Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Lip Sleeping Mask Sweet Candy

Content: 20 g
The Laneige Lip Sleeping Mask Sweet Candy is the best-selling lip mask for intensely nourished, soft and supple lips. The ultra-nourishing formula provides the lips with plenty of moisture overnight, plumps them up and minimises dryness and cracking.

€25.95

Content: 20 g (€129.75 / 100 g)

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Lip Sleeping Mask Sweet Candy"

Laneige Lip Sleeping Mask Sweet Candy - Intensive lip care for soft & supple lips.

The Laneige Lip Sleeping Mask Sweet Candy is the best-selling lip mask for intensively moisturised, soft and supple lips. The ultra-nourishing formula provides the lips with plenty of moisture overnight, plumps them up and minimises dryness and cracking.

Thanks to the innovative Moisture Wrap™ technology, a protective film is formed on the lips that locks in active ingredients and retains moisture. Enriched with hyaluronic acid and minerals, the lips are intensively hydrated and optimally regenerated.

The Berry Mix Complex™ of raspberry, strawberry, cranberry and blueberry extracts provides antioxidant protection, while shea butter nourishes and softens the lips. Simply apply before going to bed - lips wake up soft, smooth and supple in the morning. Includes a practical applicator for hygienic application.

Key benefits at a glance:

  • Intensive moisturisation for dry lips
  • Overnight regeneration for soft, supple lips
  • Protection against dryness and cracking
  • Antioxidant protection thanks to Berry Mix Complex™
  • Nourishment with shea butter
  • Practical applicator for easy application

Properties

Area of application: Lips

Manufacturer

LANEIGE

Laneige 

Premium Korean Skincare for Radiant Skin

Laneige is one of the leading brands in Korean skincare, known for its innovative products that focus primarily on hydration. With the unique Moisture Wrap Technology, Laneige ensures that your skin remains deeply moisturized for long-lasting hydration. The products combine scientifically backed formulas with high-quality, natural ingredients to deliver visible results and restore your skin’s radiant glow.

Top SEO Keywords (comma-separated): Laneige, Laneige skincare, Korean skincare, Laneige hydration, Laneige products, Laneige Moisture Wrap, buy Laneige online, Laneige for dry skin, Laneige for radiant skin, Laneige serum, Laneige mask, Laneige for all skin types, Korean skincare products, Laneige cream, Laneige lip mask

Why Choose Laneige?

  • Hydration for Every Skin Type: Laneige offers customized hydration that caters to all skin types, from dry to sensitive skin.

  • Luxurious Yet Practical Application: Laneige products provide a luxurious skincare experience, leaving your skin refreshed and hydrated without feeling heavy or greasy.

  • High-Quality, Scientifically Backed Ingredients: Laneige uses modern technologies and natural ingredients that work harmoniously to provide optimal skincare for your skin.

  • Reliable Hydration: Thanks to the Moisture Wrap Technology, Laneige ensures that moisture deeply penetrates your skin and is retained throughout the day.

Laneige – Korean Skincare for Your Radiant Glow

Laneige is the perfect choice for anyone who wants to provide their skin with the best care. Discover the exclusive Korean skincare from Laneige and experience how your skin feels fresh, hydrated, and radiant after use. Enjoy the benefits of high-quality Korean skincare and experience the difference with Laneige – for skin that glows.

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Before going to bed, apply a sufficient amount of the mask to your lips using the spatula. The next morning, carefully remove any residue with a cloth or cotton pad.

Diisostearyl Malate, Hydrogenated Polyisobutene, Phyto-Steryl/Isostearyl/Cetyl/Stearyl/Behenyl Dimer Dilinoleate, Hydrogenated Poly (C6-14 Olefin), Polybutene, Microcrystalline Wax / Cera Microcristallina / Cire Microcristalline, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Synthetic Wax, Ethylene/Propylene/Styrene Copolymer, Sucrose Tetrastearate Triacetate, Mica, Euphorbia Cerifera (Candelilla) Wax / Euphorbia Cerifera Cera / Cire De Candelilla, Candelilla Wax Esters, Astroc- Aryum Murumuru Seed Butter, Fragrance / Parfum, Glyceryl Caprylate, Butylene/Ethylene/Styrene Copolymer, Copernicia Cerifera (Carnauba) Wax / Copernicia Cerifera Cera / Cire De Carnauba, Titanium Dioxide (Ci 77891), Methicone, Polyglyceryl-2 Diisostearate, Polyglyceryl-2 Triisostearate, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Red 7 Lake (Ci 15850), Ascorbic Acid, Water / Aqua / Eau, Glycerin, Propanediol, Bht, Punica Granatum Fruit Juice, Rubus Idaeus (Raspberry) Juice, Vitis Vinifera (Grape) Juice.

