Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

ANAPHASE Shampoo for temporary hair loss

Content: 200 ml
DUCRAY ANAPHASE shampoo is the ideal complement to the treatment of temporary hair loss. The effective formula, containing adenosine, minerals and amino acid complexes, promotes hair growth, strengthens the hair shaft and protects the hair – for a noticeably healthier, fuller head of hair.

€19.95

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "ANAPHASE Shampoo for temporary hair loss"

DUCRAY ANAPHASE Shampoo for temporary hair loss: Stronger, fuller hair & less hair loss

How can you specifically reduce temporary hair loss and give your hair new strength, shine and volume?
DUCRAY ANAPHASE Shampoo is the ideal complement to the treatment of temporary hair loss. The effective formula, containing adenosine, minerals and amino acid complexes, promotes hair growth, strengthens the hair shaft and protects the hair – for a noticeably healthier, fuller head of hair.

After just 7 days, 81 % of users report stronger hair. The shampoo optimally prepares the scalp for further treatments and can be used without any problems on all hair types – including coloured hair.

Key benefits at a glance:

  • Noticeablyreduces temporary hair loss
  • Accelerated hair growth from the first month*
  • +81 % stronger hair after 7 days
  • Strengthens and protects the hair shaft
  • Adds volume and shine
  • Suitable for all hair types, including coloured hair
  • Ideal as a complement to hair loss treatments

Why is DUCRAY ANAPHASE Shampoo the perfect choice for temporary hair loss?
Because it specifically reduces hair loss, stimulates hair growth and strengthens the hair structure – for visibly stronger and shinier hair.

Discover DUCRAY’s ANAPHASE shampoo now, exclusively at Look Beautiful Products!

Properties

Area of application: Hair
Effect/characteristics: more volume
Effects: gives volume
Helps against: Hair loss
Ingredients: biotin

Manufacturer

Ducray

Ducray

Ducray – Dermatological Skincare and Haircare You Can Trust. Discover Ducray – the dermatological skincare and haircare brand designed for the highest standards. Since 1931, Ducray has been providing innovative solutions for skin and hair problems like hair loss, dandruff, and dryness. With over 80 years of experience, Ducray combines scientifically proven formulas with natural ingredients for gentle and effective care.

Whether it's shampoo, moisturizer, or specialized treatment, Ducray has the perfect solution for your skin and hair needs. All products are dermatologically tested to ensure maximum effectiveness with gentle application.

Benefits of Ducray products:

  • Dermatologically Tested Skincare: For maximum efficacy with gentle use.

  • Targeted Solutions: Specifically developed for skin and hair concerns like hair loss, dandruff, or dryness.

  • Natural Ingredients: Combined with scientifically backed formulas for optimal care.

  • 80 Years of Experience: Trusted brand with proven quality.

  • Research & Innovation: Constantly improving through close collaboration with experts.

Ducray combines expertise from dermatology and skincare to provide you with gentle and effective care products. Discover the products at Look Beautiful Products and treat your skin and hair to the best care for sensitive skin.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


ANAPHASE Shampoo for temporary hair loss is easy to use: apply the shampoo to wet hair, work it into a lather and massage it into the scalp. Leave it on for two to three minutes, then rinse it out thoroughly. This ensures that your hair and scalp are perfectly prepared for the subsequent hair loss treatment (for example, with ANAPHASE CREASTIM). If the shampoo gets into your eyes, rinse them immediately and thoroughly with clean water. The shampoo is suitable for daily use and can also be used by pregnant women (from the second trimester onwards) and breastfeeding women. It can also be used during chemotherapy.

WATER (AQUA). Lauryl glucoside. Sodium cocoyl alaninate. Coco-betaine. Coco-glucoside. Glycol distearate. 1,2-hexanediol. Adenosine. Benzoic acid. Butylene glycol. Cellulose. Cellulose gum. Citric acid. Fragrance (parfum). Glycerine. Hydroxypropyl guar hydroxypropyltrimonium chloride. Manganese PCA. Sodium benzoate. Sodium dilauramidoglutamide lysine.

