Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Prep and Glow Kit

Content: 1 Piece
The Prep and Glow Kit from This Works is the nourishing rescue duo for anyone who wants intensive care for dry skin and an instant natural glow. The set combines the Perfect Heels Rescue Balm and Perfect Legs Skin Miracle - two powerful skincare highlights for velvety soft, visibly healthy legs and feet.

€24.95

Content: 1 Piece

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Prep and Glow Kit"

This Works Prep and Glow Kit: Intensive care & natural glow for legs and feet

The Prep and Glow Kit from This Works is the nourishing rescue duo for anyone who wants intensive care for dry skin and an instant natural glow. The kit combines the Perfect Heels Rescue Balm and Perfect Legs Skin Miracle - two powerful skincare highlights for velvety soft, visibly healthy legs and feet.

The Perfect Heels Rescue Balm cares for cracked heels with regenerating cotton thistle, refreshing lemon and lavender. The skin-barrier-strengthening formula repairs dry, chapped skin and ensures noticeably smooth, well-groomed feet.

Perfect Legs Skin Miracle provides legs with vitamin C and E, nourishes intensively and gives an instant, sun-kissed effect thanks to caramel. Slight bruising is visibly reduced with arnica, while the skin is radiant and has a natural glow.

Top benefits at a glance:

  • Intensive moisturising care for feet and legs
  • Strengthens & repairs the skin barrier - for supple, healthy skin
  • Immediate natural glow with a sun-kissed effect
  • With vitamin C & E for radiant, nourished skin
  • Arnica against bruising - for even, flawless legs
  • Regenerating formula - ideal for dry, stressed skin

How does the This Works Prep and Glow Kit ensure that legs and feet look noticeably softer, healthier and visibly more radiant day after day - and why is this kit the perfect choice for any skincare ritual? The targeted combination of effective moisturising, natural glow and skin-strengthening formula delivers instantly visible results and intensive care - for a well-groomed appearance with every step.

Discover the This Works Prep and Glow Kit in the Look Beautiful Products Shop now and experience beautifully groomed legs and feet with an instant effect!

Properties

Area of application: Body, Feet, Neck/ neckline
Certificates: Vegan

Manufacturer

This Works

This Works

The founder of This Works, Katie Phillips, is an award-winning journalist and beauty expert. The former beauty director of Vogue UK is also a trained yoga teacher and has been practising and studying the subject for over 30 years.

This Works develops clean, effective and targeted skincare and wellness solutions that work in harmony with the body's natural clockwork.

This Works believes that peaceful slumbers and skincare go hand-in-hand, which is why the brand encourages getting a good night's rest as the first step in any beauty routine. The revolutionary This Works sleep collection is filled with therapeutic fragrances and natural botanical oils, which help you nod off sooner. Go ahead and indulge in sweet dreams

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply the Perfect Heels Rescue Balm generously to your feet and heels whenever your skin needs care. Massage the Perfect Legs Skin Miracle into your skin to achieve a natural, golden glow.

Perfect Legs Skin Miracle: AQUA (WATER/EAU), DICAPRYLYL CARBONATE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, BUTYLENE GLYCOL, COCONUT ALKANES, GLYCERIN, SODIUM ASCORBYL PHOSPHATE, SORBITAN OLIVATE, LAURETH-4, DISODIUM LAURIMINODIPROPIONATE TOCOPHERYL PHOSPHATES, CETEARYL OLIVATE, CETYL PALMITATE, CARAMEL, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, PHENOXYETHANOL, SORBITAN PALMITATE, HYDROGENATED MACADAMIA SEED OIL, MICA, ALLANTOIN, ARNICA MONTANA FLOWER EXTRACT, BENZYL ALCOHOL, ALGAE EXTRACT, COCO-CAPRYLATE/CAPRATE, SODIUM STEAROYL GLUTAMATE, MACROCYSTIS PYRIFERA (KELP), PARFUM (FRAGRANCE), CARBOMER, XANTHAN GUM, ETHYLHEXYLGLYCERIN, LIMONENE*, DEHYDROACETIC ACID, LINALOOL*, CITRONELLOL*, CAPRYLYL GLYCOL, EVERNIA PRUNASTRI (OAKMOSS) EXTRACT*, GERANIOL*, CHLORPHENESIN, HEXYLENE GLYCOL, EUGENOL*, POTASSIUM SORBATE, CI 77491 (IRON OXIDES).


