Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Vit C Brightening Cleansing Pads

Content: 50 Piece
The Vit C Brightening Cleansing Pads from RODIAL take the complexion to the next level: intense luminosity, gentle renewal and deep pore cleansing - simple and effective in your daily routine. The innovative combination of vitamin C, fruit AHAs and salicylic acid ensures an instantly fresher, smoother and visibly more radiant complexion.

€57.95

Content: 50 Piece

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Vit C Brightening Cleansing Pads"

Vit C Brightening Cleansing Pads from RODIAL: Glow boost & radiant skin - cleansing, exfoliation and care in one step

The Vit C Brightening Cleansing Pads from RODIAL take the complexion to the next level: intense luminosity, gentle renewal and deep pore cleansing - simple and effective in your daily routine. The innovative combination of vitamin C, fruit AHAs and salicylic acid ensures an instantly fresher, smoother and visibly more radiant complexion.

Vitamin C gives the skin a youthful, healthy glow and visibly brightens dull, tired skin. Salicylic acid and fruit acids refine pores, tighten and firm the skin structure. Lactic acid and glycolic acid act as a gentle exfoliant, smoothing the surface and improving skin texture day after day.

The pads are ideal for daily use in the morning and evening: they cleanse, exfoliate and nourish in one step - perfect for continuously renewing the skin, reducing impurities and keeping the complexion fresh and even.

Why choose the Vit C Brightening Cleansing Pads from RODIAL?

  • Vitamin C for a youthful, radiant glow
  • Salicylic acid & fruit acids refine pores, tighten, firm
  • Lactic acid & glycolic acid for gentle exfoliation and smooth skin texture
  • Daily use for continuous renewal and a fresh complexion
  • Reduces impurities and keeps the skin clear and even
  • Gentle cleansing and care in one step

How do RODIAL's Vit C Brightening Cleansing Pads keep skin looking brighter, smoother and healthier day after day? The effective blend of vitamin C, AHAs and salicylic acid removes dead skin cells, refines pores and restores the natural glow - for a fresh, clear complexion at all times.

Discover the Vit C Brightening Cleansing Pads from RODIAL in the Look Beautiful Products Shop now and start every day with new radiance!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Ingredients: AHA, BHA, Vitamin C

Manufacturer

Rodial

Rodial 

25 Years of Skincare Innovation

Rodial is an innovative skincare and complexion brand, founded in 1999 by entrepreneur Maria Hatzistefanis. Rodial develops targeted products that provide immediate and long-lasting results, loved by customers and celebrities worldwide.

Why Rodial?

• Product innovation. Focused on advanced formulas that work instantly.
• Effective solutions. For your skin and complexion, delivering visible results.
• Female-led. An independent brand revolutionized by Maria Hatzistefanis' expertise.
• Powerful ingredients. For the best version of your skin.

Rodial at Look Beautiful Products
Experience 25 years of innovation and discover products that instantly transform your skin.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply twice daily in the morning and evening. Smooth over the entire face with a pad.

Aqua (water), Propylene Glycol, Bis-PEG-18 Methyl Ether Dimethyl Silane, Sodium Lactate, Glycolic Acid, Citrus Sinensis (Orange) Fruit Extract, Lactic Acid, Phenoxyethanol, Ethylascorbic Acid, Salicylic Acid, Disodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Alcohol Denat, Ananas Sativus (Pineapple) Fruit Extract, Passiflora Quadrangularis Fruit Extract, Vitis Vinifera (Grape) Fruit Extract, Sodium Sulphite, Punica Granatum (Pomegranate) Extract, Parfum (Fragrance), Citral, Limonene.

✓ Vitamin C gives the skin a youthful, radiant glow and visibly brightens dull skin
✓ Salicylic acid and fruit acid complex refine pores, tighten and firm the skin
✓ Lactic acid and glycolic acid gently exfoliate, smooth the skin and improve texture
✓ Use daily in the morning and evening for continuous skin renewal and a fresh complexion

The Vit C Brightening Cleansing Pads from RODIAL take the complexion to the next level: intense luminosity, gentle renewal and deep pore cleansing - simple and effective in your daily routine. The innovative combination of vitamin C, fruit AHAs and salicylic acid ensures an instantly fresher, smoother and visibly more radiant complexion.
Skip product gallery

Customers also viewed

Nectar - Moisturising essenceNectar - Moisturising essence
Skintegra
Nectar - Moisturising essence
Essence

