Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Perfect All Over Kit

Content: 1 Set
The Perfect All Over Kit from This Works is the complete solution for anyone who wants firm, even and visibly radiant skin all over their body. The kit contains two powerful body serums enriched with larch extract, vitamin C, seaweed and botanical actives - for intense moisturisation, instant smoothing and a sun-kissed complexion with a subtle caramel glow.

€17.95

Content: 1 Set

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Perfect All Over Kit"

This Works Perfect All Over Kit: Radiant, youthfully smooth skin from head to toe

The Perfect All Over Kit from This Works is the complete solution for anyone who wants firm, even and visibly radiant skin all over their body. The kit contains two powerful body serums enriched with larch extract, vitamin C, seaweed and botanical actives for intense moisturisation, instant smoothing and a sun-kissed complexion with a subtle caramel glow.

Larch extract and vitamin C-rich marine algae firm the skin, instantly moisturise and visibly improve skin texture. The cutting-edge formulation combines revitalising essential oils with innovative skincare ingredients for a perfect finish from head to toe.

The kit is vegan, cruelty-free and ideal for daily use. The expert formula delivers visible improvements:

  • 88% report radiant skin
  • 91% confirm a streak-free colour
  • 85% see an improvement in skin texture
  • 88% experience visibly smoother skin

Top benefits at a glance:

  • Two powerful body serums for intensive all-round care
  • Firming, moisturising effect thanks to larch extract and vitamin C
  • Smoothes the skin and visibly improves the complexion
  • Gives a natural glow & subtle shimmer with a caramel colour
  • Streak-free complexion & instant radiance
  • Vegan, cruelty-free & suitable for all skin types
  • Ideal for daily use and perfect legs

How does the This Works Perfect All Over Kit ensure that skin all over the body looks visibly smoother, firmer and more radiant day after day - and why is the kit the perfect choice for your beauty ritual? The targeted combination of cutting-edge skincare, natural extracts and award-winning technologies will leave your skin feeling smooth, flawless and glowing all over.

Discover the This Works Perfect All Over Kit in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy radiant, smooth skin every day!

Properties

Area of application: Body, Feet, Neck/ neckline
Certificates: Vegan

Manufacturer

This Works

This Works

The founder of This Works, Katie Phillips, is an award-winning journalist and beauty expert. The former beauty director of Vogue UK is also a trained yoga teacher and has been practising and studying the subject for over 30 years.

This Works develops clean, effective and targeted skincare and wellness solutions that work in harmony with the body's natural clockwork.

This Works believes that peaceful slumbers and skincare go hand-in-hand, which is why the brand encourages getting a good night's rest as the first step in any beauty routine. The revolutionary This Works sleep collection is filled with therapeutic fragrances and natural botanical oils, which help you nod off sooner. Go ahead and indulge in sweet dreams

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Step 1
Apply the Perfect Cleavage & Neck Serum daily to your neck and décolleté. Gently massage the Perfect Legs Skin Miracle into your skin to create an even colour gradient. Pay particular attention to dry areas, toes and fingers to avoid uneven colour distribution. For a more intense colour, you can apply several layers. Wash your hands afterwards to prevent the colour from rubbing off.

Step 2
Don't forget to treat your feet with the Perfect Heels Rescue Balm. Massage it into your heels and feet to moisturise and repair them.

