Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Hydrating Peptide Lip Butter Tint Set (3-piece kit)

Content: 1 Piece
The Hydrating Peptide Lip Butter Tint Set from NUDESTIX is the perfect choice for anyone looking to combine daily lip care with a natural touch of colour. The innovative formula combines rich avocado and shea butter with a plumping 2% tripeptide complex – ideal for everyday use, special occasions or as a glossy finish over any lip colour.

€36.95

Content: 1 Piece

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Hydrating Peptide Lip Butter Tint Set (3-piece kit)"

NUDESTIX Hydrating Peptide Lip Butter Tint Set – Shiny lip care & plumping in three nude shades

The Hydrating Peptide Lip Butter Tint Set from NUDESTIX is the perfect choice for anyone looking to combine daily lip care with a natural touch of colour. The innovative formula combines rich avocado and shea butter with a plumping 2% tripeptide complex – ideal for everyday wear, special occasions or as a glossy finish over any lip colour.

The silky, glossy textures melt onto the lips, providing instant, intense hydration and leaving them feeling supple and nourished – without any sticky finish. The three versatile nude shades complement any look and make the lips appear fuller, smoother and visibly more defined.

Key benefits at a glance:

  • Intense hydration: Avocado and shea butter nourish, soothe and protect the lips with long-lasting effects.
  • Volume boost: 2% peptides promote visibly fuller-looking lips with daily use.
  • Three glossy nude shades: Candy Kiss (soft pink, vanilla-mint), Dolce Nude (shimmering, caramel), Sugar Plum (berry, sweet and fruity).
  • Clean Beauty: Vegan, cruelty-free, free from sulphates, parabens, gluten, phthalates and synthetic fragrances.
  • Handy set: 3 x 10 ml tubes in eco-friendly, recyclable packaging – perfect for on the go.

How does the NUDESTIX Hydrating Peptide Lip Butter Tint Set ensure that your lips look nourished, glossy and visibly fuller day after day – and why is this set the perfect choice for anyone looking for intensive care, a natural shine and clean beauty all in one?
The unique combination of plumping peptides, luxurious plant-based butters and stylish nude shades makes this set a must-have for any modern lip care routine.

Discover the NUDESTIX Hydrating Peptide Lip Butter Tint Set now in the Look Beautiful Products shop and treat your lips to the perfect blend of care, volume and colour!

Properties

Area of application: Lips
Certificates: Vegan

Manufacturer

NUDESTIX

NUDESTIX

Effortless Beauty with a Touch of Color

NUDESTIX was founded by sisters Ally and Taylor Frankel together with their mother Jenny Frankel, a chemical engineer. Their vision was simple: makeup should be easy, skin-friendly, and natural – without complicated routines or overflowing makeup bags.

The brand is built on the belief that natural beauty should shine through. Rather than covering the skin, NUDESTIX enhances your features with subtle shades that create the signature “Nude But Better” effect.

Multi-Tasking Beauty for Everyday Life
NUDESTIX's iconic makeup sticks are designed for eyes, lips, cheeks, and face, allowing you to create a complete look with just a few products. Easy to apply and blend, they are perfect for quick beauty routines and on-the-go touch-ups.

Clean Beauty with Purpose
NUDESTIX is committed to skin-loving and conscious beauty. Products are:

  • Paraben-free
  • Gluten-free
  • Cruelty-free
  • Available in vegan options
  • Formulated with skin-friendly ingredients

Many products come in the brand’s signature reusable tins with built-in mirrors, making them practical, stylish, and travel-friendly.

Less Products, More Impact
NUDESTIX embraces the philosophy that less is more. Instead of countless products and complicated steps, the brand offers simple solutions for beauty lovers who want natural-looking results with minimal effort.

Why NUDESTIX?

  • Multi-use makeup sticks
  • Natural “no-makeup makeup” finish
  • Clean, skin-friendly formulas
  • Perfect for on-the-go beauty
  • Paraben-free, gluten-free, and cruelty-free
  • Founded by a beauty-focused family

NUDESTIX makes beauty simple, modern, and effortless – helping you enhance your natural features with confidence.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Use in the morning and evening, and during the day if necessary – ideally twice a day in total.

