Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Moisture Power Enriched Cream

Content: 50 ml

The Moisture Power Enriched Cream by COSRX is the perfect solution for anyone seeking a fast-absorbing, highly effective moisturizer. The velvety texture smooths rough patches and leaves a fresh, non-greasy feeling – ideal even for sensitive or blemish-prone skin.

€20.95

Content: 50 ml (€41.90 / 100 ml)

Average rating of 5 out of 5 stars

3 Reviews

Available, delivery time: 2-3 days

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Description

Product information "Moisture Power Enriched Cream "

COSRX Moisture Power Enriched Cream: Intense Hydration & Smooth, Fresh Skin – Without Greasiness

How can you quickly and deeply hydrate dry, irritated skin – without clogging pores or leaving a sticky residue?
The Moisture Power Enriched Cream by COSRX is the perfect solution for anyone seeking a fast-absorbing, highly effective moisturizer. The velvety texture smooths rough patches and leaves a fresh, non-greasy feeling – ideal even for sensitive or blemish-prone skin.

The intensely hydrating formula nourishes deeply without clogging pores or causing acne. Perfect for daily use on dry, stressed, or irritated skin.

Key Benefits at a Glance:

  • Fast-absorbing, velvety texture
  • Intensive moisture care for dry & irritated skin
  • Smooths rough areas and improves skin texture
  • No greasy residue, no pore-clogging
  • Suitable for sensitive & acne-prone skin

Why is Moisture Power Enriched Cream by COSRX the perfect choice?
Because it delivers deep hydration, a fresh skin feel, and leaves your skin smooth and soft – without compromise.

Discover the Moisture Power Enriched Cream by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Properties

Area of application: Neck/ neckline, Visage
Effects: Care, Elasticity, Moisturizing, cares for dry skin, regenerates inflamed skin
Feature: Korean cosmetics, Natural cosmetics, Vegan
Gender: For women
Helps against: Dry skin, Irritated/ damaged skin, Sensitive skin, Slight burns, Sun damage
Ingredients: ceramides, panthenol, propolis
Product type: Cream

Manufacturer

Cosrx

Cosrx

CosRx – Effective Korean Skincare for Your Skin Needs. CosRx offers gentle yet highly effective skincare based on natural ingredients and scientifically backed formulas. Whether you’re fighting blemishes, dealing with dry skin, or reducing the first signs of aging, CosRx has the perfect solution.

CosRx's toners, serums, and moisturizers with ingredients like tea tree oil, niacinamide, and hyaluronic acid hydrate, reduce redness, and support your skin's natural barrier.

Why Choose CosRx?

  • Scientifically Proven Formulas: Natural ingredients that work.

  • Gentle & Effective: Perfect for all skin types, especially sensitive skin.

  • Key Ingredients: Tea tree oil, niacinamide, hyaluronic acid for visible results.

Benefits of the CosRx products:
  • Effective Skincare: CosRx combines scientifically backed formulas with natural ingredients to provide optimal skincare.
  • Moisture & Protection: Products like serums and moisturizers provide intense hydration and strengthen your skin’s natural barrier.

  • Fights Blemishes: CosRx helps reduce blemishes for a clearer complexion.

  • Suitable for All Skin Types: Especially great for sensitive skin – gentle and free from unnecessary additives.

  • Reduces Redness: Ingredients like niacinamide and tea tree oil visibly calm redness and irritation.

  • Anti-Aging: Products like the Snail Mucin Power Essence help reduce early signs of aging.

  • Scientifically Tested: Each product is dermatologically tested and based on proven, effective ingredients.


Reviews 3

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

22 November 2022 10:12

Review with rating of 5 out of 5 stars

Great!

This cream locks in the moisture and keeps your skin nourished for hours and hours. Works really well on dry skin.

8 April 2022 11:22

Review with rating of 5 out of 5 stars

Absolute Empfehlung!