Perfect Legs Skin Miracle: Aqua, Dicaprylyl Carbonate, Caprylic/Capric Triglyceride, Butylene Glycol, Coconut Alkanes, Glycerin, Sodium Ascorbyl Phosphate, Disodium Lauriminodipropionate Tocopheryl Phosphates, Sorbitan Olivate, Laureth-4, Cetearyl Olivate, Caramel, Cetyl Palmitate, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Phenoxyethanol, Sorbitan Palmitate, Hydrogenated Macadamia Seed Oil, Mica, Arnica Montana Flower Extract, Allantoin, Benzyl Alcohol, Algae Extract, Coco-Caprylate/Caprate, Sodium Stearoyl Glutamate, Macrocystis Pyrifera, Parfum, Xanthan Gum, Carbomer, Ethylhexylglycerin, Limonene, Dehydroacetic Acid, Pogostemon Cablin (Patchouli) Oil, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil, Pelargonium Graveolens (Geranium) Oil, Amyris Balsamifera Wood (Amyris) Oil, Cinnamomum Camphora (Ho Wood) Oil, Boswellia Carterii (Frankincense) Resin Oil, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Rosa Damascena (Rose) Flower Absolute, Vanilla Planifolia (Vanilla) Absolute, Evernia Prunastri Absolute, Eugenia Caryophyllus (Clove) Bud Oil, Styrax Benzoin Absolute, Hibiscus Abelmoschus (Musk Mallow) Seed Oil, Linalool, Isopropyl Titanium Triisostearate, Citronellol, Caprylyl Glycol, Benzoic Acid, Evernia Prunastri Extract, Chlorphenesin, Hexylene Glycol, Geraniol, Eugenol, Potassium Sorbate, CI 77491.


Perfect Cleavage & Neck Serum: Aqua (Water/Eau), Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin, Linum Usitatissimum (Linseed) Seed Oil, Glyceryl Stearate SE, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Ribes Nigrum (Black Currant) Seed Oil, Glyceryl Stearate, Candelilla/Jojoba/Rice Bran Polyglyceryl-3 Esters, Galactoarabinan, Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter, Benzyl Alcohol, Carbomer, Cetearyl Alcohol, Sodium Stearoyl Lactylate, Butylene Glycol, Phenoxyethanol, Pullulan, Allantoin, Tocopheryl Acetate, Sodium Hydroxide, Parfum (Fragrance), Sodium Stearoyl Glutamate, Xanthan Gum, Herborum Vulgare Seed Extract, Pentylene Glycol, Prunus Persica (Peach) Juice, Pyrus Malus (Apple) Juice, Triticum Vulgare (Wheat) Seed Extract, Macrocystis Pyrifera Extract, Disodium EDTA, Sodium Hyaluronate, Nanochloropsis Oculata (Algae) Extract, Dehydroacetic Acid, Lactic Acid, Panax Ginseng Root Extract, PVP, Serine, Sodium Lactate, Sorbitol, Urea, Linalool*, Limonene*, Geraniol*, Hydrolyzed Vegetable Protein, Potassium Sorbate, Citronellol*, Sodium Benzoate, Benzyl Benzoate*, Sodium Chloride, Farnesol*, Benzyl Salicylate*, Benzoic Acid, Citral*.

  • Naturally occurring in essential oils.

✓ Two powerful body serums for intensive all-round care
✓ Firming, moisturising effect thanks to larch extract and vitamin C
✓ Smoothes the skin and visibly improves the complexion
✓ Gives natural glow & subtle shimmer thanks to caramel shade
✓ Streak-free complexion & instant radiance
✓ Vegan, cruelty-free & suitable for all skin types
✓ Ideal for daily use and perfect legs

The Perfect All Over Kit from This Works is the complete solution for anyone who wants firm, even and visibly radiant skin all over their body. The kit contains two powerful body serums enriched with larch extract, vitamin C, seaweed and botanical actives - for intense moisturisation, instant smoothing and a sun-kissed complexion with a subtle caramel glow.
Skip product gallery

Customers also bought

Dermatical Hair Loss Shampoo for Thin Hair 200mlDermatical Hair Loss Shampoo for Thin Hair 200ml
Lador
Dermatical Hair Loss Shampoo for Thin Hair 200ml
Anti-hair loss shampoo

