Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer Travel Size

Content: 20 ml

Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth is an ultra-lightweight moisturizer that feels barely there but delivers intense hydration. The formula features a 30% hyaluronic acid complex with three different molecular sizes—for optimal moisture binding in every layer of the skin.

€24.95

Content: 20 ml (€124.75 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer Travel Size "

Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth: Weightless Hydration for Smooth, Plump, and Youthfully Fresh Skin

Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth is an ultra-lightweight moisturizer that feels barely there but delivers intense hydration. The formula features a 30% hyaluronic acid complex with three different molecular sizes—for optimal moisture binding in every layer of the skin.

Pentavitin® provides up to 72 hours of long-lasting hydration, while ProHyal+® further hydrates and improves skin texture for a healthier, smoother appearance. Fine lines and wrinkles are visibly softened, and your complexion appears silkier, plumper, and youthfully fresh. Fragrance-free, this cream is also ideal for sensitive skin.

Why Choose Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth?

  • 30% hyaluronic acid complex for intense hydration and plumping
  • Three sizes of hyaluronic acid for optimal moisture delivery
  • Pentavitin® delivers up to 72 hours of hydration
  • ProHyal+® improves hydration and skin texture
  • Visibly reduces fine lines and wrinkles
  • Light, weightless texture—no heaviness or greasiness
  • Fragrance-free—ideal for sensitive skin
  • Silky, youthfully fresh complexion
  • Suitable for all skin types

How does Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth keep your skin plump, smooth, and visibly more youthful every day?

The unique blend of highly concentrated hyaluronic acid, long-lasting hydration, and skin-smoothing ingredients plumps and smooths the skin, reduces lines, and keeps it hydrated all day—for a fresh, healthy glow around the clock.

Discover Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth now at Look Beautiful Products Shop and experience luxurious hydration for plumper, smoother skin!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Effects: Care, Collagen production, Moisturizing, anti-ageing
Gender: For women
Helps against: Blocked Pores, Dry skin, Fine lines, Improve skin texture, Inflammation, Irritated/ damaged skin, Tired skin, Wrinkles
Product type: Cream

Manufacturer

Peter Thomas Roth

Peter Thomas Roth 

Premium Skincare at Look Beautiful Products

Welcome to Peter Thomas Roth, a world-renowned brand for high-quality skincare. With over 25 years of experience, Peter Thomas Roth offers an exclusive range of innovative products that specifically address skin issues like wrinkles, dark spots, acne, and blemishes. The brand combines advanced technologies with powerful natural ingredients to provide solutions that visibly improve the appearance of your skin.

The Benefits of Peter Thomas Roth:

• Innovative Skincare Products – The brand offers an exclusive selection of products targeting specific skin issues like wrinkles and dark spots.
• Anti-Aging Treatments – Using advanced technology, these products help reduce the appearance of wrinkles and rejuvenate the skin.
• Moisturization for Every Skin Type – The products provide intense moisture to nourish and protect the skin all day long.
• Versatility for All Skin Types – Whether you have dry, oily, or sensitive skin, Peter Thomas Roth offers the right care for every skin type.
• Gentle and Effective – Especially suitable for sensitive skin, the products offer gentle yet effective care.
• Powerful Natural Ingredients – The products combine advanced technology with natural ingredients to visibly improve your skin’s appearance.

Peter Thomas Roth at Look Beautiful Products
Discover the innovative skincare products from Peter Thomas Roth at Look Beautiful Products and experience how science and natural ingredients work together to rejuvenate and brighten your skin.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply the cream twice a day to cleansed face and neck  For external use only.

Wasser/Aqua/Eau, Glycerin, Dipropylenglykol, Dimethicon, Cyclopentasiloxan, Cyclohexasiloxan, Hefeextrakt, Natriumhyaluronat, Ceramid Eop, Ceramid Eos, Ceramid Ap, Ceramid Np, Ceramid Ns, Sambucus Nigra-Fruchtextrakt, Hydrolysierte Seide, Natrium-PCA, Tocopherol, Ascorbylpalmitat, Caprooyl Phytosphingosin, Caprooyl-Sphingosin, Saccharid-Isomerat, Saccharomyces/Magnesium-Ferment, Saccharomyces/Eisenferment, Saccharomyces/Kupferferment, Saccharomyces/Siliciumferment, Saccharomyces/Zinkferment, Olea Europaea (Oliven) Blattextrakt, Methylgluceth-20, Ethylhexylglycerin, Lauryl Peg-9 Polydimethylsiloxyethyldimethicon, Cholesterin, Natriumchlorid, Natriumcitrat, Zitronensäure, Behensäure, Propylenglykol, Ceteareth-25, Butylenglykol, Dimethicon/Peg-10/15 Crosspolymer, Cetylalkohol, Dinatrium-Edta, Natriumbenzoat, Kaliumsorbat, Phenoxyethanol, Glimmer

✓ Provides the necessary moisture
✓ Wrinkles and fine lines are reduced
✓ Feels weightless on the skin
✓ Leaves a silky smooth, youthful appearance

Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth is an ultra-lightweight moisturizer that feels barely there but delivers intense hydration. The formula features a 30% hyaluronic acid complex with three different molecular sizes—for optimal moisture binding in every layer of the skin.

