Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Kojic Alternative Pigment Serum 15ml

Content: 15 ml
The Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA is the perfect choice for anyone wanting to visibly diminish hyperpigmentation, dark spots, and discoloration. The innovative formula with a plant-based alternative to kojic acid specifically targets existing pigment spots and prevents new ones – delivering a much clearer, smoother, and more radiant complexion.

€24.95

Content: 15 ml (€166.33 / 100 ml)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Kojic Alternative Pigment Serum 15ml"

MÁDARA Kojic Alternative Pigment Serum: Radiant, Even Complexion Without Irritation

How can you gently and effectively reduce dark spots and uneven skin tone – and reveal a brighter complexion every day?
The Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA is the perfect choice for anyone wanting to visibly diminish hyperpigmentation, dark spots, and discoloration. The innovative formula with a plant-based alternative to kojic acid specifically targets existing pigment spots and prevents new ones – delivering a much clearer, smoother, and more radiant complexion.

Dermatologically proven: This lightweight, non-irritating serum is suitable even for sensitive skin and does not increase sun sensitivity.

Key Benefits at a Glance:

  • Reduces hyperpigmentation
  • Diminishes dark spots, brown & grey discolorations
  • Promotes an even, radiant complexion
  • Gentle on skin – no irritation, no increased sun sensitivity
  • Plant-based actives with efficacy comparable to kojic acid

Why is Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA the perfect choice?
Because it creates clearer, more balanced, and visibly revitalized skin – gently, effectively, and naturally.

Discover the Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Helps against: Pigment disorders
Helps with/against : Discoloration / hyperpigmentation / pigmentation spots, Pigment disorders

Manufacturer

MÁDARA Cosmetics

MÁDARA Cosmetics

Natural Skincare for Your Beauty 

MÁDARA Cosmetics is an award-winning, sustainable brand from Latvia dedicated to creating natural and effective skincare products. With a clear vision of crafting high-quality cosmetic products that nurture the skin while protecting the environment, MÁDARA has become one of the most renowned brands in the natural cosmetics industry.

MÁDARA products offer a unique combination of natural ingredients, including plant extracts and high-quality oils, that deeply nourish the skin. Each product is designed to nourish, protect, and revitalize your skin, leaving you with a feeling of overall wellbeing. Whether it's for anti-aging, moisture care, or soothing treatments, MÁDARA has the perfect product for every skincare need.

The Benefits of MÁDARA Products:

  • Natural Ingredients: Carefully selected plant extracts and premium oils for deep, effective skincare.

  • Sustainability: MÁDARA uses organic ingredients from controlled cultivation, preserving both your skin and the environment.

  • Vegan & Cruelty-Free: All products are free from animal testing and contain no animal-derived ingredients, making them especially attractive to environmentally-conscious and ethically-minded individuals.

  • Free from Harmful Chemicals: No parabens, synthetic fragrances, or harmful chemicals that could irritate the skin.

  • For Every Skin Need: Whether it’s anti-aging, intense moisture care, or soothing treatments, MÁDARA provides tailored solutions for your skin.

Bring natural beauty into your skincare routine and enjoy a fresh, glowing, and healthy complexion – with MÁDARA Cosmetics.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Apply to cleansed skin every morning and evening.

Aqua, Glycerin 1, Dicaprylyl Carbonate, Pentylene Glycol, Polyglyceryl-6 Stearate, Cetearyl Alcohol, Bidens Pilosa Extract, Polyglyceryl-6 Behenate, Aroma, Ascorbyl Palmitate, Lactic Acid, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Sodium PCA, Alpha-Arbutin, Astrocaryum Murumuru Seed Butter, Gossypium Herbaceum Seed Oil, Linum Usitatissimum (Linseed) Seed Oil, Squalane, Xanthan Gum, Tocopherol, Sodium phytate, CI 77491 (Iron Oxides), CI 77492 (Iron Oxides), Juniperus Communis (Juniper) Callus Extract, Sodium Hyaluronate, Limonene, Terpineol, Linalool, Vanillin

✓Reduces hyperpigmentation
✓Reduces dark spots, brown and grey discolouration
✓Ensures a more even and radiant complexion
✓Gentle on the skin - no irritation, no increased sensitivity to the sun
✓Plant-based active ingredients with efficacy comparable to kojic acid

The Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA is the perfect choice for anyone wanting to visibly diminish hyperpigmentation, dark spots, and discoloration. The innovative formula with a plant-based alternative to kojic acid specifically targets existing pigment spots and prevents new ones – delivering a much clearer, smoother, and more radiant complexion.
Skip product gallery

Customers also bought

Nr. 03 Unscented Shampoo 300ml

Average rating of 5 out of 5 stars

BRUNS Products
Nr. 03 Unscented Shampoo 300ml
Shampoo

Handmade No. 03 Unscented Shampoo is extra mild and unscented. Perfect for allergy sufferers, pregnant women and babies. The ecological guar gum gives your hair more volume. The organic jojoba oil protects your scalp and prevents dandruff.

