Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Bluelayer Water Dome Mask (Single Mask)

Content: 1 Piece
The Bluelayer Water Dome Mask from Meditherapy is the ultimate moisturising boost for anyone looking for intensive, visible results for dry, stressed or tired skin. The innovative formula with nano-hyaluronic acid penetrates deep into the skin thanks to its micro-fine particle structure and ensures maximum hydration - right down to the lower layers of the skin.

€5.95

Content: 1 Piece

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Bluelayer Water Dome Mask (Single Mask)"

Bluelayer Water Dome Mask from Meditherapy: Deep hydration & plumping freshness for demanding skin

The Bluelayer Water Dome Mask from Meditherapy is the ultimate moisturising boost for anyone looking for intensive, visible results for dry, stressed or tired skin. The innovative formula with nano-hyaluronic acid penetrates deep into the skin thanks to its micro-fine particle structure and ensures maximum hydration - right down to the lower layers of the skin.

The mask immediately smoothes dryness lines, leaves the skin feeling plump and fresh and strengthens the skin's elasticity and resilience. Ideal as a skin care boost after busy days or as regular additional care when the skin needs more moisture and vitality.

Why choose the Bluelayer Water Dome Mask from Meditherapy?

  • Intensive deep hydration through nano-hyaluronic acid
  • Visiblyimproves skin elasticity & tone
  • Smoothes dryness lines and plumps the skin
  • Immediate freshness - for a radiant, refreshed complexion
  • Dermatologically tested and suitable for all skin types
  • Ideal for stressed, dehydrated or tired skin

How does the Bluelayer Water Dome Mask from Meditherapy ensure that your skin looks fresher, plumper and visibly smoother day after day? The highly effective nano-hyaluronic acid works where the skin needs it most, transforming even sagging, dull or dry skin into a hydrated, youthfully radiant complexion.

Discover the Bluelayer Water Dome Mask from Meditherapy in the Look Beautiful Products Shop now and experience intensive moisturisation with innovative deep action!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Ingredients: Hyaluronic acid

Manufacturer

Meditherapy

Meditherapy

Where Nature Meets Innovation

At Meditherapy, skincare is more than routine – it’s a fusion of science and nature designed to deliver timeless beauty.

Founded on the belief that skin health thrives on balance, Meditherapy creates powerful skincare formulas and next-gen beauty devices that restore, refine and elevate your glow.

What makes Meditherapy unique:

Natural Skincare Line
Gentle yet effective cleansers, toners, serums, creams, and masks – made with botanical ingredients to boost your skin’s natural recovery process.

Advanced Beauty Devices
Explore cutting-edge tools like LED therapy masks, ultrasonic facial cleansers, and microcurrent lifting devices – all designed to penetrate deeper and produce real, visible improvements.

Driven by Innovation
A dedicated R&D team ensures every product reflects the latest scientific discoveries and skincare breakthroughs.

Community-Driven Brand
Through active dialogue on social media, Meditherapy builds a global community where skincare journeys and tips are shared, supported and celebrated.

Meditherapy is here to help you rediscover your skin’s potential – with products that work and devices that wow.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


First remove the backing film from the mask. Then apply the mask starting at the bottom of the mouth and carefully align the upper part around the eyes. After leaving on for 20 to 40 minutes, remove the mask and gently pat the remaining essence into the skin.

Water, Glycerin, Niacinamide, Chondrus Crispus Powder, Glucomannan, Dextrin, Calcium Chloride, Butyrospermum Parkii Butter, 1,2-Hexanediol, Butylene Glycol, Hydroxyacetophenone, Ceratonia Siliqua Gum, Dextrin, Pentylene Glycol, Polyglyceryl-10 Laurate, Xanthan Gum, Dextrin, Allantoin, Ethylhexylglycerin, Water, butylene glycol, agave tequilana leaf extract, water, butylene glycol, anastatica hierochuntica extract, gardenia florida fruit extract, dextrin, hydroxyethyl cellulose, adenosine, disodium EDTA, sodium guaiazulene sulphonate, water, sodium hyaluronate, 1,2-hexanediol, xylityl glucoside, anhydroxylitol, xylitol, water

✓Intensive deep hydration thanks to nano-hyaluronic acid
✓Strengthens skin elasticity and improves resilience
✓Visibly smoothes dryness lines
✓Gives immediate freshness and a plump skin feeling
✓Ideal for stressed, dehydrated or tired skin
✓Dermatologically tested and suitable for all skin types

