Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Self-Tan Drops Face & Body - Extra Dark

Content: 30 ml
The Self-Tan Drops Face & Body - Extra Dark from Tanologist are the solution for an expressive, deep bronze-coloured tan that can be precisely matched to your skin tone and desired glow. The transparent drops can be dosed flexibly - the more drops, the more intense the effect - and are simply mixed into any serum, oil or moisturiser.

€18.95

Content: 30 ml (€63.17 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 3-4 weeks

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Self-Tan Drops Face & Body - Extra Dark"

Tanologist Self-Tan Drops Face & Body - Extra Dark: Intensive tan, customisable & nourishing for face and body

The Self-Tan Drops Face & Body - Extra Dark from Tanologist are the solution for an expressive, deep bronze-coloured tan that can be precisely adapted to your skin tone and desired glow. The transparent drops can be dosed flexibly - the more drops, the more intense the effect - and are simply mixed into any serum, oil or moisturiser.

The hydrating formula with hyaluronic acid and glycerine provides long-lasting moisture, while the exclusive T-Tech complex enables a quick, intensive and particularly long-lasting tan. Pink grapefruit, goji berry and juniper give a radiant, healthy complexion and nourish the skin with every application.

Thanks to the colourant-free, streak-free formula, clothing and bed linen remain stain-free. The drops are non-comedogenic, dermatologically tested, vegan and cruelty-free - also suitable for sensitive skin and daily use.

Why choose the Self-Tan Drops Face & Body - Extra Dark from Tanologist?

  • Intense, extra dark tan in just 1 hour - can be dosed individually (2-12 drops)
  • Hydrating care with hyaluronic acid and glycerine
  • T-Tech complex for a quick, long-lasting tan
  • Radiant complexion thanks to pink grapefruit, goji berry and juniper
  • Dye-free & streak-free - no discolouration
  • Non-comedogenic - no clogged pores or blemishes
  • Vegan, cruelty-free & dermatologically tested
  • Can be mixed flexibly with any skincare product, morning or evening

How do the Self-Tan Drops Face & Body - Extra Dark from Tanologist ensure that you enjoy a perfect, long-lasting and healthy tan day after day? The drops blend with every skincare product, offering maximum control over intensity while moisturising and glowing the skin - for a flawless, expressive summer complexion without compromise.

Discover the Tanologist Self-Tan Drops Face & Body - Extra Dark in the Look Beautiful Products Shop now and combine an expressively intense tan with smart skincare!

Properties

Area of application: Body, Neck/ neckline, Visage
Certificates: Vegan
Effects: Self-tanning
Product type: Self-tanner

Manufacturer

Tanologist

Tanologist 

Radiant, Clean Tan for Everyone.

Tanologist was created to give you radiant, flawless skin with clean, dermatologist-tested formulas. As the world’s first vegan self-tanning collection approved by dermatologists, it guarantees skin compatibility for all skin types—even sensitive skin.

From self-tanning drops to mousse and tanning water, our products are enriched with premium, moisturizing ingredients like Aloe Vera, Goji Berry, Pink Grapefruit, and Juniper. They deliver a natural, streak-free tan while reducing blemishes and caring for your skin.

Why Tanologist?

  • Vegan, dermatologist-tested & skin-friendly
  • Streak-free, clean, and clear tan
  • Suitable for sensitive skin, non-comedogenic
  • Created by Lottie Tomlinson, tanning expert
  • Premium ingredients like Aloe Vera, Goji Berry & Pink Grapefruit

Become your own tanning expert and enjoy flawless, radiant skin—with Tanologist.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Mix 2-12 drops with the desired skin care product in the palm of your hand and apply to the skin as usual. More drops result in a deeper tan. Reapply as required for a more intense glow. Wash hands thoroughly after use.

Aqua (water), Dihydroxyacetone, Alcohol Denat. (alcohol), glycerine, sodium hyaluronate, hyaluronic acid, erythrulose, melanin, dimethyl isosorbide, calendula officinalis (calendula) flower oil*, aloe barbadensis (aloe vera) extract*, tocopheryl acetate, punica granatum (pomegranate) fruit extract*, lycium barbarum (goji) fruit extract*, juniperus communis (juniper berry) fruit oil*, panthenol, citrus paradisi (grapefruit) fruit extract*, hydrolysed soya bean fibre, xanthan gum, PEG-40 hydrogenated castor oil, polysorbate 80, sodium metabisulphite, ethylhexylglycerine, perfume (fragrance), hexyl cinnamal, limonene, linalool, geraniol, ascorbic acid, sodium hydroxide, phenoxyethanol, triethylene glycol

