Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Witch Hazel Lavender Toner

Content: 236 ml
The Witch Hazel Lavender Toner by Mario Badescu is an alcohol-free, soothing facial toner that balances stressed skin. With lavender extract, it ensures relaxed, clear skin without stripping it of its natural moisture. The toner refreshes, harmonises and optimally prepares the skin for subsequent care products.

€14.95

Content: 236 ml (€6.33 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Witch Hazel Lavender Toner"

The Witch Hazel Lavender Toner by Mario Badescu is an alcohol-free, soothing facial toner that balances stressed skin. With lavender extract, it ensures relaxed, clear skin without stripping it of its natural moisture. The toner refreshes, harmonises and optimally prepares the skin for subsequent care products.

Most important benefits:

  • Alcohol-free - gentle on the skin
  • Soothes stressed skin and reduces feelings of tightness
  • Balances the skin
  • Brightens the complexion and ensures clarity
  • Refreshes and harmonises

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Feature: Moisturizes the skin

Manufacturer

Mario Badescu

Mario Badescu 

The Art of Skincare at Look Beautiful Products

Mario Badescu started his journey in a small two-bedroom apartment in Manhattan when he came from Romania to pursue the American Dream. With passion and dedication, he hand-crafted his first products in his apartment and introduced New Yorkers to European-style facials. This led to the creation of the now legendary Drying Lotion, which quickly became a classic.

The Philosophy of Mario Badescu:
At Mario Badescu, products are not developed in labs, but directly in practice. They make everything themselves with love and expertise, combining traditional techniques with modern knowledge. The company’s philosophy focuses on sustainable skincare that delivers lasting results, not just quick fixes. Three generations of faces attest to the success of this philosophy.

The Benefits of Mario Badescu Products:

  • Traditional Expertise: Combines traditional knowledge with modern techniques to deliver the best possible results.

  • Sustainable Care: The products work quickly and sustainably, providing long-term healthy skin.

  • For All Skin Types: The wide range of Mario Badescu products is suitable for all skin types, from sensitive to problem skin.

  • Legendary Products: The famous Drying Lotion and other products are known worldwide for their effectiveness.

  • Long-Term Results: Mario Badescu focuses on skincare that works beyond the moment – for healthy skin every day and for a lifetime.

Shop now and experience the art of skincare!

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply to the skin twice a day after cleansing with a cotton pad or cotton wool and wipe off with gentle, outward movements until no more residue is visible. Avoid the eye area and rinse thoroughly with water if it comes into contact with the eyes.

Water, aloe barbadensis leaf juice, glycerine, witch hazel virginiana water, lavandula angustifolia flower water, pentylene glycol, polysorbate 20, phenoxyethanol, caprylyl glycol, chlorphenesin, lavandula angustifolia oil, citric acid, potassium sorbate, sodium benzoate, witch hazel virginiana leaf extract, benzoic acid, sodium chloride, sodium sulphate, Ext. Violet 2 (CI 60730).

✓Provides the necessary moisture
✓Soothes stressed skin
✓Refreshes the skin

The Witch Hazel Lavender Toner by Mario Badescu is an alcohol-free, soothing facial toner that balances stressed skin. With lavender extract, it ensures relaxed, clear skin without stripping it of its natural moisture. The toner refreshes, harmonises and optimally prepares the skin for subsequent care products.
Skip product gallery

Customers also bought

Hair PomadeHair Pomade

Average rating of 5 out of 5 stars

John Masters Organics
Hair Pomade
Hair Wax

John Masters Organics Hair Pomade. The John Masters Organics Hair Pomade is a luxurious styling and care product that combines deep nourishment with flexible hold. Formulated with mango butter, beeswax, and a blend of essential oils, it provides intensive moisture, enhances natural shine, and creates a smooth, manageable texture without weighing the hair down. Ideal for styling, smoothing, or taming unruly strands, this pomade works beautifully on short, medium, or curly hair. It locks in hydration, protects against dryness and environmental damage, and leaves hair with a healthy, polished finish and light-to-medium hold. Key Benefits Deeply nourishes hair with mango butter and essential oils Adds natural shine and softness Provides long-lasting hydration without greasiness Tames frizz and controls flyaways Allows flexible styling with light to medium hold Protects hair from dryness and environmental stressors Summary: A natural pomade that smooths, nourishes, and defines — perfect for creating flexible, frizz-free styles with healthy shine.