Dermatical Hair-Loss Shampoo for Thin Hair by LADOR: Powerful Care for Fine & Thin Hair Dermatical Hair-Loss Shampoo for Thin Hair by LADOR is the perfect choice to strengthen thin and damaged hair while effectively combating hair loss. This sulfate-free formula combines 20 amino acids and 8 herbal complex extracts to deliver intensive nourishment to your scalp and hair.  Why Choose Dermatical Hair-Loss Shampoo for Thin Hair? Patented Six-Ingredient Rehmannia Complex and Herbal Extracts give fine hair new strength and promote healthy growth. Strengthens Thin, Brittle Hair with essential nutrients for visibly more volume and fullness. Effectively Fights Hair Loss and provides long-lasting protection for the hair roots. Panthenol and Lavender Oil care for the scalp, soothe irritation, and promote a healthy hair environment—suitable for all hair types. Sulfate-Free, Gentle Cleansing—ideal for daily use and sensitive scalps. How does Dermatical Hair-Loss Shampoo for Thin Hair restore strength and fullness to fine hair? The powerful combination of amino acids and herbal extracts strengthens, nourishes, and revitalizes each strand—for noticeably stronger, healthier hair with more volume. Discover Dermatical Hair-Loss Shampoo for Thin Hair by LADOR now at Look Beautiful Products Shop and experience how thin hair can become strong and vibrant again!

Content: 200 ml (€6.48 / 100 ml)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Eyebrown Pencil BlondEyebrown Pencil Blond
Blinc
Eyebrown Pencil Blond
Eyebrow pencil

Blinc Eyebrow Pencil Blond: Precision, Care & Natural Hold for Perfect Blonde Brows The Eyebrow Pencil Blond by Blinc is the must-have for anyone who wants naturally shaped, perfectly defined brows that last all day – with no touch-ups needed. The vegan, clean formula is waterproof and smudge-proof, holding strong through rain, sweat, and long days. The ultra-precise tip allows for exact definition and even filling, while the blendable blond pigment adapts perfectly to your hair color and skin type. With the integrated spoolie, you can blend and style brows in one easy step. Vitamin C, E, and sunflower oil nourish and strengthen brow hairs with every use – for a fuller, healthier look with zero effort. Key Benefits at a Glance: Vegan, clean formula: Free from harsh ingredients Waterproof & smudge-proof: Lasts all day Ultra-precise tip: For fine definition & natural filling Blond pigment: Adapts to hair color & skin Integrated spoolie: Blend & style in one step Cares & protects: With vitamin C, E & sunflower oil How does Blinc Eyebrow Pencil Blond keep your brows fuller, more cared for, and naturally defined every day—and why is this pencil the perfect choice for anyone wanting precise, nourishing, and long-lasting blonde brows? The smart blend of color, care, and hold makes this pencil an essential beauty companion. Discover Blinc Eyebrow Pencil Blond now at Look Beautiful Products Shop and enjoy perfect blonde brows every day!

Content: 14.17 g (€154.90 / 100 g)

Regular price: €21.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Jiva bowel cureJiva bowel cure
ĀSMI AYURVEDA
Jiva bowel cure
Intestinal cure

Jiva Intestinal Cure by ASMI - Ayurvedic intestinal cure for balance, digestion & well-being. The Jiva Intestinal Cure from ASMI is a high-quality Ayurvedic dietary supplement, developed according to the principles of traditional Ayurvedic nutritional science. The carefully balanced formula is based on the millennia-old knowledge that the gut is the centre of health - essential for digestion, the immune system, energy, skin appearance, mood and nutrient absorption. The 3-month intestinal cure contains 90 tablets and was developed together with experienced Ayurveda experts. The combination of traditional Ayurvedic plant substances such as amla and haritaki supports healthy intestinal flora and contributes to a holistic physical balance. The easy-to-take tablets are ideal for daily use and supplement the diet in a natural way. The Jiva Intestinal Cure is packaged in a UV-protected glass bottle and a recycled paper tube - sustainable, high-quality and environmentally friendly. Production and bottling take place in an integrative facility in Gütersloh. Important product features at a glance 90 tablets - sufficient for approx. 3 months Ayurvedic recipe according to traditional teachings Developed with Ayurveda experts With amla & haritaki Supports the intestinal flora Simple daily use Sustainable packaging (UV-protected glass bottle + recycled paper tube) Own ASMI recipe Manufactured & bottled in Germany The most important benefits Supports a healthy intestinal flora Promotes digestion & nutrient absorption Strengthens the immune system Supports energy levels & vitality Contributes to a better complexion Promotes emotional balance & well-being Holistic health support Natural Ayurvedic plant power Ideal as a 3-month cure Sustainable & environmentally friendly packaging Jiva Intestinal Cure from ASMI combines traditional Ayurvedic wisdom with modern quality and a sustainable approach - for a healthy gut, more balance, energy and holistic well-being in everyday life.

