Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Active Marine Astaxanthin Capsule Cream

Content: 50 g
SUNGBOON EDITOR's Active Marine Astaxanthin Capsule Cream is the ideal facial treatment for anyone struggling with mature skin, discolouration or uneven skin tone. The rich formula combines encapsulated astaxanthin - one of the most powerful antioxidants from the sea - with sea buckthorn fruit extract, niacinamide, gluconolactone and tranexamic acid. The result: a visibly more even, radiant and youthfully fresh complexion.

€16.95

Content: 50 g (€33.90 / 100 g)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Active Marine Astaxanthin Capsule Cream"

SUNGBOON EDITOR Active Marine Astaxanthin Capsule Cream: Brightening anti-ageing skincare for more radiance & an even complexion

The Active Marine Astaxanthin Capsule Cream from SUNGBOON EDITOR is the ideal facial care for anyone struggling with mature skin, discolouration or uneven skin tone. The rich formula combines encapsulated astaxanthin - one of the most powerful antioxidants from the sea - with sea buckthorn fruit extract, niacinamide, gluconolactone and tranexamic acid. The result: a visibly more even, radiant and youthfully fresh complexion.

Astaxanthin neutralises free radicals, protects against environmental damage and slows down the ageing process. Sea buckthorn extract smoothes the skin, refines pores and promotes elasticity. Niacinamide lightens pigmentation spots, improves firmness and ensures an even skin tone, while tranexamic acid specifically reduces discolouration and enhances the brightening effect. Gluconolactone (PHA) provides long-lasting moisturisation and strengthens the skin barrier.

The cream makes the skin glow, reduces fine lines and ensures a visibly smoother, rejuvenated complexion - day after day.

Top benefits at a glance:

  • Astaxanthin capsules: powerful antioxidant against free radicals & skin ageing
  • Sea buckthorn extract: Smoothes, strengthens & refines the complexion
  • Niacinamide & tranexamic acid: Reduce discolouration, even out skin tone & brighten
  • Gluconolactone: Antioxidant moisturising booster, strengthens the skin barrier
  • Reduces fine lines & pores, improves firmness and elasticity
  • Immediately gives radiant freshness & healthy glow
  • Ideal for mature, dull, pigmented & uneven skin types

How does the SUNGBOON EDITOR Active Marine Astaxanthin Capsule Cream ensure that even mature, tired or uneven skin appears more radiant, smoother and more vital day after day - and why is this cream the perfect choice for demanding skin in search of glow, protection and evenness? The synergistic combination of antioxidants, brightening and moisturising ingredients delivers visible anti-ageing power, an even complexion and radiant skin - for wow results with every application.

Discover the SUNGBOON EDITOR Active Marine Astaxanthin Capsule Cream in the Look Beautiful Products Shop now and experience the key to fresh, balanced skin!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage

Manufacturer

SUNGBOON EDITOR

SUNGBOON EDITOR

The True Essence of Skincare

SUNGBOON EDITOR was born from a simple question: why do so many skincare products fail to address real skin concerns? The answer lies in returning to the essentials – high-quality ingredients, scientific precision, and real results.

The word “SUNGBOON” means “raw material,” reflecting the brand’s focus on pure, carefully selected ingredients that deliver visible and lasting improvements.

Minimalism Meets Effectiveness
SUNGBOON EDITOR focuses on balanced formulations that combine performance with skin compatibility. Each product is designed to deliver visible results while remaining gentle enough for daily use.

Transparency & Trust
The brand is built on honest communication without exaggerated claims. Clear ingredient information helps you make confident, informed skincare choices.

Science-Based Skincare
All formulas are developed based on clinical testing and scientific research, ensuring optimal ingredient synergy and real skin benefits.

Why SUNGBOON EDITOR?

  • Focus on pure, high-quality ingredients
  • Minimalist, effective formulations
  • Clinically tested performance
  • Transparent communication
  • Suitable for daily use

SUNGBOON EDITOR represents modern K-beauty at its core – simplified, effective, and designed for healthy, balanced, and radiant skin.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply the cream to your thoroughly cleansed and toned face and then gently massage the product into your skin. We recommend that you carry out an allergy test before using the cream for the first time. You can find more information on this in our allergy test article.