Content: 57 g (€47.28 / 100 g)

Regular price: €26.95
Skip product gallery

Customers also viewed

Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer Travel SizeWater Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer Travel Size
Peter Thomas Roth
Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer Travel Size
Face cream

Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth: Weightless Hydration for Smooth, Plump, and Youthfully Fresh Skin Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth is an ultra-lightweight moisturizer that feels barely there but delivers intense hydration. The formula features a 30% hyaluronic acid complex with three different molecular sizes—for optimal moisture binding in every layer of the skin. Pentavitin® provides up to 72 hours of long-lasting hydration, while ProHyal+® further hydrates and improves skin texture for a healthier, smoother appearance. Fine lines and wrinkles are visibly softened, and your complexion appears silkier, plumper, and youthfully fresh. Fragrance-free, this cream is also ideal for sensitive skin. Why Choose Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth? 30% hyaluronic acid complex for intense hydration and plumping Three sizes of hyaluronic acid for optimal moisture delivery Pentavitin® delivers up to 72 hours of hydration ProHyal+® improves hydration and skin texture Visibly reduces fine lines and wrinkles Light, weightless texture—no heaviness or greasiness Fragrance-free—ideal for sensitive skin Silky, youthfully fresh complexion Suitable for all skin types How does Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth keep your skin plump, smooth, and visibly more youthful every day? The unique blend of highly concentrated hyaluronic acid, long-lasting hydration, and skin-smoothing ingredients plumps and smooths the skin, reduces lines, and keeps it hydrated all day—for a fresh, healthy glow around the clock. Discover Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth now at Look Beautiful Products Shop and experience luxurious hydration for plumper, smoother skin!

Content: 20 ml (€124.75 / 100 ml)

Regular price: €24.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Defi Legerete Gel for Feather Light LegsDefi Legerete Gel for Feather Light Legs
Thalgo La Beauté Marine
Defi Legerete Gel for Feather Light Legs
Gel against heavy legs

The Defi Legerete Gel for Feather Light Legs from Thalgo is a light gel with a revitalising effect. The combination of the red algae Palmaria palmata, sweet clover, grape pycnogenols and menthol gives a feeling of freshness and weightlessness. Palmaria palmata is a red algae rich in vitamins B1, B2, B5, B6 and B12. It contributes to the decongestion of tired, heavy legs and to calming. Sweet clover has a toning, circulation-promoting and anti-inflammatory effect. Grape pycnogenol has a protective and strengthening effect on the capillary structure. Menthol has a cooling and circulation-enhancing effect.

Content: 150 ml (€0.29 / 1 ml)

Regular price: €43.95
Lab Biome Super Tonic Eye PatchLab Biome Super Tonic Eye Patch
Natura Siberica
Lab Biome Super Tonic Eye Patch
Eye mask

