Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

ANAPHASE Shampoo for chronic hair loss

Content: 200 ml

Ducray’s ANAPHASE+ shampoo is the perfect solution for reactive or chronic hair loss and is ideal for fine, brittle hair. It stimulates the scalp, strengthens the hair right from the root and provides visibly more volume. At the same time, it optimally prepares the scalp for subsequent anti-hair loss treatments.
The highly tolerable formula of ANAPHASE+ Shampoo is based on a combination of revitalising active ingredients such as monolaurin, which protects the hair root, and vitamin B complex, which improves blood circulation in the scalp and stimulates hair growth.

€19.95

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "ANAPHASE Shampoo for chronic hair loss"

Ducray’s ANAPHASE Shampoo for chronic hair loss is the perfect solution for reactive or chronic hair loss and is ideal for fine, brittle hair. It stimulates the scalp, strengthens the hair right from the root and provides visibly more volume. At the same time, it optimally prepares the scalp for subsequent anti-hair loss treatments. 

Benefits of Ducray’s ANAPHASE Shampoo for chronic hair loss:

  • Strengthens fine & brittle hair – for greater resilience and fullness
  • Prevents hair loss – supports the hair root during the growth phase
  • Volume & care – ideal for thinning hair
  • Perfect preparation for hair tinctures, dietary supplements and minoxidil
  • Biodegradable formula – kind to the skin and the environment
  • Suitable for coloured hair – gentle cleansing without affecting the colour
  • Very good tolerability – dermatologically tested

The highly tolerable formula of ANAPHASE Shampoo is based on a combination of revitalising active ingredients such as monolaurin, which protects the hair root, and vitamin B complex, which improves blood circulation in the scalp and stimulates hair growth.

Whether used on its own or in combination with medical treatments such as minoxidil, this shampoo is an effective addition to your hair care routine for preventing hair loss and strengthening the hair structure – completely free from sulphates or harsh surfactants.

Properties

Area of application: Hair
Helps against: Hair loss, Temporary hair loss

Manufacturer

Ducray

Ducray

Ducray – Dermatological Skincare and Haircare You Can Trust. Discover Ducray – the dermatological skincare and haircare brand designed for the highest standards. Since 1931, Ducray has been providing innovative solutions for skin and hair problems like hair loss, dandruff, and dryness. With over 80 years of experience, Ducray combines scientifically proven formulas with natural ingredients for gentle and effective care.

Whether it's shampoo, moisturizer, or specialized treatment, Ducray has the perfect solution for your skin and hair needs. All products are dermatologically tested to ensure maximum effectiveness with gentle application.

Benefits of Ducray products:

  • Dermatologically Tested Skincare: For maximum efficacy with gentle use.

  • Targeted Solutions: Specifically developed for skin and hair concerns like hair loss, dandruff, or dryness.

  • Natural Ingredients: Combined with scientifically backed formulas for optimal care.

  • 80 Years of Experience: Trusted brand with proven quality.

  • Research & Innovation: Constantly improving through close collaboration with experts.

Ducray combines expertise from dermatology and skincare to provide you with gentle and effective care products. Discover the products at Look Beautiful Products and treat your skin and hair to the best care for sensitive skin.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Rinse your scalp and hair thoroughly. Apply the shampoo again, leave it on for 2–3 minutes, then rinse it out. Next, apply the hair loss treatment.

WATER (AQUA). SODIUM LAURETH SULPHATE. BETAINE. GLYCERIN. SODIUM COCOAMPHOACETATE. ACRYLATES COPOLYMER. CETEARETH-60 MYRISTYL GLYCOL. PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL. ALCOHOL. BIOTIN. CITRIC ACID. FRAGRANCE (PARFUM). GLYCERYL LAURATE. GLYCOL DISTEARATE. HYDROLYSED WHEAT PROTEIN. PANTHENOL. PANTOLACTONE. PHENOXYETHANOL. POLYQUATERNIUM-7. PYRIDOXINE HCL. RUSCUS ACULEATUS ROOT EXTRACT. SALICYLIC ACID. SODIUM BENZOATE. SODIUM CHLORIDE. SODIUM HYDROXIDE. TOCOPHERYL NICOTINATE