Aqua, Glycerin, Hippophae Rhamnoides Fruit Extract, Glycereth-26, Niacinamide, Caprylic/Capric Triglyceride, Butylene Glycol, 1,2-Hexanediol, Hydrogenated Poly (C6-14 Olefin), Polyglyceryl-4 Caprate, Astaxanthin (110 ppm), Haematococcus Pluvialis Oil (62.5 ppm), Gluconolactone, Glyceryl Glucoside, Xylitylglucoside, Anhydroxylitol, Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil, Adenosine, Xylitol, Bisabolol, Tranexamic Acid, Glutathione, Hippophae Rhamnoides Fruit Oil, Moringa Oleifera Seed Oil, Glucose, Tocopherol, Thuja Orientalis Leaf Extract, Zanthoxylum Piperitum Fruit Extract, Ubiquinone, Eclipta Prostrata Extract, Melia Azadirachta Leaf Extract, Polygonum Cuspidatum Root Extract, Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer, Carbomer, Arginine, Caprylyl Glycol, Ethylhexylglycerin, Agar, Disodium EDTA

✓ Astaxanthin capsules: Powerful antioxidant against free radicals & skin ageing
✓ Sea buckthorn extract: Smoothes, strengthens & refines the skin's texture
✓ Niacinamide & tranexamic acid: Reduce discolouration, even out skin tone & brighten
✓ Gluconolactone: Antioxidant moisture booster, strengthens the skin barrier
✓ Reduces fine lines & pores, improves firmness and elasticity
✓ Immediately gives luminous freshness & healthy glow
✓ Ideal for mature, dull, pigmented & uneven skin types

SUNGBOON EDITOR's Active Marine Astaxanthin Capsule Cream is the ideal facial treatment for anyone struggling with mature skin, discolouration or uneven skin tone. The rich formula combines encapsulated astaxanthin - one of the most powerful antioxidants from the sea - with sea buckthorn fruit extract, niacinamide, gluconolactone and tranexamic acid. The result: a visibly more even, radiant and youthfully fresh complexion.
Skip product gallery

Customers also bought

Morning Expert Hyaluronic SerumMorning Expert Hyaluronic Serum
This Works
Morning Expert Hyaluronic Serum
Facial serum

Morning Expert Hyaluronic Serum by ThisWorks: Freshness, Hydration & Radiance for the Perfect Start to Your Day Morning Expert Hyaluronic Serum by ThisWorks is the ideal solution for anyone looking to revive tired, dull skin each morning. The powerful formula with 2% plant-based hyaluronic acid and highly effective vitamin C delivers intense hydration, visibly firms the skin, and plumps up fine lines—for a smooth, hydrated, and refreshed complexion from the very first moment. The serum absorbs quickly, provides long-lasting moisture, and activates your skin’s natural glow. Vitamin C brightens the complexion, evens skin tone, and protects against environmental stressors. Perfect for your daily morning routine, as a base under makeup, or combined with your favorite day cream. Why Choose Morning Expert Hyaluronic Serum by ThisWorks? 2% Plant-Based Hyaluronic Acid for intense, long-lasting moisture Vitamin C for radiant, fresh skin and an even complexion Plumps Fine Lines and Visibly Firms the Skin Fast-Absorbing, Lightweight Texture Ideal for Tired, Dull Skin in the Morning Perfect as a Base Under Makeup or with Day Cream Suitable for All Skin Types How does Morning Expert Hyaluronic Serum by ThisWorks make your skin look visibly fresher, smoother, and more radiant in the morning? The unique combination of highly concentrated hyaluronic acid and vitamin C delivers deep hydration, smooths the skin, and instantly boosts radiance—for the perfect start to your day. Discover Morning Expert Hyaluronic Serum by ThisWorks now at Look Beautiful Products Shop and start your perfect morning routine!

