Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Facial Massage Roller and Gua Sha Set

Content: 2 Set
Discover the Facial Massage Roller & Gua Sha Set from Mizon, consisting of a Facial Roller and a Gua Sha, both made from high-quality rose quartz.
The cooling effect of the crystals provides a refreshing care experience and optimally supports daily facial care.

€23.97

% €39.95 (40% saved)
Content: 2 Set

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Facial Massage Roller and Gua Sha Set"

Discover the Facial Massage Roller & Gua Sha Set from Mizon, consisting of a Facial Roller and a Gua Sha, both made from high-quality rose quartz. The cooling effect of the crystals ensures a refreshing skincare experience and optimally supports daily facial care.

The set enables:

  • Gentle facial massage to relax the facial muscles
  • Better absorption of skin care products through targeted massaging
  • Reduction of puffiness, especially around the eyes
  • Stimulation of blood circulation for a radiant, fresh complexion
  • Promotion of lymph flow to eliminate stagnation
  • Relieve muscle tension in the face

The Mizon Facial Massage Roller & Gua Sha Set is ideal for all skin types and provides a visibly smooth, revitalised and radiant complexion - perfect for your daily skincare routine or as a luxurious gift.

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Effects: Body sculpting, Care, Detox, Elasticity, Relaxation, Wellness, anti-ageing
Gender: For women
Helps against: Bruises, Eye rings, Fine lines, Improve skin texture, Irritated/ damaged skin, Tired skin, Wrinkles
Ingredients: rose quartz
Product type: Technical device

Manufacturer

Mizon

Mizon 

Scientifically Proven Skincare with Natural Ingredients 

Mizon was established in 2000 by dedicated researchers from the leading Korean cosmetics company Nabion R&D Company. With extensively researched, high-quality formulas, Mizon offers a wide range of makeup, skincare, body, and haircare products based on scientific research.

Mizon stands for premium skincare products that deliver excellent effectiveness and visible results quickly. The brand blends cutting-edge scientific research with a minimalist approach to ingredients, creating beauty for everyone.

As the first Korean brand to launch a CC Cream, Mizon fuses science and nature in a way that allows the development of products that are both effective and skin-friendly.

Popular Mizon Products:

  • Pore Refine Deep Cleansing Foam: A deep-cleansing foam that effectively removes impurities from pores and refreshes the skin.

  • All-in-One Snail Repair Cream: A highly effective cream with snail mucus that provides repairing properties and regenerates the skin.

  • Water Volume Aqua Gel Cream: A hydrating gel-cream that deeply moisturizes the skin and keeps it fresh and plump.

Benefits of Mizon:

  • Scientifically Proven Formulas: Every ingredient is carefully researched and optimized for maximum effect.

  • Natural Ingredients: Mizon combines the benefits of nature with advanced cosmetic technology.

  • Quick Results: Enjoy an immediate improvement in skin texture and radiance.

  • Made in Korea: All Mizon products are made in Korea, a leading country in the skincare industry.

Discover now the innovative skincare products from Mizon at Look Beautiful Products and enjoy the perfect blend of science and nature!

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

7 February 2023 11:02

Review with rating of 5 out of 5 stars

Facial Massage Roller and Gua Sha Set

Nichts zu meckern - Beide Teile super!

How to use the Facial Roller 1. apply a facial oil, serum or moisturiser of your choice before the massage. 2 Start at the neck and roll upwards. 3. roll on both sides with gentle pressure from the jawline to the ear. Continue this movement from the jawline to the cheekbone. 4. roll upwards from the forehead to the hairline. Feel free to repeat the steps.

How to use the Gua Sha 1. apply a facial oil, serum or moisturiser of your choice before the massage. 2. hold it in the right way. The curved part should mould to the curves of your skin and the flat part should rest on your skin. 3. start at the moisturised neck and gently pull it upwards, towards the jaw. 4 Next, scrape from the centre of your chin along the jawline towards the bottom of your ears. 5. scrape along your cheeks in an upward direction - repeat the steps as you go.

✓ Gentle facial massage to relax the facial muscles
✓ Better absorption of skincare products through targeted massaging
✓ Reduction of puffiness, especially around the eyes
✓ Stimulation of blood circulation for a radiant, fresh complexion
✓ Stimulation of lymph flow to eliminate stagnation
✓ Relief of muscle tension in the face

Discover the Facial Massage Roller & Gua Sha Set from Mizon, consisting of a Facial Roller and a Gua Sha, both made from high-quality rose quartz.
The cooling effect of the crystals provides a refreshing care experience and optimally supports daily facial care.
Skip product gallery

Customers also bought

-20 %
Elevate Shine Set

Average rating of 5 out of 5 stars

Innersense Organic Beauty
Elevate Shine Set
Haircare Set

The Awake Colour Hair Set from Innersense revives your hair colour and makes it shine again. The set contains everything your coloured hair needs. The products provide the necessary moisture and eliminate frizz and split ends. The set consists of: 1x Colour Awakening Hairbath1x Colour Radiance Daily Conditioner1x Sweet Spirit Leave In Conditioner1x Harmonic Healing Oil1x I Create Finish Colour Awakening Hairbath Revitalise hair after colouring with the help of a gentle cleansing shampoo for coloured hair. Contains coconut oil, coconut seed, shea butter and other softening ingredients of plant origin that refresh and protect hair colour and leave hair looking clean, healthy and radiant. It is non-sticky, does not dry the hair and does not wash out the colour. It is suitable for medium, coloured or dry hair. Fragrance notes: Orange oil and mandarin.