Skintegra Nectar is a moisturising and balancing essence for the face, specially developed for dehydrated and tired skin. This essence helps to deeply nourish and regenerate the skin by replenishing lost moisture and strengthening the skin barrier. What is dehydration and why is it a problem for the skin? Dehydration is the condition in which the skin dries out superficially and loses moisture. This can be caused by factors such as incorrect skin care, environmental stress or insufficient moisturisation. After cleansing the face, the skin often loses some of its moisture and needs to reabsorb it in order to avoid inflammation, irritation and clogged pores. In addition, the pH value of the skin increases after cleansing, which jeopardises the barrier function. Skintegra Nectar helps to regulate the pH and retain the skin's moisture so that it can better maintain its protective barrier. Why is Skintegra Nectar particularly suitable for sensitive skin? Skintegra Nectar is the perfect second step in skincare for all skin types as it instantly replenishes lost moisture and slows down evaporation. It protects the skin from environmental stressors, irritants and allergens and makes it soft and elastic again. Particularly suitable for sensitive skin, it provides long-lasting moisturisation without irritating the skin. Natural moisturisers and skin-soothing ingredients A complex mix of 14 highly effective moisturisers of different molecular weights combined with soothing natural ingredients such as aloe vera, ginseng, cucumber and olive leaf ensure that the skin is optimally moisturised. Urea, hyaluronic acid, lactic acid and amino acids, the skin's natural moisturising factors, also promote moisture retention and improve skin structure. Chelating agents for clear skin. Skintegra Nectar also contains chelating agents that bind metal ions from hard water. These metal ions can react with the fatty acids in sebum and form insoluble layers on the skin, which can lead to rough skin. The chelating effect in Nectar prevents this formation and ensures a smooth, clean skin surface. Highly compatible essence for all skin types The essence for the face has been dermatologically tested and is ideal for sensitive skin. It contains no unnecessary irritants and comes in environmentally friendly, recyclable packaging with a fine sprayer for precise application. Skintegra Nectar leaves skin feeling fresh and hydrated all day long.

Content: 150 ml (€11.97 / 100 ml)

Regular price: €17.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Cozy Heart Hand WashCozy Heart Hand Wash
Matthew Chang Perfumes
Cozy Heart Hand Wash
Hand soap

Cozy Heart Hand Wash - Gentle cleansing with a sophisticated fragrance. The Matthew Chang Cozy Heart Hand Wash combines a sophisticated floral fragrance and gentle care in a luxurious hand wash. The carefully developed formula cleanses effectively without drying out the skin and preserves the skin's natural barrier. Hands are left feeling soft, supple and well cared for, while the delicate fragrance lingers. Key benefits: Gentle, effective cleansing without irritating the skin Provides long-lasting moisturisation and prevents tightness Nourishes and protects with hydrolysed oat protein and meadowfoam seed oil Antioxidant care with olive leaf extract Pleasant, sophisticated fragrance with floral and musky notes Light, rinse-off texture for a smooth skin feel Top ingredients: Hydrolysed oat protein - nourishes and softens the skin Meadowfoam seed oil - nourishing and regenerating Olive leaf extract - soothes and has an antioxidant effect Glycerin - retains moisture and prevents dehydration The Cozy Heart Hand Wash is available in a practical 290 ml format and turns every hand wash into a sensual, nourishing experience.

Content: 290 ml (€11.36 / 100 ml)

Regular price: €32.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Pro-Collagen Marine CreamPro-Collagen Marine Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Elemis
Pro-Collagen Marine Cream
Anti-Aging Day Cream

The Pro-Collagen Marine Cream from Elemis is an anti-ageing day cream that is clinically proven to increase the skin's moisture content and make the skin firmer and more radiant. The gel cream is extremely moisturising and ultra-light. The cream ensures younger looking skin. The Pro-Collagen Marine Cream contains powerful marine and plant active ingredients for firmer and more elastic skin for a more youthful appearance.

Content: 50 ml (€147.90 / 100 ml)

Regular price: €73.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Plant Stem Cell Retinol Alternative Serum Travel SizePlant Stem Cell Retinol Alternative Serum Travel Size
KORA Organics
Plant Stem Cell Retinol Alternative Serum Travel Size
Facial serum

Kora Organics Plant Stem Cell Retinol Alternative Serum. The Plant Stem Cell Retinol Alternative Serum from Kora Organics is a highly effective, milky anti-ageing serum that visibly smoothes wrinkles, tightens the skin and provides antioxidant protection at the same time - without any irritation. The 5% active retinol alternative made from bakuchiol and alfalfa extract works gently but effectively. Use day and night to minimise visible signs of skin ageing and prevent future skin ageing caused by environmental influences. According to a study, almost 80% of retinol users report that this certified organic serum is more effective than conventional retinol - without any redness, dryness or tightness. Enriched with antioxidant-rich plant extracts such as acai stem cells, noni fruit and rosehip oil, it strengthens the skin barrier, moisturises and protects against free radicals. Main benefits at a glance: Smoothes fine lines & wrinkles Visibly firms the skin 5% plant-based retinol alternative (bakuchiol + alfalfa) No drying, no irritation Suitable for day & night Strengthens the skin with antioxidants (acai, noni, rosehip) Certified organic formula Perfect for sensitive skin

Content: 10 ml (€289.50 / 100 ml)

Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Madagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun SerumMadagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun Serum
Skin1004
Madagascar Centella Hyalu-Cica-Water-Fit Sun Serum
Sun cream

The Madagascar Centella Hyalu-Cica Water-Fit Sun Serum from Skin1004 is an innovative, chemical sunscreen with SPF 50+ PA++++ that reliably protects the skin from UVA and UVB rays. The feather-light, serum-like texture ensures a breathable, dewy finish without any white residue or a sticky skin feeling. Thanks to the patented Hyalu-Cica formula - a combination of hyaluronic acid and Centella Asiatica - the skin receives an intensive dose of moisture and is soothed at the same time. The sun serum is quickly absorbed and leaves the skin feeling pleasantly soft - ideal for daily use, even on sensitive skin. The formula is certified by the Korean Ministry of Food and Drug Safety as a multifunctional cosmetic for whitening, wrinkle reduction and UV protection. The product also contains a plant-based baby greens complex made from seven different sprout extracts, which have an additional soothing effect on the skin. The Water-Fit Sun Serum is "Reef Safe", i.e. free from ingredients that could jeopardise coral reefs and marine ecosystems. A skin irritation test confirms this: The formulation is safe for all skin types, even sensitive skin. Benefits: Lightweight, chemical sun protection with high efficacy Moisturising, non-sticky, ideal for daily use Soothes the skin thanks to Centella Asiatica and Baby Greens Complex Anti-ageing and brightening effect Reef Safe, dermatologically tested, suitable for all skin types Application: Apply evenly to all areas exposed to UV rays as the final step in skin care.

Content: 50 ml (€33.90 / 100 ml)

Regular price: €16.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Peptide4 Thousand Flower MaskPeptide4 Thousand Flower Mask
Elemis
Peptide4 Thousand Flower Mask
Face mask

The Peptide4 Thousand Flower Mask from Elemis is a face mask that sustainably improves the appearance of the skin. The mask is cooling and refreshes the dull complexion. The rich formula, enriched with a willow complex, gently exfoliates the skin to remove dead skin cells and impurities. This contributes to a smoother and more refined complexion. The willow complex combines white and purple willow buds from the United Kingdom with black willow bark from the USA. The mask, which improves skin lustre, also contains a yeast peptide, Brazilian black clay and Nordic peat, which is rich in minerals, vitamins and antioxidants. After application, the skin has a radiant glow and appears brighter and healthier. Fine lines and wrinkles are reduced, visible pores are minimised and an even skin tone is supported. Suitable for all skin types.

Content: 75 ml (€66.60 / 100 ml)

Regular price: €49.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Oblepikha C-Berrica Express Glow and Lifting Vitamin C & Caffeine Eye PatchOblepikha C-Berrica Express Glow and Lifting Vitamin C & Caffeine Eye Patch
Natura Siberica
Oblepikha C-Berrica Express Glow and Lifting Vitamin C & Caffeine Eye Patch
Eye mask

Oblepikha C-Berrica Express Glow and Lifting Vitamin C & Caffeine Eye Patches from Natura Siberica: instant freshness & a radiant look for the eye area The Oblepikha C-Berrica Express Glow and Lifting Vitamin C & Caffeine Eye Patches from Natura Siberica are the power treatment for anyone who wants to combat tiredness, dark circles and fine lines. The effective combination of vitamin C, caffeine and oblepikha (sea buckthorn) ensures an instantly fresh, lifted look and gives the eye area new radiance. Oblepikha hydrolate (sea buckthorn) provides an extra portion of vitamin C, strengthens the skin barrier, provides intensive moisture and improves the elasticity of the sensitive eye area. Caffeine provides a quick freshness boost, has a decongestant effect and makes tired eyes appear more awake and firmer. Vitamin C smoothes wrinkles, reduces dark shadows and supports natural radiance. These vegan-certified eye patches are part of the popular C-Berrica vitamin C skincare range - for visible results and a good feeling. Why choose the Oblepikha C-Berrica Express Glow and Lifting Vitamin C & Caffeine Eye Patches from Natura Siberica? Reduces dark circles & pigmentation Visiblysmoothes wrinkles & fine lines Improves skinelasticity & resilience Provides intensive moisture thanks to oblepikha hydrolate Caffeine has a decongestant effect & refreshes tired eyes Strengthens the skin barrier & promotes a radiant complexion VEGAN-certified by the Vegan Society How do the Oblepikha C-Berrica Express Glow and Lifting Vitamin C & Caffeine Eye Patches from Natura Siberica ensure that the eye area looks fresher, brighter and visibly smoother day after day? The intelligent combination of plant-based super active ingredients, vitamin C and caffeine targets dark circles, puffiness and lines - for an instantly awake, healthy and youthfully fresh look. Discover the Oblepikha C-Berrica Express Glow and Lifting Vitamin C & Caffeine Eye Patches from Natura Siberica in the Look Beautiful Products Shop now and give the eye area a radiant upgrade!

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.