Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Retinol Resurfacing Pads

Content: 20 Piece
The Retinol Resurfacing Pads from RODIAL are the ultimate treatment for anyone who loves visibly refined, radiant and renewed skin. The highly effective peeling pads combine the latest active ingredient technology with luxurious care - for noticeable results after just one application.

€17.95

Content: 20 Piece

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Retinol Resurfacing Pads"

Retinol Resurfacing Pads from RODIAL: Intensive renewal & glow for a youthfully smooth complexion

The Retinol Resurfacing Pads from RODIAL are the ultimate treatment for anyone who loves visibly refined, radiant and renewed skin. The highly effective peeling pads combine the latest active ingredient technology with luxurious care - for noticeable results after just one application.

The powerful formula with retinol Lipodisq PE, hyaluronic acid, niacinamide and stable vitamin C penetrates deep into the skin, renews the skin structure overnight, refines pores and reduces wrinkles and fine lines. Hyaluronic acid provides intensive moisture, plumps up the skin and strengthens the skin barrier, while niacinamide smoothes the skin's texture, evens out redness and irregularities and boosts radiance. Diamond powder provides an instant soft-focus glow, visually reducing pigmentation, shadows and fine lines for a flawless, even complexion.

These pads are ideal for anyone looking for an effective resurfacing, anti-ageing, moisturising boost and glow in one step.

Why choose the Retinol Resurfacing Pads from RODIAL?

  • Instantly refine skin texture - even after the first application
  • Renew skin texture overnight
  • Visiblyreduce wrinkles and fine lines
  • Reduce pores and strengthen the skin's natural barrier
  • Provide intensive moisture with hyaluronic acid
  • Promote glow & radiance with diamond powder
  • Improve elasticity and firmness
  • Evens out skin tone and reduces pigmentation spots
  • Luxurious soft-focus effect for flawless radiance

How do the Retinol Resurfacing Pads from RODIAL ensure that the skin looks smoother, more radiant and visibly younger day after day? The unique combination of innovative retinol technology, moisturising boost and balancing active ingredients takes skin renewal to the next level - for an instant glow and a permanently flawless complexion.

Discover the Retinol Resurfacing Pads from RODIAL in the Look Beautiful Products Shop now and experience a new dimension of youthful radiance!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Ingredients: hyaluronic acid, niacinamide

Manufacturer

Rodial

Rodial 

25 Years of Skincare Innovation

Rodial is an innovative skincare and complexion brand, founded in 1999 by entrepreneur Maria Hatzistefanis. Rodial develops targeted products that provide immediate and long-lasting results, loved by customers and celebrities worldwide.

Why Rodial?

• Product innovation. Focused on advanced formulas that work instantly.
• Effective solutions. For your skin and complexion, delivering visible results.
• Female-led. An independent brand revolutionized by Maria Hatzistefanis' expertise.
• Powerful ingredients. For the best version of your skin.

Rodial at Look Beautiful Products
Experience 25 years of innovation and discover products that instantly transform your skin.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Massage the pad onto a cleansed face and neck in the evening. Gently smooth over the skin and allow the essence to absorb before applying your favourite Rodial serum and moisturiser. If you are new to retinol, start with 1-2 applications per week until your skin has built up a good tolerance. Always use an SPF sunscreen the day after applying retinol.

Aqua/Water/Eau, Polysorbate 20, Glycerin, Butylene Glycol, Propylene Glycol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, 1-Methylhydantoin-2-Imide, Disodium EDTA, Niacinamide, Panthenol, Sodium Sulfite, Parfum (Fragrance), Citric Acid, Lecithin, Retinol, Sodium Hyaluronate, Phenoxyethanol, Citronellol, Alpha-Isomethyl Ionone, Limonene, Ethylhexylglycerin, BHT, BHA. Precautionary measures: Avoid contact with eyes. In case of eye contact, rinse thoroughly with lukewarm water. Use only in the evening. Perform a patch test before use. Do not use on irritated skin. Discontinue use if skin irritation occurs. Avoid excessive sun exposure. Use sunscreen when applying the product. Do not use during pregnancy.

✓ Instantly refines the skin's texture
✓ Renews skin texture overnight
✓ Reduces wrinkles and fine lines
✓ Visibly shrinks pores
✓ Strengthens the natural skin barrier
✓ Intensively moisturises
✓ Provides glow & radiance
✓ Improves elasticity and firmness
✓ Evens out skin tone
✓ Luxurious soft-focus effect with diamond powder

The Retinol Resurfacing Pads from RODIAL are the ultimate treatment for anyone who loves visibly refined, radiant and renewed skin. The highly effective peeling pads combine the latest active ingredient technology with luxurious care - for noticeable results after just one application.
Skip product gallery

Customers also viewed

Vit C Brightening Cleansing PadsVit C Brightening Cleansing Pads
Rodial
Vit C Brightening Cleansing Pads
Cleaning pads

