Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50

Content: 200 ml
The SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50 from Comfort Zone is the perfect sun care product for families who value natural protection and environmental compatibility. The water-resistant formula with 74.3% ingredients of natural origin provides reliable protection against UVA and UVB rays and nourishes the skin with acerola extract - rich in antioxidants.

€36.95

Content: 200 ml (€18.48 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50"

Comfort Zone SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50: High sun protection & gentle care for the whole family

The SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50 from Comfort Zone is the perfect sun care product for families who value natural protection and environmental compatibility. The water-resistant formula with 74.3% ingredients of natural origin provides reliable protection against UVA and UVB rays and nourishes the skin with acerola extract - rich in antioxidants.

Carefully selected ocean-friendly sun filters minimise the impact on the aquatic ecosystem, so the cream not only protects your skin, but also the environment. The light texture is suitable for face and body and is ideal for sensitive skin - even for children aged 3 and over.

Top benefits at a glance:

  • SPF 50 - high protection against UVA & UVB rays for adults & children aged 3+
  • Water-resistant formula - ideal for pool & beach
  • With acerola extract - antioxidant protection & care
  • 74.3 % ingredients of natural origin
  • Ocean-friendly formula - reduces environmental impact
  • Gentle texture - suitable for sensitive skin
  • For face & body - all-in-one protection for the whole family

How does Comfort Zone SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50 keep you and your family safe, nourished and environmentally conscious day after day - and why is this cream the best choice for sustainable sun protection for sensitive skin? The combination of natural ingredients, high efficacy and ocean-friendly formula provides reliable protection and makes every application a responsible skincare experience.

Discover the Comfort Zone SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50 in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy sustainable, skin-friendly sun protection!

Properties

Area of application: Body, Visage
UV protection: SPF 50

Manufacturer

[ comfort zone ]

Comfort Zone

Scientific, Sustainable Skincare for Skin and Wellbeing

Comfort Zone sees skincare as more than a routine – it’s a holistic approach that promotes resilience, health, and radiance. Skin reflects our lifestyle, emotions, and environmental conditions. Comfort Zone develops solutions to help maintain and strengthen this balance.

Personalized Solutions for Every Skin Type
From professional spa treatments to at-home care, the products are targeted, effective, and tailored. Science-backed formulations support your skin to stay firm, youthful, and radiant.

Sustainability & Responsibility
As a B Corp certified company, they set high standards in social and environmental responsibility. Our European Regenerative Organic Center (EROC) advances regenerative organic farming and sustainable ingredients like certified yarrow in Sublime Skin, while they focus on decarbonization, circular economy, biodiversity, and water for a sustainable future.

Ecodesign & Packaging
The packaging is recyclable, refillable, and made from sustainable materials. FSC-certified paper, renewable resources, and innovative design minimize environmental impact without compromising premium quality.

Why Comfort Zone?

  • Science-backed, professional skincare
  • Sustainable, regenerative, B Corp certified
  • Personalized solutions for face and body
  • Pioneering regenerative organic farming
  • Premium quality with minimal environmental footprint

Comfort Zone is skincare that combines science, sustainability, and wellness – for resilient, healthy, and radiant skin.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply the product generously to your face and body before going out in the sun. Reapply regularly to maintain protection - especially after sweating or after swimming and drying off.

Aqua / Water / Eau*, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Ethylhexyl Salicylate, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Sorbitan Stearate*, Arginine*, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Caprylic/Capric Triglyceride*, Ethylhexyl Triazone, Glycerin*, Capryloyl Glycerin/Sebacic Acid Copolymer*, Cetearyl Alcohol*, Polyglyceryl-6 Stearate*, Stearic Acid*, Phenoxyethanol, Butylene Glycol, Sucrose Cocoate*, Tocopheryl Acetate, Xanthan Gum*, Polyglyceryl-6 Behenate* Ethylhexylglycerin, Aloe Barbadensis Leaf Juice*, Malpighia Glabra Fruit Extract / Malpighia Glabra (Acerola) Fruit Extract*, Maltodextrin*, Citric Acid*, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Humulus Lupulus Extract / Humulus Lupulus (Hops) Extract*, Acetyl Hexapeptide-51 Amide

✓ SPF 50 - high protection against UVA & UVB rays for adults & children aged 3+
✓ Water-resistant formula - ideal for pool & beach
✓ With acerola extract - antioxidant protection & care
✓ 74.3% ingredients of natural origin
✓ Ocean-friendly formula - reduces environmental impact
✓ Gentle texture - suitable for sensitive skin
✓ For face & body - all-in-one protection for the whole family

The SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50 from Comfort Zone is the perfect sun care product for families who value natural protection and environmental compatibility. The water-resistant formula with 74.3% ingredients of natural origin provides reliable protection against UVA and UVB rays and nourishes the skin with acerola extract - rich in antioxidants.
Skip product gallery

Customers also bought

SUN SOUL Milk Spray SPF30 50mlSUN SOUL Milk Spray SPF30 50ml
[ comfort zone ]
SUN SOUL Milk Spray SPF30 50ml
Sun cream

Comfort Zone SUN SOUL Milk Spray SPF30: Sustainable sun protection that protects the skin and the environment The SUN SOUL Milk Spray SPF30 from Comfort Zone combines advanced sun care with conscious responsibility for nature and skin. The waterproof, ultra-light and fast-absorbing formulation offers effective protection against UVA and UVB rays as well as light-induced skin ageing - without any nanoparticles. The photostable filters ensure long-lasting protection, while the DNA DEFENSE peptide and antioxidant acerola extract protect the skin from damage and premature wrinkles. Composed of 90% ingredients that are safe for aquatic organisms, this spray sets new standards in environmentally friendly sun protection. The nourishing milk protects against dehydration, maintains the skin's elasticity and is ideal for anyone looking for fast-absorbing, non-sticky sun protection for body and face. Top benefits at a glance: SPF30 - effective protection against UVA & UVB Waterproof, ultra-lightweight & fast-absorbing formula Photostable, nano-free filters - safe for you & the environment DNA DEFENSE peptide & acerola extract - anti-ageing & antioxidant protection Protects against dehydration & fine lines 90% safe ingredients for the aquatic environment Ideal for all skin types & for sustainable sun care How does Comfort Zone SUN SOUL Milk Spray SPF30 keep skin protected, nourished and visibly healthy day after day - and why is this innovative sunscreen the perfect choice for those who value environmental sustainability and beauty? The modern combination of scientific innovation, natural protection and sustainable awareness makes every application safe, skin-friendly and responsible care - for a carefree summer. Discover the Comfort Zone SUN SOUL Milk Spray SPF30 in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy sustainable, highly effective sun protection!

Content: 50 ml (€25.90 / 100 ml)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Glory Veil SPF50+Glory Veil SPF50+
Eco by Sonya
Glory Veil SPF50+
Sun cream

Eco by Sonya Glory Veil SPF50+ - Natural, clear sun protection for sensitive skin Glory Veil SPF50+ from Eco by Sonya is a powerful, natural sunscreen that is based on carrot oil-based care and completely free from synthetic chemicals or fragrances. Developed in Queensland, Australia - a country with the highest skin cancer rate in the world - this sunscreen is particularly reliable, skin-friendly and even suitable for babies from 6 months. The light, non-greasy texture is easy to apply, absorbs quickly and leaves no white film - ideal for sensitive skin, children and daily UV protection. The most important benefits at a glance: Sun protection factor 50+ reliably protects against UVA and UVB rays Clearly rub-in formula, without white residue 100% natural & free from synthetic fragrances and chemicals Ideal for sensitive skin types and children aged 6 months and over Carrot seed oil moisturises and supports skin regeneration Vitamin E promotes cell regeneration and improves skin texture & tone Water-resistant & vegan, without animal testing Content: 150 ml Suitable for: Face & body, adults, children, babies (from 6 months) This unique sun care product offers comprehensive protection and intensive care in one product - perfect for anyone who trusts in natural ingredients and wants to intensively care for their skin at the same time.

Content: 150 ml (€16.63 / 100 ml)

Regular price: €24.95
Your Skin But Better CC+ Cream Foundation SPF50+ - LightYour Skin But Better CC+ Cream Foundation SPF50+ - Light
It Cosmetics
Your Skin But Better CC+ Cream Foundation SPF50+ - Light
CC Cream

IT Cosmetics Your Skin But Better CC+ Cream Foundation SPF50+ - Light. The CC+ Cream SPF50+ from IT Cosmetics is the perfect all-in-one solution for flawless skin. It combines foundation, concealer, anti-ageing serum, moisturiser and sun protection in one product and ensures an even, radiant complexion. The light to medium coverage conceals imperfections, shadows and fine lines without settling and leaves a natural finish. Key benefits: Flawless coverage: conceals imperfections and shadows for an even complexion SPF 50+ sun protection: effectively protects against UV rays and skin ageing Anti-ageing effect: peptides, vitamins A, C, B and E, niacin, hyaluronic acid and hydrolysed collagen promote skin elasticity and freshness Moisturising: intensively hydrates and leaves the skin feeling healthy All-in-one formula: replaces several products in the routine - foundation, concealer, serum, moisturiser and sunscreen Suitable for all skin types: dermatologically tested Ingredients with effect: Peptides & hydrolysed collagen - support skin structure and elasticity Hyaluronic acid - binds water and plumps up the skin Vitamins A, C, B & E, niacin - promote a radiant complexion and anti-ageing effects Algae extracts - soothe and strengthen the skin IT Cosmetics CC+ Cream SPF50+ gives the skin a youthful, healthy appearance with a radiant, natural finish - ideal for daily skin care and make-up routines.

