Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Splash-proof Vegan Waterproof Mascara

Content: 12 ml
NUDESTIX’s Splashproof Vegan Waterproof Mascara is the ideal choice for anyone who wants long-lasting, dramatic and defined lashes – no matter what the day brings. The innovative, water- and sweat-resistant formula stands up to any adventure and ensures an intense look without clumping, smudging or flaking.

€28.95

Content: 12 ml (€241.25 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Splash-proof Vegan Waterproof Mascara"

NUDESTIX Splashproof Vegan Waterproof Mascara – Waterproof, vegan mascara for the perfect look

NUDESTIX’s Splashproof Vegan Waterproof Mascara is the ideal choice for anyone who wants long-lasting, expressive and defined lashes – no matter what the day brings. The innovative, water- and sweat-resistant formula stands up to any adventure and ensures an intense look without clumping, smudging or flaking.

The flexible, ball-tipped applicator coats even short or fine lashes, delivering spectacular volume and precise definition. High-quality, vegan active ingredients such as argan oil, mango kernel oil, rice bran wax and bamboo extract moisturise and protect the lashes, whilst multivitamins strengthen them.

Key benefits at a glance:

  • Waterproof & sweat-resistant: Perfect hold in any weather and during any activity
  • Intense volume & definition: No clumping, no smudging, no flaking
  • Nourishing clean beauty formula: With plant-based oils and multivitamins for strong, supple lashes
  • Gently removable: Can be effortlessly removed with an oil-based cleanser
  • Vegan & cruelty-free: Free from parabens, sulphates, phthalates and synthetic fragrances
  • Convenient: Includes a reusable case with a mirror – perfect for on the go

How can you achieve perfect, voluminous and well-nourished lashes all day long – whether you’re exercising, out in the rain or travelling?
With NUDESTIX’s Splashproof Vegan Waterproof Mascara, you get reliable hold, intensive care and a flawless finish all in one product.

Discover it now in the Look Beautiful Products shop and experience the ultimate mascara look!

Properties

Area of application: Eyelashes
Certificates: Vegan

Manufacturer

NUDESTIX

NUDESTIX

Effortless Beauty with a Touch of Color

NUDESTIX was founded by sisters Ally and Taylor Frankel together with their mother Jenny Frankel, a chemical engineer. Their vision was simple: makeup should be easy, skin-friendly, and natural – without complicated routines or overflowing makeup bags.

The brand is built on the belief that natural beauty should shine through. Rather than covering the skin, NUDESTIX enhances your features with subtle shades that create the signature “Nude But Better” effect.

Multi-Tasking Beauty for Everyday Life
NUDESTIX's iconic makeup sticks are designed for eyes, lips, cheeks, and face, allowing you to create a complete look with just a few products. Easy to apply and blend, they are perfect for quick beauty routines and on-the-go touch-ups.

Clean Beauty with Purpose
NUDESTIX is committed to skin-loving and conscious beauty. Products are:

  • Paraben-free
  • Gluten-free
  • Cruelty-free
  • Available in vegan options
  • Formulated with skin-friendly ingredients

Many products come in the brand’s signature reusable tins with built-in mirrors, making them practical, stylish, and travel-friendly.

Less Products, More Impact
NUDESTIX embraces the philosophy that less is more. Instead of countless products and complicated steps, the brand offers simple solutions for beauty lovers who want natural-looking results with minimal effort.

Why NUDESTIX?

  • Multi-use makeup sticks
  • Natural “no-makeup makeup” finish
  • Clean, skin-friendly formulas
  • Perfect for on-the-go beauty
  • Paraben-free, gluten-free, and cruelty-free
  • Founded by a beauty-focused family

NUDESTIX makes beauty simple, modern, and effortless – helping you enhance your natural features with confidence.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


For maximum effect, apply the mascara to your upper and lower lashes. You can apply a second coat if needed.

Water (Aqua), Sorbitan Olivate, PPG-17/IPDI/DMPA Copolymer, Copernicia Cerifera Wax, Oryza Sativa (Rice) Bran Wax, Stearic Acid, Glycerine, Hydroxyethylcellulose, VP/Hexadecene Copolymer, Sorbitol, Aminomethylpropanol, Tocopherol, Bis-PEG/PPG-16/16 PEG/PPG-16/16 Dimethicone, Dimethicone, Argania Spinosa Kernel Oil, Mangifera Indica (Mango) Seed Oil, Isopropyl Myristate, Panthenol, caprylic/capric triglyceride, Bambusa vulgaris leaf/stem extract, phenoxyethanol, iodopropinyl butylcarbamate. [+/- iron oxides (CI 77499)]

✓ Waterproof & sweat-resistant: Perfect hold whatever the weather and whatever you’re doing
✓ Intense volume & definition: No clumping, no smudging, no flaking
✓ Nourishing clean beauty formula: With plant-based oils and multivitamins for strong, supple lashes
✓ Easy to remove: Can be effortlessly removed with an oil-based cleanser
✓ Vegan & cruelty-free: Free from parabens, sulphates, phthalates and synthetic fragrances
✓ Practical: Includes a reusable case with a mirror – perfect for on the go

NUDESTIX’s Splashproof Vegan Waterproof Mascara is the ideal choice for anyone who wants long-lasting, dramatic and defined lashes – no matter what the day brings. The innovative, water- and sweat-resistant formula stands up to any adventure and ensures an intense look without clumping, smudging or flaking.
Skip product gallery

Customers also viewed

No. 07 Shine Serum Oil MistNo. 07 Shine Serum Oil Mist
OLAPLEX
No. 07 Shine Serum Oil Mist
Hair oil