✓ Strengthens brittle and fine hair
✓ Enhances the effectiveness and absorption of hair loss treatments
✓ Can be used daily
✓ Suitable for coloured hair 

Ducray’s ANAPHASE+ shampoo is the perfect solution for reactive or chronic hair loss and is ideal for fine, brittle hair. It stimulates the scalp, strengthens the hair right from the root and provides visibly more volume. At the same time, it optimally prepares the scalp for subsequent anti-hair loss treatments.
The highly tolerable formula of ANAPHASE+ Shampoo is based on a combination of revitalising active ingredients such as monolaurin, which protects the hair root, and vitamin B complex, which improves blood circulation in the scalp and stimulates hair growth.

Skip product gallery

Customers also bought

ANAPHASE Shampoo for temporary hair lossANAPHASE Shampoo for temporary hair loss
Ducray
ANAPHASE Shampoo for temporary hair loss
Shampoo against hair loss

DUCRAY ANAPHASE Shampoo for temporary hair loss: Stronger, fuller hair & less hair loss How can you specifically reduce temporary hair loss and give your hair new strength, shine and volume? DUCRAY ANAPHASE Shampoo is the ideal complement to the treatment of temporary hair loss. The effective formula, containing adenosine, minerals and amino acid complexes, promotes hair growth, strengthens the hair shaft and protects the hair – for a noticeably healthier, fuller head of hair. After just 7 days, 81 % of users report stronger hair. The shampoo optimally prepares the scalp for further treatments and can be used without any problems on all hair types – including coloured hair. Key benefits at a glance: Noticeablyreduces temporary hair loss Accelerated hair growth from the first month* +81 % stronger hair after 7 days Strengthens and protects the hair shaft Adds volume and shine Suitable for all hair types, including coloured hair Ideal as a complement to hair loss treatments Why is DUCRAY ANAPHASE Shampoo the perfect choice for temporary hair loss? Because it specifically reduces hair loss, stimulates hair growth and strengthens the hair structure – for visibly stronger and shinier hair. Discover DUCRAY’s ANAPHASE shampoo now, exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
NEOPTIDE EXPERT anti-hair loss and growth serum 2x 50mlNEOPTIDE EXPERT anti-hair loss and growth serum 2x 50ml
Ducray
NEOPTIDE EXPERT anti-hair loss and growth serum 2x 50ml
Anti-hair loss & growth serum

Ducray NEOPTIDE EXPERT anti-hair loss and growth serum. The NEOPTIDE EXPERT anti-hair loss and growth serum from Ducray is your effective partner in the fight against chronic hair loss - whether hereditary or stress-related. The innovative formula with patented natural active ingredients has a dual effect against hair loss and for new hair growth. The Lespedeza it contains prolongs the growth phase of your hair, while Anchoran® strengthens the hair roots and improves their anchoring in the scalp. This slows down hair loss and visibly stimulates hair growth. Its effectiveness has been clinically proven after just one month. The serum can be used alone or in combination with Minoxidil and is ideal before, during or after a hair transplant. The lightweight, non-sticky formula is quickly absorbed, leaves no residue and is hypoallergenic and dermatologically tested - perfect for daily use. Benefits of Ducray NEOPTIDE EXPERT Serum: Reduces hair loss and stimulates natural hair growth Strengthens the hair root thanks to the innovative Anchoran® complex Prolongs the growth phase thanks to plant-based active ingredients Visible results from the 1st month Ideal in combination with Minoxidil or for preparation/post-treatment of a hair transplant Hypoallergenic, dermatologically tested and very well tolerated Easy to use - even on damp or dry scalps Application tip: Apply the serum evenly to the scalp once a day with eight sprays (centre, sides, back of head) and massage in gently - do not rinse. For optimum results, use for at least nine months and ideally combine with ANAPHASE+ shampoo and ANACAPS EXPERT capsules. Conclusion: The Ducray NEOPTIDE EXPERT serum is the perfect solution for chronic hair loss, strengthens the hair roots, promotes growth and ensures thicker, stronger and healthier-looking hair - visible from the first month!

