Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Concealing & Firming Leg Serum

Content: 200 ml
Margaret Dabbs’ Concealing & Firming Leg Serum is a must-have for anyone who wants to give their legs a perfect, well-groomed look and a new sense of lightness. This innovative CC leg serum combines the effectiveness of a firming serum with the benefits of a complexion-correcting concealer, ensuring instantly smoother, firmer and more even-toned skin.

€67.95

Content: 200 ml (€33.98 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Concealing & Firming Leg Serum"

Margaret Dabbs Concealing & Firming Leg Serum – For flawlessly beautiful, firm legs with instant results

Margaret Dabbs’ Concealing & Firming Leg Serum is a must-have for anyone who wants to give their legs a perfect, well-groomed look and a new sense of lightness. This innovative CC leg serum combines the effectiveness of a firming serum with the benefits of a complexion-correcting concealer, ensuring instantly smoother, firmer and more even-toned skin.

Key benefits at a glance:

  • Conceals imperfections: Blurs minor blemishes and adds a light-reflecting glow for flawlessly beautiful legs.
  • Tightens and firms: The ‘support stocking’ effect ensures noticeably tighter and firmer skin.
  • Reduces swelling: With Legance™, which is clinically proven to reduce water retention and relieve the feeling of tired, heavy legs.
  • Long-lasting care: Moisturises, improves the skin’s appearance and revitalises the skin.
  • Ideal for any occasion: Perfect for enhancing the appearance of your legs at any time – whether for everyday life, a special event or a holiday.

How can you achieve instantly smoother, firmer and more revitalised-looking legs in just one application – and boost your confidence in any outfit?
With Margaret Dabbs’ Concealing & Firming Leg Serum, you can transform tired, sallow legs into a real eye-catcher in no time at all – for a well-groomed, even complexion and an all-round feeling of well-being.

Discover it now in the Look Beautiful Products shop and experience the instant effect on your legs!

Properties

Area of application: Feet

Manufacturer

Margaret Dabbs London

Margaret Dabbs London

Where Medical Expertise Meets Luxury Beauty.

Margaret Dabbs® London is the globally renowned brand that fuses medical science and podiatry with the best of beauty to create luxurious, results-driven treatments and products for the feet, hands, nails, and legs. Founded by Margaret Dabbs in 2008, the brand has redefined how we think about wellness and personal care.

Blending clinical excellence with indulgent ingredients, Margaret Dabbs London offers products that deliver visible results while providing an unparalleled sense of self-care and sophistication.

Effective. Credible. Luxurious.
From the award-winning clinics in the UK and abroad to our retail collections found in John Lewis, Liberty London, and exclusive hotels worldwide, Margaret Dabbs London represents a commitment to excellence in every detail. Our Medical Pedicure has become a cult favorite among clients and celebrities alike.

Why Margaret Dabbs London?

  • The global leader in luxury foot, hand & nail care
  • Developed & manufactured in the UK
  • Combines podiatry expertise with beauty innovation
  • Clinically tested, results-driven formulas
  • Available in top spas, hotels & retailers worldwide
  • Recognized with numerous awards and an OBE for founder Margaret Dabbs

Margaret Dabbs London is more than a beauty brand – it’s a philosophy of wellness, care, and elegance, celebrating the power of healthy, beautiful skin from head to toe.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Massage the serum into your skin using upward strokes, starting at your ankles and working towards the tops of your thighs. Take your time and wait until the serum has been fully absorbed and has dried before getting dressed. This will prevent the product from transferring onto your clothes. Wash your hands after use. Use the serum daily to relieve swollen, tired and heavy legs and give them a healthy glow. The tint can be removed by washing your legs.

Aqua*, Tripelargonin*, Glycerine*, Distearyldimonium Chloride*, Butylene Glycol*, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil*, Cetyl Alcohol*, Dipentaerythrityl Tri-Polyhydroxystearate, Synthetic Fluorphlogopite, Olus Oil*, Glyceryl Stearate SE*, Zingiber Zerumbet (Ginger) Extract*, Caramel*, Fragrance*, CI 77891 (Titanium Dioxide)*, Mica*, Iron Oxides*, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Limonene*, Linalool*, Citral*.