Lab Biome Super Tonic Eye Patches from Natura Siberica: Refreshing energy boost & radiant eyes in an instant The Lab Biome Super Tonic Eye Patches from Natura Siberica are the perfect choice when the eye area needs an instant boost of freshness. The powerful BIOME-BASIS combines post-biotic active ingredients with fermented extracts from northern cloudberries and wild raspberries - for a strengthened skin microbiome and intensively revitalised, awake eyes. Caffeine has a decongestant and firming effect, while vitamin E strengthens the skin and acts as an antioxidant protection booster. The innovative eye patches help the skin to stand up to everyday stress and urban pollution, promote regeneration and bring out the skin's natural radiance. Why choose the Lab Biome Super Tonic Eye Patches from Natura Siberica? Immediate brightening & refreshing effect Reduces puffiness thanks to caffeine-rich active ingredient formula Strengthens the skin microbiome & protects against environmental influences Promotes regeneration & natural radiance Vitamin E strengthens & protects the skin Supports a youthful, smooth complexion Perfect for an energised, fresh look - every day How do the Lab Biome Super Tonic Eye Patches from Natura Siberica ensure that the eye area looks fresher, more awake and more youthful day after day? The targeted combination of caffeine, vitamin E, postbiotic active ingredients and fermented berry extracts relieves puffiness, protects against environmental stress and gives the skin an instant glow - for visibly revitalised, healthy eye areas. Discover the Lab Biome Super Tonic Eye Patches from Natura Siberica in the Look Beautiful Products Shop now and pamper your eye area with freshness, care and energy every day!

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Very Rose 3in1 Soothing Micellar Water Travel SizeVery Rose 3in1 Soothing Micellar Water Travel Size
Nuxe
Very Rose 3in1 Soothing Micellar Water Travel Size
Nourishing facial toner

NUXE Very Rose 3in1 Soothing Micellar Water Travel Size: Gentle 3in1 Cleansing & Care for Dry, Sensitive Skin The Very Rose 3in1 Soothing Micellar Water Travel Size by NUXE is the perfect companion for anyone wanting fast, gentle, and thorough facial cleansing on the go. This micellar water with rose petal water removes make-up, impurities, and even mascara—without drying or irritating the skin. The plant-based Skin-Respect Complex hydrates, protects the skin barrier, and soothes—ideal for dry to very dry and sensitive skin. The delicate rose scent pampers the senses, turning each cleansing into a little wellness ritual. No rinsing, no rubbing, no tightness—simply apply, gently wipe off, and feel good! Key Benefits at a Glance: 3in1 cleansing: Removes make-up, impurities & cares in one step With rose petal water: Soothes & protects skin Skin-Respect Complex: Hydrates & cares for sensitive skin Delicate rose fragrance: Sensual care experience No rinsing required: Perfect for travel & your daily routine How does NUXE Very Rose 3in1 Soothing Micellar Water Travel Size keep your skin clean, soft, and refreshed every day—and why is this micellar water the perfect choice for anyone wanting gentle cleansing, hydration, and rose fragrance in one? The innovative formula removes make-up gently, hydrates, and protects—for fresh, balanced skin anytime, anywhere. Discover NUXE Very Rose 3in1 Soothing Micellar Water Travel Size now at Look Beautiful Products Shop and experience a new way to cleanse!

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-20 %
Rose quartz rose water sprayRose quartz rose water spray
ARI ANWA
Rose quartz rose water spray
Facial toner

The Rose Quartz Rose Water Spray from Ari Anwa is a luxurious, natural beauty booster for visibly clearer, more radiant and refreshed skin. The spray is made from 100% pure rose water and is rich in valuable vitamins, antioxidants and regenerating active ingredients that intensively tone, cleanse and revitalise the skin. The light, moisturising formula works effectively against blemishes, spots, blackheads, clogged pores and dark circles thanks to its healing properties. The golden rose water spray is also enriched with genuine rose quartz crystals - the ultimate stone for love, harmony and beauty. The gemstone enhances the energising effect of the spray and helps to create a clear, fresh and youthfully radiant complexion. Key benefits at a glance 100% pure rose water for intensive moisturisation Real rose quartz crystals for energising skin balance Cleanses, clarifies & firms the skin Works effectively against spots, blemishes & blackheads Reduces clogged pores & dark circles under the eyes Promotes clear, smooth and radiant skin Ideal as a toner, refreshing spray or setting spray The perfect everyday companion to soothe, nourish and give your skin a natural glow.

