisture
✓With milk proteins, hazelnut oil, omega-7, camellia oil, plum oil and macadamia oil
✓Anti-ageing effect
✓ Delicateand pleasant fragrance
✓Leaves no greasy residue

Elemis Pro-Radiance Hand & Nail Cream is a luxurious hand and nail cream that has been specially developed to intensively nourish the skin and give it a youthful, radiant appearance.
The silicone-free formula is quickly absorbed and leaves the skin feeling silky-soft without any greasy residue.
Skip product gallery

Customers also viewed

Dream & Detox Fußpads / Lavendel 7 Night Detox | Stella Me

Average rating of 5 out of 5 stars

Stella Me
Dream & Detox foot pads / lavender, 7 Night Detox
Detox foot pads

Stella Me Dream & Detox Foot Pads – Lavender, 7 Night Detox Experience a natural detox overnight with Stella Me’s Dream & Detox Foot Pads. These pads help the body eliminate toxins absorbed through diet, environmental factors, or stress, promoting renewed energy and regeneration while you sleep.  Lavender promotes a relaxed, deep sleep and has a soothing effect on both body and mind. Combined with tourmaline (60%), agaricus mushroom, and bamboo vinegar, the pads support natural regeneration, improve inner balance, and help with sleep disturbances, restlessness, and imbalance. The pads work specifically through the acupressure points on the soles of the feet, helping the body repair, recover, and revitalize overnight, inspired by the traditions of Chinese medicine. Key Benefits: Promotes detoxification and natural regeneration overnight Supports healthy, restful sleep Soothes stress, restlessness, and sleep disturbances Works through the acupressure points on the soles of the feet Contains 60% tourmaline, lavender, agaricus mushroom, and bamboo vinegar Contents: 7 Night Detox – 14 pads, 14 adhesive strips, 1 instruction brochure

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
NUXE HUILE PRODIGIEUSE SetNUXE HUILE PRODIGIEUSE Set

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
NUXE HUILE PRODIGIEUSE Set
Body care set

NUXE Huile Prodigieuse Set: The Iconic Dry Oil Set for Care, Glow & Sensual Moments The NUXE Huile Prodigieuse Set features four legendary dry oils for face, body & hair—for deep nourishment, protection and luxurious glow, tailored to every need. Each oil delivers a unique beauty experience: nourishing, versatile, and seductively scented. Set includes: Huile Prodigieuse Original: The cult dry oil for all skin and hair types, nourishes, protects, and leaves a silky-soft finish. Huile Prodigieuse Florale: Same care benefits with a fresh, floral scent that delights the senses. Huile Prodigieuse OR: With shimmering mineral pearls for an elegant gold glow on skin and hair. Huile Prodigieuse Riche: Intensively nourishing and rich—perfect for extra-dry skin. Bonus: An exclusive Huile Prodigieuse Florale scented candle (70 g) for relaxing moments at home—while stocks last. Key Benefits at a Glance: Four iconic dry oils in one set: For face, body and hair 100% plant-based oils: Nourish, protect & add silky shine Different textures & scents: Original, Florale, OR (golden glow), Riche (rich) Fast-absorbing dry-touch formula: No greasy residue, instantly cared for feel Includes exclusive scented candle: For home relaxation Perfect for testing, gifting or travel How does the NUXE Huile Prodigieuse Set ensure your skin and hair feel more nourished, softer and more radiant every day—and why is this set the perfect choice for anyone wanting cult beauty care, varied scents and versatile use? The combination of four care icons and a scented candle makes this set the ultimate treat for real beauty lovers. Discover the NUXE Huile Prodigieuse Set now at Look Beautiful Products Shop and enjoy luxurious care variety!