Perfect Heels Rescue Balm: AQUA (WATER), HYDROXYSTEARIC/LINOLENIC/OLEIC POLYGLYCERIDES, GLYCERIN, BETAINE, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, CETEARYL ALCOHOL, GLYCERYL STEARATE SE, ETHYLHEXYL PALMITATE, ISOPROPYL PALMITATE, PROPANEDIOL, PHENOXYETHANOL, PARFUM (FRAGRANCE), SACCHARIDE ISOMERATE, SODIUM STEAROYL GLUTAMATE, LIMONENE*, SODIUM LEVULINATE, LINALOOL*, SODIUM ANISATE, SODIUM BENZOATE, XANTHAN GUM, ALLANTOIN, CALOPHYLLUM INOPHYLLUM (TAMANU) SEED OIL, PANTHENOL, TOCOPHEROL, ETHYLHEXYLGLYCERIN, CITRUS AURANTIUM BERGAMIA (BERGAMOT) FRUIT OIL, POTASSIUM SORBATE, GERANIOL*, ONOPORDUM ACANTHIUM FLOWER/LEAF/STEM EXTRACT, PHYTIC ACID, CITRUS AURANTIUM AMARA (BITTER ORANGE) LEAF/TWIG OIL, CITRUS LIMON (LEMON) PEEL OIL, LAVANDULA ANGUSTIFOLIA (LAVENDER) OIL, LAVANDULA HYBRIDA GROSSO HERB OIL, CITRONELLOL*, CITRAL*, SODIUM CITRATE, CITRUS AURANTIUM DULCIS (ORANGE) PEEL OIL EXPRESSED, CYMBOPOGON MARTINI (PALMAROSA) OIL, DIPTERYX ODORATA SEED EXTRACT, JUNIPERUS VIRGINIANA (CEDARWOOD) WOOD OIL, LAVANDULA HYBRIDA OIL, PELARGONIUM GRAVEOLENS (GERANIUM) OIL, ROSMARINUS OFFICINALIS (ROSEMARY) LEAF OIL, SALVIA SCLAREA (CLARY) OIL. *Naturally occurring in essential oils.

✓ Intensive moisturising care for feet and legs
✓ Strengthens & repairs the skin barrier - for supple, healthy skin
✓ Immediate natural glow with a sun-kissed effect
✓ With vitamin C & E for radiant, nourished skin
✓ Arnica against bruising - for even, flawless legs
✓ Regenerating formula - ideal for dry, stressed skin

The Prep and Glow Kit from This Works is the nourishing rescue duo for anyone who wants intensive care for dry skin and an instant natural glow. The set combines the Perfect Heels Rescue Balm and Perfect Legs Skin Miracle - two powerful skincare highlights for velvety soft, visibly healthy legs and feet.
Skip product gallery

Customers also viewed

Perfect All Over KitPerfect All Over Kit
This Works
Perfect All Over Kit
Body care set

This Works Perfect All Over Kit: Radiant, youthfully smooth skin from head to toe The Perfect All Over Kit from This Works is the complete solution for anyone who wants firm, even and visibly radiant skin all over their body. The kit contains two powerful body serums enriched with larch extract, vitamin C, seaweed and botanical actives for intense moisturisation, instant smoothing and a sun-kissed complexion with a subtle caramel glow. Larch extract and vitamin C-rich marine algae firm the skin, instantly moisturise and visibly improve skin texture. The cutting-edge formulation combines revitalising essential oils with innovative skincare ingredients for a perfect finish from head to toe. The kit is vegan, cruelty-free and ideal for daily use. The expert formula delivers visible improvements: 88% report radiant skin 91% confirm a streak-free colour 85% see an improvement in skin texture 88% experience visibly smoother skin Top benefits at a glance: Two powerful body serums for intensive all-round care Firming, moisturising effect thanks to larch extract and vitamin C Smoothes the skin and visibly improves the complexion Gives a natural glow & subtle shimmer with a caramel colour Streak-free complexion & instant radiance Vegan, cruelty-free & suitable for all skin types Ideal for daily use and perfect legs How does the This Works Perfect All Over Kit ensure that skin all over the body looks visibly smoother, firmer and more radiant day after day - and why is the kit the perfect choice for your beauty ritual? The targeted combination of cutting-edge skincare, natural extracts and award-winning technologies will leave your skin feeling smooth, flawless and glowing all over. Discover the This Works Perfect All Over Kit in the Look Beautiful Products Shop now and enjoy radiant, smooth skin every day!

Regular price: €17.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
PURE Overnight Hand MaskPURE Overnight Hand Mask
Margaret Dabbs London
PURE Overnight Hand Mask
Hand mask

The PURE Overnight Hand Mask by Margaret Dabbs is an intensely nourishing, vegan hand mask that visibly reduces the appearance of lines and wrinkles and gives hands a youthful, radiant appearance. The natural plant extracts and antioxidants support overnight skin regeneration, while the luxurious, gentle texture leaves hands feeling smooth and supple. Key benefits: Strengthens collagen and improves skin elasticity Reduces fine lines and wrinkles on the back of the hand Revitalises and hydrates dry, dehydrated skin Soothes and protects with turmeric, white water lily and calendula Instantly visible, even and radiant skin texture Vegan and gentle, with a delicate rose fragrance and citrus note Active ingredients: Buriti oil: Strengthens collagen, smoothes lines, promotes elasticity and firmness Turmeric: Antioxidant, protects against free radicals, soothes the skin White water lily: Supports skin regeneration and hydration Calendula: Relieves dryness and ensures a nourished complexion The PURE Overnight Hand Mask is the perfect care ritual for hands that need intensive moisturising, protection and rejuvenation. For best results, we recommend using it overnight, optionally combined with the Luxury Treatment Gloves from Margaret Dabbs.