✓ Promotes hair growth
✓ More volume and fullness
✓ Reduces hair loss
✓ Contains biotin, vitamin B6, tocopherol nicotinate and diguanosine tetraphosphate

DUCRAY ANAPHASE shampoo is the ideal complement to the treatment of temporary hair loss. The effective formula, containing adenosine, minerals and amino acid complexes, promotes hair growth, strengthens the hair shaft and protects the hair – for a noticeably healthier, fuller head of hair.
Skip product gallery

Customers also bought

ANAPHASE Shampoo for chronic hair lossANAPHASE Shampoo for chronic hair loss
Ducray
ANAPHASE Shampoo for chronic hair loss
Shampoo for chronic hair loss

Ducray’s ANAPHASE Shampoo for chronic hair loss is the perfect solution for reactive or chronic hair loss and is ideal for fine, brittle hair. It stimulates the scalp, strengthens the hair right from the root and provides visibly more volume. At the same time, it optimally prepares the scalp for subsequent anti-hair loss treatments.  Benefits of Ducray’s ANAPHASE Shampoo for chronic hair loss: Strengthens fine & brittle hair – for greater resilience and fullness Prevents hair loss – supports the hair root during the growth phase Volume & care – ideal for thinning hair Perfect preparation for hair tinctures, dietary supplements and minoxidil Biodegradable formula – kind to the skin and the environment Suitable for coloured hair – gentle cleansing without affecting the colour Very good tolerability – dermatologically tested The highly tolerable formula of ANAPHASE Shampoo is based on a combination of revitalising active ingredients such as monolaurin, which protects the hair root, and vitamin B complex, which improves blood circulation in the scalp and stimulates hair growth. Whether used on its own or in combination with medical treatments such as minoxidil, this shampoo is an effective addition to your hair care routine for preventing hair loss and strengthening the hair structure – completely free from sulphates or harsh surfactants.

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

ANAPHASE Shampoo for chronic hair lossANAPHASE Shampoo for chronic hair loss
Ducray
ANAPHASE Shampoo for chronic hair loss
Shampoo for chronic hair loss

Ducray’s ANAPHASE Shampoo for chronic hair loss is the perfect solution for reactive or chronic hair loss and is ideal for fine, brittle hair. It stimulates the scalp, strengthens the hair right from the root and provides visibly more volume. At the same time, it optimally prepares the scalp for subsequent anti-hair loss treatments.  Benefits of Ducray’s ANAPHASE Shampoo for chronic hair loss: Strengthens fine & brittle hair – for greater resilience and fullness Prevents hair loss – supports the hair root during the growth phase Volume & care – ideal for thinning hair Perfect preparation for hair tinctures, dietary supplements and minoxidil Biodegradable formula – kind to the skin and the environment Suitable for coloured hair – gentle cleansing without affecting the colour Very good tolerability – dermatologically tested The highly tolerable formula of ANAPHASE Shampoo is based on a combination of revitalising active ingredients such as monolaurin, which protects the hair root, and vitamin B complex, which improves blood circulation in the scalp and stimulates hair growth. Whether used on its own or in combination with medical treatments such as minoxidil, this shampoo is an effective addition to your hair care routine for preventing hair loss and strengthening the hair structure – completely free from sulphates or harsh surfactants.

