Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Sensitive Gums Gentle Mint Toothpaste

Content: 85 ml
Marvis Sensitive Gums Gentle Mint Toothpaste - Gentle care for sensitive gums. The Sensitive Gums Gentle Mint toothpaste from Marvis has been specially developed for sensitive gums and offers gentle but highly effective cleaning.
Thanks to the combination of fluoride, hyaluronic acid and prebiotics, the luxurious toothpaste provides a well-groomed mouth feel - without any irritation. The unique formula effectively reduces plaque, soothes sensitive gums and regenerates the tissue, while the fresh mint flavour ensures pleasant breath.
The stylishly designed tube with its retro look makes dental care a real highlight in the bathroom.

€10.95

Content: 85 ml (€12.88 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Sensitive Gums Gentle Mint Toothpaste"

Marvis Sensitive Gums Gentle Mint Toothpaste - Gentle care for sensitive gums.

The Sensitive Gums Gentle Mint toothpaste from Marvis has been specially developed for sensitive gums and offers gentle but highly effective cleaning. Thanks to the combination of fluoride, hyaluronic acid and prebiotics, the luxurious toothpaste leaves your mouth feeling well cared for - without any irritation.

The unique formula effectively reduces plaque, soothes sensitive gums and regenerates tissue, while the fresh mint flavour ensures pleasant breath. The stylishly designed tube with its retro look makes dental care a real highlight in the bathroom.

Top benefits at a glance:

  • Fluoride toothpaste for strong teeth
  • With hyaluronic acid & prebiotics for care and soothing
  • Reduces plaque and promotes gum health
  • Protects against irritation in the long term
  • Refreshing mint flavour for long-lasting freshness
  • Ideal for sensitive gums

This toothpaste is the ideal choice for anyone who wants to gently care for sensitive gums without compromising on style and freshness.

Properties

Product type: Toothpaste

Manufacturer

Marvis

Marvis 

Italian Elegance & Extraordinary Flavors

Born in Florence, Marvis embodies Italian craftsmanship and timeless style. Over the years, it has become a true cult toothpaste, renowned for its iconic retro design, luxurious formulas, and extraordinary flavors.

Driven by passion and innovation, Marvis transformed daily oral care into a sensory experience. Its expertly crafted flavor blends delight those who seek something unique — from classic freshness to exotic, aromatic notes.

Since 1997, Marvis has been part of the prestigious Ludovico Martelli family, representing premium quality, modern elegance, and luxurious oral care. Every product is expertly made in Italy using the finest ingredients.

Developed in collaboration with experienced perfumers, Marvis flavors are inspired by exceptional essences from around the world, turning every brushing routine into a special moment.

The Benefits of Marvis Toothpastes:

  • Unique Flavors: Marvis offers an unparalleled selection of extraordinary flavors that turn every brushing into a sensorial experience.

  • Italian Elegance: Marvis combines tradition, elegance, and modern style in every tube.

  • Top Quality: The toothpastes are made in Italy with the finest ingredients, providing effective and luxurious oral care.

  • Fresh Breath: Revolutionary formulas for long-lasting fresh breath – true Italian elegance.

  • Cult Brand: For decades, Marvis has been the choice for those who love unique oral care and aesthetic elegance.

Shop now and experience the sensorial oral care of Marvis!

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply a pea-sized amount of toothpaste to the toothbrush twice a day. Brush your teeth thoroughly for at least two minutes, cleaning all tooth surfaces evenly. Then rinse your mouth thoroughly with water. For optimum results, use regularly and supplement dental care with dental floss or interdental brushes.

Glycerin, Aluminum Hydroxide, Aqua (Water/Eau), Silica, Aroma (Flavour), Cellulose Gum, Xylitol, Titanium Dioxide, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Saccharin, Sodium Fluoride, Citric Acid, Sodium Citrate, Anise Alcohol, Cinnamal, Eugenol, Limonene.