Sale price: €109.75 Regular price: €137.75
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Thermal Protection SprayThermal Protection Spray
Lador
Thermal Protection Spray
Protection Spray

Thermal Protection Spray by LADOR: Heat Protection & Care for Healthy, Shiny Hair Thermal Protection Spray by LADOR is the perfect solution for reliably protecting your hair from damaging heat caused by blow-drying, straightening, or sun exposure. Thanks to its powerful formula with 17 amino acids and proteins, even fine and damaged hair receives intensive hydration and repair. The innovative spray formula effectively prevents moisture loss, strengthens hair structure, and gives your hair a beautiful, healthy shine. Ideal for all hair types—especially with frequent styling or sun exposure. Why Choose Thermal Protection Spray by LADOR? Protects Hair Reliably from heat and UV radiation Intensively Moisturizes thin and damaged hair Strengthens Hair Structure with 17 amino acids and proteins Prevents Moisture Loss and Dryness Delivers Healthy, Natural Shine Ideal for Daily Styling or as Sun Protection How does Thermal Protection Spray by LADOR keep your hair strong, shiny, and healthy even with regular heat styling and sun exposure? The highly effective care formula protects, repairs, and nourishes hair with everything it needs for perfect styling and lasting health. Discover Thermal Protection Spray by LADOR now at Look Beautiful Products Shop and protect your hair optimally from heat and sun!

Regular price: €11.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Hydro Cellulose Lotion Facial Sheet Masks Box (5pcs.)Hydro Cellulose Lotion Facial Sheet Masks Box (5pcs.)
BJN Cosmetics
Hydro Cellulose Lotion Facial Sheet Masks Box (5pcs.)
Face mask

The Hydro Cellulose Lotion Facial Sheet Masks from BJN Cosmetics offer a luxurious spa experience at home and intensively moisturise the skin. Made from high-quality, natural organic ingredients, they regenerate the skin, reduce fine lines and ensure a radiant complexion. The innovative hydrocellulose technology enables deep-acting care that visibly rejuvenates and revitalises the skin. Thanks to the biodegradable, cruelty-free formula, the Hydro Cellulose Lotion Facial Sheet Masks from BJN Cosmetics are not only good for the skin, but also environmentally friendly. Free from parabens, synthetic stabilisers and artificial fragrances, they rely on the power of nature for optimal skin care. Ideal for all skin types, the face masks provide intensive moisturisation in just 20 minutes and promote smooth, supple skin. Simply apply, relax and enjoy the regenerating effect. Perfect for a refreshing break and effective anti-ageing skincare. Discover now and give your skin new radiance!

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

-20 %
Amethyst lavender waterAmethyst lavender water
ARI ANWA
Amethyst lavender water
Facial toner

Discover Ari Anwa's Amethyst Lavender Water, a natural, clarifying facial toner specially formulated to soothe blemished and oily skin. The organic lavender water is effective against skin irritations, sunburn, insect bites and itching, while the real amethyst crystals it contains are known for their healing and soothing properties. Benefits of Amethyst Lavender Water: Soothes irritated skin and reduces redness Regulates oily complexion and helps with blemishes Healing effect through amethyst crystals for natural skin care Soothes sunburn, insect bites and itching 100% natural ingredients, vegan and gentle Amethyst Lavender Water combines the power of herbal healing and gemstone therapy to give the skin a balanced, healthy and soothed appearance. Ideal for daily facial care or as a refreshing toner between uses.

Content: 200 ml (€7.18 / 100 ml)

Sale price: €14.36 Regular price: €17.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-20 %
Rose quartz rollerRose quartz roller
ARI ANWA
Rose quartz roller
Rose quartz roller

The rose quartz roller from Ari Anwa is an indispensable beauty tool for relaxing and revitalising facial care. Whether after a long day, an intensive workout, when travelling or for a little self-care break - this roller provides a soothing, cooling and revitalising massage at any time. The roller fits effortlessly into any daily skincare routine and helps to relieve tension, reduce stress and give the skin a natural glow. Genuine rose quartz, a stone of love and positive energy, is known for its heart-strengthening and detoxifying properties. It supports the lymphatic system, promotes blood circulation and ensures a smoothed and clarified skin texture. The roller is made from 100% handcrafted, genuine rose quartz and comes with a practical velvet pouch - perfect for safe storage and ideal for travelling. Benefits of the rose quartz roller at a glance Relieves tension and relaxes facial muscles Reduces swelling and promotes lymphatic drainage Improves circulation for a radiant complexion Smoothes the skin and refines its appearance Reduces fine lines and improves skin freshness Has a detoxifying effect thanks to support for the lymphatic system 100% genuine rose quartz, handmade Ideal for travelling thanks to the practical velvet pouch