Content: 30 ml (€136.50 / 100 ml)

Regular price: €40.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
VT Reedle Shot Lifting Eye CreamVT Reedle Shot Lifting Eye Cream
VT Cosmetics
VT Reedle Shot Lifting Eye Cream
Eye cream

VT Cosmetics Reedle Shot Lifting Eye Cream: Lifting eye cream for a youthful, smoother and more radiant eye area VT Cosmetics’ Reedle Shot Lifting Eye Cream is the targeted solution for tired, sensitive and wrinkle-prone skin around the eyes. The highly effective formula provides the delicate eye area with intense hydration, nutrients and a targeted lifting effect – for a fresh, rested and youthful appearance. Hyaluronic acid binds large amounts of water and provides immediate and long-lasting hydration. Collagen ensures a plump, supple complexion and reduces the formation of wrinkles. Peptides smooth the skin, strengthen the skin barrier and promote firmness and elasticity – for a radiant, even complexion. Indian pennywort (Centella Asiatica) rebuilds the skin barrier, soothes irritation and acts as an antioxidant against redness and dryness. This light, fast-absorbing cream combats puffiness, dark circles and fine lines, plumps and smooths – for a visibly more revitalised and smoother eye area. Key benefits at a glance: Intensive hydration: Hyaluronic acid & collagen plump the skin instantly Smoothes wrinkles & fine lines: Peptides strengthen, smooth & promote elasticity Reduces puffiness & dark circles: Instantly visibly fresher eye area Soothes & regenerates: Centella Asiatica soothes irritation & protects the skin Strengthens the skin barrier: Combats dryness, redness & external influences Suitable for all skin types: Ideal for sensitive, mature & stressed eye areas How does VT Cosmetics Reedle Shot Lifting Eye Cream ensure that your eye area looks fresher, smoother and visibly more youthful day after day – and why is this eye cream the best choice for anyone seeking intensive care, a smoothing lifting effect and a radiant appearance? The advanced formula combines hydration, firming and regeneration – for an alert, well-groomed look for every skin type. Discover the VT Cosmetics Reedle Shot Lifting Eye Cream now in the Look Beautiful Products shop and specifically lift and strengthen your eye area!

Content: 15 ml (€133.00 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Deep Collagen Power Boosting Cream-in-SerumDeep Collagen Power Boosting Cream-in-Serum
SUNGBOON EDITOR
Deep Collagen Power Boosting Cream-in-Serum
Facial serum

SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Power Boosting Cream In Serum: A lifting hybrid for firm, smooth and youthfully radiant skin SUNGBOON EDITOR’s Deep Collagen Power Boosting Cream In Serum combines the power of a serum with the nourishing care of a cream – for an instantly firmer, fresher feeling and visibly improved firmness. The innovative hybrid formula has been specially developed to maximise elasticity and hydration and specifically reduce all signs of ageing. Thanks to hydrolysed collagen and peptides, the skin’s structure is strengthened, whilst elasticity and firmness are noticeably improved. Niacinamide ensures an even, radiant complexion and visibly evens out skin tone. The hyaluronic acid complex intensely plumps the skin, provides deep hydration and ensures a plumper, smoother complexion. Adenosine softens fine lines and leaves the skin feeling supple and firmer overall. The silky-soft, fast-absorbing texture blends into the skin in seconds without feeling heavy – ideal for your morning and evening skincare routine, particularly for mature, dry or sagging skin. Key benefits at a glance: Lifting effect & elasticity: Collagen & peptides strengthen the skin’s structure Reduces fine lines & wrinkles: Visibly smooths and firms Intensive hydration: Hyaluronic acid complex for plump, fresh-feeling skin Even skin tone & glow: Niacinamide promotes radiance and clarity Quick-absorbing hybrid texture: No heavy feeling, silky-soft finish Ideal for mature, dry & demanding skin types How does the SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Power Boosting Cream-in-Serum ensure that your skin looks firmer, smoother and visibly more youthful day after day – and why is this hybrid formula the perfect choice for anyone looking for intense hydration, an immediate lifting effect and long-term anti-ageing power all in one product? The combination of highly effective collagen, peptides and glow-boosters visibly improves the skin’s texture and provides everything mature and dry skin needs. Discover the SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Power Boosting Cream In Serum now at the Look Beautiful Products shop and experience a whole new dimension of firmer, more youthful skin!

