Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Detangling Perfume Hair Mist 02 (Lychee-Rose-Cedar)

Content: 80 ml
The Detangling Perfume Hair Mist 02 by Rated Green is your daily must-have for dry, dull, or damaged hair. The plant-based, vegan formula delivers intense moisture, makes your hair instantly easier to comb, and leaves it soft, shiny, and frizz-free.

€21.95

Content: 80 ml (€27.44 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Detangling Perfume Hair Mist 02 (Lychee-Rose-Cedar)"

Rated Green Detangling Perfume Hair Mist 02 (Lychee-Rose-Cedar): Detangled, Shiny Hair – with a Fruity-Flowery Scent

The Detangling Perfume Hair Mist 02 by Rated Green is your daily must-have for dry, dull, or damaged hair. The plant-based, vegan formula delivers intense moisture, makes your hair instantly easier to comb, and leaves it soft, shiny, and frizz-free.

Cold-pressed organic rosemary juice cares for the scalp and strengthens roots, while coconut extract and panthenol provide moisture and smoothness. The spray envelops your hair in a long-lasting, sensual scent of fruity lychee, floral rose, and warm cedar—for a truly pampered hair experience.

Key Benefits at a Glance:

  • Effortless detangling: For easy, pain-free combing
  • Intense hydration: Perfect for dry, dull hair
  • Frizz-free & shiny: For smooth, soft hair texture
  • Cares for scalp & strengthens roots: With organic rosemary juice
  • Long-lasting fragrance: Lychee, rose & cedar
  • Vegan & plant-based: No synthetic additives
  • Light & refreshing: Perfect for everyday use

How does Rated Green Detangling Perfume Hair Mist 02 keep your hair easier to comb, shinier, and truly pampered every day—and why is this spray the perfect choice for anyone wanting moisture, care, and a gorgeous scent in one? The smart blend of plant-based care, freshness, and fragrance makes this hair mist the ultimate companion for beautiful hair moments.

Discover Rated Green Detangling Perfume Hair Mist 02 now at Look Beautiful Products Shop and give your hair a fruity-floral freshness boost!

Properties

Area of application: Hair
Certificates: Vegan
Effects: Moisturizing

Manufacturer

Rated Green

Rated Green 

Naturally Beautiful Hair

Rated Green brings you natural haircare that truly works – without compromise. These shampoos and hair masks are made with certified organic ingredients to deeply moisturize, strengthen, and add natural shine to your hair.

No sulfates. No parabens. No harmful chemicals – just clean, plant-powered care. Rated Green is ideal for all hair types, whether dry, oily, or fine.

Why You’ll Love Rated Green:

• Natural Ingredients. Free from chemicals, sulfates, and parabens.
• Certified Organic Care. Made with premium botanical extracts.
• For Every Hair Need. Dry, oily, or fine – your hair will thank you.
• Sustainable Approach. Eco-conscious production and packaging.

Rated Green at Look Beautiful Products
Treat your hair to care that goes beyond cleansing. Experience the power of nature and give your hair the healthy shine it deserves.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Spray it evenly on the scalp and on dry, wet or damp hair. Then comb through the hair, detangle it with your fingers or a comb or brush and leave the mist in the hair without rinsing it out. The hair can then be styled as usual. Ideal for daily use.

Aqua, Rosmarinus Officinalis leaf water, butylene glycol, pentylene glycol, 1,2-hexanediol, alcohol denat, Althaea Rosea flower extract, cetrimonium chloride, Chlorella Vulgaris extract, citric acid, Cocos Nucifera fruit extract, Cynanchum Atratum extract, ethylhexylglycerin, fructooligosaccharides, fructose, glucose, glycerine, glycine soya seed extract, methylpropanediol, octanediol, octyldodeceth-16, panthenol, perfume, peg-60 hydrogenated castor oil, polyquaternium-11, sodium citrate, tocopherol, citronellol, geraniol, limonene, linalool

✓ Strengthens the hair root
✓ Cares for the scalp
✓ Vegan
✓ Gives a wonderful fragrance
✓ Reduces frizz
✓ Provides the necessary moisture

The Detangling Perfume Hair Mist 02 by Rated Green is your daily must-have for dry, dull, or damaged hair. The plant-based, vegan formula delivers intense moisture, makes your hair instantly easier to comb, and leaves it soft, shiny, and frizz-free.
Skip product gallery

Customers also viewed

Detangling Perfume Hair Mist 03 (Peony-Coconut-Sandal)Detangling Perfume Hair Mist 03 (Peony-Coconut-Sandal)
Rated Green
Detangling Perfume Hair Mist 03 (Peony-Coconut-Sandal)
Leave In Treatment

