Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Real Argan Smoothing Hair Serum

Content: 150 ml
The Real Argan Smoothing Hair Serum by Rated Green is the ideal solution for anyone wanting to deeply care for and instantly smooth dry, damaged, or stressed hair. The light, gel-like texture delivers frizz-free, silky hair without weighing it down or leaving residue—perfect for daily use on wet or dry hair, with no rinsing needed.

€25.95

Content: 150 ml (€17.30 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Real Argan Smoothing Hair Serum "

Rated Green Real Argan Smoothing Hair Serum: Vegan Leave-in Care for Instantly Smooth, Shiny Hair

The Real Argan Smoothing Hair Serum by Rated Green is the ideal solution for anyone wanting to deeply care for and instantly smooth dry, damaged, or stressed hair. The light, gel-like texture delivers frizz-free, silky hair without weighing it down or leaving residue—perfect for daily use on wet or dry hair, with no rinsing needed.

Cold-pressed, organic argan oil provides intense hydration, is rich in vitamin E and antioxidants, and strengthens hair from within. Glycolipids aid in repair, reduce breakage, and make hair visibly healthier and smoother.

Key Benefits at a Glance:

  • Effectively reduces frizz: For a smooth, polished finish
  • Deep hydration: Instantly soft hair without heaviness
  • Adds shine & silkiness: For healthy-looking hair
  • Protects & repairs: Strengthening glycolipids reduce breakage
  • Vegan, cruelty-free & free from harmful ingredients
  • Simple leave-in application: No rinsing required

How does Rated Green Real Argan Smoothing Hair Serum keep your hair smoother, shinier, and stronger every day—and why is this serum the perfect choice for anyone seeking fast moisture, care, and protection in one? The smart blend of argan oil and glycolipids brings shine, smoothness, and shielding to your daily hair routine—for WOW hair made easy.

Discover Rated Green Real Argan Smoothing Hair Serum now at Look Beautiful Products Shop and enjoy instantly healthy, shiny hair!

Properties

Area of application: Hair
Feature: Moisturizing
Helps against: Frizz, Split ends
Ingredients: Argan oil

Manufacturer

Rated Green

Rated Green 

Naturally Beautiful Hair

Rated Green brings you natural haircare that truly works – without compromise. These shampoos and hair masks are made with certified organic ingredients to deeply moisturize, strengthen, and add natural shine to your hair.

No sulfates. No parabens. No harmful chemicals – just clean, plant-powered care. Rated Green is ideal for all hair types, whether dry, oily, or fine.

Why You’ll Love Rated Green:

• Natural Ingredients. Free from chemicals, sulfates, and parabens.
• Certified Organic Care. Made with premium botanical extracts.
• For Every Hair Need. Dry, oily, or fine – your hair will thank you.
• Sustainable Approach. Eco-conscious production and packaging.

Rated Green at Look Beautiful Products
Treat your hair to care that goes beyond cleansing. Experience the power of nature and give your hair the healthy shine it deserves.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply the serum to damp hair after washing or directly to dry hair. In both cases, it does not need to be rinsed out. After application, style the hair as desired. It is best to use an amount the size of a coin and adjust according to hair length. It is important to only work the product into the lengths and ends and avoid the roots - this keeps the finish light and natural.

Cyclopentasiloxane, Dimethiconol, Dimethicone, C12-15 Alkyl Benzoate, Alcohol Denat, Aqua, Argania Spinosa Kernel Oil, Glycolipids, Parfum

✓ Effectively reduces frizz - for a smooth, well-groomed finish
✓ Deeply hydrates without weighing down
✓ Gives natural shine and silky softness
✓ Protects against hair breakage thanks to strengthening glycolipids
✓ Ideal for dry, damaged and coloured hair
✓ Vegan, cruelty-free & free from harmful ingredients
✓ Instant effect - no rinsing required, easy to use

The Real Argan Smoothing Hair Serum by Rated Green is the ideal solution for anyone wanting to deeply care for and instantly smooth dry, damaged, or stressed hair. The light, gel-like texture delivers frizz-free, silky hair without weighing it down or leaving residue—perfect for daily use on wet or dry hair, with no rinsing needed.
Skip product gallery