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
ANAPHASE+ Shampoo 400mlANAPHASE+ Shampoo 400ml
Ducray
ANAPHASE+ Shampoo 400ml
Shampoo against hair loss

The ANAPHASE+ Shampoo 400ml from Ducray is the perfect solution for reactive or chronic hair loss and ideal for fine, brittle hair. It stimulates the scalp, strengthens the hair from the roots and visibly increases volume. At the same time, it optimally prepares the scalp for subsequent anti-hair loss treatments. Benefits of Ducray ANAPHASE+ Shampoo: Strengthens fine & brittle hair - for more resistance and fullness Prevents hair loss - supports the hair root during the growth phase Volume & care - ideal for thinning hair Perfect preparation for hair tinctures, nutritional supplements & minoxidil Biodegradable formula - skin & environmentally friendly Suitable for coloured hair - gentle cleansing without affecting the colour Very good tolerance - dermatologically tested The highly compatible formula of ANAPHASE+ Shampoo is based on a combination of revitalising active ingredients such as monolaurin, which protects the hair root, and vitamin B complex, which improves blood circulation to the scalp and stimulates hair growth. Whether used alone or in combination with medical therapies such as Minoxidil, this shampoo is an effective addition to your hair care routine to prevent hair loss and strengthen the hair structure - without any sulphates or aggressive surfactants.

Content: 400 ml (€5.74 / 100 ml)

Regular price: €22.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
SQUANORM anti-dandruff shampoo (greasy dandruff)SQUANORM anti-dandruff shampoo (greasy dandruff)
Ducray
SQUANORM anti-dandruff shampoo (greasy dandruff)
Anti-dandruff shampoo

The SQUANORM anti-dandruff shampoo from Ducray has been specially developed to effectively remove oily dandruff and regulate the scalp's sebum production. It provides a noticeable improvement from the very first application: itching is relieved, dandruff is reduced and scalp balance is restored. The intensive clarifying effect of the shampoo helps to dissolve even stubborn dandruff, while the anti-relapse formula achieves a long-term effect. The mild formulation is also suitable for sensitive or coloured scalps and protects the natural hair structure. Benefits of Ducray SQUANORM Shampoo: Removes greasy dandruff from the first application Regulates excessive sebum production Soothes the scalp and relieves itching Restoresthe natural balance of the scalp Effectiveness confirmed under dermatological control Suitable for sensitive & coloured scalps Lasting anti-dandruff effect with regular use This anti-dandruff shampoo is ideal for people with oily, flaky scalps who want gentle but effective care. For a noticeably cleansed, soothed and healthy scalp - day after day.

Content: 200 ml (€9.48 / 100 ml)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Manta Pink | Manta Hair BrushManta Pink | Manta Hair Brush

Average rating of 5 out of 5 stars

Manta Hair Brush
Manta Pink
Hairbrush

The hairbrush from Manta has won multiple awards and features the ground-breaking, patented Flexguard technology. The technology enables 360 degree movement of each bristle, ensuring that your hair has more shine and no more breakage. Use the brush to gently free your hair from knots. The brush is suitable for all hair types, including fine, coarse, thick, curly, wavy, coiled, children's and men's hair. The brush is even perfect for hair loss. The brush also has an anti-static effect and is heat-resistant up to 80 degrees.

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
SABAL sebum-regulating shampooSABAL sebum-regulating shampoo
Ducray
SABAL sebum-regulating shampoo
Shampoo against oily hair

The SABAL shampoo from Ducray is the ideal solution for anyone who suffers from an oily scalp or oily hair. It has been specially developed to gently absorb excess sebum, regulate sebum production and keep hair fresh, smooth and light in the long term. Active ingredients & benefits of ARGEAL shampoo from Ducray: With kaolin (white clay) - gently absorbs excess sebum Contains Sabal Serrulata extract - helps to regulate sebum production Gentle cleansing - soothes oily and sensitive scalps Delays greasy build-up - for fresh feeling hair for longer Creamy texture - ideal for massaging the scalp Leaves hair soft, supple & lightweight Dermatologically tested - also suitable for sensitive scalps The combination of kaolin - a mineral clay - and sabal serrulata, a plant extract, ensures effective but gentle sebum control. While kaolin absorbs excess sebum, sabal acts directly on the sebaceous glands and regulates sebum production in the long term. The result: noticeably lighter, fresher hair - day after day. Perfect for anyone who wants to get their oily hair and overactive sebum production under control gently but effectively!