Content: 300 ml (€12.32 / 100 ml)

Regular price: €36.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Kojic Alternative Pigment Serum 30mlKojic Alternative Pigment Serum 30ml
MÁDARA Cosmetics
Kojic Alternative Pigment Serum 30ml
Facial serum

MÁDARA Kojic Alternative Pigment Serum: Radiant, Even Complexion Without Irritation How can you gently and effectively reduce dark spots and uneven skin tone – and reveal a brighter complexion every day? The Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA is the perfect choice for anyone wanting to visibly diminish hyperpigmentation, dark spots, and discoloration. The innovative formula with a plant-based alternative to kojic acid specifically targets existing pigment spots and prevents new ones – delivering a much clearer, smoother, and more radiant complexion. Dermatologically proven: This lightweight, non-irritating serum is suitable even for sensitive skin and does not increase sun sensitivity. Key Benefits at a Glance: Reduces hyperpigmentation Diminishes dark spots, brown & grey discolorations Promotes an even, radiant complexion Gentle on skin – no irritation, no increased sun sensitivity Plant-based actives with efficacy comparable to kojic acid Why is Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA the perfect choice? Because it creates clearer, more balanced, and visibly revitalized skin – gently, effectively, and naturally. Discover the Kojic Alternative Pigment Serum by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 30 ml (€159.83 / 100 ml)

Regular price: €47.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Micellar WaterMicellar Water

Average rating of 5 out of 5 stars

MÁDARA Cosmetics
Micellar Water
Micellar Water

MÁDARA Micellar Water: Gentle Cleansing & Hydration for Radiant Skin – Anytime, Anywhere How can you achieve quick, thorough, and gentle facial cleansing – no rinsing required, even on the go? The Micellar Water by MÁDARA is the ideal daily skincare companion. Its practical, portable size makes it perfect for use at home or on the go. It gently removes make-up and impurities without rubbing or rinsing. With premium ingredients like aloe vera, hyaluronic acid, and Nordic peony, skin is calmed, deeply moisturized, and optimally cared for. Even sensitive skin is protected and balanced, leaving your complexion looking fresh and radiant. Key Benefits at a Glance: Gentle make-up removal without rubbing Cleanses impurities and excess oil Soothes and cares for sensitive skin Intensive hydration with aloe vera & hyaluronic acid Improves skin balance for a radiant complexion Convenient size for travel Why is Micellar Water by MÁDARA the perfect choice? Because it offers fast, effective, and gentle cleansing for all skin types – anytime, anywhere, without drying the skin. Discover the Micellar Water by MÁDARA now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €17.95
Bye Bye Pores HD Micro Finishing PowderBye Bye Pores HD Micro Finishing Powder
It Cosmetics
Bye Bye Pores HD Micro Finishing Powder
Powder

Bye Bye Pores HD Micro Finishing Powder from It Cosmtecis - your pore-refining all-rounder! Instantly conceal blemishes and enlarged pores with Bye Bye Pores, the innovative powder developed in collaboration with plastic surgeons. Thanks to Bye Bye Pores Optical Blurring Technology™, pores are visibly refined and fine lines are smoothed. Enriched with real silk fibres, hydrolysed collagen, antioxidants and peptides, the powder ensures a flawless, smooth complexion. The universal, transparent colour tone adapts to all skin types and is therefore suitable for all skin tones. The award-winning and best-selling powder impresses with its ability to visibly refine the skin's appearance. Main ingredients and their effect Silk moisturises and provides supple, smooth skin thanks to its amino acids. Collagen supports the skin's elasticity and promotes a youthful, smooth appearance. Antioxidants counteract the visible signs of skin ageing and damage. For a radiant, youthful complexion - Bye Bye Pores makes it possible!

Content: 6.8 g (€587.50 / 100 g)

Regular price: €39.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Ginseng Berry Premium Eye CreamGinseng Berry Premium Eye Cream
CLIV
Ginseng Berry Premium Eye Cream
Eye cream

Ginseng Berry Premium Eye Cream by CLIV - Intensive care for radiant eye areas. Ginseng Berry Premium Eye Cream is the perfect choice for intensive wrinkle care and anti-ageing care for the delicate skin around the eyes and mouth. The luxurious cream provides the skin with rich moisture and essential nutrients while reducing visible signs of ageing and promoting a fresh, youthful complexion. Thanks to its delicate, fast-absorbing texture, the cream leaves the skin feeling smooth and silky. The natural active ingredients from ginseng berries strengthen the skin's elasticity, revitalise the complexion and give the skin a radiant, vibrant appearance. Top benefits of the Ginseng Berry Premium Eye Cream: Intensive wrinkle care - reduces visible skin ageing Rich moisturisation for sensitive areas around the eyes and mouth Improves skin elasticity thanks to ginseng berries Revitalises the complexion for a radiant appearance Fast-absorbing, delicate texture for supple, silky skin Promotes a fresh, youthful complexion Luxurious anti-ageing care for the delicate eye area Experience visibly nourished, radiant skin and enjoy the luxurious effect of this high-quality eye cream.