Skip product gallery

Accessory Items

Advanced Snail 92 All in One Cream TubeAdvanced Snail 92 All in One Cream Tube
Advanced Snail 92 All in One Cream Tube
Face cream

COSRX Advanced Snail 92 All in One Cream: Regeneration & Hydration for Youthfully Smooth Skin How can you give your skin maximum hydration, renewed elasticity, and effective anti-aging benefits – all in one cream? The Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX is the ultimate anti-aging moisturizer, enriched with 92% natural snail secretion filtrate. This unique formula helps to preserve your skin’s youthfulness, repair damage, and deeply lock in moisture. The highly concentrated snail mucin is easily absorbed, delivers intensive regeneration, and restores essential elasticity. Perfect for all skin types looking for a smooth, plump, and healthy complexion. Key Benefits at a Glance: 92% snail secretion filtrate for maximum regeneration Delivers deep hydration and long-lasting moisture retention Boosts elasticity for youthful, smooth skin Reduces visible skin damage and supports cell renewal Light, fast-absorbing texture Ideal for all skin types Why is Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX the perfect choice? Because it combines hydration, regeneration, and anti-aging in one – for a plump, smooth, and youthful complexion. Discover the Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-40 %
Advanced Snail 92 All in One CreamAdvanced Snail 92 All in One Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Advanced Snail 92 All in One Cream
Face cream

COSRX Advanced Snail 92 All in One Cream: Regeneration & Hydration for Youthfully Smooth Skin How can you give your skin maximum hydration, renewed elasticity, and effective anti-aging benefits – all in one cream? The Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX is the ultimate anti-aging moisturizer, enriched with 92% natural snail secretion filtrate. This unique formula helps to preserve your skin’s youthfulness, repair damage, and deeply lock in moisture. The highly concentrated snail mucin is easily absorbed, delivers intensive regeneration, and restores essential elasticity. Perfect for all skin types looking for a smooth, plump, and healthy complexion. Key Benefits at a Glance: 92% snail secretion filtrate for maximum regeneration Delivers deep hydration and long-lasting moisture retention Boosts elasticity for youthful, smooth skin Reduces visible skin damage and supports cell renewal Light, fast-absorbing texture Ideal for all skin types Why is Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX the perfect choice? Because it combines hydration, regeneration, and anti-aging in one – for a plump, smooth, and youthful complexion. Discover the Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Sale price: €15.57 Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Water Drench Cloud Cream Hydrating MoisturizerWater Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer

Average rating of 5 out of 5 stars

Peter Thomas Roth
Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer
Face cream

Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth: Weightless Hydration for Smooth, Plump, and Youthfully Fresh Skin Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth is an ultra-lightweight moisturizer that feels barely there but delivers intense hydration. The formula features a 30% hyaluronic acid complex with three different molecular sizes—for optimal moisture binding in every layer of the skin. Pentavitin® provides up to 72 hours of long-lasting hydration, while ProHyal+® further hydrates and improves skin texture for a healthier, smoother appearance. Fine lines and wrinkles are visibly softened, and your complexion appears silkier, plumper, and youthfully fresh. Fragrance-free, this cream is also ideal for sensitive skin. Why Choose Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth? 30% hyaluronic acid complex for intense hydration and plumping Three sizes of hyaluronic acid for optimal moisture delivery Pentavitin® delivers up to 72 hours of hydration ProHyal+® improves hydration and skin texture Visibly reduces fine lines and wrinkles Light, weightless texture—no heaviness or greasiness Fragrance-free—ideal for sensitive skin Silky, youthfully fresh complexion Suitable for all skin types How does Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth keep your skin plump, smooth, and visibly more youthful every day? The unique blend of highly concentrated hyaluronic acid, long-lasting hydration, and skin-smoothing ingredients plumps and smooths the skin, reduces lines, and keeps it hydrated all day—for a fresh, healthy glow around the clock. Discover Water Drench Cloud Cream Hydrating Moisturizer by Peter Thomas Roth now at Look Beautiful Products Shop and experience luxurious hydration for plumper, smoother skin!