*naturally occurring ingredients

✓ Conceals imperfections: Blurs minor blemishes and adds a light-reflecting sheen for flawlessly beautiful legs.
✓ Tones and firms: The ‘support stocking’ effect ensures noticeably firmer and more toned skin.
✓ Reduces swelling: With Legance™, which is clinically proven to reduce water retention and relieve the feeling of tired, heavy legs.
✓ Long-lasting care: Moisturises, improves the skin’s appearance and revitalises the skin.
✓ Ideal for any occasion: Perfect for enhancing the appearance of your legs at any time – whether for everyday life, a special event or a holiday.

Margaret Dabbs’ Concealing & Firming Leg Serum is a must-have for anyone who wants to give their legs a perfect, well-groomed look and a new sense of lightness. This innovative CC leg serum combines the effectiveness of a firming serum with the benefits of a complexion-correcting concealer, ensuring instantly smoother, firmer and more even-toned skin.
Skip product gallery

Customers also bought

Original Tubing Mascara Dark BrownOriginal Tubing Mascara Dark Brown
Blinc
Original Tubing Mascara Dark Brown
Waterproof mascara

Blinc Original Tubing Mascara Dark Brown: Natural Lashes, 100% Control – No Panda Eyes, No Fuss The Original Tubing Mascara Dark Brown by Blinc is the ultimate choice for anyone seeking gentle definition, long-lasting performance, and a natural look. The innovative tubing technology wraps each lash in tiny, waterproof tubes—no clumping, no smudging, no panda effect, no matter how active your day. The soft dark brown shade creates defined yet understated lashes—perfect for everyday, work, sports, or yoga. This mascara stands up to it all: tears, sweat, oily skin, even eye rubbing—while staying gentle on sensitive eyes. Clinically tested, non-irritating, and ideal for contact lens wearers. At night, removal is effortless with warm water and gentle pressure—no makeup remover needed, no rubbing, no drama. Key Benefits at a Glance: Tubing technology: No clumping, no smudging, no running Gentle, waterproof tubes: 100% hold in any weather & lifestyle Clinically tested, non-irritating: For sensitive eyes & contacts Super easy removal: Just warm water Natural dark brown: For defined yet soft looks Long-lasting like waterproof—only smarter How does Blinc Original Tubing Mascara Dark Brown keep your lashes naturally styled, flawless, and fuss-free every day—and why is this mascara the best choice for anyone tired of panda eyes, rubbing, and compromise? The smart formula offers control, staying power, and gentle care—for defined lashes that go the distance. Discover Blinc Original Tubing Mascara Dark Brown now at Look Beautiful Products Shop and enjoy effortless, natural lash looks!

Content: 9 ml (€310.56 / 100 ml)

Regular price: €27.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Shimmer OilShimmer Oil
björk and berries
Shimmer Oil
Body oil

björk and berries Shimmer Oil – Natural Minerals: A radiant glow for your skin and senses The Shimmer Oil – Natural Minerals from björk and berries is a must-have for anyone who loves natural skincare and an instant glow. This versatile , multi-purpose oil combines fast-absorbing, moisturising oils with birch extract and natural, shimmering minerals – for a visibly golden sheen and silky-smooth skin. Key benefits at a glance: Dry, fast-absorbing oil: No greasy feeling – ideal for the face, body or décolletage. Natural shimmer: Fine minerals provide an instant, golden glow. Nourishing formula: Birch extract and vitamin E protect the skin from free radicals and moisturise. Invigorating fragrance: Fresh notes of grapefruit, redcurrant and lemon, combined with cucumber, geranium, vetiver and cedarwood. Versatile: Perfect for special occasions or as a daily highlight. How can you give your skin a natural, healthy glow in seconds whilst providing intensive care – without a greasy finish? With Shimmer Oil – Natural Minerals by björk and berries, you can enjoy instant radiance, a natural fragrance and intensive care all in one step. Discover it now in the Look Beautiful Products shop and give your skin a luxurious, golden shimmer!

Regular price: €45.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
04 Joyful Moments Eye Serum04 Joyful Moments Eye Serum