OLAPLEX No. 07 Shine Serum Oil Mist – a 2-in-1 shine booster for healthy, radiant hair OLAPLEX’s No. 07 Shine Serum Oil Mist combines weightless, nourishing oil and a moisturising serum in a unique two-phase formula. Thanks to the patented OLAPLEX Bond Building Technology™, this spray delivers instant shine, deep-penetrating hydration and visibly healthier hair – without weighing down or altering your style. How can you revitalise dull, dry hair in a matter of seconds and give it a salon-fresh shine – without time-consuming styling? The answer: this innovative 2-in-1 treatment delivers just the right balance of care and protection in a handy spray. Key benefits at a glance: Instant, weightless shine and restorative hydration Less hair breakage and visibly healthier-looking hair Hands-free touch-ups with a super-fine mist – perfect for on-the-go use without affecting your styling Heat protection up to 232°C for worry-free blow-drying and styling The OLAPLEX No. 07 Shine Serum Oil Mist is the perfect solution for anyone who wants to give their hair an instant refresh, new suppleness and long-lasting protection – for a head of hair that always shines! Discover it now in the Look Beautiful Products shop and let your hair shine with a new radiance!

Content: 80 ml (€44.94 / 100 ml)

Regular price: €35.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lash Extension Tubing Mascara BlackLash Extension Tubing Mascara Black
Blinc
Lash Extension Tubing Mascara Black
Waterproof mascara

Blinc Lash Extension Tubing Mascara Black: Lash Lengthening, Care & Easy Removal with Tubing Technology The Lash Extension Tubing Mascara Black by Blinc is the perfect choice for anyone seeking maximum length, definition, and nourished lashes with no panda effect. The innovative tubing technology wraps each lash in tiny tubes, delivering a natural, lash-extension look with unbeatable hold. No smudging, no clumping, no panda eyes: This mascara is smudge-proof, tear- and sweat-resistant—ideal for active days or oily skin. Removal is a breeze: warm water and gentle pressure are all you need—no makeup remover required. Built-in care: Shea butter, biotin, and castor oil strengthen and nourish lashes with every application. The smart 1KTech brush with QuickApply bristles ensures precise, effortless application and even distribution. Key Benefits at a Glance: Tubing technology: Maximum length, definition & hold Smudge-proof & tear-resistant: No panda eyes, no clumping Easy removal: Just water & gentle pressure—no makeup remover Nourishing: With shea butter, biotin & castor oil for strong, healthy lashes Precision brush: For even, natural lash-extension look Perfect for anyone avoiding artificial lashes How does Blinc Lash Extension Tubing Mascara Black keep your lashes longer, more defined, and cared for every day—and why is this mascara the perfect pick for anyone wanting a natural extension look, nourishment, and easy removal in one? The tubing technology delivers length, care, and effortless removal—for perfect lashes without compromise. Discover Blinc Lash Extension Tubing Mascara Black now at Look Beautiful Products Shop and enjoy natural lash extensions every day!

Content: 9 ml (€299.44 / 100 ml)

Regular price: €26.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Volumising Curl ShampooVolumising Curl Shampoo
Lador
Volumising Curl Shampoo
Curl Shampoo

LADOR Volumising Curl Shampoo has been specially developed for wavy to curly hair and supports the natural hair structure with targeted care, definition and volume. The light but highly effective formula gently cleanses, strengthens the hair fibre and visibly increases fullness, elasticity and shine - without weighing it down. The shampoo revitalises curls and waves as soon as it is washed, promotes a defined curl pattern and leaves hair feeling smooth and bouncy. Perfect for anyone who wants to emphasise their natural texture while strengthening and conditioning their hair. Ideal for daily use. Why LADOR Volumising Curl Shampoo? The specially developed curl formula combines gentle cleansing, structure-enhancing care and volume-building active ingredients for lively, healthy and defined curls with natural bounce. Key benefits at a glance Specially developed for wavy & curly hair Gentle, gentle cleansing without drying out More volume & fullness for lively curls Visibly improves the curl pattern Strengthens the hair structure for elastic, bouncy curls Reduces frizz and improves combability Light texture - no weighing down Ideal for daily use For natural, defined & shiny curls Result: Naturally defined, voluminous curls with more bounce, more shine and a fresh, well-groomed finish - day after day. Perfect for all curl types who want to combine volume, definition and care in one shampoo.

Content: 530 ml (€3.20 / 100 ml)

Regular price: €16.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Repair MaskRepair Mask
Innersense Organic Beauty
Repair Mask
Hair mask

Innersense Repair Mask - Deep-acting hair mask to repair and strengthen damaged hair. The Innersense Repair Mask is a restorative bonding care mask that revitalises dry, damaged or brittle hair from the inside out. Its highly effective formula repairs the hair structure, sustainably strengthens the hair and ensures a healthy, shiny finish. Important active ingredients: Hydrolysed Moringa Protein: penetrates deep into the hair cortex, repairs structural damage and strengthens the hair more efficiently than synthetic binders. Vitamin C: Supports collagen production and increases the strength and elasticity of the hair. Organic Tamanu Oil: Seals the hair cuticle, deeply moisturises and protects against hair breakage. Benefits of the Innersense Repair Mask: Repairs damaged hair from the inside out and restores structure and resistance. Seals split ends and reduces signs of breakage. Gives intense shine and visibly improves hair quality. Smoothes frizz thanks to long-lasting moisturising care. Strengthens the hair in the long term thanks to highly concentrated, plant-based active ingredients. The vegan, silicone-free and cruelty-free hair mask is ideal for all hair types that require intensive care and lasting repair.

Content: 177 ml (€22.01 / 100 ml)

Regular price: €38.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.