Regular price: €67.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Free Gift - Water Sleeping MaskFree Gift - Water Sleeping Mask
LANEIGE
Free Gift - Water Sleeping Mask
Face mask

Want to wake up in the morning with fresh, plump skin? Then the Water Sleeping Mask from Laneige is just the thing for you. This iconic overnight mask intensively moisturises your skin overnight - while you sleep, it works at full speed. What it can do: Deeply moisturises with hydro-ionised water Regenerates dry, stressed skin while you sleep Makes the complexion visibly smoother, plumper and fresher Cools and soothes - also ideal for sensitive skin Non-greasy, absorbs quickly - no residue on the pillow The unique Sleep-Tox™ technology helps to detoxify the skin overnight, while Aromasleep™ with a delicate, soothing fragrance ensures you fall asleep relaxed. In the morning, your skin will feel like new - hydrated, clear and completely refreshed. Ideal for all skin types, especially with dryness or environmental stress.

Content: 15 ml (€0.00 / 100 ml)

Regular price: €0.00
Skip product gallery

Customers also viewed

Renew Body Lotion Travel SizeRenew Body Lotion Travel Size
Innersense Organic Beauty
Renew Body Lotion Travel Size
Body cream

Innersense Renew Body Lotion Travel Size - Regenerating body care for radiantly beautiful skin. The Innersense Renew Body Lotion Travel Size is the perfect care product for travelling and provides the skin with intensive moisture without leaving a greasy film. The lightweight, fast-absorbing formula combines organic coconut butter, pea peptides and the powerful Vitarevive trio of vitamins B5, C and D to regenerate, strengthen and visibly revitalise the skin. The calming scent of lavender, bergamot and cedarwood pampers the senses and ensures a holistic feel-good experience. Benefits: Provides long-lasting moisture without being greasy Regenerates and soothes stressed skin thanks to certified organic coconut butter Strengthens the skin barrier and protects against free radicals thanks to pea peptides Promotes elasticity, glow and a radiant complexion with the Vitarevive Trio (vitamins B5, C, D) Light, fast-absorbing texture - ideal for everyday use and when travelling Soothing fragrance of lavender, bergamot and cedarwood for relaxation and balance The Renew Body Lotion Travel Size from Innersense is the perfect combination of natural care, intensive moisturising and regenerating effect - for smooth, soft, radiant skin wherever you go.

Content: 59 ml (€18.56 / 100 ml)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Prep and Glow KitPrep and Glow Kit
This Works
Prep and Glow Kit
Body care set

This Works Prep and Glow Kit: Intensive care & natural glow for legs and feet The Prep and Glow Kit from This Works is the nourishing rescue duo for anyone who wants intensive care for dry skin and an instant natural glow. The kit combines the Perfect Heels Rescue Balm and Perfect Legs Skin Miracle - two powerful skincare highlights for velvety soft, visibly healthy legs and feet. The Perfect Heels Rescue Balm cares for cracked heels with regenerating cotton thistle, refreshing lemon and lavender. The skin-barrier-strengthening formula repairs dry, chapped skin and ensures noticeably smooth, well-groomed feet. Perfect Legs Skin Miracle provides legs with vitamin C and E, nourishes intensively and gives an instant, sun-kissed effect thanks to caramel. Slight bruising is visibly reduced with arnica, while the skin is radiant and has a natural glow. Top benefits at a glance: Intensive moisturising care for feet and legs Strengthens & repairs the skin barrier - for supple, healthy skin Immediate natural glow with a sun-kissed effect With vitamin C & E for radiant, nourished skin Arnica against bruising - for even, flawless legs Regenerating formula - ideal for dry, stressed skin How does the This Works Prep and Glow Kit ensure that legs and feet look noticeably softer, healthier and visibly more radiant day after day - and why is this kit the perfect choice for any skincare ritual? The targeted combination of effective moisturising, natural glow and skin-strengthening formula delivers instantly visible results and intensive care - for a well-groomed appearance with every step. Discover the This Works Prep and Glow Kit in the Look Beautiful Products Shop now and experience beautifully groomed legs and feet with an instant effect!