Content: 50 ml (€109.90 / 100 ml)

Regular price: €54.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
CLOUD DROP SPF50 - Ultrafluid Daily MoisturiserCLOUD DROP SPF50 - Ultrafluid Daily Moisturiser
Darling
CLOUD DROP SPF50 - Ultrafluid Daily Moisturiser
Face cream with SPF

Darling CLOUD DROP SPF50 - Ultrafluid Daily Moisturiser: Invisible everyday sun protection & moisturising in one step CLOUD DROP SPF50 from Darling combines high-performance sun protection and innovative moisturising care in an ultra-light, invisible fluid texture - perfect for modern skincare routines and everyday urban life. The fluid blends instantly into the skin, leaves no white film or residue, is non-greasy and is ideal as a make-up base or on its own. The hybrid formula combines an advanced UV filter system (SPF50, photostable & reliable) with seven molecular sizes of hyaluronic acid, ectoine, niacinamide and a prebiotic system - for intensive moisturisation, strengthening of the skin barrier, calming of sensitivities and a healthy skin microbiome in the long term. Beta-glucan and α-glucan oligosaccharide promote skin comfort, resilience and lasting health. Fragrance-free, dermatologically tested on sensitive skin and specially developed for daily protection against sunlight, environmental stress and digital blue light. Top benefits at a glance: SPF50 broad-spectrum protection: reliable protection against UVA/UVB, blue light & environmental influences Ultra-light & invisible: Fluid texture without white film or greasiness 7-fold hyaluronic acid, ectoine & niacinamide: Intensive moisture & barrier boost Prebiotic system & beta-glucan: Supports the microbiome, soothes & strengthens Strengthens resistance & soothes sensitivities Ideal as daily moisturiser & SPF in one Perfect under make-up or on its own Fragrance-free, dermatologically tested How does Darling CLOUD DROP SPF50 ensure that your skin is optimally protected, intensively nourished and visibly healthier looking day after day - and why is this ultra-fluid the perfect product for anyone who wants innovative skincare, invisible protection and maximum comfort in one? The intelligent combination of high-end UV filter, moisturiser, microbiome boost and feather-light finish makes CLOUD DROP your daily all-rounder for a healthy, modern glow. Discover Darling CLOUD DROP SPF50 in the Look Beautiful Products Shop now and experience the new generation of invisible SPF moisturiser!

Content: 50 ml (€89.90 / 100 ml)

Regular price: €44.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Moisture Power Enriched CreamMoisture Power Enriched Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Cosrx
Moisture Power Enriched Cream
Face cream

COSRX Moisture Power Enriched Cream: Intense Hydration & Smooth, Fresh Skin – Without Greasiness How can you quickly and deeply hydrate dry, irritated skin – without clogging pores or leaving a sticky residue? The Moisture Power Enriched Cream by COSRX is the perfect solution for anyone seeking a fast-absorbing, highly effective moisturizer. The velvety texture smooths rough patches and leaves a fresh, non-greasy feeling – ideal even for sensitive or blemish-prone skin. The intensely hydrating formula nourishes deeply without clogging pores or causing acne. Perfect for daily use on dry, stressed, or irritated skin. Key Benefits at a Glance: Fast-absorbing, velvety texture Intensive moisture care for dry & irritated skin Smooths rough areas and improves skin texture No greasy residue, no pore-clogging Suitable for sensitive & acne-prone skin Why is Moisture Power Enriched Cream by COSRX the perfect choice? Because it delivers deep hydration, a fresh skin feel, and leaves your skin smooth and soft – without compromise. Discover the Moisture Power Enriched Cream by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 50 ml (€41.90 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Water Drench Hydrogel Eye PatchesWater Drench Hydrogel Eye Patches