Regular price: €49.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Free Gift - Water Sleeping MaskFree Gift - Water Sleeping Mask
LANEIGE
Free Gift - Water Sleeping Mask
Face mask

Want to wake up in the morning with fresh, plump skin? Then the Water Sleeping Mask from Laneige is just the thing for you. This iconic overnight mask intensively moisturises your skin overnight - while you sleep, it works at full speed. What it can do: Deeply moisturises with hydro-ionised water Regenerates dry, stressed skin while you sleep Makes the complexion visibly smoother, plumper and fresher Cools and soothes - also ideal for sensitive skin Non-greasy, absorbs quickly - no residue on the pillow The unique Sleep-Tox™ technology helps to detoxify the skin overnight, while Aromasleep™ with a delicate, soothing fragrance ensures you fall asleep relaxed. In the morning, your skin will feel like new - hydrated, clear and completely refreshed. Ideal for all skin types, especially with dryness or environmental stress.

Content: 15 ml (€0.00 / 100 ml)

Regular price: €0.00
HIDROSIS CONTROL Anti-Perspirant Roll-OnHIDROSIS CONTROL Anti-Perspirant Roll-On
Ducray
HIDROSIS CONTROL Anti-Perspirant Roll-On
Deodorant

HIDROSIS CONTROL Anti-Perspirant Roll-on - Effective protection against sweat and odour. Excessive sweating can have many causes - whether due to heat, sport, spicy food, fever or stressful situations such as exams. HIDROSIS CONTROL anti-perspirant roll-on from Ducray offers a targeted solution for heavy sweating and body odour - with proven effectiveness for up to 48 hours. The innovative formula with aluminium salt helps to specifically regulate sweat production in the armpits. Zinc ricinoleate neutralises unpleasant odours, while triethyl citrate has an antibacterial effect and prevents the formation of new odours. Thanks to its alcohol-free and fragrance-free composition, the roll-on is particularly gentle on the skin and is also suitable for sensitive skin types. The benefits at a glance: 48 hours of effective protection against sweat and odour Anti-white effect - no residue on clothing Alcohol-free & fragrance-free - particularly kind to the skin Works reliably against excessive perspiration Ideal for sensitive skin and daily use

Content: 40 ml (€39.88 / 100 ml)

Regular price: €15.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Rahua ShampooRahua Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

Rahua Amazon Beauty
Rahua Shampoo
Hair care

Revitalising hair shampoo from the Amazon for new strength and gloss. Feel the power of nature! Deep in the Amazon rainforest there’s a beauty secret for glossy, healthy locks: ungurahua. The highly effective oil is extracted from the valuable nuts whose molecules strengthen hair from the inside. Supplemented by extracts of the superfood quinoa and nourishing palo santo oi, the revitalising Rahua Shampoo from Amazon Beauty gives your new strength and a satiny feel.  100 % natural, vegan, free from sulphates and ideal for coloured hair. It’s no wonder that Elle Sweden gave this gem the Beauty Award 2013.

Content: 275 ml (€14.89 / 100 ml)

Regular price: €40.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
ANACAPS REACTIVANACAPS REACTIV
Ducray
ANACAPS REACTIV
Food supplements

ANACAPS REACTIV from Ducray is your reliable support for reactive hair loss, brittle hair or slow hair growth. This highly effective hair vitamin treatment combines carefully selected micronutrients to strengthen your hair from the inside out and sustainably promote natural hair growth. Benefits of Ducray ANACAPS REACTIV: Reduces reactive hair loss - ideal for stress, hormonal fluctuations or after pregnancy Promotes healthy hair growth - with biotin, zinc and vitamin B6 Protects the hair cells - selenium helps against oxidative stress Strengthens the hair root - through targeted nutrient supply Vegan, gluten-free & dermatologically tested - gentle and safe Also suitable for pregnancy & breastfeeding - from the 2nd trimester onwards Thanks to high-dose ingredients such as biotin (vitamin B7), zinc, selenium and vitamin B6, ANACAPS REACTIV specifically supports the cell metabolism of the hair root, stabilises the hormonal balance and strengthens the hair structure. Plant extracts round off the effect and promote the general vitality of the scalp. Perfect for anyone suffering from sudden or seasonal hair loss, thinning hair or growth disorders - particularly effective as a 3-month treatment.