Regular price: €24.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Even Smoother Glycolic Retinol Hydra-Gel Eye PatchesEven Smoother Glycolic Retinol Hydra-Gel Eye Patches
Peter Thomas Roth
Even Smoother Glycolic Retinol Hydra-Gel Eye Patches
Eye pads

Even Smoother Glycolic Retinol Hydra-Gel Eye Patches from Peter Thomas Roth: Smoother, radiant eye area in minutes The Even Smoother Glycolic Retinol Hydra-Gel Eye Patches from Peter Thomas Roth are the perfect answer to tired, uneven and dry-looking skin under the eyes. The effective 2-in-1 formula with 1% glycolic acid and microencapsulated retinol gently exfoliates, promotes cell renewal and helps to visibly reduce fine lines, crow's feet and dark circles. Niacinamide and the powerful Revital Eyes complex of probiotics, green tea, pomegranate and caffeine soothe, decongest and provide a more awake, fresher complexion. Shea butter, avocado oil and vitamin E provide intensive moisture, strengthen the skin barrier and prevent dryness - for a well-groomed, smooth and hydrated eye area. Why choose the Even Smoother Glycolic Retinol Hydra-Gel Eye Patches from Peter Thomas Roth? 1% glycolic acid & microencapsulated retinol: Refines skin texture, smoothes and reduces wrinkles Revital-Eyes-Complex: Soothes, reduces puffiness and revitalises the eye area Niacinamide: Evens out skin tone and strengthens the skin Shea butter & avocado oil: Provide intensive moisturisation and gentle care Reduces dark circles, crow's feet and fine lines Suitable for all skin types, especially for signs of tiredness and ageing Ideal for daily use or as SOS care How do the Even Smoother Glycolic Retinol Hydra-Gel Eye Patches from Peter Thomas Roth ensure that the eye area immediately appears smoother, more even and more radiant? The unique combination of glycolic acid, retinol and nourishing active ingredients regenerates, plumps up and gives a visibly refreshed, youthful look - the perfect addition to any skincare routine. Discover the Even Smoother Glycolic Retinol Hydra-Gel Eye Patches from Peter Thomas Roth in the Look Beautiful Products Shop now and transform your eye area in just a few minutes!

Regular price: €74.95
Jiva bowel cureJiva bowel cure
ĀSMI AYURVEDA
Jiva bowel cure
Intestinal cure

Jiva Intestinal Cure by ASMI - Ayurvedic intestinal cure for balance, digestion & well-being. The Jiva Intestinal Cure from ASMI is a high-quality Ayurvedic dietary supplement, developed according to the principles of traditional Ayurvedic nutritional science. The carefully balanced formula is based on the millennia-old knowledge that the gut is the centre of health - essential for digestion, the immune system, energy, skin appearance, mood and nutrient absorption. The 3-month intestinal cure contains 90 tablets and was developed together with experienced Ayurveda experts. The combination of traditional Ayurvedic plant substances such as amla and haritaki supports healthy intestinal flora and contributes to a holistic physical balance. The easy-to-take tablets are ideal for daily use and supplement the diet in a natural way. The Jiva Intestinal Cure is packaged in a UV-protected glass bottle and a recycled paper tube - sustainable, high-quality and environmentally friendly. Production and bottling take place in an integrative facility in Gütersloh. Important product features at a glance 90 tablets - sufficient for approx. 3 months Ayurvedic recipe according to traditional teachings Developed with Ayurveda experts With amla & haritaki Supports the intestinal flora Simple daily use Sustainable packaging (UV-protected glass bottle + recycled paper tube) Own ASMI recipe Manufactured & bottled in Germany The most important benefits Supports a healthy intestinal flora Promotes digestion & nutrient absorption Strengthens the immune system Supports energy levels & vitality Contributes to a better complexion Promotes emotional balance & well-being Holistic health support Natural Ayurvedic plant power Ideal as a 3-month cure Sustainable & environmentally friendly packaging Jiva Intestinal Cure from ASMI combines traditional Ayurvedic wisdom with modern quality and a sustainable approach - for a healthy gut, more balance, energy and holistic well-being in everyday life.