HYDRATING PEPTIDE LIP BUTTER / HYDRATING PEPTIDE LIP BUTTER – DOLCE NUDE: Hydrogenated Polyisobutene, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Octyldodecanol, Ethylhexyl Palmitate, *Fragrance, Silica Dimethyl Silylate, Menthone Glycerine Acetal, Cetearyl Ethylhexanoate, Persea Gratissima (Avocado) Fruit Butter, Mica, Tribehenin, Sorbitan Isostearate, Isononyl Isononanoate, Isopropyl Myristate, Portulaca Pilosa Extract, Lactic Acid, Isopropyl Titanium Triisostearate, Sucrose Cocoate, Stearalkonium Hectorite, Polyhydroxystearic Acid, Palmitoyl Tripeptide-1, Propylene Carbonate, Palmitoyl Tripeptide-38. [+/- Titanium Dioxide (CI 77891), Iron Oxides (CI 77491), Blue 1 Lake (CI 42090)]*Natural aroma/flavour

HYDRATING PEPTIDE LIP BUTTER / HYDRATING PEPTIDE LIP BUTTER – SUGAR PLUM: Hydrogenated Polyisobutene, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Octyldodecanol, Ethylhexyl Palmitate, *Aroma/Flavour, Silica Dimethyl Silylate, Menthone Glycerine Acetal, Cetearyl Ethylhexanoate, Persea Gratissima (Avocado) Fruit Butter, Tribehenin, Isononyl Isononanoate, Sorbitan Isostearate, Isopropyl Myristate, Portulaca Pilosa Extract, Lactic Acid, Isopropyl Titanium Triisostearate, Sucrose Cocoate, Stearalkonium Hectorite, Polyhydroxystearic Acid, Propylene Carbonate, Palmitoyl Tripeptide-1, Palmitoyl Tripeptide-38. [+/- Iron Oxides (CI 77491), Red 28 Lake (CI 45410), Blue 1 Lake (CI 42090)]*Natural aroma/flavour

HYDRATING PEPTIDE LIP BUTTER / BEURRE À LÈVRES HYDRATANT AUX PEPTIDES – CANDY KISS: Hydrogenated Polyisobutene, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Octyldodecanol, Ethylhexyl Palmitate, Silica Dimethyl Silylate, Menthone Glycerine Acetal, Cetearyl Ethylhexanoate, Persea Gratissima (Avocado) Fruit Butter, Vanillin, Mentha Piperita (Peppermint) Oil, Tribehenin, Sorbitan Isostearate, Portulaca Pilosa Extract, Lactic Acid, Isononyl Isononanoate, Sucrose Cocoate, Palmitoyl Tripeptide-1, Palmitoyl Tripeptide-38, Isopropyl Myristate, Isopropyl Titanium Triisostearate, Stearalkonium Hectorite, Propylene Carbonate, Polyhydroxystearic Acid, *Limonene, *Linalool. [+/- Titanium Dioxide (CI 77891), Red 6 Lake (CI 15850), Red 28 Lake (CI 45410), Blue 1 Lake (CI 42090)]*Naturally occurring in the essential oils listed

✓ Intensive moisturisation: Avocado and shea butter nourish, soothe and protect the lips for long-lasting results.
✓ Volume boost: 2% peptides promote visibly fuller-looking lips with daily use.
✓ Three glossy nude shades: Candy Kiss (soft pink, vanilla-mint), Dolce Nude (shimmering, caramel), Sugar Plum (berry, sweet and fruity).
✓ Clean Beauty: Vegan, cruelty-free, free from sulphates, parabens, gluten, phthalates and synthetic fragrances.
✓ Handy set: 3 x 10 ml tubes in eco-friendly, recyclable packaging – perfect for on the go.