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

ANAPHASE Shampoo for temporary hair lossANAPHASE Shampoo for temporary hair loss
Ducray
ANAPHASE Shampoo for temporary hair loss
Shampoo against hair loss

DUCRAY ANAPHASE Shampoo for temporary hair loss: Stronger, fuller hair & less hair loss How can you specifically reduce temporary hair loss and give your hair new strength, shine and volume? DUCRAY ANAPHASE Shampoo is the ideal complement to the treatment of temporary hair loss. The effective formula, containing adenosine, minerals and amino acid complexes, promotes hair growth, strengthens the hair shaft and protects the hair – for a noticeably healthier, fuller head of hair. After just 7 days, 81 % of users report stronger hair. The shampoo optimally prepares the scalp for further treatments and can be used without any problems on all hair types – including coloured hair. Key benefits at a glance: Noticeablyreduces temporary hair loss Accelerated hair growth from the first month* +81 % stronger hair after 7 days Strengthens and protects the hair shaft Adds volume and shine Suitable for all hair types, including coloured hair Ideal as a complement to hair loss treatments Why is DUCRAY ANAPHASE Shampoo the perfect choice for temporary hair loss? Because it specifically reduces hair loss, stimulates hair growth and strengthens the hair structure – for visibly stronger and shinier hair. Discover DUCRAY’s ANAPHASE shampoo now, exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
ANAPHASE+ Shampoo 400mlANAPHASE+ Shampoo 400ml
Ducray
ANAPHASE+ Shampoo 400ml
Shampoo against hair loss

The ANAPHASE+ Shampoo 400ml from Ducray is the perfect solution for reactive or chronic hair loss and ideal for fine, brittle hair. It stimulates the scalp, strengthens the hair from the roots and visibly increases volume. At the same time, it optimally prepares the scalp for subsequent anti-hair loss treatments. Benefits of Ducray ANAPHASE+ Shampoo: Strengthens fine & brittle hair - for more resistance and fullness Prevents hair loss - supports the hair root during the growth phase Volume & care - ideal for thinning hair Perfect preparation for hair tinctures, nutritional supplements & minoxidil Biodegradable formula - skin & environmentally friendly Suitable for coloured hair - gentle cleansing without affecting the colour Very good tolerance - dermatologically tested The highly compatible formula of ANAPHASE+ Shampoo is based on a combination of revitalising active ingredients such as monolaurin, which protects the hair root, and vitamin B complex, which improves blood circulation to the scalp and stimulates hair growth. Whether used alone or in combination with medical therapies such as Minoxidil, this shampoo is an effective addition to your hair care routine to prevent hair loss and strengthen the hair structure - without any sulphates or aggressive surfactants.

Content: 400 ml (€5.74 / 100 ml)

Regular price: €22.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Rahua ShampooRahua Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

Rahua Amazon Beauty
Rahua Shampoo
Hair care

Revitalising hair shampoo from the Amazon for new strength and gloss. Feel the power of nature! Deep in the Amazon rainforest there’s a beauty secret for glossy, healthy locks: ungurahua. The highly effective oil is extracted from the valuable nuts whose molecules strengthen hair from the inside. Supplemented by extracts of the superfood quinoa and nourishing palo santo oi, the revitalising Rahua Shampoo from Amazon Beauty gives your new strength and a satiny feel.  100 % natural, vegan, free from sulphates and ideal for coloured hair. It’s no wonder that Elle Sweden gave this gem the Beauty Award 2013.

Content: 275 ml (€14.89 / 100 ml)

Regular price: €40.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
KERTYOL PSO Cure ShampooKERTYOL PSO Cure Shampoo
Ducray
KERTYOL PSO Cure Shampoo
Anti-dandruff shampoo

The KERTYOL PSO cure shampoo from Ducray is a special medical care product for scalps prone to psoriasis. Developed in close collaboration with dermatologists and patients, this shampoo offers an effective solution to relieve itching, reduce psoriasis plaques and strengthen the skin barrier. The innovative formula with the patented active ingredient Celastrol® has an anti-inflammatory effect, while salicylic acid gently dissolves the plaques and noticeably soothes the scalp. Benefits of KERTYOL PSO Cure Shampoo from Ducray: Relieves itching from the very first application Helps to remove psoriasis plaques thanks to salicylic acid Celastrol® reduces inflammation on the scalp Strengthens the skin barrier and promotes a healthy scalp Ideal as a supplement or aftercare for medical psoriasis therapies Lasting improvement with regular use Prevents the recurrence of dandruff and hardening The shampoo has been specially developed to remove dry dandruff, loosen hardening and noticeably soothe the irritated scalp. It is suitable for use during or after medical treatment and offers gentle maintenance care for chronically affected scalps.