Regular price: €67.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Perfect Legs Skin MiraclePerfect Legs Skin Miracle
This Works
Perfect Legs Skin Miracle
Tinted Body Cream

Perfect Legs Skin Miracle by ThisWorks: Tinted Care for Flawlessly Beautiful, Radiant Legs Perfect Legs Skin Miracle by ThisWorks is the ultimate blend of tinted body cream and intensive hydration—designed especially for beautifully radiant legs. The fast-absorbing formula leaves no sticky residue and delivers an instant, natural tanning effect with a subtle glow. With 93% natural ingredients—including vitamin C, vitamin E, and arnica—your skin is not only deeply nourished but also protected and repaired. Scars and bruises are visibly reduced, while the natural caramel tint creates an even, sun-kissed complexion that perfectly enhances your skin tone. Why Choose Perfect Legs Skin Miracle by ThisWorks? Tinted Body Cream for instantly, naturally bronzed legs Intensive Hydration for smooth, healthy skin Quick-Absorbing—No Sticky Feel 93% Natural Ingredients With Vitamin C & E to support an even skin tone Arnica helps repair damaged skin and reduce scars & bruises Natural Caramel Color for a subtle glow and sun-kissed radiance Visibly Minimizes Scars and Bruises How does Perfect Legs Skin Miracle by ThisWorks ensure legs look instantly even, radiant, and cared for—without compromising on nourishment? The innovative formula combines natural tint, hydration, and repair for flawless-looking skin and all-day radiance. Discover Perfect Legs Skin Miracle by ThisWorks now at Look Beautiful Products Shop and enjoy a summer glow for your legs all year round!

Content: 150 ml (€33.30 / 100 ml)

Regular price: €49.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Perfect Legs 100% Natural ScrubPerfect Legs 100% Natural Scrub
This Works
Perfect Legs 100% Natural Scrub
Body scrub

This Works Perfect Legs 100% Natural Scrub - Vegan scrub for smooth, soft legs. This Works Perfect Legs 100% Natural Scrub is a rich, vegan body care scrub that intensely moisturises the skin and leaves legs visibly smoother and softer. The 98% natural formulation combines pink Himalayan salt for gentle but effective exfoliation with nourishing body butter to support the skin microbiome and leave skin looking healthy and revitalised. Hemp extract promotes a balanced skin microbiome, shea butter intensively nourishes the skin and hyaluronic acid retains moisture for a supple skin feel. Essential oils round off the skincare experience, revitalise the senses and can have a positive effect on mood. The scrub is suitable for daily care as well as a special wellness ritual to make legs soft, smooth and radiant. Important benefits at a glance: 98% natural, vegan formulation Gentle exfoliation with pink Himalayan salt for smooth, soft legs Supports the skin microbiome with hemp extract Intensive moisturisation thanks to hyaluronic acid Nourishes the skin with shea butter Essential oils for care, well-being and revitalising effect Ideal for daily care or a luxurious wellness ritual This Perfect Legs Scrub transforms body care into a care and well-being experience that visibly smoothes, hydrates and revitalises legs.

Content: 200 g (€15.98 / 100 g)

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.