✓ Fluoride toothpaste for strong teeth
✓ With hyaluronic acid & prebiotics for care and soothing
✓ Reduces plaque and promotes gum health
✓ Protects against irritation in the long term
✓ Refreshing mint flavour for long-lasting freshness
✓ Ideal for sensitive gums

Marvis Sensitive Gums Gentle Mint Toothpaste - Gentle care for sensitive gums. The Sensitive Gums Gentle Mint toothpaste from Marvis has been specially developed for sensitive gums and offers gentle but highly effective cleaning.
Thanks to the combination of fluoride, hyaluronic acid and prebiotics, the luxurious toothpaste provides a well-groomed mouth feel - without any irritation. The unique formula effectively reduces plaque, soothes sensitive gums and regenerates the tissue, while the fresh mint flavour ensures pleasant breath.
The stylishly designed tube with its retro look makes dental care a real highlight in the bathroom.
Skip product gallery

Customers also bought

Kissing Rose ToothpasteKissing Rose Toothpaste
Marvis
Kissing Rose Toothpaste
Toothpaste

Experience the floral elegance of Kissing Rose Toothpaste from Marvis. The unique combination of notes of Bulgarian rose and a hint of fresh mint provides luxurious oral care with long-lasting fresh breath. The toothpaste is made from a special blend of cleaning powders that are gentle on enamel and dentin, providing a gentle but thorough clean. Fluoride and xylitol prevent tooth decay and support the balance of oral flora. The rich, concentrated paste is preservative-free and vegan, i.e. free from ingredients of animal origin. Benefits at a glance: Gentle, thorough tooth cleaning for sensitive tooth enamel Caries prevention thanks to fluoride and xylitol Long-lasting fresh breath Floral flavour thanks to Bulgarian rose and mint Concentrated premium paste without preservatives Vegan and cruelty-free Luxurious oral care for a unique taste experience Marvis stands for high-quality dental care and uses selected ingredients to combine premium flavour and effective oral hygiene.

Content: 75 ml (€17.27 / 100 ml)

Regular price: €12.95
Orange Blossom Bloom ToothpasteOrange Blossom Bloom Toothpaste
Marvis
Orange Blossom Bloom Toothpaste
Toothpaste

Experience the floral and fruity sophistication of Orange Blossom Bloom Toothpaste from Marvis. The unique blend of orange and lemon blossom meets the fresh notes of spearmint and peppermint for a unique flavour experience with every use. The toothpaste is made from a special combination of cleaning powders that are gentle on enamel and dentin. It contains fluoride and xylitol to prevent tooth decay and keep the bacterial flora in the mouth in balance. The rich, concentrated, traditional-style paste is preservative-free and vegan, i.e. free from ingredients of animal origin. Benefits at a glance: Gentle cleaning for enamel and dentine Caries prevention thanks to fluoride and xylitol Fresh mouthfeel thanks to spearmint and peppermint Flowery, fruity flavour of orange and lemon blossom Concentrated premium paste without preservatives Vegan and cruelty-free 100% Made in Italy - quality and tradition since 1997 Marvis works together with renowned fragrance manufacturers to develop exclusive flavours and stands for high-quality dental care with selected, carefully combined ingredients.

Content: 75 ml (€14.60 / 100 ml)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Garden Collection Dreamy Osmanthus ToothpasteGarden Collection Dreamy Osmanthus Toothpaste
Marvis
Garden Collection Dreamy Osmanthus Toothpaste
Toothpaste

