Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

SUN SOUL Milk Spray SPF20 150ml

Content: 150 ml
The SUN SOUL Milk Spray SPF20 from Comfort Zone offers modern, conscious sun protection with a medium sun protection factor and an ultra-light, water-resistant texture that is quickly absorbed and leaves the skin feeling pleasant. The formula combines UV filters with a biomimetic peptide (Acetyl Hexapeptide-51 Amide), which mimics the skin's antioxidant protective function and thus specifically counteracts light-induced skin ageing.

€19.95

Content: 150 ml (€13.30 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

No longer available

Description

Product information "SUN SOUL Milk Spray SPF20 150ml "

Comfort Zone SUN SOUL Milk Spray SPF20: Lightweight, waterproof sun protection & anti-ageing care for healthy, protected skin

The SUN SOUL Milk Spray SPF20 from Comfort Zone offers modern, conscious sun protection with a medium sun protection factor and an ultra-light, water-resistant texture that is quickly absorbed and leaves the skin feeling comfortable. The formula combines UV filters with a biomimetic peptide (Acetyl Hexapeptide-51 Amide), which mimics the skin's antioxidant protective function and thus specifically counteracts light-induced skin ageing.

Acerola extract provides additional antioxidant power, protects the skin from free radicals and strengthens its resistance to sun-induced damage. With 84.3 % ingredients of natural origin, this sun milk is particularly kind to the skin and is ideal for darker skin tones or already tanned skin that is less prone to sunburn.

Perfect for anyone looking for a light, non-greasy sunscreen for body and face that offers care, protection and a pleasant skin feel all in one.

Top benefits at a glance:

  • SPF20 - medium UVA/UVB protection for everyday and leisure use
  • Waterproof & quickly absorbed - no stickiness, no residue
  • Biomimetic peptide - antioxidant effect & anti-ageing protection
  • Acerola extract - prevents light-induced skin ageing
  • 84.3 % ingredients of natural origin
  • Ideal for darker or tanned skin types
  • Light, nourishing milk texture - for face & body

How does the Comfort Zone SUN SOUL Milk Spray SPF20 ensure that your skin remains protected, nourished and youthfully fresh day after day - and why is this sun spray the perfect solution for anyone who wants to combine sun experience, care and lightness? The sophisticated combination of modern UV protection, antioxidant care and natural ingredients lets you enjoy the sun without compromising on protection or skin feel.

Discover the Comfort Zone SUN SOUL Milk Spray SPF20 in the Look Beautiful Products Shop now and experience relaxed, well-groomed sun protection!

Properties

Area of application: Body
UV protection: SPF 20

Manufacturer

[ comfort zone ]

Comfort Zone

Scientific, Sustainable Skincare for Skin and Wellbeing

Comfort Zone sees skincare as more than a routine – it’s a holistic approach that promotes resilience, health, and radiance. Skin reflects our lifestyle, emotions, and environmental conditions. Comfort Zone develops solutions to help maintain and strengthen this balance.

Personalized Solutions for Every Skin Type
From professional spa treatments to at-home care, the products are targeted, effective, and tailored. Science-backed formulations support your skin to stay firm, youthful, and radiant.

Sustainability & Responsibility
As a B Corp certified company, they set high standards in social and environmental responsibility. Our European Regenerative Organic Center (EROC) advances regenerative organic farming and sustainable ingredients like certified yarrow in Sublime Skin, while they focus on decarbonization, circular economy, biodiversity, and water for a sustainable future.

Ecodesign & Packaging
The packaging is recyclable, refillable, and made from sustainable materials. FSC-certified paper, renewable resources, and innovative design minimize environmental impact without compromising premium quality.

Why Comfort Zone?

  • Science-backed, professional skincare
  • Sustainable, regenerative, B Corp certified
  • Personalized solutions for face and body
  • Pioneering regenerative organic farming
  • Premium quality with minimal environmental footprint

Comfort Zone is skincare that combines science, sustainability, and wellness – for resilient, healthy, and radiant skin.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply the sunscreen generously before sunbathing. Reapply regularly, especially after sweating, swimming or drying off.

