Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

SKINPOWER Re-New Essence 30ml

Content: 30 ml
SK-II’s SKINPOWER Re-New Essence is the innovative booster serum from the iconic anti-ageing skincare range – developed for anyone who wants to comprehensively combat the visible signs of ageing and take their skincare routine to a whole new level. The formula is based on the ‘Vertex Care’ concept and contains a unique combination of Pitera™ (fermented yeast extract), coumaric acid and peony extract

€236.95

Content: 30 ml (€789.83 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "SKINPOWER Re-New Essence 30ml "

SK-II SKINPOWER Re-New Essence: Highly effective anti-ageing booster serum for plump, firm and youthful skin 

SK-II’s SKINPOWER Re-New Essence is the innovative booster serum from the iconic anti-ageing skincare range – developed for anyone who wants to comprehensively combat the visible signs of ageing and take their skincare routine to a whole new level. The formula is based on the ‘Vertex Care’ concept and contains a unique combination of Pitera™ (fermented yeast extract), coumaric acid and peony extract.

The serum leaves the skin feeling noticeably plump and firm, and helps to define a youthful facial contour. High-quality moisturising ingredients penetrate deep into the stratum corneum, providing intense hydration and enhancing the absorption of subsequent skincare products. This ensures the skin is optimally prepared and derives maximum benefit from the entire routine.

Key benefits at a glance:

  • Vertex Care concept: Comprehensively combats all signs of ageing
  • Booster Serum: Enhances the effect of subsequent skincare steps
  • Pitera™: Promotes regeneration and radiant skin
  • Coumaric acid & peony extract: Smooth, firm and protect the skin’s structure
  • Intensive moisturisation: Provides long-lasting hydration and improves elasticity
  • Plump, firm-feeling skin & defined contours: For a youthful glow
  • Deep-acting care: Penetrates right down to the stratum corneum

How does SK-II SKINPOWER Re-New Essence ensure that your skin looks plumper, firmer and visibly more youthful day after day – and why is this booster serum the perfect choice for anyone seeking holistic anti-ageing power and maximum effectiveness in their skincare routine? The intelligent combination of Pitera™, coumaric acid, peony and a hydrating cocktail delivers deep-acting results, optimally prepares the skin and enhances the benefits of every subsequent skincare step – for a revitalised, well-nourished complexion like never before.

Discover SK-II SKINPOWER Re-New Essence now in the Look Beautiful Products Shop and experience the booster effect for youthful, firm skin!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Feature: Korean cosmetics, Lifting effect, Moisturizes the skin, Moisturizing, improves skin elasticity, moisturizing
Helps against: Fine lines, Wrinkles
Helps with/against : Enlarged pores, Pale skin, Pores

Manufacturer

SK-II

SK-II 

Luxury Skincare for Radiant Beauty

SK-II is a world-renowned premium skincare brand famous for its innovative and scientifically backed products. The secret behind SK-II’s exceptional effectiveness is the Pitera™ Complex, a powerful ingredient derived from a unique yeast, which rejuvenates the skin from the inside out. With SK-II, you’ll experience visible improvements in skin texture, an even complexion, and youthful, radiant skin.

• SK-II offers unique products suitable for anyone seeking high-quality, effective skincare.

• The Pitera™ Complex in almost all products provides deep hydration, improves skin texture, and reduces signs of aging.

• The products help reduce fine lines and wrinkles, leaving your skin looking younger.

SK-II Products for Every Skin Need

The SK-II product range offers tailored solutions for your skincare:

• SK-II Facial Treatment Essence: The iconic essence for a radiant complexion and improved skin texture. • SK-II Genoptics Aura Essence: A serum that reduces dark spots and evens out skin tone. • SK-II R.N.A. Power Cream: An anti-aging cream that smooths and visibly rejuvenates the skin.

Skincare with SK-II: For Your Perfect Routine

SK-II is not only popular in the beauty industry but also among celebrities worldwide. Many trust the power of SK-II to care for and protect their skin.

• Whether you’re tackling blemishes, dark spots, or the first signs of aging – SK-II offers the perfect solution for your skincare routine.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Open the lid – the right amount of serum will be automatically dispensed into the pipette. Press the rubber stopper firmly down to dispense the serum into the palm of your hand, then apply it evenly all over your face. Close the lid carefully after use to ensure the correct amount of serum is available for your next application.

Water, Galactomyces ferment filtrate, glycerine, butylene glycol, niacinamide, PEG/PPG/polybutylene glycol-8/5/3 glycerine, pentylene glycol, PEG-32, xylitol, dimethicone, lauroyl lysine, panthenol, trehalose, phenoxyethanol, polysorbate 20, acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer, polyacrylamide, benzyl alcohol, dimethiconol, AMP, C13-14 isoparaffin, disodium EDTA, peony root extract, hydroxycinnamic acid, sodium benzoate, xanthan gum, laureth-7, fragrance, PEG-4, Tropaeolum majus flower/leaf/stem extract, palmitoyl pentapeptide-4.