✓Intensive moisture for dry lips
✓Overnight regeneration for soft, supple lips
✓Protection against dryness and cracking
✓Antioxidant protection with Berry Mix Complex™
✓Care with shea butter
✓Practical applicator for easy application

The Laneige Lip Sleeping Mask Sweet Candy is the best-selling lip mask for intensely nourished, soft and supple lips. The ultra-nourishing formula provides the lips with plenty of moisture overnight, plumps them up and minimises dryness and cracking.
Skip product gallery

Customers also bought

Lip Glowy Balm VanillaLip Glowy Balm Vanilla
LANEIGE
Lip Glowy Balm Vanilla
Lip care

Laneige Lip Glowy Balm - moisture, care & shine for the whole day. The Lip Glowy Balm from Laneige is the perfect companion to the popular Lip Sleeping Mask - but for the day! This innovative combination of nourishing balm and shiny gloss ensures supple, intensely nourished lips with a hint of colour - without any stickiness. The formula combines murumuru butter and shea butter, two plant-based active ingredients with an intensive moisturising and repairing effect. The balm forms a protective film that locks in moisture, prevents dryness and keeps lips looking nourished and healthy all day long. Thanks to its light, non-sticky texture, the balm can be applied effortlessly - alone for a natural shine, as a moisturising base under lipstick or to freshen up over make-up. Ideal for dry, chapped or cracked lips. The benefits at a glance: Balm & gloss in one product - for care and shine at the same time Provides long-lasting moisture thanks to murumuru & shea butter Protects the lips from drying out with a moisture-retaining film Adds a hint of natural colour and fresh shine Perfect as a primer under lipstick or for touch-ups over make-up Light, non-sticky texture for a comfortable feel Vegan, cruelty-free & dermatologically tested Suitable for all skin types Laneige Lip Glowy Balm - the daily moisturising kick for nourished, radiant lips with a natural shine. Discover now and get your lips in top form - all day long!

Content: 10 g (€189.50 / 100 g)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

Relief Sun Aqua Fresh Rice + B5 SPF50+ PA++++Relief Sun Aqua Fresh Rice + B5 SPF50+ PA++++
Beauty of Joseon
Relief Sun Aqua Fresh Rice + B5 SPF50+ PA++++
Sun cream for the face

Beauty of Joseon Relief Sun: Aqua Fresh Rice + B5 SPF50+ PA++++ – Ultra-Light Sun Protection & Deep Care for Sensitive Skin How can you protect your skin from UV rays while deeply hydrating and soothing – all with zero white cast or greasy feel? Relief Sun: Aqua Fresh Rice + B5 SPF50+ PA++++ by Beauty of Joseon is a vegan clean beauty sunscreen with 30% rice extract and panthenol (Vitamin B5). The velvety, lightweight texture absorbs quickly, delivers long-lasting hydration, and calms sensitive or irritated skin – perfect for daily use and under makeup. Key Benefits at a Glance: SPF50+ PA++++: Strong UVA & UVB protection 30% rice extract & panthenol: Deep hydration & soothing Ultra-light, creamy texture – no white cast, non-greasy Vegan, alcohol-free & fragrance-free Perfect for sensitive skin & daily use Why is Relief Sun: Aqua Fresh Rice + B5 the perfect choice? Because it protects, hydrates, and leaves your skin feeling fresh and comfortable every day. Discover Relief Sun: Aqua Fresh Rice + B5 SPF50+ PA++++ by Beauty of Joseon now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 50 ml (€41.90 / 100 ml)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Sleeping Mask MangoLip Sleeping Mask Mango
LANEIGE
Lip Sleeping Mask Mango
Lip mask