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
The Hand CreamThe Hand Cream
Nailberry
The Hand Cream
Hand cream

The Hand Cream by Nailberry is a regenerating anti-ageing hand cream that offers moisturisation, protection and anti-ageing all in one. The rich, fast-absorbing formula is made from 99% natural ingredients and combines organic retinol, skin-identical ceramides and precious essential oils of eucalyptus and blood orange to leave hands noticeably smoother, softer and intensely nourished. Bidens Pilosa, an innovative organic retinol, stimulates collagen production, plumps up the skin and improves elasticity without irritating sensitive skin. Skin-identical ceramides strengthen the skin barrier, retain moisture and protect against dryness and moisture loss. Shea butter and macadamia oil intensively nourish the skin, soothe and provide long-lasting care, while the essential oils of organic eucalyptus and blood orange refresh the senses and give the hands a pleasant, natural fragrance. The Hand Cream is vegan, cruelty-free and free from parabens, petrochemicals, artificial fragrances and synthetic colourants. It is also safe to use on sensitive skin and during pregnancy. Important benefits at a glance Anti-ageing effect - stimulates collagen production and improves elasticity Moisturises & protects - intensively moisturises and protects against dryness Skin-identical ceramides - strengthen the skin barrier and retain moisture Rich care - shea butter & macadamia oil nourish and soothe the skin Eucalyptus & blood orange essential oils - refresh the senses and leave a pleasant fragrance Vegan & cruelty-free, free from parabens, artificial fragrances and synthetic colourants Quickly absorbed - ideal for daily hand care Safe during pregnancy and for sensitive skin With The Hand Cream, hand care becomes a luxurious, moisturising and anti-ageing experience that leaves hands youthfully beautiful and nourished every day.

Content: 75 ml (€31.93 / 100 ml)

Regular price: €23.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Wonder Releaf Centella BB Cream SPF 30 PA+++ #21 Light BeigeWonder Releaf Centella BB Cream SPF 30 PA+++ #21 Light Beige

Average rating of 5 out of 5 stars

Purito
Wonder Releaf Centella BB Cream SPF 30 PA+++ #21 Light Beige
BB Cream Light Beige

The Wonder Releaf Centella BB Cream SPF 30 PA+++ #21 Light Beige from Purito is a BB cream with cica extract that strengthens the skin barrier and provides the necessary moisturisation. The BB Cream is an all-rounder that protects against UVA / UVB rays and gives the skin an even and natural appearance.

Content: 30 ml (€56.50 / 100 ml)

Regular price: €16.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Sweet & Sour Rhubarb ToothpasteSweet & Sour Rhubarb Toothpaste
Marvis
Sweet & Sour Rhubarb Toothpaste
Toothpaste

Experience the unique flavour combination of bitter-aromatic rhubarb and the fresh sharpness of mint and menthol with the Sweet & Sour Rhubarb Toothpaste from Marvis. The toothpaste is made from a gentle blend of cleaning powders that are gentle on tooth enamel and dentine. It contains fluoride and xylitol to prevent tooth decay and control bacterial flora in the mouth. The rich, concentrated, traditional-style paste is preservative-free and vegan, with no ingredients of animal origin. Benefits at a glance: Sparkling clean teeth thanks to gentle cleaning powder Caries prevention thanks to fluoride and xylitol Fresh breath thanks to mint and menthol Traditional, rich texture without preservatives 100% vegan and cruelty-free High-quality, selected flavours for a unique taste Made in Italy - quality since 1997 Marvis works together with renowned fragrance manufacturers to develop exclusive flavours and stands for premium dental care with selected ingredients.

Content: 75 ml (€14.60 / 100 ml)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Revitalise-me Shower GelRevitalise-me Shower Gel
Elemis
Revitalise-me Shower Gel
Shower gel

Elemis Revitalise-me Shower Gel - Revitalisation & freshness for the skin. Elemis Revitalise-me Shower Gel transforms the daily shower into a refreshing, invigorating care experience. The effective revitalising essential oils of thyme, basil, neroli, mandarin and lime gently cleanse the skin, remove impurities and leave it feeling fresh and revitalised. The stimulating fragrance combines honey-sweet notes of neroli with refreshing mandarin and lime, making the shower experience a fragrant break from everyday life. Mango extract also moisturises and nourishes the skin, leaving it feeling smooth and supple. The most important benefits: Gentle cleansing - removes impurities without attacking the skin Revitalises & refreshes - invigorates body and senses Effectivelynourishes & hydrates the skin Smoothes & softens - for a velvety skin feel Pleasant, revitalising fragrance - with essential oils of basil, thyme, neroli, mandarin & lime Mango extract for additional care and softness Elemis Revitalise-me Shower Gel is ideal for anyone looking for a refreshing, invigorating shower with soothing care and a luxurious fragrance experience - for supple, revitalised skin day after day.

Content: 200 ml (€15.48 / 100 ml)

Regular price: €30.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.