Marvis Garden Collection Dreamy Osmanthus Toothpaste transforms daily dental care into a luxurious care experience with floral elegance. The exclusive scent and flavour of osmanthus blossom combines a delicate sweetness with a fresh, clear finish and turns every brushing session into a special ritual. The creamy texture ensures thorough, gentle cleaning, while the high-quality formulation effectively removes plaque from the teeth and leaves the mouth feeling pleasantly fresh. The stylish limited edition from the Garden Collection stands for design, quality and exceptional flavour - perfect for anyone who sees dental care as part of a well-groomed lifestyle. This exclusive toothpaste combines aesthetic design, high-quality care and unique flavour in one product and brings a touch of luxury to every bathroom. Key benefits at a glance: Exclusive osmanthus flavour - floral sweetness with a refreshing note Creamy texture for thorough and gentle cleansing Gently foaming formula for a pleasant mouthfeel Invigorating fragrance for a luxurious care experience Stylish limited edition from the Marvis Garden Collection Ideal for daily dental care with a special flavour experience High-quality premium toothpaste with design appeal A must-have for anyone who wants to combine premium dental care, exceptional flavours and stylish design in one product.

Content: 75 ml (€17.27 / 100 ml)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Black Forest ToothpasteBlack Forest Toothpaste
Marvis
Black Forest Toothpaste
Toothpaste

The dessert after dessert. Savour the delicate essence of dark chocolate and cherries, combined with amaretto marzipan and the freshness of peppermint with Black Forrest Toothpaste from Marvis. Made from a blend of cleaning powders that are gentle on enamel and dentin. Contains fluoride and xylitol to prevent tooth decay and control bacterial flora in the oral cavity. The rich, concentrated, traditional-style paste is preservative-free and contains no ingredients of animal origin. Marvis has been part of the Ludovico Martelli company since 1997. The flavours are developed in collaboration with renowned fragrance manufacturers. Selected ingredients ensure high-quality flavours. 100% "Made in Italy".

Content: 75 ml (€14.60 / 100 ml)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Cinnamon Mint ToothpasteCinnamon Mint Toothpaste
Marvis
Cinnamon Mint Toothpaste
Toothpaste

Experience the exotic sweetness of cinnamon combined with the fresh vitality of menthol in Cinnamon Mint Toothpaste from Marvis. This unique blend provides a refreshing brushing experience with an oriental aftertaste. The toothpaste is made from a carefully selected blend of cleaning powders that are gentle on enamel and dentin and provides a thorough but gentle tooth cleaning. Fluoride and xylitol protect against tooth decay and support the balance of oral flora. The concentrated, traditional paste is preservative-free and vegan, i.e. free from ingredients of animal origin. Benefits at a glance: Gentle, thorough tooth cleaning for enamel and dentine Caries protection thanks to fluoride and xylitol Fresh mouthfeel thanks to menthol Exotic, spicy flavour with cinnamon Concentrated premium paste without preservatives Vegan and cruelty-free Natural, effective tooth cleaning Marvis stands for high-quality dental care with selected ingredients and unique flavours that guarantee a luxurious and tasty brushing experience.

Content: 85 ml (€12.88 / 100 ml)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Whitening Mint ToothpasteWhitening Mint Toothpaste
Marvis
Whitening Mint Toothpaste
Toothpaste

Marvis Whitening Mint Toothpaste makes your teeth shine again - without any complex treatments. The concentrated formula combines two silicas of different grain sizes, which ensure effective but gentle cleaning and reliably remove surface discolouration. The result: visibly whitened teeth and a fresh, smooth mouthfeel. The intense polar mint flavour provides a long-lasting freshness kick, while fluoride and xylitol strengthen the teeth, prevent tooth decay and regulate the oral bacterial flora. The paste is also preservative-free and vegan, as it is made without ingredients of animal origin. Marvis has been committed to the highest quality for decades: exceptional flavours are created in cooperation with renowned fragrance manufacturers, which have shaped the brand's iconic cult status. Each tube is 100% Made in Italy and stands for uncompromising premium quality. Benefits of Marvis Whitening Mint Toothpaste Brightening effect thanks to dual-action silica Intense, long-lasting freshness thanks to polar mint flavour Caries prevention thanks to fluoride and xylitol Gentle but thorough cleaning Vegan & free from preservatives Regulates the oral bacterial flora Premium quality - Made in Italy