Diese Creme ist perfekt für Menschen mit trockener, schuppiger und rauer Haut. Ich mag es sehr, dass die Textur dieser Creme dick und samtig ist, sich aber nicht fettig anfühlt. Normalerweise verstopfen meine Poren, wenn ich dicke Cremes benutze, und meine Akne wird schlimmer, aber nicht mit dieser Creme! Wenn ich sie auftrage, fühlt es sich an, als würde ich mein Gesicht mit frischem Wasser einhüllen. Sie spendet so lange Feuchtigkeit. Meine Haut fühlt sich danach immer so geschmeidig, prall und glatt an.

4 January 2022 13:08

Review with rating of 5 out of 5 stars

Valerie

Meine Haut ist trocken und mit diesem Produkt hat sie endlich das Gefühl, mit Feuchtigkeit versorgt zu werden. Ich habe viele verschiedene Produkte ausprobiert, aber sie haben nicht so gut funktioniert, wie dieses für mich ist.

Apply a sufficient amount of cream to your cleansed and toned face. Avoid the mouth and eye area. Gently pat the cream into your skin until the cream is completely absorbed.

Water, Glycerin, Ethylhexyl Stearate, Vinyl Dimethicone, Pentylene Glycol, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, 1,2-hexanediol, Cetearyl Alcohol, Panthenol, Polymethylsilsesquioxane, Arachidyl Alcohol, Propolis Extract, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Polyglyceryl-6 Stearate, Butylene Glycol, Carbomer, Behenyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Tromethamine, Dimethiconol, Caprylyl Glycol, Arachidyl Glucoside, Hydrogenated Lecithin, Ceramide NP, Ethylhexylglycerin, Xanthan Gum, Sucrose Stearate, Polyglyceryl-6 Behenate, Sodium Polyacrylate Starch, Stearic Acid, Palmitic Acid, Sodium Hyaluronate, Cholesterol, Hyaluronic Acid, Glycosphingolipids, Hydrolyzed Hyaluronic Acid

✓ Consists of D-panthenol, propolis and ceramide.
✓ Acts as a protective shield for your skin and protects the skin from moisture loss
✓ Ensures that even dry, dehydrated skin stays hydrated throughout the day
✓ Velvety texture smooths rough skin and leaves it feeling fresh, not greasy
✓ Does not clog pores or cause acne

The Moisture Power Enriched Cream by COSRX is the perfect solution for anyone seeking a fast-absorbing, highly effective moisturizer. The velvety texture smooths rough patches and leaves a fresh, non-greasy feeling – ideal even for sensitive or blemish-prone skin.

Skip product gallery

Accessory Items

OIL-FREE Ultra Moisturizing LotionOIL-FREE Ultra Moisturizing Lotion

Average rating of 5 out of 5 stars

OIL-FREE Ultra Moisturizing Lotion
Face cream

COSRX Oil Free Ultra Moisturizing Lotion: Lightweight, Oil-Free Hydration & Calming for All Skin Types How can you deeply soothe and care for sensitive, irritated, or dry skin – completely without greasy residue? The Oil Free Ultra Moisturizing Lotion by COSRX is the perfect addition to your AHA and BHA products. With 70% birch sap, it calms and supports the regeneration of freshly exfoliated, irritated, or dry skin. The lightweight, oil-free formula delivers deep hydration without clogging pores or leaving a sticky film. Ideal for all skin types – even blemish-prone or sensitive skin – this lotion instantly provides a fresh, smooth skin feeling and promotes a clear, balanced complexion. Key Benefits at a Glance: 70% birch sap: Soothes & regenerates Oil-free, lightweight texture – absorbs quickly Deep moisture care without residue Perfect after peels & for sensitive skin Suitable for all skin types, even blemish-prone Why is Oil Free Ultra Moisturizing Lotion by COSRX the perfect choice? Because it calms, deeply hydrates, and leaves skin fresh and oil-free – without compromise. Discover the Oil Free Ultra Moisturizing Lotion by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €24.95
Egyptian Magic 59ml Allround CremeEgyptian Magic 75 ml Allround Creme