Aqua / Water / Eau*, Propanediol Dicaprylate*, Coco-Caprylate/Caprate*, Glycerin*, Ethylhexyl Salicylate, Coco-Caprylate*, Crambe Abyssinica Seed Oil*, Dicaprylyl Carbonate, Propylene Glycol*, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Ethylhexyl Triazone, Glyceryl Stearate Citrate*, Parfum / Fragrance, Phenoxyethanol, Cellulose*, Sorbitan Laurate*, Zea Mays Starch/ Zea Mays (Corn) Starch*, Butylene Glycol, Xanthan Gum*, Ethylhexylglycerin, Sodium Citrate*, Caprylyl Glycol, Disodium EDTA, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder*, Benzyl Salicylate, Malpighia Glabra Fruit Extract / Malpighia Glabra (Acerola) Fruit Extract*, Sodium Hydroxide, Tocopherol*, Tapioca Starch/Wheat Starch*, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Citric Acid*, Acetylhexapeptide-51-Amide

✓ SPF20 - medium UVA/UVB protection for everyday and leisure use
✓ Waterproof & fast-absorbing - no stickiness, no residue
✓ Biomimetic peptide - antioxidant effect & anti-ageing protection
✓ Acerola extract - prevents light-induced skin ageing
✓ 84.3% ingredients of natural origin
✓ Ideal for darker or tanned skin types
✓ Light, nourishing milk texture - for face & body

The SUN SOUL Milk Spray SPF20 from Comfort Zone offers modern, conscious sun protection with a medium sun protection factor and an ultra-light, water-resistant texture that is quickly absorbed and leaves the skin feeling pleasant. The formula combines UV filters with a biomimetic peptide (Acetyl Hexapeptide-51 Amide), which mimics the skin's antioxidant protective function and thus specifically counteracts light-induced skin ageing.
Skip product gallery

Customers also viewed

Mineral Sunscreen SPF30 100mlMineral Sunscreen SPF30 100ml
Tenue Soleil
Mineral Sunscreen SPF30 100ml
Sun cream

Tenue Soleil Mineral Sunscreen SPF30: Gentle, natural sun protection for every day The Mineral Sunscreen SPF30 from Tenue Soleil is your reliable broad-spectrum sunscreen for face and body - developed by renowned dermatologist Dr Daniel Kadouch. The lightweight, fragrance-free and waterproof formula effectively protects against UVA and UVB rays, making it perfect for adults, children and particularly sensitive or irritation-prone skin. The non-nano zinc oxide filter provides natural, safe UV protection - without any greasy feeling or white film. Vitamin E has an antioxidant effect, strengthens the skin and protects against free radicals. The fast-absorbing texture is easy to apply and makes sun care an uncomplicated pleasure - day after day. Why choose Mineral Sunscreen SPF30 from Tenue Soleil? Mineral broad spectrum protection with SPF30 - protects against UVA & UVB rays For sensitive skin, children & adults Suitable for face & body Waterproof, fragrance-free formula Without nanoparticles, vegan & microplastic-free Dermatologically developed & tested No white film, no greasy skin feeling How does the Mineral Sunscreen SPF30 from Tenue Soleil ensure that your skin stays safe, nourished and healthy day after day - even with sun and sensitive skin? The combination of a modern zinc oxide filter, antioxidant protection and a pleasantly light texture provides effective and gentle protection - for an active, carefree day in the sun. Discover the Mineral Sunscreen SPF30 from Tenue Soleil in the Look Beautiful Products Shop now and experience natural sun protection with dermatological expertise!

Regular price: €23.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Trésor Solaire Facial Mist 120mlTrésor Solaire Facial Mist 120ml
RARE Paris
Trésor Solaire Facial Mist 120ml
Facial spray