Content: 35 ml (€111.29 / 100 ml)

Regular price: €38.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skin Barrier Moisturising CreamSkin Barrier Moisturising Cream
Cosrx
Skin Barrier Moisturising Cream
Body cream

COSRX Skin Barrier Moisturising Cream: Intensive moisturisation & protection for a healthy skin barrier The Skin Barrier Moisturising Cream from COSRX is the perfect all-in-one cream for face and body when long-lasting moisture, protection and regeneration are required. The rich but fast-absorbing formula has been clinically tested and moisturises the skin for up to 100 hours. With five different ceramides, cholesterol and fatty acids, the skin barrier is specifically strengthened, moisture is effectively locked in and natural skin protection is restored. Hyaluronic acid in several molecule sizes, an effective NMF complex and panthenol provide intensive moisture and visibly plump up the skin. Phytosphingosine, squalane and vitamin E soothe, protect and make the skin noticeably more resistant. The result: silky-soft, supple and optimally moisturised skin - ideal for normal, dry and sensitive skin types, from head to toe. Top benefits at a glance: Up to 100 hours of intensive moisturisation - clinically tested Five ceramides, cholesterol & fatty acids - strengthen & repair the skin barrier Hyaluronic acid & NMF complex - plump up the skin & moisturise all skin layers Phytosphingosine, squalane & vitamin E - soothe, protect & make the skin resilient Rich but fast-absorbing formula - no sticky feeling For face & body, normal to dry, sensitive skin How does COSRX Skin Barrier Moisturising Cream ensure that even stressed, dry or sensitive skin remains strengthened, protected and optimally moisturised day after day? The unique combination of barrier protection, intensive hydration and soothing care makes this cream a must-have for a permanently healthy, supple complexion - from head to toe. Discover the COSRX Skin Barrier Moisturising Cream in the Look Beautiful Products Shop now and experience a new level of moisture!

Content: 450 ml (€4.66 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
NUXE Set 2025 - Iconic ScentNUXE Set 2025 - Iconic Scent
Nuxe
NUXE Set 2025 - Iconic Scent
Body care set

Immerse yourself in the world of French beauty with the Set 2025 - Iconic Scent from Nuxe. This luxurious gift set combines the iconic scent of Huile Prodigieuse® with sensual care products for the body and senses - perfect for pampering yourself or as an exclusive gift. Included in the set: PRODIGIEUX® Le Parfum (30 ml) - A feminine fragrance of orange blossom, magnolia and vanilla that combines elegance, warmth and sensuality. PRODIGIEUX® Huile de Douche (100 ml) - A gently cleansing shower oil with a subtle shimmer that nourishes the skin and envelops you in its legendary fragrance. PRODIGIEUX® Beautifying Scented Body Lotion (30 ml) - A moisturising body lotion that refines and smoothes the skin for a silky finish. Benefits of the Nuxe XMAS Set 2025 - Iconic Scent Envelops the body all day long with the iconic scent of Huile Prodigieuse® Provides luxurious care with moisturising and refining textures Perfect as a gift set for special occasions or to pamper yourself Combines perfume, care & cleansing in a harmonious trio A piece of French beauty tradition for your daily ritual This set is the perfect choice if you want luxury, care and fragrance all in one - or if you want to give someone a very special treat.

Regular price: €40.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Revive Under-Eye Patches: Ginseng + RetinalRevive Under-Eye Patches: Ginseng + Retinal
Beauty of Joseon
Revive Under-Eye Patches: Ginseng + Retinal
Eye pads