Content: 30 ml (€56.50 / 100 ml)

Regular price: €16.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-50 %
Calming Serum Green Tea + PanthenolCalming Serum Green Tea + Panthenol
Beauty of Joseon
Calming Serum Green Tea + Panthenol
Face Serum

Beauty of Joseon Calming Serum Green Tea + Panthenol: Soothing & Protection for Stressed, Dehydrated Skin How can you deeply soothe your skin, provide lasting hydration, and protect against environmental damage and premature aging? The Calming Serum Green Tea + Panthenol by Beauty of Joseon is the perfect solution for stressed, sensitive, or irritated skin. This powerful blend of green tea, mugwort, and panthenol calms irritation, delivers deep hydration, and shields skin from environmental aggressors and UV-induced aging. The lightweight formula absorbs quickly, infuses skin with moisture, and helps retain hydration over time. The result is smooth, fresh, and resilient skin – perfect for daily protection. Key Benefits at a Glance: Soothes & regenerates stressed skin Deep hydration with panthenol Protects against environmental & UV damage Prevents premature aging With green tea & mugwort for natural care Suitable for all skin types Why is Calming Serum Green Tea + Panthenol by Beauty of Joseon the perfect choice? Because it relieves skin stress, delivers moisture, and protects your skin every single day. Discover the Calming Serum Green Tea + Panthenol by Beauty of Joseon now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 30 ml (€29.90 / 100 ml)

Sale price: €8.97 Regular price: €17.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Nuxuriance Ultra The Dark Spot Correcting SerumNuxuriance Ultra The Dark Spot Correcting Serum
Nuxe
Nuxuriance Ultra The Dark Spot Correcting Serum
Firming facial serum

NUXE Nuxuriance Ultra The Dark Spot Correcting Serum: Correcting Serum for Even, Radiant & Youthful-Looking Skin The Nuxuriance Ultra The Dark Spot Correcting Serum by NUXE is your daily beauty ally against dark spots, early signs of aging, and uneven skin tone. The innovative formula with highly concentrated vitamin C and exclusive ALFA [3R] TECHNOLOGY revitalizes, regenerates, and restructures skin with just a small amount. This serum visibly smooths, strengthens skin structure, and delivers a fresh, youthfully radiant glow. Dark spots are reduced and your complexion becomes more even and luminous—day after day. Key Benefits at a Glance: Reduces dark spots & evens skin tone Visibly smooths & strengthens skin structure Radiant, youthful complexion ALFA [3R] TECHNOLOGY: Revitalize, Regenerate & Restructure Highly concentrated vitamin C for maximum efficacy Light, fast-absorbing texture How does NUXE Nuxuriance Ultra The Dark Spot Correcting Serum ensure your skin looks smoother, more even, and more luminous every day—and why is this serum the perfect choice for anyone targeting dark spots, signs of aging, and uneven skin? The blend of cutting-edge technology and vitamin power delivers visible correction and renewed glow—for top-tier beauty results. Discover NUXE Nuxuriance Ultra The Dark Spot Correcting Serum now at Look Beautiful Products Shop and enjoy a more even complexion every day!

Content: 30 ml (€253.17 / 100 ml)

Regular price: €75.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
White Truffle First Spray Serum 50mlWhite Truffle First Spray Serum 50ml
D'Alba piedmont
White Truffle First Spray Serum 50ml
Facial serum

White Truffle First Spray Serum 50ml by D'Alba: Intensive moisturisation and anti-ageing for radiant skin - anytime, anywhere The White Truffle First Spray Serum 50ml from D'Alba combines intensive hydration, youthful radiance and nourishing comfort in an innovative spray serum. The practical 2-phase formula combines a highly effective serum with a nourishing oil layer - for an instantly fresher, more vital and supple complexion. At the heart of the spray is the exclusive Trufferol™ complex made from premium white truffles from Italy and vitamin E. This antioxidant boost effectively protects the skin from free radicals and premature ageing. The serum layer contains white truffle extract, niacinamide and chia seed extract, which soothe and smooth the skin and visibly refine its texture. The oil layer made from avocado oil, sunflower oil and other plant oils retains moisture for a long time and gives the skin a natural glow. Ideal before, during or after make-up: the spray serum is the uncomplicated solution for radiant, hydrated skin - wherever you are. Why choose the White Truffle First Spray Serum 50ml from D'Alba? Intensive moisture & hydration for plump, healthy skin Anti-ageing effect: counteracts fine lines and skin ageing Visiblyimproves elasticity & skin firmness Radiant finish & healthy glow With antioxidant white truffle & vitamin E (Trufferol™) Practical spray form for quick, convenient application Vegan, dermatologically tested & free from surfactants Suitable for all skin types How does the White Truffle First Spray Serum 50ml from D'Alba ensure that the skin always looks plump, radiant and youthfully fresh? The dual active ingredient power of serum and oil instantly moisturises, protects against environmental influences and gives the skin a youthful radiance - for nourished, vital skin whenever you want it! Discover the White Truffle First Spray Serum 50ml from D'Alba in the Look Beautiful Products Shop now and ensure instant freshness and glow on the go or at home!

Content: 50 ml (€49.90 / 100 ml)

Regular price: €24.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.