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
KELUAL DS Anti-Dandruff Intensive Care ShampooKELUAL DS Anti-Dandruff Intensive Care Shampoo
Ducray
KELUAL DS Anti-Dandruff Intensive Care Shampoo
Anti-dandruff shampoo

The KELUAL DS anti-dandruff intensive care shampoo from Ducray is a powerful medical care product for the scalp - ideal for people who suffer from stubborn dandruff, itching or redness. Thanks to a patented combination of Ciclopirox Olamine and Piroctone Olamine, the shampoo targets the causes of dandruff and prevents recurrences for up to eight weeks. The benefits of Ducray KELUAL DS Shampoo at a glance: Effectively combats stubborn dandruff & relapses Relieves itching and redness from the very first application With patented active ingredients: Ciclopirox Olamine & Piroctone Olamine Restoresthe balance of the scalp microbiome in just two weeks Gentle on hair - also suitable for coloured hair Ideal for seborrhoeic dermatitis or bran lichen Dermatologically tested & confirmed This shampoo is particularly suitable for irritated, flaky and sensitive scalps that are prone to seborrhoeic dermatitis or pityriasis versicolor. It not only visibly reduces dandruff, but also noticeably improves the well-being of the scalp. With its skin-friendly texture, it gently cleanses without drying out the hair and is also highly effective against the causes of recurring dandruff.

Regular price: €21.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Bio Collagen - Real Deep MaskBio Collagen - Real Deep Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

Biodance
Bio Collagen - Real Deep Mask
Face mask

The Bio-Collagen Real Deep Mask from Biodance is a highly effective sheet mask for luxurious skincare at home. It combines Oligo-Hyaluronic Acid™, Collagen, Galactomyces Ferment and Niacinamide to improve skin firmness, elasticity, hydration and radiance. Oligo-Hyaluronic Acid™ penetrates deep into the skin and provides long-lasting moisture, while collagen strengthens the skin's structure and softens fine lines. Galactomyces ferment and niacinamide refine skin tone, minimise pores and redness, and probiotics protect the skin from irritation. For best results, the mask is applied overnight to allow the active ingredients to be optimally absorbed. In the morning, the skin feels smooth, refreshed and radiant - just like after a professional treatment. Suitable for all skin types, without artificial fragrances, essential oils, silicones, drying alcohol or sulphates.

Regular price: €6.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Anaphase+ Fortifying Anti-Breakage ConditionerAnaphase+ Fortifying Anti-Breakage Conditioner
Ducray
Anaphase+ Fortifying Anti-Breakage Conditioner
Conditioner against hair loss

Ducray Anaphase+ Fortifying Anti-Breakage Conditioner - Strengthening care against hair loss. The Anaphase+ Fortifying Anti-Breakage Conditioner from Ducray strengthens weakened, brittle hair and helps to effectively reduce hair loss. The light, nourishing formula improves combability, gives noticeably more volume and does not weigh the hair down. Ideal in combination with Anaphase+ Shampoo to optimally strengthen the hair and restore its natural resistance. Thanks to its high-quality active ingredients such as tocopherol nicotinate, biotin and vitamin B6, the conditioner promotes the microcirculation of the scalp, strengthens the hair root and supports healthy hair growth. Dermatologically tested and biodegradable, it offers gentle but effective care for sensitive or damaged hair. Benefits of the Ducray Anaphase+ Conditioner: Strengthens weakened hair and reduces hair loss Provides intensive care without weighing the hair down Improves combability and provides more volume With biotin and vitamin B6 for stronger, healthier hair Promotes the microcirculation of the scalp for optimal nutrient supply Dermatologically tested and biodegradable Test results: In a user test with 63 women, 83% stated that the conditioner strengthened their hair after the first application. The product packaging may differ from the illustration due to a change in the product packaging by the manufacturer.

Content: 200 ml (€11.48 / 100 ml)

Regular price: €22.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.