Content: 85 ml (€18.76 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Kissing Rose ToothpasteKissing Rose Toothpaste
Marvis
Kissing Rose Toothpaste
Toothpaste

Experience the floral elegance of Kissing Rose Toothpaste from Marvis. The unique combination of notes of Bulgarian rose and a hint of fresh mint provides luxurious oral care with long-lasting fresh breath. The toothpaste is made from a special blend of cleaning powders that are gentle on enamel and dentin, providing a gentle but thorough clean. Fluoride and xylitol prevent tooth decay and support the balance of oral flora. The rich, concentrated paste is preservative-free and vegan, i.e. free from ingredients of animal origin. Benefits at a glance: Gentle, thorough tooth cleaning for sensitive tooth enamel Caries prevention thanks to fluoride and xylitol Long-lasting fresh breath Floral flavour thanks to Bulgarian rose and mint Concentrated premium paste without preservatives Vegan and cruelty-free Luxurious oral care for a unique taste experience Marvis stands for high-quality dental care and uses selected ingredients to combine premium flavour and effective oral hygiene.

Content: 75 ml (€17.27 / 100 ml)

Regular price: €12.95
Black Forest ToothpasteBlack Forest Toothpaste
Marvis
Black Forest Toothpaste
Toothpaste

The dessert after dessert. Savour the delicate essence of dark chocolate and cherries, combined with amaretto marzipan and the freshness of peppermint with Black Forrest Toothpaste from Marvis. Made from a blend of cleaning powders that are gentle on enamel and dentin. Contains fluoride and xylitol to prevent tooth decay and control bacterial flora in the oral cavity. The rich, concentrated, traditional-style paste is preservative-free and contains no ingredients of animal origin. Marvis has been part of the Ludovico Martelli company since 1997. The flavours are developed in collaboration with renowned fragrance manufacturers. Selected ingredients ensure high-quality flavours. 100% "Made in Italy".

Content: 75 ml (€14.60 / 100 ml)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Anise Mint ToothpasteAnise Mint Toothpaste
Marvis
Anise Mint Toothpaste
Toothpaste

Experience explosive freshness with Marvis Anise Mint Toothpaste, a bold fusion of cooling mint and aromatic star anise. This premium toothpaste from Italy protects enamel and dentin while fluoride and xylitol prevent cavities and support a healthy oral flora. This retro toothpaste is free from animal-derived ingredients, offering a luxurious brushing experience for all who order Marvis toothpaste online. Since 1997, Marvis Italy has been part of Ludovico Martelli, creating premium toothpaste with extraordinary flavors, developed with expert perfumers – 100% Made in Italy.

Content: 85 ml (€12.88 / 100 ml)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Classic Strong Mint ToothpasteClassic Strong Mint Toothpaste
Marvis
Classic Strong Mint Toothpaste
Toothpaste

Marvis Classic Strong Mint Toothpaste - Luxurious dental care with an intense mint flavour. Marvis Classic Strong Mint Toothpaste represents a completely new tooth cleaning ritual with Italian flair. The intensely refreshing mint flavour ensures long-lasting fresh breath, while the rich, creamy texture gently cleans and protects the teeth at the same time. With its modern formula based on xylitol and sorbitan, the toothpaste provides thorough cleaning without irritating the teeth or gums. Perfect for anyone who values aesthetic dental care with an exceptional flavour. Benefits of Marvis Classic Strong Mint Toothpaste: Intense, long-lasting mint flavour for the ultimate feeling of freshness Gentle whitening of the teeth for a radiant smile Protects against tooth decay and cares for the gums Xylitol formula for gentle but effective cleaning Luxurious design with retro charm - a real eye-catcher in the bathroom Ideal for daily use Whether you use it in the morning to wake up or in the evening to care for your teeth - this toothpaste turns every moment in the bathroom into a stylish experience. Marvis stands for quality, design and care - made in Italy.

Content: 85 ml (€12.88 / 100 ml)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.