Content: 30 ml (€69.83 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
L'Oxygéné Made You BlushL'Oxygéné Made You Blush
Nailberry
L'Oxygéné Made You Blush
Nail varnish

Nailberry L'Oxygéné Made You Blush: Peach-pink jelly gloss for cheerful, light, healthy nails L'Oxygéné Made You Blush from Nailberry brings a soft peachy-pink splash of colour to the nails - fresh, elegant and perfect for sunny days, weddings or simply a good mood in between. The ultra-light jelly gloss formula glides effortlessly over the nails and gives a subtle, semi-transparent finish that looks natural and brightens up any complexion. A layer of UV Gloss Top Coat can be used to further enhance the shine and durability. The multi-award-winning L'Oxygéné polishes are 21-free, breathable, water-permeable, vegan, halal-free, cruelty-free and gluten-free - for a healthy manicure without compromise. The patented technology protects nail health, does not dry out and is free from aggressive ingredients such as phthalates, formaldehyde, camphor, parabens and more. Ideal for anyone who loves natural looks, sustainable care and a modern glow. Top benefits at a glance: Soft peach-pink jelly gloss - for a fresh, cheerful look Ultra-light, semi-transparent formula - natural finish as desired 21-free: No harmful ingredients, breathable & water-permeable Vegan, halal, cruelty-free & gluten-free Ensures healthy, well-groomed nails - no drying out Luxurious, multi-award-winning nail polish experience Effortless application & quick drying How does Nailberry L'Oxygéné Made You Blush ensure that your nails look fresher, healthier and more radiant with every application - and why is this nail polish the perfect choice for anyone looking for naturalness, modern elegance and uncompromising care? The innovative jelly gloss finish creates modern looks with ease, while the low-impact, vegan formula protects and cares for your nails day after day. Discover Nailberry L'Oxygéné Made You Blush in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy the perfect mix of colour, care and shine!

Content: 15 ml (€139.67 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
The Skin Barrier Moisturising MistThe Skin Barrier Moisturising Mist
Cosrx
The Skin Barrier Moisturising Mist
Facial spray

COSRX The Skin Barrier Moisturising Mist is a moisturising, soothing facial spray that effectively supports the skin barrier and provides immediate relief for dry and sensitive skin. The highly effective formula combines ceramides and cholesterol to strengthen the hydrolipidic barrier, lock in moisture and make the skin more elastic. Panthenol and amino acids soothe the skin, promote regeneration and provide long-lasting moisture. Hyaluronic acid smoothes the skin's surface, reducing the appearance of fine lines, while squalane strengthens the protective barrier of the epidermis and provides additional nourishment. The fragrance-free spray creates a gentle, even mist that leaves skin feeling instantly nourished - ideal for use over make-up or in between for a refreshing boost. Key benefits: Provides intensive moisturisation Strengthens the skin barrier Soothes redness and irritation Smoothes the skin and reduces fine lines Cares for sensitive, dry skin Ideal for dry skin sensitive skin Skin with impaired hydrolipid barrier

Content: 120 ml (€15.79 / 100 ml)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Perfect All Over KitPerfect All Over Kit
This Works
Perfect All Over Kit
Body care set

This Works Perfect All Over Kit: Radiant, youthfully smooth skin from head to toe The Perfect All Over Kit from This Works is the complete solution for anyone who wants firm, even and visibly radiant skin all over their body. The kit contains two powerful body serums enriched with larch extract, vitamin C, seaweed and botanical actives for intense moisturisation, instant smoothing and a sun-kissed complexion with a subtle caramel glow. Larch extract and vitamin C-rich marine algae firm the skin, instantly moisturise and visibly improve skin texture. The cutting-edge formulation combines revitalising essential oils with innovative skincare ingredients for a perfect finish from head to toe. The kit is vegan, cruelty-free and ideal for daily use. The expert formula delivers visible improvements: 88% report radiant skin 91% confirm a streak-free colour 85% see an improvement in skin texture 88% experience visibly smoother skin Top benefits at a glance: Two powerful body serums for intensive all-round care Firming, moisturising effect thanks to larch extract and vitamin C Smoothes the skin and visibly improves the complexion Gives a natural glow & subtle shimmer with a caramel colour Streak-free complexion & instant radiance Vegan, cruelty-free & suitable for all skin types Ideal for daily use and perfect legs How does the This Works Perfect All Over Kit ensure that skin all over the body looks visibly smoother, firmer and more radiant day after day - and why is the kit the perfect choice for your beauty ritual? The targeted combination of cutting-edge skincare, natural extracts and award-winning technologies will leave your skin feeling smooth, flawless and glowing all over. Discover the This Works Perfect All Over Kit in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy radiant, smooth skin every day!