The Bluelayer Water Dome Mask from Meditherapy is the ultimate moisturising boost for anyone looking for intensive, visible results for dry, stressed or tired skin. The innovative formula with nano-hyaluronic acid penetrates deep into the skin thanks to its micro-fine particle structure and ensures maximum hydration - right down to the lower layers of the skin.
Skip product gallery

Customers also viewed

Huile Prodigieuse Florale Multi-Purpose Dry Oil MiniHuile Prodigieuse Florale Multi-Purpose Dry Oil Mini

Average rating of 5 out of 5 stars

Nuxe
Huile Prodigieuse Florale Multi-Purpose Dry Oil Mini
Drying oil for face, body and hair

With the Huile Prodigieuse Florale Multi-Purpose Dry Oil Mini from NUXE, you can treat yourself to luxurious care for your face, body and hair - all in one. This dry oil consists of 7 high-quality, 100% plant-based oils that intensively moisturise and soften your skin and hair. The antioxidant effect reliably protects you from harmful environmental influences such as air pollution. At the same time, the oil sustainably reduces stretch marks and supports smoother skin. The fresh, floral fragrance turns every application into a sensual feel-good experience that revitalises your senses. Your benefits with Huile Prodigieuse Floral: Provides intensive moisturisation for skin and hair Provides antioxidant protection against environmental pollution Reduces the appearance of stretch marks Versatile use on face, body and hair Floral, fresh fragrance for a pleasurable care experience Treat yourself to this all-rounder that supports your natural beauty and takes your skincare routine to a new level.

Content: 10 ml (€49.50 / 100 ml)

Regular price: €4.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Hair Shine SerumHair Shine Serum
Sachajuan
Hair Shine Serum
Hair serum

Sachajuan Hair Shine Serum - shine & protection for damaged ends Sachajuan Hair Shine Serum is the perfect treatment for dull, frizzy or damaged hair that needs shine, softness and protection. The feather-light texture is absorbed immediately without leaving any residue and ensures a silky finish. The hair serum smoothes the hair structure, brings unruly hair under control and acts as an invisible protective layer against split ends and external environmental influences. Ideal for all hair types - especially for rough, dull or frizzy hair textures. The most important benefits at a glance: Gives intense shine to dull, damaged hair Smoothes the hair cuticle for a sleek finish Reduces frizz and tames unruly hair strands Seals split ends and protects against hair breakage Light texture - absorbs immediately without leaving any residue Ideal as a finishing product for a smooth shine Vegan, cruelty-free & free from parabens

Content: 30 ml (€106.50 / 100 ml)

Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Oil SPF15Lip Oil SPF15
Rodial
Lip Oil SPF15
Lip oil

Lip Oil SPF15 from RODIAL: Nourishing lip oil with UV protection & natural shine for perfectly protected lips The Lip Oil SPF15 from RODIAL combines intensive care, radiant shine and reliable sun protection in one product. The silky, non-weighing texture forms a protective barrier when applied, protecting the lips from environmental damage and UVA/UVB rays with SPF 15. A warm terracotta colour gives lips a fresh, universally flattering finish - perfect for all skin types and all seasons. The formula combines high-quality, natural oils such as castor oil, argan oil, jojoba oil and almond oil, which lock in moisture, smooth dry lips and provide intensive care. Shea butter provides additional moisture and has a plumping effect, while zinc oxide provides reliable protection as a mineral broadband UV filter. This lip oil ensures supple, full and visibly smoother lips - with every application. Why choose the Lip Oil SPF15 from RODIAL? Moisturising care thanks to castor, argan, jojoba & almond oil Broad-spectrum sun protection with zinc oxide (SPF 15) against UVA/UVB rays Plumping effect thanks to shea butter - for plump, smooth lips Soothes & smoothes chapped, dry lips Gives shine, colour & a fresh finish with a warm terracotta tone Non-weighing, non-sticky - perfect for every day & on the go Suitable for all skin types and all seasons How does RODIAL's Lip Oil SPF15 keep lips nourished, protected and radiantly beautiful day after day? The unique combination of high-quality oils, shea butter and mineral UV filter moisturises, smoothes, protects and beautifies - for all-round healthy, protected lips with a natural glow. Discover the Lip Oil SPF15 from RODIAL in the Look Beautiful Products Shop now and experience the perfect mix of care, protection and shine!