RARE Paris Trésor Solaire Facial Mist: Instant Soothing & Protection for Stressed, Sensitive Skin The Trésor Solaire Facial Mist by RARE Paris is the perfect solution for those wanting to quickly soothe and protect stressed, irritated, or sensitive skin—after sun, cold, pollution, or just as an instant pick-me-up. The multi-active formula with vitamin E & arnica is anti-inflammatory, antioxidant, and neutralizes free radicals. The mist instantly reduces tightness, redness, and irritation, strengthens the skin barrier, and leaves skin feeling relaxed and refreshed. Made in France and inspired by the bestselling Trésor Solaire mask, this mist delivers comfort, protection, and recovery—anytime, anywhere. Key Benefits at a Glance: Soothes & protects stressed, sensitive skin Reduces tightness & redness Strengthens the barrier against sun, cold & environmental stress Antioxidant protection: With vitamin E & arnica Instant freshness & relaxation Perfect for on the go: Great after sun, cold, or pollution Made in France with premium natural ingredients How does RARE Paris Trésor Solaire Facial Mist keep your skin calmer, more protected, and instantly refreshed every day—and why is this spray the perfect choice for anyone seeking fast care, protection, and soothing relief on the go? The smart blend of protection, care, and freshness makes this mist an essential for healthy, radiant skin in daily life. Discover RARE Paris Trésor Solaire Facial Mist now at Look Beautiful Products Shop and enjoy instant relaxation for your skin!

Content: 120 ml (€20.79 / 100 ml)

Regular price: €24.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Late Bloom Eau de ToiletteLate Bloom Eau de Toilette
Matthew Chang Perfumes
Late Bloom Eau de Toilette
Perfume

Matthew Chang Late Bloom Eau de Toilette: Fruity-floral freshness & velvety depth for modern elegance Late Bloom Eau de Toilette by Matthew Chang is a fragrance that harmoniously combines fruity sweetness, floral lightness and velvety warmth. The top note opens with red apple and green notes that immediately exude freshness and energy. The heart unfolds with fresh rose combined with green leaves that lend the fragrance a natural, elegant floral note. The base of white musk and ambretta seed provides a soft, creamy depth and timeless sophistication, rounded off by subtle, spicy nuances. Benzyl salicylate emphasises the floral and musky notes, while hydroxycitronellal provides a floral kick of freshness and eugenol adds a hint of spice. The light, long-lasting formula makes the fragrance an uncomplicated, modern companion on both skin and textiles - for a well-groomed, elegant fragrance experience that is never overpowering. Top benefits at a glance: Fruity freshness: red apple & green notes in the top note Floral elegance: Fresh rose & leaves for natural floral notes Velvety depth: White musk & ambretta seeds in the base Delicate spicy accents: Eugenol for a refined signature Long-lasting, light formula - also suitable for textiles Versatile signature fragrance for every occasion How does Matthew Chang Late Bloom Eau de Toilette ensure that you can wear exhilarating freshness, elegant floral notes and velvety warmth day after day - whether on skin or textiles? The masterful composition of fruity, floral and creamy notes makes Late Bloom the perfect fragrance for anyone who wants a modern, multi-faceted and uncomplicated perfume. Discover Matthew Chang Late Bloom Eau de Toilette in the Look Beautiful Products Shop now and experience the art of a modern signature fragrance!

Content: 30 ml (€176.50 / 100 ml)

Regular price: €52.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Body Oil Orange & NeroliBody Oil Orange & Neroli
ĀSMI AYURVEDA
Body Oil Orange & Neroli
Body oil

The Body Oil Orange & Neroli from ASMI consists of a base of coconut and almond oil and strengthens the skin barrier. The oil locks in moisture and makes your skin supple and nourished. The vitamin A contained in almond oil helps to even out skin tone and texture. Orange peel, grapefruit and neroli oil give you a light and refreshing feeling.

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Absolute Eye SerumAbsolute Eye Serum
Elemis
Absolute Eye Serum
Eye serum

Elemis Absolute Eye Serum - Intensive anti-ageing eye serum - Highly effective eye care for the sensitive eye area. Elemis Absolute Eye Serum is a light eye serum that intensively moisturises and visibly rejuvenates the sensitive eye area. The highly regenerative formula with natural plant extracts effectively combats dullness, puffiness and fine lines. Key benefits of the Absolute Eye Serum: Intensive hydration - deeply moisturises the delicate eye area Anti-ageing effect - Visibly reduces fine lines and wrinkles Decongestant properties - Reduces puffiness and bags under the eyes Skin rejuvenation - Gives the eye area a fresh, radiant appearance Calming effect - Chamomile and lavender soothe irritated skin Fast absorption - Non-greasy texture absorbs immediately Smoothing effect - Makes the skin soft and supple Highly effective ingredients: Elemis Eye Serum contains a unique combination of active ingredients: Camomile - soothes and has an anti-inflammatory effect Rosewood oil - regenerates and intensively nourishes Rosewood - supports skin renewal Comfrey - soothes and heals the skin Lavender - relaxes and cares for the sensitive eye area Properties of the anti-ageing eye care: The light eye serum was specially developed for the sensitive eye area. The non-greasy formula is absorbed immediately and optimally moisturises the skin under the eyes. The result: the eye area appears revitalised, radiant and visibly rejuvenated. Elemis Absolute Eye Serum - the revolution in eye care for a completely transformed eye area.