Average rating of 5 out of 5 stars

Egyptian Magic 59ml Skin Cream
Skin cream

The Egyptian Magic All-Purpose Cream is a natural, rich balm designed for skin, face, and hair, inspired by ancient Egyptian beauty rituals. This unique cream combines the nourishing power of olive oil, beeswax, honey, and bee pollen to intensively moisturize, protect, and regenerate the skin without any artificial additives. It softens rough skin, restores strength to dry hair, and gives the face a natural radiant glow. Suitable for all skin types—including dry, mature, sensitive, or damaged skin—it can be used as both a day and night treatment. Egyptian Magic is a true all-rounder: it can be applied on damp skin as a body moisturizer, on lips as a balm, or on hair for deep nourishment. It also helps with wrinkles, dark circles, redness, chapped lips, dry hands, stretch marks, dermatitis, itchy scalp, and damaged hair. Key Benefits at a Glance Intensive care for skin and hair with pure natural ingredients Softens rough skin and improves texture Moisturizes and regenerates dry skin Reduces fine lines and wrinkles naturally Enhances natural radiance & glow for face and body Versatile use: suitable for face, body, lips, and hair Suitable for all skin types, including sensitive skin 100% natural ingredients, free from artificial additives Supports various skin concerns: redness, dermatitis, stretch marks, dark circles, chapped lips, or itchy scalp With the Egyptian Magic All-Purpose Cream, your daily beauty routine becomes a luxurious, nourishing, and regenerating experience that pampers skin, hair, and lips from head to toe.

Content: 59 ml (€43.98 / 100 ml)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also bought

Aloe Soothing Sun Cream SPF 50+ PA+++Aloe Soothing Sun Cream SPF 50+ PA+++

Average rating of 5 out of 5 stars

Cosrx
Aloe Soothing Sun Cream SPF 50+ PA+++
Sun cream

COSRX Aloe Soothing Sun Cream SPF 50+ PA+++: Gentle, Powerful Protection & Care for Every Day How can you protect your skin daily from the sun, soothe it, and deeply hydrate – without sticky residue or a white cast? The Aloe Soothing Sun Cream SPF 50+ PA+++ by COSRX delivers broad-spectrum protection against UVA and UVB rays, specially formulated for sensitive skin and everyday use. Enriched with Aloe Arborescens Leaf Extract, it soothes, hydrates, and calms the skin – feeling more like a moisturizer than a traditional sunscreen. The silky, lightweight texture glides on easily, absorbs quickly, and leaves no white residue. Perfect as the final step in your morning routine – and works beautifully under make-up. Key Benefits at a Glance: SPF 50+ PA+++: High UVA & UVB protection With Aloe Vera extract: Soothes & hydrates Moisturizes like a daily cream No white cast, no stickiness Suitable for all skin types, including sensitive Perfect for daily facial use Why is Aloe Soothing Sun Cream SPF 50+ PA+++ by COSRX the perfect choice? Because it delivers reliable sun protection, hydration, and comfort for your skin – every single day. Discover the Aloe Soothing Sun Cream SPF 50+ PA+++ by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Content: 50 ml (€33.90 / 100 ml)

Regular price: €16.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
5 PDRN Collagen Intense Vitalising Serum5 PDRN Collagen Intense Vitalising Serum
Cosrx
5 PDRN Collagen Intense Vitalising Serum
Facial serum