*Organic

✓EXTRA dark tan in just 1 hour
✓Hydrating formula with hyaluronic acid and glycerine
✓ T-Tech complexfor a quick, long-lasting tan
✓Radiant, healthy complexion thanks to pink grapefruit, goji berry and juniper
✓Dye-free & streak-free - no staining on clothing or bed linen
✓Individually customisable: 2-12 drops for the desired degree of shine
✓Non-comedogenic & dermatologically tested - no clogged pores or skin impurities
✓Vegan & cruelty-free
✓Suitable for daily use, morning or evening

The Self-Tan Drops Face & Body - Extra Dark from Tanologist are the solution for an expressive, deep bronze-coloured tan that can be precisely matched to your skin tone and desired glow. The transparent drops can be dosed flexibly - the more drops, the more intense the effect - and are simply mixed into any serum, oil or moisturiser.
Skip product gallery

Customers also bought

Express Self-Tan Mousse - Extra DarkExpress Self-Tan Mousse - Extra Dark
Tanologist
Express Self-Tan Mousse - Extra Dark
Self-tanner

Tanologist Express Self-Tan Mousse - Extra Dark: a velvety, intense tan in record time With Tanologist Express Self-Tan Mousse - Extra Dark, you can achieve the deepest, customisable tan - for a professional, flawless glow without sunbathing. The velvety-light mousse is effortless to apply, dries extremely quickly, is non-sticky and ensures streak-free, long-lasting results without staining. Thanks to the innovative Colour Guide technology, application is particularly easy: you can see immediately where the product is applied and achieve an even, perfect result. The express formula develops a natural glow after just 1 hour - simply leave it on longer for an extra-deep result. Hyaluronic acid and glycerine deeply moisturise the skin, while the exclusive T-Tech complex prolongs the life of the tan and ensures a healthy, radiant complexion. The skincare trio of pink grapefruit, goji berry and juniper also pampers the skin and gives it a fresh glow - without clogged pores or breakouts. Why choose Tanologist Express Self-Tan Mousse - Extra Dark? Extra deep, intensive tan - customisable (1-4 hours application time) Express glow in just 1 hour Colour Guide technology for flawless, streak-free application With hyaluronic acid & glycerine - intensive moisturisation, no dry skin T-Tech complex for a faster & longer-lasting tan Natural, spot-free fading Non-comedogenic - no clogged pores Vegan & cruelty-free - suitable for all skin needs How does the Tanologist Express Self-Tan Mousse - Extra Dark ensure that you achieve a perfectly tanned, healthy glowing complexion day after day? The unique combination of moisturising care, innovative tanning technology and colour guide guarantees an even, long-lasting and particularly intensive tan - individually tailored to your desired glow. Discover Tanologist Express Self-Tan Mousse - Extra Dark in the Look Beautiful Products Shop now and combine the most intensive tan with luxurious skincare!

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/MediumDaily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/Medium
Tanologist
Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/Medium
Self-tanner

Tanologist Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/Medium: Moisturisation, care & natural glow - every day The Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion from Tanologist combines deep moisturising care with an innovative, individually buildable tan. Hyaluronic acid, squalane and beta-glucan provide intensive moisturisation, strengthen the skin barrier and leave the skin feeling velvety soft and nourished. At the same time, a naturally radiant, streak-free tan builds up with every application - without any spots or residue. The ultra-light, dermatologically tested formula is quickly absorbed and is also ideal for sensitive skin. The tanning technology makes it possible to individually control the intensity of the glow: the more often the lotion is applied, the more intense the sun-kissed complexion becomes. Perfect as daily body care for anyone who wants a healthy, even and long-lasting glow. Why choose Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/Medium from Tanologist? Deep moisturiser with hyaluronic acid, squalane & beta-glucan Dermatologically tested - also suitable for sensitive skin Buildable, streak-free tan - customised as desired Ultra-light, fast-absorbing formula - no residue, no stickiness Long-lasting, natural glow for every skin type Flexible care: firming, moisturising, brightening available Easy to apply like a body lotion - no drama, for a flawless complexion How does the Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/Medium from Tanologist ensure that your skin looks healthier, more radiant and evenly tanned day after day? The combination of modern tanning technology and deep-acting care conjures up a naturally sunny complexion, moisturises the skin and gives it a long-lasting, healthy glow - perfect for every day. Discover the Daily Glow Hydrating Gradual Tan Lotion Light/Medium from Tanologist in the Look Beautiful Products Shop now and combine daily care with a radiant tan!