Regular price: €17.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Madagascar Centella Poremising Velvet Finish SunscreenMadagascar Centella Poremising Velvet Finish Sunscreen
Skin1004
Madagascar Centella Poremising Velvet Finish Sunscreen
Sun cream for the face

The Skin1004 Madagascar Centella Poremizing Velvet Finish Sunscreen is more than just a sunscreen - it is the perfect combination of skin care, UV protection and make-up primer. With a high SPF 50+ PA++++, this tinted sun cream reliably protects against harmful UVA and UVB rays while providing a flawless finish. Thanks to the natural beige tint, the complexion immediately appears more even and fresher. Pores, uneven skin texture and small blemishes are visibly concealed - without the need for heavy make-up. The light, velvety texture allows the skin to breathe, feels pleasant and provides an airy, refreshing finish. Ideal as a daily make-up base, the cream adheres perfectly to the skin and gives a well-groomed, natural look - even on sensitive or blemish-prone skin. Highlights at a glance: SPF 50+ PA++++ for reliable UV protection Tinted formulation with a natural beige tone Visiblyconceals pores and imperfections Velvety, light finish, ideal as a make-up base Suitable for all skin types, even sensitive skin This sun cream is the perfect companion for anyone who wants protection, care and an even complexion in one product.

Content: 50 ml (€27.90 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Deep Collagen Power Boosting MaskDeep Collagen Power Boosting Mask
SUNGBOON EDITOR
Deep Collagen Power Boosting Mask
Face mask

SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Power Boosting Mask: Intensive collagen boost & firming gel mask for plump, smooth skin The Deep Collagen Power Boosting Mask from SUNGBOON EDITOR is the high-tech gel mask for anyone who wants an immediate firming effect, deep moisturisation and maximum elasticity. With 83% low-molecular collagen, this innovative gel formula ensures deep absorption of the power ingredients and a visibly plumper, firmer complexion - even after the first application. Hyaluronic acid and hydrolysed hyaluronic acid intensively moisturise the skin and restore the optimum moisture balance. Ceramides & peptides strengthen the skin barrier and promote elasticity. Rose and raspberry leaf extract provide antioxidant protection and give a radiant, fresh complexion. The transparent gel-film texture adheres perfectly, cools and soothes even sensitive skin. During application, the mask becomes translucent - a sign that the active ingredients penetrate deeply and leave no residue. Top benefits at a glance: 83 % ultra-low molecular collagen: firms, tightens & visibly reduces wrinkles Intensive moisturisation with hyaluronic acid complex Cooling, soothing effect - also ideal for sensitive skin Ceramides & peptides: Strengthen the skin barrier & promote elasticity Antioxidant protection thanks to rose & raspberry leaf extract Transparent gel formula for maximum absorption & no residue Professional anti-ageing treatment for at home How does the SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Power Boosting Mask ensure that skin immediately appears plumper, smoother and youthfully firmer - and why is this gel mask exactly the right thing for intensive anti-ageing care with maximum immediate effect? The combination of highly concentrated collagen, deep moisturisation and skin barrier strengthening brings professional results to your skincare routine - for new elasticity, a fresh glow and an immediately visible lifting effect. Discover the SUNGBOON EDITOR Deep Collagen Power Boosting Mask in the Look Beautiful Products Shop now and experience professional collagen care at home!

Regular price: €7.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.