Laneige Lip Sleeping Mask Mango - Intensive moisture & antioxidants for soft lips. Pamper your lips overnight with Laneige Lip Sleeping Mask Mango, the Korean skincare icon for velvety soft, hydrated lips. This leave-on lip mask intensely moisturises and antioxidants lips while you sleep, leaving them visibly smoother and softer in the morning. Main benefits: Intensive overnight moisturisation thanks to coconut oil, shea butter and murumuru seed butter Antioxidant protection thanks to berry fruit complex and vitamin C Visibly softer and smoother lips after just one week of use Protects against external influences and maintains lip structure Suitable for all skin types, including dry lips Why Laneige Lip Sleeping Mask Mango: Long-lasting overnight care for supple, healthy lips Clinically proven:93% feel softer lips,90% see healthier lips,87% feel firmer Trendy Korean lip care, no. 1 in the USA* Main ingredients: Berry fruit complex - rich in antioxidants for smooth lips Coconut oil, murumuru butter, shea butter - intensive care and moisturising Vitamin C - protects against external influences Experience baby-soft lips in the morning with the Laneige Lip Sleeping Mask Mango - the perfect care for radiantly nourished lips.

Content: 20 g (€129.75 / 100 g)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Scalp & Skin TonerScalp & Skin Toner

Average rating of 5 out of 5 stars

Rahua Amazon Beauty
Scalp & Skin Toner
Toner for Hair and Skin

The Scalp & Skin Toner from Rahua is a multi-talent for scalp and skin. It cleanses, balances and refreshes - the scalp is soothed and the skin revitalised. The gentle mist rebalances the microbiome and pH of the scalp and skin, reduces excessive oil production and, in combination with a massage, promotes blood circulation, which promotes healthy hair growth and cell regeneration.

Content: 124 ml (€35.44 / 100 ml)

Regular price: €43.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Lip Glowy Balm GrapefriutLip Glowy Balm Grapefriut
LANEIGE
Lip Glowy Balm Grapefriut
Lip care

Do you love well-groomed, shiny lips with a hint of colour? Then you won't want to be without the Lip Glowy Balm Grapefruit from Laneige! The perfect mini version of the legendary Lip Sleeping Mask - now for the day and always to hand. Your benefits at a glance: Shea & murumuru butter intensively nourish & ensure soft lips Long-lasting moisture without a sticky feeling Delicate shine & subtle tint for a fresh look Fruity grapefruit fragrance that revitalises your senses Practical pocket size - ideal for travelling The moisturising texture melts gently into your lips and leaves a natural, healthy glow. Dry lips? Not a chance!

Content: 10 g (€179.50 / 100 g)

Regular price: €17.95
NUXE Set 2025 - Reve de Miel Honey Lip CareNUXE Set 2025 - Reve de Miel Honey Lip Care
Nuxe
NUXE Set 2025 - Reve de Miel Honey Lip Care
Lip care

The Set 2025 - Rêve de Miel Honey Lip Care from Nuxe is the perfect gift for smooth and nourished lips - ideal as a gift or to pamper yourself. The honey-enriched lip care provides intensive moisture, protects against dryness and leaves lips wonderfully soft. The skincare is formulated and manufactured in France and features sustainable packaging made from 100% cardboard, 0% plastic. Benefits of the Nuxe XMAS Set 2025 - Rêve de Miel Honey Lip Care: Intensive lip care with honey for supple and nourished lips Moisturises and protects against dryness Perfect as a gift or daily companion for nourished lips Sustainable packaging: 100% cardboard, 0% plastic Made in France - high-quality care with French charm Included in the set: Rêve de Miel lip care with honey 10 ml With this festive set, you are not only giving the gift of natural care, but also a piece of French beauty tradition.

Content: 10 ml (€219.50 / 100 ml)

Regular price: €21.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skin Nourishing Shower Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Elemis
Skin Nourishing Shower Cream
Shower cream

Skin Nourishing Shower Cream by Elemis is a wonderful shower cream that wraps the skin in a milk protein coat. At the same time, it provides nutrients and balances the skin's natural acid mantle. Nourishing camellia, macadamia nut and jojoba oils work together with oat kernel and wheat germ extracts to make skin softer, smoother and healthier. Excellent for very dry skin.

Content: 300 ml (€11.65 / 100 ml)

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.