Rated Green Detangling Perfume Hair Mist 03 (Peony-Coconut-Sandal): Detangled, Shiny Hair & Floral-Sweet Fragrance The Detangling Perfume Hair Mist 03 Peony-Coconut-Sandal by Rated Green is the perfect solution for anyone wanting to make dry, dull, or damaged hair smooth, easy to comb, and frizz-free. The vegan, plant-based formula delivers deep hydration, protects the cuticle, and leaves hair silky and shiny – without weighing it down. Cold-pressed organic rosemary juice nourishes the scalp and strengthens roots, while coconut extract and panthenol deeply moisturize and soften. The spray leaves a long-lasting, floral-sweet scent of peony, coconut, and sandalwood – for a sensual, fresh hair experience. Key Benefits at a Glance: Detangles hair easily: For effortless, gentle combing Intense moisture & care: Perfect for dry, dull hair Frizz-free & shiny: For a smooth, nourished hair texture Strengthens roots & cares for scalp: With organic rosemary juice Long-lasting, floral-sweet fragrance: Peony, coconut & sandalwood Vegan & plant-based: No synthetic additives Light & refreshing: Perfect for daily hair care How does Rated Green Detangling Perfume Hair Mist 03 keep your hair easier to comb, shinier, and beautifully scented every day—and why is this spray the perfect choice for anyone seeking moisture, care, and a floral fragrance in one? The smart blend of plant-based care, frizz protection, and sensual scent makes this hair mist a must-have for silky, pampered hair. Discover Rated Green Detangling Perfume Hair Mist 03 now at Look Beautiful Products Shop and give your hair a floral-fresh delight!

Content: 80 ml (€27.44 / 100 ml)

Regular price: €21.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Keratin Layered Oil MistKeratin Layered Oil Mist
Lador
Keratin Layered Oil Mist
Leave In Spray

Keratin Layered Oil Mist by LADOR: Instant Care & Protection for Shiny, Healthy Hair Keratin Layered Oil Mist by LADOR is the perfect solution for strengthening and deeply nourishing damaged, dry, or color-treated hair. The innovative dual-phase formula combines a protective oil layer with a moisturizing care layer—delivering all-around beauty and resilience for your hair.  Why Choose Keratin Layered Oil Mist? Enriched with Keratin: Repairs damaged hair, seals split ends, and restores strength. Five Types of Hyaluronic Acid: Provide intensive moisture and help retain it in the hair for long-lasting hydration. Premium Oils: Nourish the hair, add silky shine, and protect against dryness. Rebuilds Hair Structure and makes hair elastic and resistant to external stressors. Preserves Color Brilliance and gives hair a healthy, vibrant appearance. Makes Hair Easier to Comb and Style—for smooth, manageable hair every day. How does Keratin Layered Oil Mist instantly make your hair look healthier, shinier, and more cared for? The unique combination of keratin, hyaluronic acid, and oils delivers deep nourishment, protects against damage, and restores shine and lightness. Discover Keratin Layered Oil Mist by LADOR now at Look Beautiful Products Shop and give your hair strength and radiance every day!

Content: 130 ml (€13.04 / 100 ml)

Regular price: €16.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Natural Deodorant Coconut & VanillaNatural Deodorant Coconut & Vanilla
Vico Naturals
Natural Deodorant Coconut & Vanilla
Deodorant

Natural Deodorant Coconut & Vanilla from Vico Naturals: Tropical fragrance & natural protection - all day long The Natural Deodorant Coconut & Vanilla from Vico Natur als brings a fresh, tropical sc ent of coconut and vanilla to your skin while providing reliable protection against body odour for up to 24 hours. The gentle, creamy formula is based on 100% natural ingredients, is free from harmful chemicals and cares for the skin in a pleasant way - for an all-round fresh skin feeling that inspires. The plastic-free stick is sustainable, long-lasting (8-12 weeks) and suitable for all skin types and unisex. This turns every application of deodorant into a moment of care and well-being that is equally good for the body and the environment. Why choose the Natural Deodorant Coconut & Vanilla from Vico Naturals? Up to 24 hours of protection against body odour Creamy, natural formula - free from harmful chemicals Plastic-free, sustainable stick - environmentally friendly and economical Long-lasting, tropical coconut & vanilla fragrance Unisex & suitable for all skin types Gentle skin care - for a pleasant, fresh feeling How does the Natural Deodorant Coconut & Vanilla from Vico Naturals ensure that you feel fresh, safe and surrounded by a tropical fragrance day after day? The combination of natural active ingredients and creamy texture offers long-lasting protection, gentle care and an exotic fragrance experience - for lasting freshness and well-being that you can feel and smell. Discover the Natural Deodorant Coconut & Vanilla from Vico Naturals in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy tropical freshness with natural protection!