Content: 200 ml (€7.98 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Root Re-Boot Awakening Shampoo (Red Ginseng & Beer Yeast)Root Re-Boot Awakening Shampoo (Red Ginseng & Beer Yeast)
Lador
Root Re-Boot Awakening Shampoo (Red Ginseng & Beer Yeast)
Shampoo

Root Re-Boot Awakening Shampoo (Red Ginseng & Beer) by LADOR: Strength, care & shine for fine and dry hair The Root Re-Boot Awakening Shampoo (Red Ginseng & Beer) from LADOR is the ideal solution when hair and scalp need new energy, intensive care and protection against hair loss. The powerful combination of red ginseng root extract and brewer's yeast ensures thorough cleansing, moisturises and gives the hair noticeable suppleness and shine. The formula is enriched with salicylic acid, dexpanthenol and niacinamide to effectively remove excess sebum, build-up and dead skin cells. This creates a healthy scalp environment that can prevent hair loss. Saponin from ginseng root extract supplies the scalp with important nutrients and promotes strong hair growth. Brewer's yeast improves the elasticity of the hair and provides dry scalps with additional moisture. Biotin rounds off the care experience, making the hair soft, shiny and easy to comb. The fresh, aromatic, floral musk frag rance makes every hair wash an invigorating experience for the senses. Why choose the Root Re-Boot Awakening Shampoo (Red Ginseng & Beer)? Prevents hair loss through deep cleansing and nourishment Powerful care with red ginseng root extract and brewer's yeast Shine, suppleness and elasticity for dry, brittle and dull hair Intensive moisture for dry scalps Biotin ensures silky softness and radiant shine Removes sebum, build-up and dead skin cells Fresh, floral musk fragrance for an invigorating care ritual How does Root Re-Boot Awakening Shampoo (Red Ginseng & Beer) ensure that even dry and brittle hair looks full of strength, shiny and healthy again? The innovative care formula supports the scalp with nutrients, strengthens the hair and gives it new vitality and radiance every day. Discover the Root Re-Boot Awakening Shampoo (Red Ginseng & Beer) from LADOR in the Look Beautiful Products Shop now and give your hair and scalp a lasting boost!

Content: 300 ml (€4.65 / 100 ml)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Customizable Daily Hair Care Kit | Rahua / Amazon BeautyCustomizable Daily Hair Care Kit | Rahua / Amazon Beauty

Average rating of 5 out of 5 stars

Rahua Amazon Beauty
Customisable Daily Hair Care Kit (8 products)
Hair Cair Set

The Rahua Customizable Daily Hair Care Kit offers personalized hair care for all hair types. The set combines award-winning shampoos and conditioners, allowing you to tailor your hair care precisely to your needs and hair goals. Enriched with plant-based ingredients and nourishing oils from the Amazon rainforest, the kit strengthens, nourishes, moisturizes, and protects hair and scalp while maintaining healthy hair structure.The products come in a beautiful gift box and are ideal for daily use, travel, or for trying out the different Rahua formulas.Included products (each 22 ml):Classic Shampoo & Conditioner – Gently cleanses, moisturizes, and strengthens hair and scalpColor Full™ Shampoo & Conditioner – Protects color-treated hair, nourishes, and maintains color intensityHydration Shampoo & Conditioner – Smooths frizz, adds moisture, enhances shine, and cares for damaged hairVoluminous Shampoo & Conditioner – Deeply cleanses, adds volume, and leaves hair soft and manageableKey benefits at a glance:Customizable hair care for all hair typesNourishes, strengthens, and protects hair and scalpProvides intensive moisture for healthy-looking hairImproves shine, texture, and volumeMade with plant-based ingredients & rainforest oilsPerfect for daily use, travel, or samplingBeautifully packaged in a gift boxThe Rahua Customizable Daily Hair Care Kit delivers flexible, luxurious care, allowing you to find the perfect shampoo and conditioner combination for healthy, nourished, and radiant hair.

Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.