Sale price: €19.96 Regular price: €24.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
TripleX3 Natural Shampoo Professional Salon Hair Care 530mlTripleX3 Natural Shampoo Professional Salon Hair Care 530ml

Average rating of 5 out of 5 stars

Lador
TripleX3 Natural Shampoo Professional Salon Hair Care 530ml
Shampoo for sensitive Scalp

TripleX3 Natural Shampoo by LADOR: Gentle Cleansing & Protection for Sensitive Scalps TripleX3 Natural Shampoo by LADOR is the ideal choice for anyone with sensitive, dry, or easily irritated scalp. Its ultra-mild formula uses natural extracts and plant-based surfactants to gently cleanse the scalp while reliably reducing irritation. Unlike conventional shampoos, TripleX3 Natural Shampoo completely avoids aggressive, chemically produced surfactants—making it the perfect, low-irritation hair wash even for very sensitive skin types. The gentle cleansing protects the scalp from dryness and itching, while keeping hair healthy, clean, and well cared for. The only difference from standard shampoos: TripleX3 foams slightly less, as it relies exclusively on natural surfactants—for an especially skin-friendly hair care experience. Why Choose TripleX3 Natural Shampoo by LADOR? 100% Natural Surfactants—no aggressive or irritating ingredients Protects and Soothes Sensitive Scalp Reduces Itching, Dryness, and Irritations Gentle, Nourishing Cleansing for Healthy Hair Suitable for Daily Hair Washing Ideal for Allergy-Prone or Sensitive Scalps How does TripleX3 Natural Shampoo by LADOR ensure sensitive scalp is cared for without irritation or dryness? The purely natural formula provides gentle yet effective cleansing—for healthy hair and a comfortable scalp feeling with every wash. Discover TripleX3 Natural Shampoo by LADOR now at Look Beautiful Products Shop and gently cleanse sensitive scalp thoroughly and effectively!

Content: 530 ml (€3.39 / 100 ml)

Regular price: €17.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Face Tan WaterFace Tan Water

Average rating of 5 out of 5 stars

Eco by Sonya
Face Tan Water
Face self-tanning facial toner

The Face Tan Water from Eco by Sonyais a revolutionary facial toner with a self-tanning effect that gradually gives your face a beautiful, natural complexion. Ideal for the face, neck and décolleté, it offers you a gentle, even tan without any harmful UV rays. This organic self-tanning toner contains only certified natural ingredients that nourish and moisturise your skin without weighing it down. Hyaluronic acid, known for its moisturising and soothing properties, is a key ingredient that leaves your skin soft and hydrated - without feeling greasy. The Face Tan Water ensures a beautiful complexion and gives your skin a fresh glow. It also reduces the need for make-up foundation, as the natural tanning effect makes your skin look more even and healthy. Why you'll love it: Gives your face a natural, even tan Made from certified organic ingredients Moisturising thanks to natural hyaluronic acid Without artificial or synthetic additives Vegan and cruelty-free Non-comedogenic - won't clog your pores Ideal for all skin types, including sensitive skin (e.g. rosacea, acne) Award-winning: Gold at the UK Pure Beauty Awards 2006 and Janey LOVES Platinum Awards 2017 Face Tan Water is the perfect solution for anyone who wants to have a tanned complexion all year round without exposing themselves to harmful UV rays. Apply it 2-3 times a week to keep your skin glowing while benefiting from its moisturising and antioxidant properties. Say goodbye to conventional make-up primers and use Face Tan Water to get a fresh, radiant look - without any artificial ingredients.

Regular price: €29.95
Egyptian Magic 7.5ml Allround CreamEgyptian Magic 7.5ml Allround Cream

Average rating of 4.7 out of 5 stars

Egyptian Magic
Egyptian Magic 7.5ml Allround Cream
Skin cream

Moisturising cream with Egyptian magic - natural balm for skin and hair. With Egyptian Magic Skin Cream, an ancient recipe meets a new attitude to life: the skin cream is the secret tip for queens of beauty. This balm contains pure natural power and a touch of ancient Egypt. Olive oil, beeswax, bee pollen and honey are important ingredients that can unfold their full effect without artificial additives. And all over the body. Rough areas of skin become silky soft, dry hair is given new strength and small dabs of balm create a beautiful "natural glow" on the face.

Content: 7.5 ml (€92.67 / 100 ml)

Regular price: €6.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.