✓ Vertex Care concept: Comprehensively combats all signs of ageing
✓ Booster Serum: Enhances the effect of the subsequent skincare steps
✓ Pitera™: Promotes regeneration and radiant skin
✓ Coumaric acid & peony extract: Smooth, firm and protect the skin’s structure
✓ Intensive moisturisation: Provides long-lasting hydration & improves elasticity
✓ Plump, firm-feeling skin & defined contours: For a youthful glow
✓ Deep-acting care: Penetrates right down to the stratum corneum

SK-II’s SKINPOWER Re-New Essence is the innovative booster serum from the iconic anti-ageing skincare range – developed for anyone who wants to comprehensively combat the visible signs of ageing and take their skincare routine to a whole new level. The formula is based on the ‘Vertex Care’ concept and contains a unique combination of Pitera™ (fermented yeast extract), coumaric acid and peony extract
Skip product gallery

Customers also viewed

Wrinkle-Fit Mask (Single Mask)Wrinkle-Fit Mask (Single Mask)
Meditherapy
Wrinkle-Fit Mask (Single Mask)
Face mask

Meditherapy Wrinkle-Fit Mask: Intensive anti-ageing sheet mask for smoother, firmer and more youthful skin Meditherapy 's Wrinkle-Fit Mask is the premium anti-ageing solution for anyone who wants to reduce wrinkles, regain firmness and experience intense hydration. This high-quality Korean mesh mask combines collagen and hyaluronic acid for instantly plumped, regenerated and visibly smoother skin. The formula is based on Volufiline, Zebra Root Extract and nine powerful peptides that work together to boost skin elasticity, improve skin texture and increase firmness. After application, the skin feels noticeably firmer, smoother and youthfully vitalised. Adenosine and hydrogenated polyisobutene target visible signs of ageing, strengthen the skin barrier and provide a long-lasting lifting effect. The mask adheres perfectly, supplies every skin cell with active ingredients and gives a fresh, rejuvenated glow. Top benefits at a glance: Visiblyreduces wrinkles & lines from the first application Strengthens skin elasticity and ensures firmer contours Intensive moisturisation with collagen and hyaluronic acid Improves skin structure & radiance with Volufiline and peptides Adenosine & zebra root extract for smooth, vital skin Mesh mask for optimum adhesion & maximum active ingredient release Ideal for all skin types - especially with diminishing firmness and visible signs of ageing How does the Meditherapy Wrinkle-Fit Mask ensure that your skin appears smoother, firmer and visibly more youthful day after day - and why is this mask the right choice for sophisticated anti-ageing skincare? The powerful combination of collagen, hyaluronic acid, peptides and state-of-the-art active ingredients plumps up, regenerates and gives a rejuvenated skin feeling - for immediate and long-term results that impress. Discover the Meditherapy Wrinkle-Fit Mask in the Look Beautiful Products Shop now and experience a new level of youthful radiance!

Regular price: €1.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Facial Treatment Essence 75mlFacial Treatment Essence 75ml
SK-II
Facial Treatment Essence 75ml
Essence

The Facial Treatment Essence from SK-II is an effective anti-ageing essence that reduces the appearance of fine lines, wrinkles and pigmentation spots. It also refines skin texture, evens skin tone and improves skin firmness. The essence is suitable for normal, dry, oily and combination skin.

Content: 75 ml (€111.93 / 100 ml)

Regular price: €83.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
SKINPOWER Advanced Airy CreamSKINPOWER Advanced Airy Cream
SK-II
SKINPOWER Advanced Airy Cream
Face cream

SKINPOWER Advanced Airy Cream from SK-II is a light moisturiser for oily and greasy skin types. The weightless cream absorbs quickly into the skin and plumps up the skin. Packed with nourishing ingredients that intensely moisturise and lock in moisture. With PITERA™, a natural organic ingredient with over 50 micronutrients that supports the skin's natural functions. Reduces the appearance of pores, micro-lines and dullness. Skin is softer, clearer, more elastic, radiant, youthful and healthier looking.

Content: 50 g (€491.90 / 100 g)

Regular price: €245.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Tension Up Mask (5x25g)Tension Up Mask (5x25g)
Meditherapy
Tension Up Mask (5x25g)
Face mask

Meditherapy Tension Up Mask: Instant lifting, contour & youthful skin - high-tech mask for defined facial features The Tension Up Mask from Meditherapy is the innovative solution for anyone who wants a visibly firmer face, reduced puffiness and an emphasised V-line - and it's easy to do at home. From the very first application, the highly concentrated hydrogel mask leaves skin feeling noticeably firmer, smoother and intensely hydrated, without being sticky or drying. The three-zone design developed by Meditherapy adapts perfectly to the cheekbones, jawline and forehead and delivers targeted firming exactly where it is needed. The mask is rich in caffeine (promotes blood circulation, relieves puffiness), glaucine (improves elasticity, counteracts wrinkles) and Matrixyl™ 3000 (stimulates collagen production, smoothes and firms). The formula is complemented by centella and sea buckthorn extract for a youthful glow and a strengthened skin barrier. Top benefits at a glance: Immediately visible lifting effect after the first application Defined V-line & sharpened facial contours Reduces puffiness, double chin & nasolabial folds Highly concentrated hydrogel - optimum adhesion & active ingredient release Intensive hydration: no drying out, no sticky feeling Matrixyl™ 3000 & Glaucine - for firm, elastic skin & fewer wrinkles Suitable for all skin types, including sensitive skin Proven results after 4 weeks of use How does the Meditherapy Tension Up Mask visibly improve facial contours, firmness and youthful radiance - and why is this mask the right product for effective lifting and defined facial features at home? The three-zone design, powerful active ingredients and intensive moisturisation ensure immediate and long-lasting results - making every application a high-tech beauty upgrade. Discover the Meditherapy Tension Up Mask in the Look Beautiful Products Shop now and experience a new level of skin firming and contouring!

Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Facial Treatment Essence 160mlFacial Treatment Essence 160ml
SK-II
Facial Treatment Essence 160ml
Essence

SK-II's Facial Treatment Essence is an effective anti-ageing essence that reduces the appearance of fine lines, wrinkles and pigmentation spots. It also refines skin texture, evens skin tone and improves skin firmness. The essence is suitable for normal, dry, oily and combination skin.

Content: 160 ml (€184.97 / 100 ml)

Regular price: €295.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.