COSRX 5 PDRN Collagen Intense Vitalizing Serum: Intense Hydration & Radiant, Smooth Skin – For the Ultimate Glow How can you deeply hydrate your skin, improve elasticity, and achieve a radiant, even complexion every day? The 5 PDRN Collagen Intense Vitalizing Serum by COSRX combines the power of PDRN, hydrolyzed collagen, niacinamide, panthenol, and a hyaluronic acid complex for deep, lasting hydration and a visibly smooth, plump skin look. The light, watery texture absorbs quickly, leaves no greasy residue, and delivers a true glass skin effect. The hygienic pump bottle allows for easy and precise application – perfect for your daily routine. Key Benefits at a Glance: Intensive hydration: PDRN, collagen & hyaluronic acid keep skin deeply moisturized Strengthens skin barrier: Niacinamide & panthenol protect and fortify Anti-aging effect: Reduces fine lines, boosts elasticity & firmness Brightening & balancing: Niacinamide evens tone for a glowing complexion Soothes & regenerates: Panthenol calms irritation and supports renewal Light, fast-absorbing texture – no residue Why is 5 PDRN Collagen Intense Vitalizing Serum by COSRX the perfect choice? Because it keeps skin smooth, plump, and hydrated for a healthy, revitalized glow every day – ideal for anyone seeking regeneration and radiance. Discover the 5 PDRN Collagen Intense Vitalizing Serum by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €21.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Rahua Shampoo 530mlRahua Shampoo 530ml
Rahua Amazon Beauty
Rahua Shampoo 530ml
Hair care

Revitalising hair shampoo from the Amazon for new strength and gloss. Feel the power of nature! Deep in the Amazon rainforest there’s a beauty secret for glossy, healthy locks: ungurahua. The highly effective oil is extracted from the valuable nuts whose molecules strengthen hair from the inside. Supplemented by extracts of the superfood quinoa and nourishing palo santo oi, the revitalising Rahua Shampoo from Amazon Beauty gives your new strength and a satiny feel.  100 % natural, vegan, free from sulphates and ideal for coloured hair. It’s no wonder that Elle Sweden gave this gem the Beauty Award 2013.

Content: 530 ml (€12.07 / 100 ml)

Regular price: €63.95
Rahua ConditionerConditioner | Rahua / Amazon Beauty | Look Beautiful Products

Average rating of 5 out of 5 stars

Rahua Amazon Beauty
Rahua Conditioner
Hair care

The Rahua Conditioner is a conditioner without sulphates, parabens or synthetic substances. Ideal for coloured, damaged and damaged hair,100% pure, natural-organic conditioner, protects hair and makes it soft and manageable without weighing it down; for longer, stronger hair. Rahua oil strengthens weak, damaged hair by nourishing and regenerating the scalp and hair follicles (where hair is formed at the root). PALO SANTO (Bursera graveolens) gives the RAHUA conditioner its woody-resinous fragrance - and thus acts as a calming aromatherapy while you pamper your hair with the conditioner. Quinoa, a gluten-free superfood native to South America, supports healing and maintains moisture balance. Green tea extract (Camellia Oleifera) soothes damage caused by excessive sun exposure. Aloe Barbadensis moisturises and revitalises hair, transforming dull, dull hair back into a mane with renewed vibrancy and radiance.

Content: 275 ml (€15.62 / 100 ml)

Regular price: €42.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Skip product gallery

Customers also viewed

OIL-FREE Ultra Moisturizing LotionOIL-FREE Ultra Moisturizing Lotion

Average rating of 5 out of 5 stars

Cosrx
OIL-FREE Ultra Moisturizing Lotion
Face cream

COSRX Oil Free Ultra Moisturizing Lotion: Lightweight, Oil-Free Hydration & Calming for All Skin Types How can you deeply soothe and care for sensitive, irritated, or dry skin – completely without greasy residue? The Oil Free Ultra Moisturizing Lotion by COSRX is the perfect addition to your AHA and BHA products. With 70% birch sap, it calms and supports the regeneration of freshly exfoliated, irritated, or dry skin. The lightweight, oil-free formula delivers deep hydration without clogging pores or leaving a sticky film. Ideal for all skin types – even blemish-prone or sensitive skin – this lotion instantly provides a fresh, smooth skin feeling and promotes a clear, balanced complexion. Key Benefits at a Glance: 70% birch sap: Soothes & regenerates Oil-free, lightweight texture – absorbs quickly Deep moisture care without residue Perfect after peels & for sensitive skin Suitable for all skin types, even blemish-prone Why is Oil Free Ultra Moisturizing Lotion by COSRX the perfect choice? Because it calms, deeply hydrates, and leaves skin fresh and oil-free – without compromise. Discover the Oil Free Ultra Moisturizing Lotion by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Regular price: €24.95
-40 %
Advanced Snail 92 All in One CreamAdvanced Snail 92 All in One Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