Content: 32 ml (€156.09 / 100 ml)

Regular price: €49.95
MIST-ME SPF50 (Sunscreen Mist Spray)
Darling
MIST-ME SPF50 (Sunscreen Mist Spray)
Sun cream

Darling MIST-ME SPF50 (Sunscreen Mist Spray): Ultra-light, ocean-friendly sunscreen mist with a skincare boost MIST-ME SPF50 from Darling is the innovative sunscreen for anyone who wants maximum protection and instant freshness - whether travelling, on the beach or in everyday life. The ultra-light, invisible spray reliably protects against UVA and UVB rays thanks to modern UV filters, without leaving a greasy, white film and with an instant cooling effect. Aloe vera and physalis angulata extract soothe, hydrate and regenerate sun-stressed skin, while vitamin E and macadamia seed oil provide antioxidant protection and moisture. Nectaria Lithops™ increases luminosity, promotes vitamin D synthesis and boosts moisture. Knotweed extract also protects against photoageing and infrared damage. The result is fresh, balanced and refreshed skin - perfect for all skin types, even sensitive skin. The water- and sweat-resistant vegan formula is dermatologically tested, ocean-friendly and can be optimally applied thanks to the ecological spray with continuous dosage. Top benefits at a glance: SPF50 broad spectrum protection: Reliable UVA/UVB protection for all skin types Ultra-light, invisible mist: No greasy film, fast absorption, cooling effect Aloe vera & physalis: Soothe, hydrate & regenerate Vitamin E, macadamia oil & Nectaria Lithops™: Antioxidants, moisture & glow Protects against photoageing & infrared damage: knotweed extract Water- & sweat-resistant, ocean-friendly & vegan Ecological spray with continuous dosing: easy, even application How does Darling MIST-ME SPF50 keep your skin optimally protected, fresh and nourished at all times - and why is this spray the perfect solution for anyone looking for uncomplicated, high-performance sun protection with a nourishing and glow effect? The combination of smart technology, natural power ingredients and feather-light application makes every day in the sun a safe, well-groomed experience! Discover Darling MIST-ME SPF50 in the Look Beautiful Products Shop now and experience sun protection as a skincare upgrade!

Content: 150 ml (€25.30 / 100 ml)

Regular price: €37.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Hydrating Sunscreen Lotion SPF 50 Fragrance-FreeHydrating Sunscreen Lotion SPF 50 Fragrance-Free
Coola
Hydrating Sunscreen Lotion SPF 50 Fragrance-Free
Sun cream

Hydrating Sunscreen Lotion SPF 50 Fragrance-Free by COOLA Why is the Hydrating Sunscreen Lotion SPF 50 Fragrance-Free by COOLA the perfect choice for demanding sun protection and skin care? This ultra-light, transparent sunscreen lotion delivers powerful broad-spectrum protection against UVA and UVB rays—completely fragrance-free and ideal for sensitive skin. Key Benefits at a Glance: SPF 50 broad-spectrum protection for reliable sun defense Water-resistant for up to 80 minutes – perfect for long days at the beach, sports, or in the city Lightweight, transparent texture – no white cast, no greasy residue Intense hydration & nourishment thanks to organic cupuaçu butter and aloe vera Plant Protection® technology with antioxidants defends against free radicals Over 70% certified organic ingredients – vegan and reef-friendly Free from synthetic fragrances – pure care for even very sensitive skin How can you protect your skin from the sun while naturally nourishing it? With the Hydrating Sunscreen Lotion SPF 50 by COOLA, sun protection becomes a daily wellness ritual—ensuring healthy, radiant, and protected skin for every activity. Ready to give your skin the best? Find the Hydrating Sunscreen Lotion SPF 50 Fragrance-Free by COOLA exclusively at the Look Beautiful Products online shop—perfect for everyone who values natural, innovative sun care with no compromises.