The Hydrating Peptide Lip Butter Tint Set from NUDESTIX is the perfect choice for anyone looking to combine daily lip care with a natural touch of colour. The innovative formula combines rich avocado and shea butter with a plumping 2% tripeptide complex – ideal for everyday use, special occasions or as a glossy finish over any lip colour.
Skip product gallery

Customers also viewed

Sunkissed Nudies Mini KitSunkissed Nudies Mini Kit
NUDESTIX
Sunkissed Nudies Mini Kit
Make-up set

NUDESTIX Sunkissed Nudies Mini Kit: The all-in-one set for radiant beach-nude looks The Sunkissed Nudes Mini Kit from NUDESTIX is the ultimate 3-piece set for anyone who loves a natural, sun-kissed glow, as if they’ve just come back from the beach. The kit combines blush, bronzer, eyeshadow and lip and cheek colour for an effortlessly radiant complexion – simple, clean and perfect for on the go. The set includes: Mini Nudies Matte All-Over Bronze Colour – SUNKISSED: Adds natural warmth and definition to cheeks, eyelids and lips. Mini Magnetic Shimmer Eyeshadow – RUSTIC GROTTO: Creates a soft, shimmering nude eye look. Mini Gel Lip & Cheek Balm – PULSE: Moisturises, feels velvety soft and delivers a glossy, fresh colour. All products are vegan, cruelty-free, gluten-free and fragrance-free – and also free from parabens, sulphates and phthalates. The kit comes in a stylish NUDESTIX tin with a mirror, ideal for quick touch-ups and on the go. Key benefits at a glance: 3-in-1 mini set: bronzer, eyeshadow & lip-cheek balm for beachy nudes Buildable, nourishing formulas: For a fresh glow on cheeks, eyelids & lips Glossy lip balm: Moisturises, ensures comfort and keeps lips looking healthy Handy mini size: Perfect for travelling and touch-ups on the go Clean Beauty: Vegan, cruelty-free, gluten-free and free from fragrances, parabens, sulphates and phthalates Tin with mirror: Stylish and practical for any handbag How does the NUDESTIX Sunkissed Nudes Mini Kit ensure your complexion looks fresher, more tanned and naturally radiant day after day – and why is this set the perfect must-have for anyone looking for hassle-free, nourishing and versatile nude looks for the face and lips? The clever mini sticks provide everything you need for a quick, glowing look – whether for everyday use, when travelling or as a touch-up on the beach. Discover the NUDESTIX Sunkissed Nudes Mini Kit now in the Look Beautiful Products shop and always have that beach glow with you!

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Splash-proof Vegan Waterproof MascaraSplash-proof Vegan Waterproof Mascara
NUDESTIX
Splash-proof Vegan Waterproof Mascara
Mascara

NUDESTIX Splashproof Vegan Waterproof Mascara – Waterproof, vegan mascara for the perfect look NUDESTIX’s Splashproof Vegan Waterproof Mascara is the ideal choice for anyone who wants long-lasting, expressive and defined lashes – no matter what the day brings. The innovative, water- and sweat-resistant formula stands up to any adventure and ensures an intense look without clumping, smudging or flaking. The flexible, ball-tipped applicator coats even short or fine lashes, delivering spectacular volume and precise definition. High-quality, vegan active ingredients such as argan oil, mango kernel oil, rice bran wax and bamboo extract moisturise and protect the lashes, whilst multivitamins strengthen them. Key benefits at a glance: Waterproof & sweat-resistant: Perfect hold in any weather and during any activity Intense volume & definition: No clumping, no smudging, no flaking Nourishing clean beauty formula: With plant-based oils and multivitamins for strong, supple lashes Gently removable: Can be effortlessly removed with an oil-based cleanser Vegan & cruelty-free: Free from parabens, sulphates, phthalates and synthetic fragrances Convenient: Includes a reusable case with a mirror – perfect for on the go How can you achieve perfect, voluminous and well-nourished lashes all day long – whether you’re exercising, out in the rain or travelling? With NUDESTIX’s Splashproof Vegan Waterproof Mascara, you get reliable hold, intensive care and a flawless finish all in one product. Discover it now in the Look Beautiful Products shop and experience the ultimate mascara look!