Average rating of 5 out of 5 stars

MawiLove
04 Joyful Moments Eye Serum
Eye serum

MawiLove 04 Joyful Moments Eye Serum: Oil-Free Freshness for Smooth, Radiant & Awake Eyes The 04 Joyful Moments Eye Serum by MawiLove is the ideal care for anyone wanting to give their sensitive, delicate eye area intensive hydration and an instant boost of freshness. The oil-free, highly compatible formula visibly reduces fine lines and wrinkles, delivers a smoother, more relaxed eye area, and is perfectly suited even for very sensitive skin. The serum stimulates lymphatic flow and helps minimize puffiness and dark circles. The cooling gel texture instantly refreshes tired eyes and delivers long-lasting moisture—without greasiness or heaviness. Perfect as a morning wake-up serum or an evening recovery boost. Key Benefits at a Glance: Instantly reduces fine lines & wrinkles: For smooth, refreshed eyes Minimizes puffiness & dark circles: Stimulates lymphatic flow Cooling gel texture: Freshness & relaxation for tired eyes Intensive hydration: Non-greasy, perfect for sensitive skin Extremely gentle: Oil-free & safe for even the most delicate skin Daily freshness: For bright, awake eyes—morning & night How does MawiLove 04 Joyful Moments Eye Serum keep your under-eye area smoother, fresher, and more radiant every day—and why is this serum the perfect choice for anyone seeking instant smoothing, freshness, and compatibility for sensitive eyes? The innovative gel texture brings care, moisture, and freshness together—for a relaxed, radiant look anytime. Discover MawiLove 04 Joyful Moments Eye Serum now at Look Beautiful Products Shop and enjoy an eye refresh every day!

Content: 15 ml (€393.00 / 100 ml)

Regular price: €58.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Heroes Discovery KitHeroes Discovery Kit
Margaret Dabbs London
Heroes Discovery Kit
Personal Care Set

Margaret Dabbs Heroes Discovery Kit – Luxury care for hands, feet, nails & legs in travel-size formats The Heroes Discovery Kit by Margaret Dabbs combines four iconic, award-winning care formulas in elegant mini sizes, ensuring luxurious beauty moments – wherever you are. This exclusive collection offers comprehensive care for hands, feet, nails and legs and comes stylishly packaged in a reusable beauty bag – perfect for travelling, the gym or everyday use. Key benefits at a glance: Complete care on the go: everything you need for velvety-soft feet, supple hands, well-groomed nails and firm legs in one collection. Intensive hydration & repair: Miracle Foot Cream and PURE Repairing Hand Cream provide deep-acting hydration and repair dry, stressed skin. Nourishing nail care: The Nourishing Nail & Cuticle Serum Pen nourishes, strengthens and protects nails and cuticles. Firming leg serum: The Firming Leg Serum ensures a smooth, firmer complexion and a new sense of lightness in the legs. Convenient travel sizes: Ideal for trying out the products, as a gift or as a luxurious companion when you’re on the go. How can you enjoy luxury skincare and visible results for your hands, feet, nails and legs whilst on the go – without compromising on comfort or effectiveness? With the Heroes Discovery Kit from Margaret Dabbs, you can enjoy highly effective skincare and feel thoroughly pampered anytime, anywhere. Discover it now in the Look Beautiful Products shop and experience the luxury of British beauty expertise!

Regular price: €70.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Perfect Legs 100% Natural ScrubPerfect Legs 100% Natural Scrub
This Works
Perfect Legs 100% Natural Scrub
Body scrub

This Works Perfect Legs 100% Natural Scrub - Vegan scrub for smooth, soft legs. This Works Perfect Legs 100% Natural Scrub is a rich, vegan body care scrub that intensely moisturises the skin and leaves legs visibly smoother and softer. The 98% natural formulation combines pink Himalayan salt for gentle but effective exfoliation with nourishing body butter to support the skin microbiome and leave skin looking healthy and revitalised. Hemp extract promotes a balanced skin microbiome, shea butter intensively nourishes the skin and hyaluronic acid retains moisture for a supple skin feel. Essential oils round off the skincare experience, revitalise the senses and can have a positive effect on mood. The scrub is suitable for daily care as well as a special wellness ritual to make legs soft, smooth and radiant. Important benefits at a glance: 98% natural, vegan formulation Gentle exfoliation with pink Himalayan salt for smooth, soft legs Supports the skin microbiome with hemp extract Intensive moisturisation thanks to hyaluronic acid Nourishes the skin with shea butter Essential oils for care, well-being and revitalising effect Ideal for daily care or a luxurious wellness ritual This Perfect Legs Scrub transforms body care into a care and well-being experience that visibly smoothes, hydrates and revitalises legs.