Vit C Brightening Cleansing Pads from RODIAL: Glow boost & radiant skin - cleansing, exfoliation and care in one step The Vit C Brightening Cleansing Pads from RODIAL take the complexion to the next level: intense luminosity, gentle renewal and deep pore cleansing - simple and effective in your daily routine. The innovative combination of vitamin C, fruit AHAs and salicylic acid ensures an instantly fresher, smoother and visibly more radiant complexion. Vitamin C gives the skin a youthful, healthy glow and visibly brightens dull, tired skin. Salicylic acid and fruit acids refine pores, tighten and firm the skin structure. Lactic acid and glycolic acid act as a gentle exfoliant, smoothing the surface and improving skin texture day after day. The pads are ideal for daily use in the morning and evening: they cleanse, exfoliate and nourish in one step - perfect for continuously renewing the skin, reducing impurities and keeping the complexion fresh and even. Why choose the Vit C Brightening Cleansing Pads from RODIAL? Vitamin C for a youthful, radiant glow Salicylic acid & fruit acids refine pores, tighten, firm Lactic acid & glycolic acid for gentle exfoliation and smooth skin texture Daily use for continuous renewal and a fresh complexion Reduces impurities and keeps the skin clear and even Gentle cleansing and care in one step How do RODIAL's Vit C Brightening Cleansing Pads keep skin looking brighter, smoother and healthier day after day? The effective blend of vitamin C, AHAs and salicylic acid removes dead skin cells, refines pores and restores the natural glow - for a fresh, clear complexion at all times. Discover the Vit C Brightening Cleansing Pads from RODIAL in the Look Beautiful Products Shop now and start every day with new radiance!

Regular price: €57.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
The Vita-A Retinol Shot Tightening SerumThe Vita-A Retinol Shot Tightening Serum
Celimax
The Vita-A Retinol Shot Tightening Serum
Facial serum

Celimax The Vita-A Retinol Shot Tightening Serum - Anti-Aging & Skin Tightening. Experience visible anti-ageing results in just one step with Celimax The Vita-A Retinol Shot Tightening Serum. The innovative combination of pure retinol, a 9-peptide complex and advanced A-Shot™ technology reduces wrinkles, refines pores and effectively tightens the skin. The formula penetrates deeply and strengthens elasticity, provides smoothness and protects against the first signs of ageing. Main benefits: Smoothes wrinkles and reduces fine lines Reduces pores for an even complexion Tightens and firms the skin noticeably Improves skin texture and suppleness Reduces skin irritation thanks to A-Shot™ microparticles Supports regeneration and soothing of the skin Main ingredients: Pure retinol (0.1%) - smoothes wrinkles, tightens the skin 9-peptide complex - promotes elasticity and suppleness Panthenol (1 %) - soothes and regenerates the skin A-Shot™ (162,000 units) - for optimum absorption of the active ingredients into the pores Application tip: For maximum effect, combine the serum with celimax The Vita-A Retinol Shot Tightening Booster Cream.

Content: 30 ml (€53.17 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Moroccanoil Treatment PurpleMoroccanoil Treatment Purple
Moroccanoil
Moroccanoil Treatment Purple
Hair oil

Moroccanoil Treatment Purple: Radiant, Smooth Blonde and Grey Hair without Brassiness How can blonde or grey hair stay vibrant, silky, and free of yellow tones? Moroccanoil Treatment Purple is the answer for anyone looking to neutralize brassiness and unwanted yellow or orange tones. Specially designed for blonde, highlighted, and grey hair, this hair oil protects color between salon visits and instantly leaves hair looking nourished and shiny. The lightweight, non-greasy formula with argan oil and violet pigments absorbs instantly, improves manageability, shine, and smoothness, delivers deep hydration, and tames frizz – all with zero residue. Key Benefits at a Glance: Neutralizes brassiness and yellow/orange tones Improves manageability, shine, and smoothness Nourishes and protects blonde, highlighted, and grey hair Delivers intense moisture Tames frizz and makes styling easier Lightweight, non-greasy formula – absorbs instantly Ingredient Highlights: Argan oil: nourishes, protects, and revitalizes hair Violet pigments: neutralize unwanted color tones Environmental protection: for healthy, luminous hair Why is Moroccanoil Treatment Purple the perfect choice? Because it delivers instant smoothness, shine, and vibrant color, while providing long-term nourishment and protection – perfect for anyone who wants to keep their blonde or grey hair looking its best. Discover Moroccanoil Treatment Purple now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 50 ml (€79.90 / 100 ml)

Regular price: €39.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
PDRN EXOSOME Skinplaning Glaze MaskPDRN EXOSOME Skinplaning Glaze Mask
Cosrx
PDRN EXOSOME Skinplaning Glaze Mask
Face mask