Content: 250 ml (€5.58 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Invisible TanInvisible Tan

Average rating of 4.8 out of 5 stars

Eco by Sonya
Invisible Tan
Self-tanning lotion

The Invisible Tan from Eco by Sonya is the best self-tanning lotion for face and body! With just one application, this tanning lot ion provides a beautiful, natural-looking, golden complexion. Ideal for anyone who wants a natural, radiant look. Benefits of the Invisible Tan: 100% natural and organic ingredients - free from artificial or synthetic substances Vegan and cruelty-free - for an ethically safe product Quick application - simply apply like a moisturiser Slow and natural tandevelopment over 8 hours Nutrient-rich formula - nourishes and protects your skin Suitable for face and body - creates an even tan Cult favourite - appreciated by eco-customers for its effectiveness and skin care properties The Invisible Tan Lotion works best over a period of 8 hours. So you can avoid the sun's harmful rays and still maintain a radiant complexion. It was also recognised as the "Natural Tanning" winner in the Natural Health International Beauty Awards UK 2016 and won the title of Best Self-Tanner at the Beauty Shortlist Awards 2017. The Invisible Tan is the perfect self-tanner for anyone who wants a natural tan without artificial colourants. It is also an easy-care and effective solution that not only gives your skin colour but also moisturises it.

Content: 150 ml (€17.30 / 100 ml)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Self-Tan Water MediumSelf-Tan Water Medium
Tanologist
Self-Tan Water Medium
Self-tanner

Tanologist Self-Tan Water - Medium: effortless, natural glow for face & body - every day The Self-Tan Water - Medium from Tanologist brings a perfect, golden complexion straight to the skin, just like the golden hour. The light, transparent spray formula is easy to apply to the face and body and ensures a streak-free, flawless tan - without any leading colour, spots or discolouration. Thanks to the non-comedogenic, quick-drying texture, the tanning water does not clog pores, is vegan, dermatologically tested and suitable for sensitive skin types. Pink grapefruit, goji berry and juniper provide intensive moisture, nourish the skin and leave it feeling supple and soft. Whether as a tanning primer, make-up fixing spray or daily glow - the Self-Tan Water adapts to every skin tone and makes the glow individually dosable. Why choose Tanologist Self-Tan Water - Medium? Express formula: fast, natural tan in just a few minutes For face & body: versatile, uncomplicated and stain-free Moisturising: ensures supple, non-dry skin No pore blockage, no streaks, no odour Individual tan: customisable shades for every look Vegan, cruelty-free & dermatologically tested Ideal for sensitive skin types How does the Tanologist Self-Tan Water - Medium ensure that you get a natural, healthy glow day after day - without any effort, streaks or skin irritation? The innovative spray formula provides instant freshness, nourishes with high-quality ingredients and guarantees an even, flawless result - for a glow that suits every day and every look. Discover the Tanologist Self-Tan Water - Medium in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy a flawless tan at any time!

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Express Self-Tan Mousse - Extra DarkExpress Self-Tan Mousse - Extra Dark
Tanologist
Express Self-Tan Mousse - Extra Dark
Self-tanner

Tanologist Express Self-Tan Mousse - Extra Dark: a velvety, intense tan in record time With Tanologist Express Self-Tan Mousse - Extra Dark, you can achieve the deepest, customisable tan - for a professional, flawless glow without sunbathing. The velvety-light mousse is effortless to apply, dries extremely quickly, is non-sticky and ensures streak-free, long-lasting results without staining. Thanks to the innovative Colour Guide technology, application is particularly easy: you can see immediately where the product is applied and achieve an even, perfect result. The express formula develops a natural glow after just 1 hour - simply leave it on longer for an extra-deep result. Hyaluronic acid and glycerine deeply moisturise the skin, while the exclusive T-Tech complex prolongs the life of the tan and ensures a healthy, radiant complexion. The skincare trio of pink grapefruit, goji berry and juniper also pampers the skin and gives it a fresh glow - without clogged pores or breakouts. Why choose Tanologist Express Self-Tan Mousse - Extra Dark? Extra deep, intensive tan - customisable (1-4 hours application time) Express glow in just 1 hour Colour Guide technology for flawless, streak-free application With hyaluronic acid & glycerine - intensive moisturisation, no dry skin T-Tech complex for a faster & longer-lasting tan Natural, spot-free fading Non-comedogenic - no clogged pores Vegan & cruelty-free - suitable for all skin needs How does the Tanologist Express Self-Tan Mousse - Extra Dark ensure that you achieve a perfectly tanned, healthy glowing complexion day after day? The unique combination of moisturising care, innovative tanning technology and colour guide guarantees an even, long-lasting and particularly intensive tan - individually tailored to your desired glow. Discover Tanologist Express Self-Tan Mousse - Extra Dark in the Look Beautiful Products Shop now and combine the most intensive tan with luxurious skincare!