Average rating of 5 out of 5 stars

Peter Thomas Roth
Water Drench Hydrogel Eye Patches
Moisturising eye patches

Water Drench Hydrogel Eye Patches by Peter Thomas Roth: Instant Hydration & Freshness for Radiant Eyes Water Drench Hydrogel Eye Patches by Peter Thomas Roth are the perfect solution for anyone wanting to give the eye area an intense moisture boost and instant freshness. These innovative hydrogel pads deliver immediate hydration and visibly reduce the appearance of fine lines, dark circles, and crow’s feet. Ceramide NP, collagen, and marshmallow root extract smooth and nourish the skin, helping to visibly soften fine lines. Caffeine provides an awakened, refreshed look and combats signs of fatigue, while arnica helps reduce the appearance of dark circles. The cooling, refreshing texture makes each application a pampering experience—ideal for daily eye care or as an express treatment before special occasions. Why Choose Water Drench Hydrogel Eye Patches by Peter Thomas Roth? Delivers deep, instant hydration Reduces fine lines, crow’s feet, and dark circles Ceramide NP, collagen & marshmallow root extract smooth and care for the skin Caffeine reduces signs of fatigue and brightens the eyes Arnica helps diminish the look of dark circles Cooling, refreshing texture for a pleasant care experience Perfect for daily use or as an SOS treatment Suitable for all skin types How do Water Drench Hydrogel Eye Patches by Peter Thomas Roth make the eye area instantly smoother, fresher, and more youthful? The powerful blend of hydration, nourishing ingredients, and de-puffing effects plumps the skin, reduces signs of tiredness, and gives you a radiant, wide-awake look—in just minutes. Discover Water Drench Hydrogel Eye Patches by Peter Thomas Roth now at Look Beautiful Products Shop and pamper your eyes with pure hydration and freshness!

Regular price: €52.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lab Biome Peptides Peptide SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye PatchLab Biome Peptides Peptide SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patch
Natura Siberica
Lab Biome Peptides Peptide SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patch
Eye mask

Lab Biome Peptides Peptide SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patches from Natura Siberica: youthful glow & targeted anti-ageing care for the eye area The Lab Biome Peptides SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patches from Natura Siberica are the perfect solution for revitalising tired eye areas, smoothing fine lines and preserving the skin's youthful appearance. The innovative BIOME-BASIS combines post-biotic active ingredients and fermented extracts from northern cloudberries and wild raspberries. The skin is strengthened, regenerated and protected from urban stress - for a visibly fresher, radiant eye area. SYN-COLL peptides promote natural collagen synthesis and soften fine lines, while low and high molecular weight hyaluronic acid intensively moisturises, prevents dryness and keeps the skin supple. Why choose Natura Siberica's Lab Biome Peptides SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patches? Reduce fine lines & wrinkles for a smoother eye area Provide intensive moisturisation and protect against dryness Strengthen the skin microbiome with postbiotic & fermented active ingredients Improve radiance & regeneration - for a fresh look Protect against urban stress & preserve a youthful appearance Prevent new wrinkles with hyaluronic acid complex How do the Lab Biome Peptides Peptide SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patches from Natura Siberica ensure that the eye area looks smoother, more youthful and more radiant day after day? The combination of stimulating peptides, deep moisturisation and microbiome protection activates regeneration, reduces wrinkles and ensures a vital, youthful glow - even in the face of stress and environmental pollution. Discover the Lab Biome Peptides Peptide SYN-COLL & Hyaluronic Acid Eye Patches from Natura Siberica in the Look Beautiful Products Shop now and specifically reduce signs of skin ageing!

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Cucumber Gel Face MaskCucumber Gel Face Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

Peter Thomas Roth
Cucumber Gel Face Mask
Soothing face mask

Cucumber Gel Face Mask by Peter Thomas Roth: Soothing Hydration Mask for Stressed & Irritated Skin The Cucumber Gel Face Mask by Peter Thomas Roth is the ideal treatment to deeply soothe stressed and sensitive skin while delivering an intense boost of freshness. This unique formula combines precious extracts of papaya, pineapple, sugar maple, orange, cucumber, chamomile, sugar cane, blueberry, aloe vera, and lemon to calm, detoxify, and intensely hydrate your skin all at once. The lightweight gel texture provides instant refreshment—perfect after sun exposure, for irritated skin, or whenever your complexion needs revitalization. Fine lines and wrinkles are visibly diminished, leaving skin smoother, plumper, and radiantly fresh. Why Choose Cucumber Gel Face Mask by Peter Thomas Roth? Soothes & regenerates stressed and irritated skin Provides immediate and long-lasting hydration Detoxifies with natural plant extracts Minimizes fine lines & wrinkles With cucumber, aloe vera, chamomile & fruit extracts Light gel texture for a fresh skin feel Perfect after sunbathing or for skin irritation Suitable for all skin types How does the Cucumber Gel Face Mask by Peter Thomas Roth help even stressed skin look fresh, smooth, and visibly renewed? The unique combination of cooling, soothing, and hydrating plant extracts relieves irritation, plumps the skin, and restores its natural balance—for pure relaxation and a healthy glow. Discover the Cucumber Gel Face Mask by Peter Thomas Roth now at Look Beautiful Products Shop and give your skin the ultimate refreshment and recovery!

Content: 150 ml (€35.30 / 100 ml)

Regular price: €52.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.