Content: 15 ml (€326.33 / 100 ml)

Regular price: €48.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50
[ comfort zone ]
SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50
Sun cream

Comfort Zone SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50: High sun protection & gentle care for the whole family The SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50 from Comfort Zone is the perfect sun care product for families who value natural protection and environmental compatibility. The water-resistant formula with 74.3% ingredients of natural origin provides reliable protection against UVA and UVB rays and nourishes the skin with acerola extract - rich in antioxidants. Carefully selected ocean-friendly sun filters minimise the impact on the aquatic ecosystem, so the cream not only protects your skin, but also the environment. The light texture is suitable for face and body and is ideal for sensitive skin - even for children aged 3 and over. Top benefits at a glance: SPF 50 - high protection against UVA & UVB rays for adults & children aged 3+ Water-resistant formula - ideal for pool & beach With acerola extract - antioxidant protection & care 74.3 % ingredients of natural origin Ocean-friendly formula - reduces environmental impact Gentle texture - suitable for sensitive skin For face & body - all-in-one protection for the whole family How does Comfort Zone SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50 keep you and your family safe, nourished and environmentally conscious day after day - and why is this cream the best choice for sustainable sun protection for sensitive skin? The combination of natural ingredients, high efficacy and ocean-friendly formula provides reliable protection and makes every application a responsible skincare experience. Discover the Comfort Zone SUN SOUL Family Face & Body Cream SPF50 in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy sustainable, skin-friendly sun protection!

Content: 200 ml (€18.48 / 100 ml)

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
SUN SOUL Face Cream SPF30SUN SOUL Face Cream SPF30
[ comfort zone ]
SUN SOUL Face Cream SPF30
Sun cream for the face

Comfort Zone SUN SOUL Face Cream SPF30: Ocean-friendly sun protection & anti-ageing for radiant, protected skin SUN SOUL Face Cream SPF30 from Comfort Zone is the perfect choice for anyone who wants to effectively protect their facial skin from UV radiation and light-induced skin ageing - without compromising on environmental compatibility or skin feel. The waterproof, silky-soft and fast-absorbing cream contains modern UV filters in combination with a biomimetic peptide (Acetyl Hexapeptide-51 Amide), which mimics and supports the skin's antioxidant protective function. Acerola extract, rich in natural antioxidants, helps to minimise the signs of light-induced skin ageing and keep the skin vital and fresh. With 78.3 % ingredients of natural origin, this cream is particularly kind to the skin and provides a pleasantly moisturised, non-greasy finish. The ocean-friendly formula has been tested for environmental compatibility in independent laboratory tests and has minimal impact on the aquatic ecosystem. Ideal for darker skin tones or already tanned skin who want to enjoy reliable protection without sacrificing an unforgettable summer experience. Top benefits at a glance: SPF30 with modern UV filter technology - effectively protects against UVA/UVB rays Biomimetic peptide - antioxidant skin protection against free radicals Acerola extract - counteracts light-induced skin ageing Waterproof, silky-soft & fast-absorbing texture 78.3% ingredients of natural origin - gentle on the skin Ocean-friendly formula - minimal impact on aquatic organisms Ideal for dark & already tanned skin types How does Comfort Zone SUN SOUL Face Cream SPF30 keep your face protected, nourished and naturally beautiful day after day - and why is this cream the best choice for conscious, sustainable sun protection? The intelligent combination of innovative UV protection, anti-ageing ingredients and an environmentally friendly concept not only protects your skin, but also the planet - for a summer without worries. Discover Comfort Zone SUN SOUL Face Cream SPF30 in the Look Beautiful Products Shop now and experience sustainable sun protection with anti-ageing power!

Content: 60 ml (€49.92 / 100 ml)

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.