Customers also bought

Sweet Spirit Leave In Conditioner - Fragrance FreeSweet Spirit Leave In Conditioner - Fragrance Free
Innersense Organic Beauty
Sweet Spirit Leave In Conditioner - Fragrance Free
Leave In Conditioner

Innersense Sweet Spirit Leave-In Conditioner Fragrance Free - Gentle, natural care for all hair types. The Sweet Spirit Leave-In Conditioner Fragrance Free from Innersense is a lightweight, moisturising leave-in conditioner that detangles, conditions and hydrates the hair - completely fragrance-free. The vegan, silicone-free formula has been specially developed to revitalise hair between washes, tame frizz and add natural shine. Enriched with certified organic aloe vera, tamanu oil and rosemary oil, the spray provides intensive moisture and a soothed, nourished scalp. The bee-friendly honey acts as a natural moisturiser and gives the hair a healthy, smooth finish without weighing it down. Ideal for all hair types and textures, especially for sensitive scalps or those with fragrance allergies. The most important benefits: Detangles and smoothes hair effortlessly Intensively moisturises and strengthens the hair structure Tames frizz and ensures smooth shine Soothes and cares for the scalp with tamanu and rosemary oil Fragrance-free formula - perfect for sensitive scalps Lightweight, non-weighing finish 100% natural, vegan and cruelty-free Active ingredients: Aloe vera (organic): moisturises and strengthens the hair for silky softness Tamanu oil (organic): soothes the scalp, has an antioxidant and nourishing effect Rosemary oil: revitalises the scalp and promotes hair growth Honey: seals in moisture, adds shine and protects the hair Conclusion: Sweet Spirit Leave-In Conditioner Fragrance Free is the ideal solution for anyone who wants to moisturise, condition and shine their hair in a natural way - without fragrances, but with full effectiveness.

Content: 295 ml (€10.15 / 100 ml)

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

No. 05 Leave-In™ ConditionerNo. 05 Leave-In™ Conditioner
OLAPLEX
No. 05 Leave-In™ Conditioner
Leave In Conditioner

OLAPLEX No. 05 Leave-In™ Conditioner: Intensive Care & Instant Repair for Healthy, Smooth Hair The No. 05 Leave-In™ Conditioner by OLAPLEX is the ideal solution for anyone seeking noticeably shiny, healthy-looking, and smooth hair—right from the first application. This powerful leave-in formula features OLAPLEX Bond Building Technology™ and the High-Adhesion Sealing Complex to repair and protect hair from the inside out, reaching even the outer cuticle layer. Split ends are instantly sealed, frizz is reduced, and hair receives deep hydration and flexible protection—without weighing it down. The conditioner is suitable for all hair types, offering care, repair, and styling in one easy step. Top Benefits at a Glance: Instant visible results: repairs, smooths & strengthens from the very first use Seals split ends and protects against breakage Provides intensive moisture for healthy, supple hair Protects and reinforces hair structure from within Reduces frizz and improves manageability Lightweight leave-in formula—no rinsing, no heaviness With OLAPLEX Bond Building Technology™ & High-Adhesion Sealing Complex How does OLAPLEX No. 05 Leave-In™ Conditioner help your hair become stronger, shinier, and more resilient every day? The innovative bond technology and instant-care formula deeply repair, protect, and nourish your hair—for a flawless finish and a healthy hair feel with every styling. Discover OLAPLEX No. 05 Leave-In™ Conditioner now at Look Beautiful Products Shop and experience instantly healthy, silky hair!