Content: 75 g (€17.27 / 100 g)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Handle with Curl Heatless Curling Set
Invisibobble
Handle with Curl Heatless Curling Set
Hair styling set

Handle with Curl Heatless Set from Invisibobble: Beautiful curls - without any heat! The Handle with Curl Heatless Set from Invisibobble brings wellness hair styling straight to your home. This innovative set creates beautiful, natural curls - without any heat damage! The high-quality, silky material protects the hair and ensures gentle, comfortable styling that can even be worn overnight. The set includes a curling band for comfortable, heat-free curls and two SPRUNCHIE SLIM hair elastics, which secure the finished curls and can also be used for many other creative hairstyles. The result: Healthy, shiny curls, more volume and a look that lasts - without hair breakage or stress. Why choose the Handle with Curl Heatless Set from Invisibobble? Heatless curls for healthy, well-groomed hair Gentle styling thanks to high-quality, silky material Comfortable to wear - even while sleeping Secure hold without hair breakage or tugging Versatile SPRUNCHIE SLIMs for creative styling options Quick, easy & gentle - perfect curls for every day or special occasions How does the Handle with Curl Heatless Set from Invisibobble ensure that curls look healthier, shinier and simply more beautiful day after day? The combination of the innovative curl band and the hair-friendly SPRUNCHIE SLIMs enables effortless styling without heat - for shiny, naturally falling curls and hair that feels like it's just come out of the spa. Discover the Handle with Curl Heatless Set from Invisibobble in the Look Beautiful Products Shop now and gently style your hair into gorgeous curls!

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Detangling Perfume Hair Mist 01 (Lemon-Freesia-Musk)Detangling Perfume Hair Mist 01 (Lemon-Freesia-Musk)
Rated Green
Detangling Perfume Hair Mist 01 (Lemon-Freesia-Musk)
Leave In Treatment

Rated Green Detangling Perfume Hair Mist 01 (Lemon-Freesia-Musk): Detangled, Nourished Hair & Fresh Fragrance – Every Day The Detangling Perfume Hair Mist 01 by Rated Green is the perfect solution for anyone wanting to make dry, dull, or damaged hair smooth, easy to comb, and shiny again. The vegan, plant-based formula with cold-pressed organic rosemary juice cares for the scalp, strengthens hair roots, and delivers deep moisture thanks to coconut extract and panthenol. Hair becomes noticeably frizz-free, soft, and shiny, easier to detangle, and is enveloped in a refreshing scent of lemon, mandarin, and freesia—for a long-lasting, invigorating fragrance experience. Key Benefits at a Glance: Detangles & nourishes: For easy-to-comb, silky hair Delivers moisture: Ideal for dry, dull hair Frizz-free & shiny: For a smooth, soft texture Strengthens hair roots & scalp: With organic rosemary juice Vegan, plant-based formula: No synthetic additives Light, fresh fragrance: Lemon, mandarin & freesia How does Rated Green Detangling Perfume Hair Mist 01 keep your hair easier to comb, more cared for, and beautifully scented every day—and why is this hair mist the perfect choice for anyone wanting moisture, care, and freshness in one? The smart blend of botanical care, fragrance, and frizz control makes this spray a must-have for daily hair care. Discover Rated Green Detangling Perfume Hair Mist 01 now at Look Beautiful Products Shop and let your hair experience new lightness!

Content: 80 ml (€27.44 / 100 ml)

Regular price: €21.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Chrome Silver ServedChrome Silver Served
NAILS.INC
Chrome Silver Served
Nail varnish

Radiant mirror effect in just one brush stroke! The NAILS.INC Chrome Silver Served nail polish brings a high-gloss chrome finish directly to the nails. Inspired by the catwalks of the fashion world, this polish creates a metallic silver mirror shine that immediately catches the eye. The innovative formula delivers a molten metallic effect that looks like liquid silver in just one coat. Quick-drying and long-lasting, this polish is perfect for trend-conscious looks with maximum wow effect - without any effort. Whether for special occasions or as a statement in everyday life - this chrome look is a real eye-catcher. Top benefits of NAILS.INC Chrome Silver Served Ultra-chrome effect for a mirror-like finish Inspired by high fashion catwalks Quick, easy application - covers in one stroke Quick-drying for spontaneous manicures Long-lasting without chipping Metallic trend colour in elegant silver

Content: 14 ml (€99.64 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Nr. 18 Balsamspray 200ml

Average rating of 5 out of 5 stars

BRUNS Products
Nr. 18 Balsamspray 200ml
Leave-In Spray

With this handmade organic conditioner the hair is tamed and moisturized. Thanks to natural ingredients such as jojoba oil, aloe vera and shea butter, the product provides intensive care, has a nourishing effect and gives the hair a silky shine. Frizz, hair breakage and split ends are effectively prevented. The spray conditioner offers care without weighing down the hair and completely free of harmful chemicals or petroleum derivatives. The fresh unisex scent of sun-ripened citrus fruits also ensures a good mood. Thanks to its light formulation, the hair care can be used on both wet and dry hair (do not rinse).This light leave-in conditioner is suitable for all hair types. Ideal for normal, damaged, dry and weak hair. 

Content: 200 ml (€14.98 / 100 ml)

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.