Beauty of Joseon Ginseng Retinal Revive Under-Eye Patches: Firming hydrogel pads for fresh, smooth & radiant eyes Beauty of Joseon’s Ginseng Retinal Revive Under Eye Patches are the perfect skincare solution for anyone seeking a refreshed, youthfully smooth and visibly brightened eye area. The cooling hydrogel texture lies comfortably around the eyes and ensures that all active ingredients are absorbed optimally. Ginseng provides the skin with long-lasting hydration and revitalises it. Retinal (a highly effective form of vitamin A) smooths the skin’s texture and specifically reduces fine lines. Peptides stimulate collagen production, thereby improving elasticity, whilst ceramides strengthen the skin’s protective barrier. Indian pennywort soothes and reduces irritation. The result: the delicate eye area looks fresher, firmer and brighter; dark circles are reduced; and the skin feels pleasantly cool and relaxed. Key benefits at a glance: Intensive hydration: ginseng & hydrogel texture for long-lasting freshness Firming lifting effect: Retinal & peptides smooth and strengthen the eye area Reduces dark circles: Ensures an even, alert appearance Ceramides: Strengthen the skin barrier and protect against external influences Indian pennywort: Soothes and regenerates the skin Cooling, soft-to-the-touch pads: For instantly refreshed and relaxed eyes How do the Beauty of Joseon Ginseng Retinal Revive Under Eye Patches ensure that your eye area looks smoother, firmer and more youthfully fresh day after day – and why are these pads the perfect choice for anyone who wants to specifically target fine lines, dark circles and the first signs of tiredness or ageing? The clever combination of ginseng, retinal, peptides and ceramides delivers instantly visible results – for an alert, well-groomed look. Discover the Beauty of Joseon Ginseng Retinal Revive Under-Eye Patches now in the Look Beautiful Products shop and experience a burst of freshness for your under-eye area!

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Perfect Cleavage & Neck SerumPerfect Cleavage & Neck Serum
This Works
Perfect Cleavage & Neck Serum
Body cream

Perfect Cleavage & Neck Serum by ThisWorks: Rejuvenating Care for Neck & Décolleté Perfect Cleavage & Neck Serum by ThisWorks is the ideal solution for targeting and visibly rejuvenating the delicate skin of the neck and décolleté. The powerful formula combines hyaluronic acid, vitamin-rich seaweed, plant oils, and ginseng to deliver smoother, firmer, and more radiant skin. Its lightweight texture absorbs quickly, providing long-lasting hydration. Comfrey root soothes and protects against environmental damage, while ginseng and seaweed offer antioxidant and anti-inflammatory benefits and promote cell renewal. Perfect for daily use to effectively combat wrinkles, dryness, and loss of elasticity in the décolleté area. Why Choose Perfect Cleavage & Neck Serum by ThisWorks? Smooths and Firms Neck & Décolleté Skin Brightens Uneven Skin Tone for a More Even Appearance Intensive Hydration with Hyaluronic Acid Soothes and Regenerates with Comfrey Root Protects Against Environmental Stressors with Ginseng Vitamin C–Rich Seaweed for Antioxidant & Anti-Inflammatory Action Vegan & Cruelty-Free Ideal for Mature, Sensitive, or Sun-Damaged Skin How does Perfect Cleavage & Neck Serum by ThisWorks make the neck and décolleté appear visibly smoother, firmer, and more youthful? The targeted combination of hydration, antioxidants, and regenerative ingredients improves skin texture, promotes cell renewal, and shields against external aggressors—for a well-cared-for, youthful look from chin to heart. Discover Perfect Cleavage & Neck Serum by ThisWorks now at Look Beautiful Products Shop and elevate your daily décolleté care!

Content: 150 ml (€30.63 / 100 ml)

Regular price: €45.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skin Deep Dry Leg OilSkin Deep Dry Leg Oil
This Works
Skin Deep Dry Leg Oil
Body Oil

Skin Deep Dry Leg Oil by ThisWorks: Intensive Care for Smooth, Radiant Legs Skin Deep Dry Leg Oil by ThisWorks is an award-winning dry oil, expertly developed to deliver deep nourishment to dry and rough legs. Its luxurious texture absorbs quickly, providing long-lasting hydration and leaving your skin silky-soft and supple—with no greasy residue. This 100% natural blend features 13 premium plant oils and 6 cold-pressed oils to supply essential nutrients to your skin. Tuberose helps protect, rose oil deeply nourishes, sandalwood hydrates, and evening primrose soothes sensitive skin. The oil also strengthens the skin barrier and helps reduce visible signs of aging. Why Choose Skin Deep Dry Leg Oil by ThisWorks? Award-Winning Dry Oil for dry and rough legs 100% Natural Formula with 13 plant oils & 6 cold-pressed oils Intensive Moisture for Silky-Soft, Supple Skin Protects and Strengthens the Skin Barrier Reduces Visible Signs of Aging Fast-Absorbing—No Greasy Feel With Tuberose, Rose Oil, Sandalwood & Evening Primrose for Optimal Care Ideal for Dry, Stressed, or Mature Skin How does Skin Deep Dry Leg Oil by ThisWorks help restore softness, nourishment, and a youthful appearance to dry, rough legs? The expertly balanced blend of natural, nourishing oils deeply regenerates the skin, protects against moisture loss, and delivers instantly smoother, more radiant legs. Discover Skin Deep Dry Leg Oil by ThisWorks now at Look Beautiful Products Shop and experience pure care for beautiful legs!

Content: 150 ml (€39.97 / 100 ml)

Regular price: €59.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.