Sale price: €12.76 Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
01 Active Tetrapeptide Booster Anti Aging Serum01 Active Tetrapeptide Booster Anti Aging Serum

Average rating of 5 out of 5 stars

MawiLove
01 Active Tetrapeptide Booster Anti Aging Serum
Facial serum

MawiLove 01 Aktiv Tetrapeptid Booster Anti Aging Serum: High-Performance Serum for Firm, Smooth & Youthfully Radiant Skin The 01 Aktiv Tetrapeptid Booster Anti Aging Serum by MawiLove is the perfect solution for anyone wanting to target fine lines, wrinkles, and dull complexion for visibly firmer, smoother skin. The serum harnesses the power of Tetrapeptide 21, which activates cell metabolism and boosts skin regeneration—for improved firmness, elasticity, and a fresh glow. Intensive hydration instantly plumps and smooths the skin, infusing it with new energy. The fast-absorbing formula penetrates deeply, working in the lower skin layers to deliver a powerful, radiant complexion—day after day. Key Benefits at a Glance: Tetrapeptide 21: Activates cell metabolism & regeneration Improved firmness & elasticity: For youthful, resilient skin Intensive hydration: Instantly plumped, smooth skin Fresh glow: Perfect complexion, renewed radiance Fast-absorbing & deep-acting: For quick results Ideal as a daily booster, solo or under your favorite care How does MawiLove 01 Aktiv Tetrapeptid Booster Anti Aging Serum make your skin smoother, firmer, and more radiant every day—and why is this serum the perfect choice for anyone wanting to reduce visible aging and reclaim youthful freshness? The innovative formula delivers a daily boost for visibly firmer, hydrated, and glowing skin. Discover MawiLove 01 Aktiv Tetrapeptid Booster Anti Aging Serum now at Look Beautiful Products Shop and take your skincare to the next level!

Content: 30 ml (€219.83 / 100 ml)

Regular price: €65.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
White Truffle First Aromatic TonerWhite Truffle First Aromatic Toner
D'Alba piedmont
White Truffle First Aromatic Toner
Facial toner

White Truffle First Aromatic Toner from D'Alba: Gentle skin renewal & antioxidant protection for a radiant complexion The White Truffle First Aromatic Toner from D'Alba combines premium white truffle from Piedmont and tocopherol (vitamin E) in a highly effective, vegan formula for revitalised, protected and balanced skin. The antioxidant composition helps the skin to optimally retain moisture and ensures a fresh, healthy and radiant complexion. Thanks to the slightly acidic pH value, the skin's natural balance is maintained and gentle cell renewal is promoted. The phyto-enzyme complex and PHA (gluconolactone) provide a mild exfoliation that reduces impurities, smoothes the skin and ensures an even, clear complexion - without irritation. Rosa damascena floral water has a calming effect, while green tea extract visibly refines the pores and evens out the complexion. The dermatologically tested, vegan formula makes the toner the perfect skincare boost for every skin type. Why choose the White Truffle First Aromatic Toner from D'Alba? Revitalises & protects with premium antioxidant truffle & vitamin E Moisturises and balances the skin Mild exfoliation with phyto-enzyme complex & PHA - for smooth, clear skin Soothes & refines with Rosa damascena floral water and green tea extract Promotes gentle cell renewal & skin balance Vegan formula, dermatologically tested How does the White Truffle First Aromatic Toner from D'Alba ensure that the skin becomes more radiant, smoother and more balanced day after day? The combination of antioxidants, mild exfoliation and plant-based active ingredients gives the skin protection, freshness and an even, healthy appearance - perfect for your daily skincare routine. Discover the White Truffle First Aromatic Toner from D'Alba in the Look Beautiful Products Shop now and pamper your skin with gentle renewal and luxurious protection!

Content: 155 ml (€19.97 / 100 ml)

Regular price: €30.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.