COSRX PDRN EXOSOME Skinplaning Glaze Mask - Peel-off mask for glass skin & firming. The PDRN EXOSOME Skinplaning Glaze Mask from COSRX is an innovative peel-off face mask that forms a shimmering, occlusive film on the skin and can be removed in one piece after the application time without rinsing. The result: visibly smoother, firmer and more radiant skin with an intense glow. The powerful formula combines PDRN, Exosomes, Acetyl Hexapeptide-8, Niacinamide and Hydrolysed Collagen to improve skin texture, lock in moisture and target the first signs of ageing. Perfect for dull, dry and sagging skin. Highly effective ingredients & their effect PDRN - promotes skin regeneration, increases elasticity and reduces fine lines Exosomes - boost the effectiveness of the ingredients and support regenerative processes Acetyl Hexapeptide-8 - "botox-like" peptide, smoothes expression lines and improves skin structure Niacinamide - evens out skin tone, strengthens the skin barrier and has an antioxidant effect Hydrolysed collagen - provides intensive moisture, smoothes and makes the skin more supple Key benefits at a glance Creates an intensive glass skin effect Visiblyfirms and tightens the skin Reduces roughness and refines the skin texture Provides intensive, long-lasting moisturisation Evens out skin tone and increases radiance Supports skin regeneration Also ideal for morning facial swelling The mask is suitable for dull, lacklustre, dry and sagging skin as well as skin with the first signs of ageing. The enclosed silicone spatula enables even, hygienic application. For anyone looking for an instantly visible glow and smooth, plump skin, this peel-off mask is a real upgrade to your skincare routine.

Content: 50 ml (€37.90 / 100 ml)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Collagen Gel Toner PadsCollagen Gel Toner Pads
Biodance
Collagen Gel Toner Pads
Toner pad

Biodance Collagen Gel Toner Pads - Intensive care for firm, hydrated skin. Biodance Collagen Gel Toner Pads are specially designed to improve skin elasticity, refine pores and deeply moisturise. Enriched with ultra-low molecular weight 243Da collagen, 10% collagen water, hyaluronic acid and galactomyces, the pads provide gentle but effective care for all skin types - even sensitive skin. The gel-like toner pads provide cooling moisture, soothe the skin and ensure a balanced, radiant complexion. Thanks to the non-irritating skin care approach, they can be used daily without causing redness or tightness. Important benefits: Firmer skin: Low-molecular collagen improves skin elasticity Pore refinement: Visible reduction of enlarged pores after application Deep hydration: 10% collagen water and hyaluronic acid intensively moisturise the skin Soothing care: Galactomyces and the gentle gel texture soothe and refresh the skin Suitable for sensitive skin: Skin irritation index 0.00, dermatologically tested With the Biodance Collagen Gel Toner Pads, daily skin care becomes a refreshing experience that combines radiance, firmness and moisture for a healthy, youthful complexion.

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Rose & Apricot Hair MaskRose & Apricot Hair Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

John Masters Organics
Rose & Apricot Hair Mask
Hair Mask

The Rose & Apricot Hair Mask by John Masters Organics provides your hair with intense moisture, minerals and nutrients. The mask repairs your damaged hair and also adds a hearty scent.

Content: 148 ml (€26.99 / 100 ml)

Regular price: €39.95
MASK BLAST-OFF 3-PIECE MASK KITMASK BLAST-OFF 3-PIECE MASK KIT
Peter Thomas Roth
MASK BLAST-OFF 3-PIECE MASK KIT
Facial care set

MASK BLAST-OFF 3-PIECE MASK KIT by Peter Thomas Roth: luxury mask set for firmer, smoother and radiant skin The MASK BLAST-OFF 3-PIECE MASK KIT from Peter Thomas Roth takes your skincare to the next level and combines three iconic bestselling masks for the ultimate skincare experience. This exclusive set leaves skin firm, moisturised and youthful glowing - perfect for a radiant, nourished glow. Included in the set: 24K Gold Mask Pure Luxury Lift & Firm (50 ml): Provides a visible lifting effect, new firmness and a luxurious glow. Water Drench® Hyaluronic Cloud Mask Hydrating Gel (50 ml): Provides intensive moisture, regenerates dry skin and gives a fresh, revitalised complexion. Pumpkin Enzyme Mask Enzymatic Dermal Resurfacer (50 ml): 3-in-1 enzyme, exfoliating and polishing mask that combats dullness and the first signs of ageing and ensures a smoother skin texture. Why choose the MASK BLAST-OFF 3-PIECE MASK KIT from Peter Thomas Roth? Firmer and firmer skin with the 24K gold mask Smoother skin texture with the Pumpkin Enzyme Mask Intensive moisturisation thanks to the Water Drench® gel mask Youthful glow and a fresh, radiant complexion Luxurious set with three bestselling masks Ideal for multimasking and any skincare routine Suitable for all skin types How does the MASK BLAST-OFF 3-PIECE MASK KIT from Peter Thomas Roth ensure that the skin looks visibly firmer, smoother and fresher? The targeted combination of lifting, peeling and moisturising activates skin regeneration, plumps it up and gives it a youthful radiance - for the perfect skincare experience at home. Discover the MASK BLAST-OFF 3-PIECE MASK KIT from Peter Thomas Roth in the Look Beautiful Products Shop now and pamper your skin with luxury multi-masking!

Regular price: €50.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.