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Self-Tan Drops Face & Body - DarkSelf-Tan Drops Face & Body - Dark
Tanologist
Self-Tan Drops Face & Body - Dark
Self-tanner

Tanologist Self-Tan Drops Face & Body - Dark: Flawless holiday tan made to measure - for face & body With the Self-Tan Drops Face & Body - Dark from Tanologist, you can achieve an intensive, natural tan at any time that can be perfectly customised to your desired look. The concentrated self-tanning drops can be easily mixed into any skincare, body lotion or make-up - whether you are a beginner or an experienced tanner. The more drops, the more intense the glow: This way you can control your desired tan individually. The ultra-light, vegan formula conjures up an even, streak-free glow without colour bleeding, drying out, rubbing off or clogged pores. Pink grapefruit, goji berry and juniper moisturise and soothe the skin for a radiant, brightened complexion. Dermatologically tested, non-comedogenic, vegan and cruelty-free - the drops are also ideal for sensitive skin types and can be used flexibly in the morning or evening. Tip: Combine with Aftersun to maintain your holiday glow for even longer. Why choose the Self-Tan Drops Face & Body - Dark from Tanologist? Customisable tan: 2-12 drops for the perfect glow For face & body: streak-free, flawless application No colour guide: no discolouration, no clogging of pores, no drying out Skin care included: pink grapefruit, goji berry & juniper for moisturising, soothing & brightening Dermatologically tested, vegan, cruelty-free & non-comedogenic Flexible application: morning, evening or mixed with aftersun Ideal for beginners & professionals How do the Self-Tan Drops Face & Body - Dark from Tanologist ensure that you get a flawless, healthy and customised tan day after day? The drops can be seamlessly integrated into any skincare routine, providing intensive care and a natural, controllable glow - for radiant skin from head to toe, whenever you want. Discover the Tanologist Self-Tan Drops Face & Body - Dark in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy the perfect summer complexion individually and easily!

Content: 30 ml (€66.50 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
The Face Anti-Age Rejuvenating Self-Tan Drops Light/MediumThe Face Anti-Age Rejuvenating Self-Tan Drops Light/Medium
TAN-LUXE
The Face Anti-Age Rejuvenating Self-Tan Drops Light/Medium
Self-tanning serum

Face Anti-Age Rejuvenating Self-Tan Drops from TAN-LUXE: Youthful glow & anti-ageing power in every drop The Face Anti-Age Rejuvenating Self-Tan Drops from TAN-LUXE are the world's first customisable anti-ageing self-tanning drops for the face. Simply mix with your favourite moisturiser, serum or oil - and enjoy a sun-kissed, healthy glow and visible skin rejuvenation in no time at all. The innovative Triple Boost technology ensures a natural, even and streak-free tan that adapts to every skin tone. At the same time, raspberry seed oil, vitamin E and aloe vera intensively nourish the skin, moisturise and strengthen the skin structure. The drops support skin elasticity and firmness and make the complexion glow - without any odour, discolouration or streaks. Why choose Face Anti-Age Rejuvenating Self-Tan Drops from TAN-LUXE? Customisable tan: Perfectly matched to your own skin tone Anti-ageing effect: Supports skin elasticity and firmness Intensive moisturisation thanks to raspberry seed oil, vitamin E & aloe vera Radiant, youthful complexion with a healthy glow Vegan, cruelty-free and without streaks, odour or discolouration Seamless integration into any skincare routine - simply blend and apply Suitable for all skin types How do the Face Anti-Age Rejuvenating Self-Tan Drops from TAN-LUXE ensure that the complexion looks fresher, more youthful and naturally tanned day after day? The individually dosed formula not only moisturises and intensively nourishes, but also provides a radiant, healthy glow - perfectly combined with anti-ageing power for a visibly rejuvenated complexion. Discover the Face Anti-Age Rejuvenating Self-Tan Drops from TAN-LUXE in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy a youthful, sun-kissed complexion every day!

Content: 30 ml (€156.50 / 100 ml)

Regular price: €46.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.