Content: 4 ml (€1,023.75 / 100 ml)

Regular price: €40.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Late Bloom Body LotionLate Bloom Body Lotion
Matthew Chang Perfumes
Late Bloom Body Lotion
Body cream

Matthew Chang Late Bloom Body Lotion - Elegant moisturiser with a luxurious fragrance. Experience top-class moisturising body care with the Late Bloom Body Lotion from Matthew Chang. The light, fast-absorbing texture pampers the skin with intensive care without leaving a greasy film. Even after the first application, the skin feels noticeably softer, smoother and more supple - for an all-round nourished skin feeling full of freshness and elegance. The luxurious lotion is enriched with a carefully selected blend of sweet almond oil, calendula extract and betaine, which together ensure optimum hydration, regeneration and suppleness. These nourishing ingredients support the skin's natural moisture barrier, soothe irritation and protect against dryness. An elegant, floral fragrance rounds off the skincare experience and envelops the skin in a subtle, long-lasting sc ent throughout the day - sensual, sophisticated and modern at the same time. Available in a practical 290 ml bottle, Late Bloom Body Lotion is the perfect daily moisturiser for silky soft, nourished and radiantly beautiful skin. Benefits of Matthew Chang Late Bloom Body Lotion: Intensively moisturises and prevents the skin from drying out Light, quickly absorbed texture - no greasy feeling Gives suppleness and smoothness after the first application Soothes and regenerates with natural ingredients Leaves an elegant, long-lasting fragrance on the skin Ideal for daily care of all skin types Top ingredients: Sweet almond oil - intensively nourishes and cares for the skin Calendula extract - soothes and supports regeneration Betaine - provides long-lasting moisture and protects the skin barrier

Content: 290 ml (€12.74 / 100 ml)

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Blush Drops Frosted PinkBlush Drops Frosted Pink
Rodial
Blush Drops Frosted Pink
Blush

Blush Drops Frosted Pink from RODIAL: Delicate rosé glow & radiant freshness for every look The Blush Drops Frosted Pink from RODIAL conjure up a natural, fresh splash of colour on the cheeks - for a look that feels refreshed from the inside out. The silky, lightweight fluid blends seamlessly into the skin and, thanks to finely ground mica minerals, creates a radiant, flattering glow that reflects the light beautifully. Enriched with vitamin E, the Blush Drops pamper the skin with intensive moisture and nourishing nutrients. The versatile drops can be applied not only to the cheeks, but also to the lips, eyes and bridge of the nose - for a naturally rosy, trendy look just the way you want it. The buildable texture allows for individual intensity - from subtle to expressive - and does not interfere with make-up. The finish remains fresh, natural and long-lasting all day long. Perfect for all skin types and beauty insiders who love an uncomplicated glow. Why choose the Frosted Pink Blush Drops from RODIAL? Moisturising, silky formula with vitamin E Natural, flattering pink finish - for a fresh glow Light, buildable texture - from subtle to intense Radiant, long-lasting complexion Versatile: cheeks, lips, eyes, bridge of the nose Suitable for all skin types Make-up stays flawless - no slipping How do the Frosted Pink Blush Drops from RODIAL ensure that the complexion looks fresher, more radiant and more youthful day after day? The nourishing, feather-light texture melts into the skin, gives radiant colour and reflects the light - for a rosy, healthy look that inspires. Discover the Blush Drops Frosted Pink from RODIAL in the Look Beautiful Products Shop now and experience the ultimate glow moment!

Content: 15 ml (€306.33 / 100 ml)

Regular price: €45.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Kissing Rose ToothpasteKissing Rose Toothpaste
Marvis
Kissing Rose Toothpaste
Toothpaste

Experience the floral elegance of Kissing Rose Toothpaste from Marvis. The unique combination of notes of Bulgarian rose and a hint of fresh mint provides luxurious oral care with long-lasting fresh breath. The toothpaste is made from a special blend of cleaning powders that are gentle on enamel and dentin, providing a gentle but thorough clean. Fluoride and xylitol prevent tooth decay and support the balance of oral flora. The rich, concentrated paste is preservative-free and vegan, i.e. free from ingredients of animal origin. Benefits at a glance: Gentle, thorough tooth cleaning for sensitive tooth enamel Caries prevention thanks to fluoride and xylitol Long-lasting fresh breath Floral flavour thanks to Bulgarian rose and mint Concentrated premium paste without preservatives Vegan and cruelty-free Luxurious oral care for a unique taste experience Marvis stands for high-quality dental care and uses selected ingredients to combine premium flavour and effective oral hygiene.

Content: 75 ml (€17.27 / 100 ml)

Regular price: €12.95