Content: 12 ml (€241.25 / 100 ml)

Regular price: €28.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Tantasy DropsTantasy Drops
Le Beach
Tantasy Drops
Self-tanner

LE BEACH Tantasy Drops: Natural, sun-kissed tan all year round The Tantasy Drops from LE BEACH bring the beach look directly to your skin - whenever you want and without any UV rays. Simply add a few drops to your face cream or body lotion to achieve a natural, even tan, as if you've just returned from holiday. The combination of DHA and erythrulose ensures a warmer, particularly natural colour that lasts longer and does not look orange. Aloe vera also intensively moisturises, nourishes, soothes and supports collagen formation. The natural, anti-inflammatory properties help to soothe skin irritations, dryness, eczema and minor abrasions - for a nourished, flawless complexion. The drops are vegan, handmade and contain 97.8% natural ingredients - perfect for anyone looking for a healthy, safe and long-lasting tan. Why choose Tantasy Drops from LE BEACH? Sunless, natural tan all year round DHA & Erythrulose for a warm, long-lasting beach complexion Aloe vera for intensive moisturising, care & soothing 97.8% natural ingredients - vegan & handmade Cares for sensitive skin, soothes irritation and supports collagen formation Customised tan - dosage according to desired intensity Safe, simple & versatile - no UV radiation, no risk How do the Tantasy Drops from LE BEACH ensure that you get a flawless, natural tan - whenever you fancy a beach glow? The clever formula combines natural care with reliable, healthy tanning - for an all-round radiant and well-groomed complexion without the sun. Discover the Tantasy Drops from LE BEACH in the Look Beautiful Products Shop now and easily conjure up summer on your skin!

Content: 50 ml (€87.90 / 100 ml)

Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
NUDIES Matte Blush Stick – PicanteNUDIES Matte Blush Stick – Picante
NUDESTIX
NUDIES Matte Blush Stick – Picante
Blush

NUDESTIX NUDIES Matte Blush Stick – Picante: A versatile matte product for a fresh, sun-kissed complexion The NUDESTIX NUDIES Blush Stick – Picante is the perfect 3-in-1 product for anyone looking for intense, vibrant colour and hassle-free application. This vibrant orange, matte blush gives cheeks, lips and even eyes a fresh, sun-kissed finish. The creamy, skin-friendly formula can be effortlessly applied and blended on the go using the handy double-ended stick and its built-in brush. Kaolin and silicic acid minerals absorb excess oil and conceal imperfections for a genuine soft-focus effect. Vitamin E nourishes, conditions and protects the skin. The buildable colour contours the face, ensuring long-lasting freshness and a natural glow – without any mask-like effect. The formula is vegan, cruelty-free, gluten-free, fragrance-free, paraben-free, sulphate-free and phthalate-free – clean beauty for all skin types. Key benefits at a glance: 3-in-1 blush stick: For cheeks, eyes & lips Intense, buildable colour: Vibrant, matt orange for a fresh glow Double-ended stick: Built-in blending brush for perfect application on the go Soft-focus finish: Conceals skin imperfections & absorbs oil Vitamin E: Nourishes and protects the skin Long-lasting, comfortable, natural Clean Beauty: Vegan, cruelty-free, gluten-free, free from parabens, sulphates and fragrances Reusable tin & mirror: Perfect for on the go & quick touch-ups How does the NUDESTIX NUDIES Blush Stick – Picante ensure your complexion looks fresher, more radiant and on-trend day after day – and why is this product the perfect must-have for anyone looking for hassle-free, buildable colour and a versatile glow for the face and lips? The clever all-in-one design and vitamin-rich formula conjure up a sun-kissed look anytime, anywhere – for every adventure. Discover the NUDESTIX NUDIES Blush Stick – Picante now in the Look Beautiful Products shop and add a fresh glow to your cheeks!