Content: 200 g (€15.98 / 100 g)

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Green Nail Polish Base Coat VitaminéeGreen Nail Polish Base Coat Vitaminée
Manucurist
Green Nail Polish Base Coat Vitaminée
Nail varnish

Manucurist Green Nail Polish Base Coat Vitaminée - care & protection for strong, healthy nails. The Green Nail Polish Base Coat Vitaminée from Manucurist is the ideal care base for nails that lack vitality, moisture and strength. The formula contains 81.5% plant-based ingredients and combines a complex of 5 vitamins (A, B5, C, E and F) with 5 nourishing plant extracts of aloe vera, lemon, ginseng, pomegranate and grape - for visibly healthier and stronger nails. This antioxidant and moisturising nail care base coat strengthens the keratin structure, protects against brittleness and improves the overall appearance of the nails after just one week. The base coat can be used both as a nourishing treatment and as a base coat before applying colour polish. Experience a manicure that not only looks beautiful, but also strengthens and revitalises your nails in the long term - with the power of vitamins and plant extracts. The most important benefits of the Manucurist Green Nail Polish Base Coat Vitaminée: Intensively moisturises and strengthens the nails Multivitamin complex with vitamins A, B5, C, E and F Plant extracts from aloe vera, lemon, ginseng, pomegranate & grape Effectively preventsnail breakage and cracks Promotes natural nail growth and keratin production 81.5 % plant-based formula - vegan, clean & cruelty-free Recyclable glass bottle for a sustainable manicure Ideal for use as a base coat or care treatment

Content: 15 ml (€99.67 / 100 ml)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Prodigieux Multi-Usage Compact Bronzing PowderProdigieux Multi-Usage Compact Bronzing Powder
Nuxe
Prodigieux Multi-Usage Compact Bronzing Powder
Bronzer

NUXE Prodigieux Multi-Usage Compact Bronzing Powder: Naturally Sun-Kissed Glow for Face & Body – All Year Round The Prodigieux Multi-Usage Compact Bronzing Powder by NUXE delivers a fresh, golden complexion in every season—summer or winter. The ultra-fine, lightweight texture lays on skin like a silky veil, melting seamlessly for a natural, radiant finish that never feels heavy. This bronzing powder is perfect to: Intensify your summer tan add a sun-kissed glow to face or body instantly refresh & illuminate your complexion—no mask effect, just pure radiance Key Benefits at a Glance: Year-round glow: Perfect for both summer & winter Fresh, golden complexion: Instant radiance for face & body Silky, natural finish: Never heavy or mask-like Enhances & prolongs tan: For everyday summer vibes Ultra-fine powder texture: Barely there feel, easy to blend How does NUXE Prodigieux Multi-Usage Compact Bronzing Powder make your skin look fresher, more radiant, and naturally bronzed every day—and why is this powder the perfect choice for anyone seeking effortless, seamless glow for face and body? The smart formula delivers a sun-kissed look anytime, anywhere—for flawless golden beauty with zero effort. Discover NUXE Prodigieux Multi-Usage Compact Bronzing Powder now at Look Beautiful Products Shop and enjoy your glow all year round!

Content: 25 g (€215.80 / 100 g)

Regular price: €53.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Body WorkoutBody Workout
Eco by Sonya
Body Workout
Massage tool for the body

Eco by Sonya Body Workout: Effective body massager for more circulation, smoother skin & new energy The Body Workout from Eco by Sonya is your multifunctional beauty tool to stimulate circulation, refine the skin's appearance and revitalise the body. The textured pimples provide a targeted massage, stimulate lymph flow and help to noticeably reduce swelling - for visibly smoother skin and a pleasant feeling of freshness. Light, handy and effective, the tool glides gently over arms, legs, hips or any other part of the body that needs to be revitalised and toned. Ideal for the morning routine for an energy boost or in the evening for relaxation and regeneration. Extra tip: Can also be used as a scalp brush to promote scalp health. Top benefits at a glance: Promotes targeted blood circulation - for firmer, more vital skin Reduces puffiness & supports lymphatic drainage Refines the skin texture - smoother, fresher-looking skin Lightweight & handy - easy to use for all areas of the body Perfect for arms, legs, hips & even the scalp Ideal as part of the morning or evening routine Versatile use - body massage & scalp care How does the Eco by Sonya Body Workout ensure that your body looks more vital, firmer and refreshed day after day - and why is this massager the perfect tool for effective self-care and an even more beautiful complexion? The targeted massage activates energy, supports skin regeneration and gives an immediate feeling of freshness - for visible results and a new body sensation. Discover the Eco by Sonya Body Workout in the Look Beautiful Products Shop now and experience the power of daily self-care for your body!

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.