Regular price: €33.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Absolue Keratine Ultimate Repair SerumAbsolue Keratine Ultimate Repair Serum
René Furterer
Absolue Keratine Ultimate Repair Serum
Hair Serum

Absolue Kératine Ultimate Repair Serum by Rene Furterer: Intensive SOS Serum for Damaged Hair & Split Ends Absolue Kératine Ultimate Repair Serum by Rene Furterer is the perfect SOS plant-based concentrate for damaged hair and split ends. The innovative gel-to-oil formula targets split ends, fills gaps in the hair structure, and provides reliable protection against new damage and heat up to 220°C. The natural formula combines Pellicer, Fair For Life-certified organic camelina oil, and plant-based keratin—a powerful trio that repairs even severely stressed hair, reduces split ends and frizz, and leaves ends irresistibly soft, shiny, and smooth. The serum absorbs instantly without stickiness or greasy residue. Your ends are wrapped in the captivating Absolue Kératine scent, and your hair is optimally protected from styling heat—for visibly healthier, flawless hair right to the tips. Why Choose Absolue Kératine Ultimate Repair Serum by Rene Furterer? SOS serum for extremely damaged ends & split ends Instantly reduces split ends and frizz Fills gaps in hair structure and provides lasting strength Protects against heat up to 220°C With Pellicer, plant-based keratin & Fair For Life-certified organic camelina oil Silky gel-to-oil texture—absorbs instantly, non-greasy Long-lasting smoothness, shine, and protection Luxurious, enchanting fragrance How does Absolue Kératine Ultimate Repair Serum by Rene Furterer restore even severely damaged ends to a healthy, smooth, and shiny appearance? The targeted blend of natural, reparative ingredients seals cracks and protects hair—for beautifully maintained lengths and ends, day after day. Discover Absolue Kératine Ultimate Repair Serum by Rene Furterer now at Look Beautiful Products Shop and give your ends perfect care every day!

Content: 30 ml (€86.50 / 100 ml)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
No. 32 Salt Cream
BRUNS Products
No. 32 Salt Cream
Styling Cream

The No. 32 Salt Cream from Bruns is an all-round styling product that is suitable for all hair types and lengths. The styling cream consists of natural ingredients and helps you to create the desired styling result in no time at all. The product protects the hair from heat up to 230°C. The cream moisturises the hair and leaves it shiny and healthy. The lightweight, all-purpose cream can be used on any hair, regardless of length and natural texture. Strengthen your curls or give your short hairstyle more control. The product tames frizzy hair and keeps it fresh for longer!

Content: 200 ml (€17.48 / 100 ml)

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Molecular Repair Hair Oil 30mlMolecular Repair Hair Oil 30ml
K18
Molecular Repair Hair Oil 30ml
Hair oil

K18 Molecular Repair Hair Oil 30ml - Repair, shine & frizz control. How can frizz be reduced, the hair structure repaired and the colour brilliance preserved at the same time - without weighing the hair down? The K18 Molecular Repair Hair Oil 30ml provides the answer: ultra-light care, molecular repair and long-lasting protection in a single product. The patented K18Peptide™ technology penetrates deep into the hair structure and repairs damaged hair from the inside out. At the same time, the oil visibly reduces frizz, protects against styling heat up to 232°C and gives intense shine without leaving any residue. The lightweight, silicone-free formula combines sunflower and avocado oil with hemisqualane to leave hair soft, smooth and shiny. Ideal for all hair types, especially damaged, coloured or fine hair, this oil provides a daily styling upgrade or finishing touch for visibly healthier hair. The most important benefits at a glance: Deeply effective repair of the hair structure with K18Peptide™ Visibly & lastingly reduces frizz - even in high humidity Silicone-free - no build-up, no weighing down Cares & nourishes with sunflower & avocado oil + hemisqualane Intensive shine & colour brilliance - protects coloured hair Heat protection up to 232°C - ideal before styling Suitable for all hair types - especially for damaged or coloured hair Multifunctional - finish, care & repair in one product Why is the K18 Molecular Repair Hair Oil 30ml just right? Because it can do more than conventional hair oils: it repairs, protects and refines the hair on a molecular level, reduces frizz sustainably and ensures that the hair looks healthier, shinier and smoother - every day, without compromise. For well-groomed, frizz-free hair with radiant shine - every day, even in damp weather or after styling.

Content: 30 ml (€219.83 / 100 ml)

Regular price: €65.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.