Content: 7 g (€527.86 / 100 g)

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
XMAS Set 2025 - Pink FeverXMAS Set 2025 - Pink Fever
Nuxe
XMAS Set 2025 - Pink Fever
Body care set

The XMAS Set 2025 - Pink Fever from Nuxe is a luxurious care trio for skin and senses that will accompany you all year round. Packaged in a festive, sustainable design made from 100% cardboard, this gift set combines three iconic products that pamper the skin and lips with valuable ingredients. The centrepiece is the antioxidant dry oil Huile Prodigieuse® Florale, which regenerates the skin with nourishing plant oils and envelops the body in the fresh floral notes of magnolia and grapefruit. With 99% natural ingredients, the Very Rose micelle cleansing water ensures gentle cleansing, reliably removes make-up and provides valuable moisture. The set is rounded off with the Very Rose Lip Balm, which uses 100% natural ingredients to intensively nourish dry lips and make them supple and soft. Your benefits with the Nuxe Pink Fever set: Luxurious care trio for skin & lips Huile Prodigieuse® Florale: nourishing dry oil with antioxidant effect Very gentle cleansing with micellar water (99% natural ingredients) Intensive lip care with 100% natural ingredients Fresh, floral sc ent of magnolia & grapefruit Sustainable packaging made from 100% cardboard With the Pink Fever set from Nuxe, you are not only giving the gift of beauty care, but also a piece of French luxury for every day. Contents of the set: Huile Prodigieuse® Florale Multi-Purpose Dry Oil 50 ml Very Rose Soothing Cleansing Micellar Water 100 ml Very Rose Rose Lip Balm 15 g

Regular price: €30.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
NUDIES Bloom All Over Dewy Colour – Poppy GirlNUDIES Bloom All Over Dewy Colour – Poppy Girl
NUDESTIX
NUDIES Bloom All Over Dewy Colour – Poppy Girl
Blush

NUDESTIX NUDIES Bloom All Over Dewy Colour – Poppy Girl: Dewy blush balm for fresh colour and a natural glow on cheeks, lips and eyes The NUDESTIX NUDIES Bloom All Over Dewy Colour – Poppy Girl is the ultimate all-in-one stick for anyone who loves effortless, fresh colour and a radiant glow. The buildable, sheer colour creates a delicate, dewy finish on cheeks, lips and eyes in seconds – for a look that glows from within. The creamy, nourishing formula is enriched with natural minerals for a healthy complexion, vitamin E for hydration and antioxidant protection, candelilla wax for smoothness, and caprylic/capric triglyceride to lock in moisture. The result: a plump, dewy look that never appears patchy or streaky. The portable stick design and the reusable black tin with a mirror make this the perfect companion for on the go and quick touch-ups. The clean beauty formula is vegan, cruelty-free, gluten-free, fragrance-free, paraben-free, sulphate-free and phthalate-free. Key benefits at a glance: Multi-use dewy blush balm: for cheeks, lips & eyes Fresh, buildable colour: For a natural glow or an intense pop of colour Nourishing ingredients: Vitamin E, minerals & candelilla wax for soft, radiant skin Blends seamlessly: No patches, no streaks, always a fresh finish Handy stick & tin: Easy to use on the go & for touch-ups Clean Beauty: Vegan, gluten-free, free from parabens, sulphates & fragrances Moisturising & antioxidant: For a healthy, well-nourished complexion How does NUDESTIX NUDIES Bloom All Over Dewy Colour – Poppy Girl ensure your complexion looks fresher, plumper and visibly more radiant day after day – and why is this product the perfect must-have for anyone looking for hassle-free, nourishing colour and a dewy glow for any occasion? The combination of buildable colour, skincare and a dewy finish makes this stick a favourite for natural looks and instant freshness. Discover the NUDESTIX NUDIES Bloom All Over Dewy Colour – Poppy Girl now in the Look Beautiful Products shop and enjoy an instant glow!

Content: 7 g (€527.86 / 100 g)

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.