Content: 148 ml (€23.61 / 100 ml)

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Mineral Sun Milk SPF30 125mlMineral Sun Milk SPF30 125ml
Tenue Soleil
Mineral Sun Milk SPF30 125ml
Sun cream

Tenue Soleil Mineral Sun Milk SPF30: Natural, light sun protection for face & body The Mineral Sun Milk SPF30 from Tenue Soleil is the ideal companion for anyone who wants effective, skin-friendly sun protection - every day. Developed by dermatologist and skin cancer expert Dr Daniel Kadouch, the light, fast-absorbing formula offers reliable protection against UVA and UVB rays thanks to non-nano zinc oxide - without any white film or greasy skin feeling. The creamy sun milk is enriched with vitamin E and powerful antioxidants, provides additional protection against free radicals and prevents premature skin ageing. The gentle formula is fragrance-free and is perfect for sensitive skin - even for daily use on the face and body. Vegan, microplastic-free and cruelty-free - this is conscious, modern skincare for sunny days and outdoor adventures. Why choose the Mineral Sun Milk SPF30 from Tenue Soleil? Broad-spectrum sun protection with mineral filter (non-nano zinc oxide) Absorbs quickly, leaves no residue or white film Fragrance-free - ideal for sensitive skin With vitamin E & antioxidants against free radicals and premature skin ageing Vegan, microplastic-free & cruelty-free Dermatologically developed by a dermatologist Light, pleasant texture - also suitable as a make-up base How does the Mineral Sun Milk SPF30 from Tenue Soleil ensure that skin remains optimally protected, nourished and healthy day after day? The clever combination of mineral filter, antioxidants and dermatologically tested light formula offers you maximum protection, a pleasant skin feel and safety - wherever and whenever you want to enjoy the sun. Discover the Mineral Sun Milk SPF30 from Tenue Soleil in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy natural sun protection without compromise!

Content: 125 ml (€19.96 / 100 ml)

Regular price: €24.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
SOOTHE-MESOOTHE-ME
Darling
SOOTHE-ME
After-Sun Lotion

Darling SOOTHE-ME: After-sun lotion for soothed, regenerated & velvety soft skin SOOTHE-ME from Darling is the ideal face and body lotion to intensively pamper and regenerate stressed, sun-exposed skin. The silky-light, fast-absorbing formula combines ceramides to strengthen the skin barrier with vitamin E for strong antioxidant protection. A nourishing blend of coconut oil, jojoba oil, aloe vera and chamomile extract provides immediate relief, soothes irritation and provides long-lasting moisture. Shea butter supports regeneration and leaves the skin feeling smooth and fresh - without being greasy. SOOTHE-ME is therefore the perfect after-sun product that cools, nourishes and rebalances the skin after sunbathing. Top benefits at a glance: Soothes & regenerates the skin after sun exposure Ceramides: Preserve moisture & strengthen the skin barrier Vitamin E: Antioxidant protection against free radicals Coconut oil & jojoba oil: Nourishing moisturising cocktail, non-greasy Aloe vera & camomile: Cool, soothe irritation & calm the skin Shea butter: Regenerates & rejuvenates Quickly absorbed, smooth texture for face & body How does Darling SOOTHE-ME ensure that your skin is immediately soothed, deeply nourished and sustainably regenerated after every sunbath - and why is this lotion the best choice for anyone who loves velvety-soft, radiant after-sun skin? The combination of natural lipids, antioxidants and botanical extracts optimally moisturises the skin after the sun - for freshness, comfort and a healthy glow. Discover Darling SOOTHE-ME in the Look Beautiful Products Shop now and take after-sun care to a new level!

Content: 200 ml (€22.48 / 100 ml)

Regular price: €44.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
BODY STRATEGIST Contour CreamBODY STRATEGIST Contour Cream
[ comfort zone ]
BODY STRATEGIST Contour Cream
Body cream

The BODY STRATEGIST Contour Cream from [ comfort zone ] instantly moisturises and gives the skin a firmer, plumper and more youthful appearance. The fresh, light texture is quickly absorbed, leaves the skin feeling soft and silky and intensively moisturises the skin. The formulation contains the innovative HIGH DEFINITION COMPLEX, which combines the firming effect of methyl lactate with nourishing jambú extract. This combination ensures that the skin is visibly firmed, smoothed and nourished. With 94.4% ingredients of natural origin, the cream offers effective care with a high level of tolerance. Most important benefits: Immediate moisturisation for supple and nourished skin Firmer and plumper skin thanks to HIGH DEFINITION COMPLEX Silky, soft skin feel Nourishing effect thanks to jambú extract Light, fast-absorbing texture, ideal for daily use 94.4 % ingredients of natural origin Clinically proven: 70% of test subjects felt a visible tightening of the skin 97% of test subjects were satisfied with the product and felt their skin was soft and supple Ideal for all skin types, especially those with loss of elasticity and tone.

Content: 200 ml (€31.48 / 100 ml)

Regular price: €62.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.