Cosrx
Advanced Snail 92 All in One Cream
Face cream

COSRX Advanced Snail 92 All in One Cream: Regeneration & Hydration for Youthfully Smooth Skin How can you give your skin maximum hydration, renewed elasticity, and effective anti-aging benefits – all in one cream? The Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX is the ultimate anti-aging moisturizer, enriched with 92% natural snail secretion filtrate. This unique formula helps to preserve your skin’s youthfulness, repair damage, and deeply lock in moisture. The highly concentrated snail mucin is easily absorbed, delivers intensive regeneration, and restores essential elasticity. Perfect for all skin types looking for a smooth, plump, and healthy complexion. Key Benefits at a Glance: 92% snail secretion filtrate for maximum regeneration Delivers deep hydration and long-lasting moisture retention Boosts elasticity for youthful, smooth skin Reduces visible skin damage and supports cell renewal Light, fast-absorbing texture Ideal for all skin types Why is Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX the perfect choice? Because it combines hydration, regeneration, and anti-aging in one – for a plump, smooth, and youthful complexion. Discover the Advanced Snail 92 All in One Cream by COSRX now exclusively at Look Beautiful Products!

Sale price: €15.57 Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
-25 %
Calming Cica Tree Micellar Cleansing Foam
NEOGEN Dermalogy
Calming Cica Tree Micellar Cleansing Foam
Facial cleanser

The Calming Cica Tree Micellar Cleansing Foam from NEOGEN Dermalogy is a gentle, effective cleansing foam that thoroughly removes impurities, dirt and excess oil from the skin. The micro-fine micelles deeply cleanse the skin without drying it out, leaving a flawless, fresh and pure complexion. Enriched with cica extract, the foam has a soothing, balancing and nourishing effect, supports skin regeneration and strengthens the skin's natural barrier. Ideal for daily facial cleansing and preparing the skin for the rest of the skincare routine. Important benefits at a glance Deep cleansing - removes impurities, dirt and excess oil Gentle micelle technology for gentle, effective cleansing Soothes and nourishes the skin thanks to cica extract Flawless, fresh complexion after every use Strengthens the skin's natural barrier Optimally prepares the skin for subsequent care Suitable for all skin types, including sensitive skin With the Calming Cica Tree Micellar Cleansing Foam from NEOGEN Dermalogy, daily facial care becomes a gentle, soothing and effective routine that cleanses, soothes and optimally cares for the skin.

Content: 200 ml (€7.86 / 100 ml)

Sale price: €15.71 Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Revive Energising ExfoliatorRevive Energising Exfoliator
Aromatherapy Associates
Revive Energising Exfoliator
Body scrub

The Revive Energising Exfoliator from Aromatherapy is enriched with exfoliating sea salt and cold-pressed green coffee oil. It actively polishes and regenerates the skin for a silky smooth feeling from head to toe. The popular Revive oil blend leaves skin feeling and smelling great. For a natural glow, the formula contains radiance-boosting essential oils of rosemary, juniper berry and revitalising grapefruit. This blend energises and perks you up - a real wake-up call in the morning, like a double espresso without the caffeine! The skin feels smoother and looks visibly fresher.Fragrance profile: lemony, resinous and woody.

Content: 200 ml (€19.48 / 100 ml)

Regular price: €38.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.